Party Stories
mężczyzna w czarnym garniturze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Zawody internetowe, edukacja i rozwój – tu będzie praca

Różne mody na pewne grupy zawodów pojawiają się i przemijają. Kilka lat temu bardzo popularne były kierunki społeczne typu politologia, stosunki międzynarodowe czy europeistyka. Dzisiejsza sytuacja na rynku pracy wyraźnie pokazuje, że to, co modne, nie zagwarantuje zatrudnienia. Zdecydowanie lepiej opierać wybory zawodowe na predyspozycjach, a także prognozach dotyczących tego, w jakich sektorach będą zatrudniani nowi pracownicy. Na tej podstawie można określić, jakie będą zawody przyszłościowe.

Różne mody na pewne grupy zawodów pojawiają się i przemijają. Kilka lat temu bardzo popularne były kierunki społeczne typu politologia, stosunki międzynarodowe czy europeistyka. Dzisiejsza sytuacja na rynku pracy wyraźnie pokazuje, że to, co modne, nie zagwarantuje zatrudnienia. Zdecydowanie lepiej opierać wybory zawodowe na predyspozycjach, a także prognozach dotyczących tego, w jakich sektorach będą zatrudniani nowi pracownicy. Na tej podstawie można określić, jakie będą zawody przyszłościowe.

Branża IT

Informatycy już dzisiaj nie mogą narzekać na brak ofert pracy. Programiści, znający języki C++, Java, C#, należą do najlepiej zarabiającej grupy zawodowego, a dzięki temu, że wciąż nie mają dużej konkurencji, mogą przebierać i wybierać w ofertach. W Polsce sektor IT cały czas dynamicznie się rozwija i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. W parze z informatykami na zatrudnienie będą mogli liczyć także inni specjaliści z tego obszaru, czyli graficy, webmasterzy, testerzy oprogramowania. Nie mniej ważni będą marketingowcy, copywriterzy, a przy rozbudowanych zespołach także menadżerowie.

Edukacja i rozwój zawodowy

Mimo że uważa się, iż sytuacja nauczycieli nie jest obecnie godna pozazdroszczenia, to grupę osób zajmujących się edukacją można śmiało zaliczyć do przyszłościowych zawodów. Pracodawcy, mający coraz większe wymagania w stosunku do pracowników, będą oczekiwali od nich podwyższania kwalifikacji i dokształcania się. Będzie to duża szansa zarówno dla trenerów, jak i doradców i coachów.

Kreowanie wizerunku

W związku z coraz większą rolą prezentowanego publicznie wizerunku, specjaliści związani z dbaniem o odpowiedni PR będą zdecydowanie należeli do zawodów przyszłościowych. Mowa nie tylko o specjalistach ds. kreowania wizerunku czy Public Relations, którzy sprawnie posługują się wszelkimi mediami, by zaprezentować swojego klienta od jak najlepszej strony. To także zawody związane z dbaniem o urodę – styliści, fryzjerzy, kosmetyczki, ale również trenerzy osobiści.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
uśmiechnięty pan w niebieskiej koszuli
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Klasyfikacja Zawodów i Specjalności. 10 grup zawodów
Klasyfikacja Zawodów i Specjalności, w skrócie KZiS, to zbiór zawodów i specjalności, które pojawiają się na rynku pracy. Jest usystematyzowany hierarchicznie i obejmuje pięć poziomów. Jest wykorzystywany między innymi w poradnictwie zawodowym.

Klasyfikacja Zawodów i Specjalności, w skrócie KZiS, to zbiór zawodów i specjalności, które pojawiają się na rynku pracy. Jest usystematyzowany hierarchicznie i obejmuje pięć poziomów. Jest wykorzystywany między innymi w poradnictwie zawodowym. KZiS – na czym się opiera? Klasyfikacja Zawodów i Specjalności (KziS) bazuje na Międzynarodowym Standarcie Klasyfikacji Zawodów ISCO-08. Wychodzi z założenia, że zawód oznacza zestaw czynności, które zostały wyodrębnione w wyniku społecznego podziału pracy i sanowi podstawowe źródło dochodów. Każdy zawód wymaga dodatkowych kompetencji i umiejętności . Struktura KziS Zawody zostały podzielone na 10 grup: 1. Przedstawiciele władz publicznych – czyli wyżsi urzędnicy, kierownicy. 2. Specjaliści – zawody te wymagają wysokiego poziomu wiedzy zawodowej, umiejętności oaz doświadczenia. Zajmują się wdrażaniem do praktyki koncepcji naukowych i prowadzeniem badań. 3. Technicy i inny średni personel – są to zawody, których reprezentacji wykonują głownie prace techniczne i podobne. 4. Pracownicy biurowi – obejmuje zawody, wymagające umiejętności i wiedzy, niezbędnych do organizowania i przechowywania informacji. 5. Pracownicy usług i sprzedawcy – są to zawody, które wymagają wiedzy, umiejętności i doświadczenia do świadczenia różnych usług i sprzedawania, demonstrowania towarów. 6. Rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy – zawody, które wymagają doświadczenia i umiejętności dotyczących uprawy i zbioru roślin, chowu i hodowli zwierząt. 7. Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy – obejmuje zawody, wymagające umiejętności wytwarzania i naprawy towarów, wytwarzania produktów. 8. Operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń – wykonywanie tych zawodów wymaga wiedzy na temat funkcjonowania obsługiwanych urządzeń. 9. Pracownicy wykonujący proste prace –...

osoby robiące notatki biznesowe
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Praca i satysfakcja – jakie studia wybrać, aby osiągnąć te cele?
Trendy społeczne na rynku pracy oraz własne uzdolnienia i wyznawane wartości to czynniki, które pomogą podjąć decyzję, jakie studia wybrać.

Trendy społeczne na rynku pracy oraz własne uzdolnienia i wyznawane wartości to czynniki, które pomogą podjąć decyzję, jakie studia wybrać. Rynek pracy w przyszłości Trudno mówić ze stuprocentową pewnością na temat zawodów, które potrzebne będą na rynku w przyszłości. Natomiast jeśli przyjrzeć się długotrwałym trendom społecznym, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, jacy specjaliści znajdą pracę. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologicznemu, pracę znajdą specjaliści do spraw technologii komunikacyjnej i informacyjnej. Ponieważ społeczeństwo się starzeje, pracę znajdą również osoby, które będą czuwały nad osobami starszymi – opiekunowie, lekarze specjaliści, fizjoterapeuci itd. Sprzedaż i handel raczej nie znikną z rynku , zatem poszukiwani będą profesjonalni handlowcy i specjaliści ds. sprzedaży. Predyspozycje i wyznawane wartości Pewność zdobycia zatrudnienia to już połowa sukcesu. Druga jego część to satysfakcja z wykonywanej pracy. Na satysfakcję z wykonywanej pracy wpływa wiele czynników i dla każdego może być ważny inny aspekt : relacje ze współpracownikami, relacje praca-płaca, szanse osiągnięcia prestiżowego stanowiska, samodzielność wykonywania pracy, możliwość wykorzystania swoich zdolności, poczucie bycia docenianym, wykonywanie pracy użytecznej itd. Dlatego jeszcze przed wyborem kierunku przyszły student może zastanowić się, które z tych i innych wartości będą dla niego najistotniejsze i jakie jego cechy predysponują go do podjęcia określonych studiów. Miejsce i czas pracy Przyszły student może zastanowić się też nad tym, gdzie i w jakich godzinach chciałby w przyszłości pracować. Miejsc do wyboru jest wiele: jedno konkretne zawsze w tym samym budynku; wiele punktów i konieczność przemieszczania się z miejsca na miejsce; praca zdalna z dowolnego miejsca na ziemi. Również czas przyszłej...

Młoda dziewczyna siedzi przy biurku i pracuje na komputerze
©SolisImages/Fotolia.com
Styl życia
Czy opłaca się prowadzić blog modowy – na czym zarabiają blogerki modowe?
Jeszcze kilka lat temu prowadzenie bloga modowego było traktowanie wyłącznie jako hobby. Obecnie blogowanie może być pracą na cały etat. Najlepsze blogerki zarabiają na pisaniu setki tysięcy złotych rocznie.

Jeszcze kilka lat temu prowadzenie bloga modowego było traktowanie wyłącznie jako hobby. Obecnie blogowanie może być pracą na cały etat. Najlepsze blogerki zarabiają na pisaniu setki tysięcy złotych rocznie.   Blog internetowy może być poświęcony dowolnej tematyce. Najpopularniejsze w naszym kraju są jednak blogi modowe, kulinarne i technologiczne. Blog modowy jako hobby: korzyści Większość początkujących autorów treści internetowych twierdzi, że blog to ich hobby , a nie sposób na zarabienie pieniędzy . Dzięki blogowi mogą dotrzeć do ludzi o podobnych zainteresowaniach, podzielić się swoją pasją z innymi. Jest to też szansa na wypromowanie akcji charytatywnych i kampanii społecznych. W przypadku blogerek modowych kluczowe jest pokazywanie swoich stylizacji , które są następnie oceniane i komentowane przez inne blogerki i czytelniczki. Dzięki temu młode dziewczyny mogą udoskonalić swój styl bez porad profesjonalnej stylistki . Kiedy blog się rozwinie i zdobędzie popularność, możliwa jest współpraca z firmami na zasadzie barteru. Polega to na otrzymywaniu od firm kosmetyków, ubrań, czy ciekawych gadżetów, w zamian za pokazywanie ich na swoim blogu. Najlepsze autorki mogą z czasem liczyć na zarabianie pieniędzy dzięki swojej działalności na blogu. Na czym zarabiają blogerki modowe? Nowoczesne blogi działają jako firmy sprzedające swoje usługi. Blogerki modowe zarabiają najczęściej na reklamie kontekstowej, czyli na polecaniu produktów swojego sponsora. Popularne jest także tworzenie wpisów sponsorowanych, czyli artykułów na specjalne zamówienie klienta. Może to być przykładowo recenzja najnowszej kolekcji ubrań lub prezentacja obuwia danej marki. Najbardziej popularne i wpływowe blogerki biorą udział w programach partnerskich. Jest to zazwyczaj dłuższa współpraca, w ramach której autorki bloga korzystają z promowanego produktu lub...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner