Mężczyzna przed komputerem
©StockRocket/Fotolia
Styl życia

Programista – postaw na przyszłościowy zawód

By zostać programistą warto udać się na studia informatyczne o specjalności inżynieria oprogramowania. Programista tworzy programy komputerowe za pomocą języków programowania, takich jak Java, C, czy C++.

By zostać programistą warto udać się na studia informatyczne o specjalności inżynieria oprogramowania. Programista tworzy programy komputerowe za pomocą języków programowania, takich jak Java, C, czy C++.

Programista – jak nim zostać?

By zostać programistą najlepiej ukończyć studia informatyczne o specjalności inżynieria oprogramowania. Warto również samemu uczyć się języków programowania z podręczników i tutoriali dostępnych w internecie. O przyjęcie na studia mogą ubiegać się osoby, które na maturze zdawały matematykę i język angielski na poziomie rozszerzonym. Można też zapisać się na kilkutygodniowy kurs programowania, bądź rozpocząć studia podyplomowe, trwające rok, po których można zostać programistą. Zawód programisty wymaga nie tylko konkretnych umiejętności, ale i szerokiej wiedzy. Program studiów oferuje poszerzenie wiedzy w zakresie algorytmiki, baz danych, projektowania aplikacji, znajomości narzędzi programistycznych. Ponadto podczas studiów przyszły programista nauczy się języka programowania i biegłego posługiwania się językiem angielskim. Do najpopularniejszych języków programowania zalicza się języki PHP, Java, C#, C, czy C++. Warto, by programista znał ich kilka, a specjalizował się w wybranym.

Programista – podział ze względu na stanowisko

Programistów można podzielić ze względu na to czym najczęściej zajmują się:

Kasia gotuje z Polki.pl: parówki w cieście naleśnikowym z warzywami

1) Developer – inaczej koder to osoba, która pisze kod źródłowy programów.

2) Architekt – zwany też projektantem, zajmuje się projektowaniem systemów informatycznych, baz danych, grafiki komputerowej i interfejsów użytkownika.

Programista – co jest ważne?

By zostać programistą bardzo ważna jest nauka i zdobycie konkretnych umiejętności. Warto poszerzać swoją wiedzę informatyczną, a dodatkowo uczyć się języka angielskiego, który jest międzynarodowym językiem komunikacji. Większość dokumentacji języków programowania jest pisana właśnie w języku angielskim. Obecnie na rynku pracy częściej bierze się pod uwagę osoby, które ukończyły studia informatyczne, najlepiej drugiego stopnia i posługujące się biegle językiem angielskim. Ponadto pracodawca oczekuje od programistów, że będą to osoby kreatywne, systematyczne, profesjonalne i zaangażowane w swoją pracę.

Ile zarabia programista?

Programista według statystyk GUS-u, średnio zarabia około 5 700 złotych brutto. Wynagrodzenie waha się od 4 do prawie 8 tysięcy złotych brutto, a wszystko to jest zależne od doświadczenia i umiejętności danego programisty. 


  • Detektywem nie może zostać każdy z nas. Należy mieć ukończone 21 lat i posiadać obywatelstwo polskie. Sprawdź zarobki detektywa
  • Coach należy do najbardziej rozwijających się zawodów w Polsce. Na czym polega coaching

Mężczyzna z lunetą
©nito/Fotolia
Styl życia
Jak zostać detektywem, czyli być jak Sherlock Holmes
Praca detektywa wydaje się być interesująca – rozwiązywanie zagadek, poszukiwanie tropu. Nie każdy jednak może zostać detektywem – trzeba ukończyć specjalne szkolenie, aby uzyskać licencję na wykonywanie zawodu.

Praca detektywa wydaje się być interesująca – rozwiązywanie zagadek, poszukiwanie tropu. Nie każdy jednak może zostać detektywem – trzeba ukończyć specjalne szkolenie, aby uzyskać licencję na wykonywanie zawodu.   Na fali popularności przygód Sherlocka Holmesa wiele osób zaczęło się zastanawiać, jak zostać detektywem. Równie szybko powstały szkoły, które w ofercie mają bogaty program szkolący osoby, które chciałyby zajmować się działalnością detektywa. Jak zostać detektywem: czy mogę zostać Sherlockiem? Praca detektywa nie należy do łatwych zawodów – w zakres jego obowiązków wchodzi zbieranie informacji, poszukiwanie osób zaginionych czy sprawdzanie wiarygodności danych. Aby móc dostać się do szkoły detektywistycznej i otrzymać licencję wykonywania zawodu powinieneś: skończyć 21 rok życia , być obywatelem Polski , mieć wykształcenie średnie (co najmniej), nie być karanym i mieć pełną zdolność do czynności prawnych, otrzymać pozytywną opinię komendanta powiatowego Policji , mieć orzeczenie lekarskie stwierdzające zdolności psychiczne do pracy, odbyć szereg szkoleń : ochrony danych osobowych i niejawnych oraz znajomości pracy detektywa.   Przed podjęciem decyzji o staraniu się o licencję detektywa, należy rozpatrzyć, czy masz szczególne cechy charakteru . Są to m.in.: wnikliwość, dokładność, cierpliwość, chęć poszerzania wiedzy (detektyw to osoba, która powinna mieć szeroki zakres wiedzy, szczególnie psychologicznej). Ile zarabia detektyw, czyli jak zarobić na szpiegowaniu Według danych GUS-u detektyw zarabia średnio ok. 4 090 złotych brutto i przeważnie pracuje dla agencji detektywistycznej. Na polskim rynku usługowym rzadko można spotkać detektywów, pracujących na własną rękę. Coach to jeden z najbardziej rozwijających się zawodów w...

Mężczyzna naciska palcem ekran dotykowy.
©milosducati/Fotolia
Styl życia
Obowiązki zawodowe i zarobki tłumacza
Tłumacz jest osobą, która sporządza tłumaczenia ustne lub pisemne. Aby móc pracować w zawodzie tłumacza, należy ukończyć filologię o wybranej specjalizacji translatorycznej.

Tłumacz jest osobą, która sporządza tłumaczenia ustne lub pisemne. Aby móc pracować w zawodzie tłumacza, należy ukończyć filologię o wybranej specjalizacji translatorycznej. Obowiązki zawodowe tłumacza Tłumacz może dokonywać przekładów z różnych dziedzin, na potrzeby np. telewizji, teatru, wydawnictw czy radia. Zajmuje się także tłumaczeniami dokumentów urzędowych na potrzeby organów państwowych, firm lub osób prywatnych . Do zadań dodatkowych tłumacza może należeć sporządzanie recenzji do tekstów obcojęzycznych, weryfikacja przekładów dzieł naukowych i literackich, a także wystawianie opinii na temat dzieł, które warto przetłumaczyć. Jak zostać tłumaczem? Aby zostać tłumaczem należy ukończyć dowolne studia filologiczne z języka obcego (tłumacz języka angielskiego – filologia angielska, tłumacz języka niemieckiego – filologia germańska itd.). Ukończenie studiów filologicznych daje przyszłym tłumaczom nie tylko kurs gramatyki i leksyki, ale także wiedzę na temat historii i przemian danego języka. Niektóre uniwersytety, akademie czy uczelnie proponują w trakcie toku studiów specjalizacje translatorskie, ale wybór ich nie jest jedyną ścieżką do uzyskania zawodu tłumacza, ponieważ w Polsce jest wiele ośrodków, które kształcą absolwentów studiów filologicznych na tłumaczy.   Kandydat na tłumacza musi podjąć decyzje, jaką specjalizację chce wybrać. Do wyboru wśród specjalizacji translatorycznych są: tłumacz konferencyjny, tłumacz przekładu literackiego, żywego słowa oraz pisemnego tłumaczenia tekstów specjalistycznych . Zakończeniem studiów filologicznych jest zdanie egzaminu praktycznego, polegającego na poprowadzeniu tłumaczenia z języka kierunkowego i na język kierunkowy. Wynagrodzenie dla tłumacza Na podstawie ankiet internetowych szacuje się, że przeciętne zarobki brutto tłumacza wynoszą 4373 zł....

kobieta i mężczyzna stoją przy tablicy
©Picture-Factory/fotolia
Styl życia
Kim jest coach i jak nim zostać? Ile może zarobić coach, czyli osobisty doradca
Coaching jest coraz modniejszą formą rozwoju zawodowego i osobistego. Job coaching powoli zaczyna zastępować klasyczne doradztwo zawodowe, a life coaching konsultacje psychologiczne.

Coaching jest coraz modniejszą formą rozwoju zawodowego i osobistego. Job coaching powoli zaczyna zastępować klasyczne doradztwo zawodowe, a life coaching konsultacje psychologiczne.   Nie zawsze jest to uzasadnione, jednak niezależnie od oceny tych zjawisk – coraz większe zainteresowanie coachingiem sprawia, że wiele osób, szukając swojej ścieżki zawodowej, zaczyna zastanawiać się jak zostać coachem. Jak zostać coachem w jeden dzień? Z pewnością zaskoczy cię to, że możesz tytułować się coachem... już teraz. Tak naprawdę nie ma żadnych przepisów prawnych, regulujących ten zawód , więc właściwie każdy może nazwać się coachem . Natomiast jego kompetencje, stan wiedzy i umiejętności to już zupełnie inna sprawa. Jak zostać coachem – historia prawdziwa Nie ma jednej ścieżki kariery coacha, ponieważ zależy ona w dużej mierze od tego, jaką dziedziną coachingu chcesz się zajmować, np. coach pracujący w korporacji z kadrą menadżerską powinien mieć wiedzę na temat tego, jak zarządzać zespołem. Innymi słowy – powinien znać się na tym, w czym ma wspierać coachee, czyli osoby, z którymi pracuje. Dlatego każde specjalistyczne wykształcenie będzie na korzyść coacha. Business coach powinien sam mieć doświadczenie w biznesie, a coach wewnętrzny (czyli pracujący tylko z pracownikami danej firmy ) musi znać instytucję od podszewki.   Niezależnie jednak od dziedziny coachingu, zawsze kluczowe są kompetencje społeczne – umiejętność nawiązania kontaktu, słuchania, udzielania informacji zwrotnej . I, przede wszystkim, należy lubić pracę z ludźmi. Dlatego często wstępem do tego zawodu są studia psychologiczne czy pedagogiczne. Jak zostać certyfikowanym coachem i po co te certyfikacje? Certyfikacje są potwierdzeniem posiadania umiejętności i doświadczenia. Najpopularniejsze są wydawane przez ICF, IIC i IAC. Nie są one...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik