Mężczyzna przed komputerem
©StockRocket/Fotolia
Styl życia

Programista – postaw na przyszłościowy zawód

By zostać programistą warto udać się na studia informatyczne o specjalności inżynieria oprogramowania. Programista tworzy programy komputerowe za pomocą języków programowania, takich jak Java, C, czy C++.

By zostać programistą warto udać się na studia informatyczne o specjalności inżynieria oprogramowania. Programista tworzy programy komputerowe za pomocą języków programowania, takich jak Java, C, czy C++.

Programista – jak nim zostać?

By zostać programistą najlepiej ukończyć studia informatyczne o specjalności inżynieria oprogramowania. Warto również samemu uczyć się języków programowania z podręczników i tutoriali dostępnych w internecie. O przyjęcie na studia mogą ubiegać się osoby, które na maturze zdawały matematykę i język angielski na poziomie rozszerzonym. Można też zapisać się na kilkutygodniowy kurs programowania, bądź rozpocząć studia podyplomowe, trwające rok, po których można zostać programistą. Zawód programisty wymaga nie tylko konkretnych umiejętności, ale i szerokiej wiedzy. Program studiów oferuje poszerzenie wiedzy w zakresie algorytmiki, baz danych, projektowania aplikacji, znajomości narzędzi programistycznych. Ponadto podczas studiów przyszły programista nauczy się języka programowania i biegłego posługiwania się językiem angielskim. Do najpopularniejszych języków programowania zalicza się języki PHP, Java, C#, C, czy C++. Warto, by programista znał ich kilka, a specjalizował się w wybranym.

Programista – podział ze względu na stanowisko

Programistów można podzielić ze względu na to czym najczęściej zajmują się:

1) Developer – inaczej koder to osoba, która pisze kod źródłowy programów.

2) Architekt – zwany też projektantem, zajmuje się projektowaniem systemów informatycznych, baz danych, grafiki komputerowej i interfejsów użytkownika.

Programista – co jest ważne?

By zostać programistą bardzo ważna jest nauka i zdobycie konkretnych umiejętności. Warto poszerzać swoją wiedzę informatyczną, a dodatkowo uczyć się języka angielskiego, który jest międzynarodowym językiem komunikacji. Większość dokumentacji języków programowania jest pisana właśnie w języku angielskim. Obecnie na rynku pracy częściej bierze się pod uwagę osoby, które ukończyły studia informatyczne, najlepiej drugiego stopnia i posługujące się biegle językiem angielskim. Ponadto pracodawca oczekuje od programistów, że będą to osoby kreatywne, systematyczne, profesjonalne i zaangażowane w swoją pracę.

Ile zarabia programista?

Programista według statystyk GUS-u, średnio zarabia około 5 700 złotych brutto. Wynagrodzenie waha się od 4 do prawie 8 tysięcy złotych brutto, a wszystko to jest zależne od doświadczenia i umiejętności danego programisty. 


  • Detektywem nie może zostać każdy z nas. Należy mieć ukończone 21 lat i posiadać obywatelstwo polskie. Sprawdź zarobki detektywa
  • Coach należy do najbardziej rozwijających się zawodów w Polsce. Na czym polega coaching

Mężczyzna z lunetą
©nito/Fotolia
Styl życia
Jak zostać detektywem, czyli być jak Sherlock Holmes
Praca detektywa wydaje się być interesująca – rozwiązywanie zagadek, poszukiwanie tropu. Nie każdy jednak może zostać detektywem – trzeba ukończyć specjalne szkolenie, aby uzyskać licencję na wykonywanie zawodu.

Praca detektywa wydaje się być interesująca – rozwiązywanie zagadek, poszukiwanie tropu. Nie każdy jednak może zostać detektywem – trzeba ukończyć specjalne szkolenie, aby uzyskać licencję na wykonywanie zawodu.   Na fali popularności przygód Sherlocka Holmesa wiele osób zaczęło się zastanawiać, jak zostać detektywem. Równie szybko powstały szkoły, które w ofercie mają bogaty program szkolący osoby, które chciałyby zajmować się działalnością detektywa. Jak zostać detektywem: czy mogę zostać Sherlockiem? Praca detektywa nie należy do łatwych zawodów – w zakres jego obowiązków wchodzi zbieranie informacji, poszukiwanie osób zaginionych czy sprawdzanie wiarygodności danych. Aby móc dostać się do szkoły detektywistycznej i otrzymać licencję wykonywania zawodu powinieneś: skończyć 21 rok życia , być obywatelem Polski , mieć wykształcenie średnie (co najmniej), nie być karanym i mieć pełną zdolność do czynności prawnych, otrzymać pozytywną opinię komendanta powiatowego Policji , mieć orzeczenie lekarskie stwierdzające zdolności psychiczne do pracy, odbyć szereg szkoleń : ochrony danych osobowych i niejawnych oraz znajomości pracy detektywa.   Przed podjęciem decyzji o staraniu się o licencję detektywa, należy rozpatrzyć, czy masz szczególne cechy charakteru . Są to m.in.: wnikliwość, dokładność, cierpliwość, chęć poszerzania wiedzy (detektyw to osoba, która powinna mieć szeroki zakres wiedzy, szczególnie psychologicznej). Ile zarabia detektyw, czyli jak zarobić na szpiegowaniu Według danych GUS-u detektyw zarabia średnio ok. 4 090 złotych brutto i przeważnie pracuje dla agencji detektywistycznej. Na polskim rynku usługowym rzadko można spotkać detektywów, pracujących na własną rękę. Coach to jeden z najbardziej rozwijających się zawodów w...

klawiatura-i-myszka-od-komputera
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Najbardziej opłacalne zawody: poza informatykami także finansiści
Od kilku lat na polskim rynku pracy najwięcej zarabiają przedstawiciele dwóch sektorów – finansów i IT. Wciąż jest bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów w tych branżach.

Od kilku lat na polskim rynku pracy najwięcej zarabiają przedstawiciele dwóch sektorów – finansów i IT. Wciąż jest bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów w tych branżach.   Według badań portalu pracuj.pl najwięcej zarabiają reprezentanci pięciu zawodów: architekt IT, senior developer, starszy programista JAVA, starszy programista .NET, starszy analityk finansowy. Kim jest architekt IT? Oprócz tego, że jest to bardzo dobrze płatny zawód , nazwa brzmi dość enigmatycznie . Architekt IT to specjalista, który ma zarówno wiedzę informatyczną jak i biznesową. Zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem systemu, by obniżyć koszty funkcjonowania firmy, a jednocześnie dać możliwości jej rozwoju. Dba o to, by znaleźć dla klienta najlepsze rozwiązania informatyczne, które wesprą działalność biznesową. Kim jest senior developer? Senior developer to inaczej starszy programista. Zajmuje się nadzorowaniem prac zespołu, wyborem technologii i bibliotek. Jest osobą mającą duże doświadczenie w pracy z wykorzystywanymi technologiami, powinien mieć specjalistyczną wiedzę.   Aż cztery z najlepiej opłacanych zawodów należą do branży IT. Do tego wśród absolwentów studiów informatycznych jest bardzo niski odsetek osób bezrobotnych. Osoby z tak specjalistycznym wykształceniem nie mają problemów z tym, żeby znaleźć pracę . Co więcej – pracodawcy muszą ze sobą konkurować, oferując coraz atrakcyjniejsze warunki pracy, by przyciągnąć, a następnie zatrzymać w firmie naprawdę dobrego programistę. Kim jest analityk finansowy? Analityk finansowy to specjalista, który zajmuje się sporządzaniem różnych analiz, bazując na zgromadzonych danych finansowych. Sporządza budżet firmy , sprawdza opłacalność produktów i ofert, tworzy strategię finansową.   Reasumując, jeśli chcemy zarabiać krocie, musimy...

kobieta i mężczyzna stoją przy tablicy
©Picture-Factory/fotolia
Styl życia
Kim jest coach i jak nim zostać? Ile może zarobić coach, czyli osobisty doradca
Coaching jest coraz modniejszą formą rozwoju zawodowego i osobistego. Job coaching powoli zaczyna zastępować klasyczne doradztwo zawodowe, a life coaching konsultacje psychologiczne.

Coaching jest coraz modniejszą formą rozwoju zawodowego i osobistego. Job coaching powoli zaczyna zastępować klasyczne doradztwo zawodowe, a life coaching konsultacje psychologiczne.   Nie zawsze jest to uzasadnione, jednak niezależnie od oceny tych zjawisk – coraz większe zainteresowanie coachingiem sprawia, że wiele osób, szukając swojej ścieżki zawodowej, zaczyna zastanawiać się jak zostać coachem. Jak zostać coachem w jeden dzień? Z pewnością zaskoczy cię to, że możesz tytułować się coachem... już teraz. Tak naprawdę nie ma żadnych przepisów prawnych, regulujących ten zawód , więc właściwie każdy może nazwać się coachem . Natomiast jego kompetencje, stan wiedzy i umiejętności to już zupełnie inna sprawa. Jak zostać coachem – historia prawdziwa Nie ma jednej ścieżki kariery coacha, ponieważ zależy ona w dużej mierze od tego, jaką dziedziną coachingu chcesz się zajmować, np. coach pracujący w korporacji z kadrą menadżerską powinien mieć wiedzę na temat tego, jak zarządzać zespołem. Innymi słowy – powinien znać się na tym, w czym ma wspierać coachee, czyli osoby, z którymi pracuje. Dlatego każde specjalistyczne wykształcenie będzie na korzyść coacha. Business coach powinien sam mieć doświadczenie w biznesie, a coach wewnętrzny (czyli pracujący tylko z pracownikami danej firmy ) musi znać instytucję od podszewki.   Niezależnie jednak od dziedziny coachingu, zawsze kluczowe są kompetencje społeczne – umiejętność nawiązania kontaktu, słuchania, udzielania informacji zwrotnej . I, przede wszystkim, należy lubić pracę z ludźmi. Dlatego często wstępem do tego zawodu są studia psychologiczne czy pedagogiczne. Jak zostać certyfikowanym coachem i po co te certyfikacje? Certyfikacje są potwierdzeniem posiadania umiejętności i doświadczenia. Najpopularniejsze są wydawane przez ICF, IIC i IAC. Nie są one...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner