woda
Flickr/ℒaura Tou/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Woda wysokozmineralizowana niewskazana dla dzieci, starszych i kobiet w ciąży

Woda wysokozmineralizowana zawiera 1500-4000 mg składników mineralnych w litrze wody. Zmiana przepisów spowodowała, że świadomy konsument nie może kierować się nazwą wody – konieczne jest przeczytanie liczby składników mineralnych (wodą mineralną można bowiem określić każdą wodę wydobywaną spod ziemi). O ile wodę powinien pić każdy – nawadnia organizm od wewnątrz i usuwa toksyny, tak woda wysokozmineralizowana raczej nie jest dobra dla każdego. Trzeba jednak podkreślić, że opinie lekarzy na temat picia wody wysokozmineralizowanej nie są spójne – jedni twierdzą, że jest to najlepsza i najzdrowsza woda, inni z kolei odradzają jej picie osobom nieuprawiającym intensywnie sportu.

Woda wysokozmineralizowana zawiera 1500-4000 mg składników mineralnych w litrze wody. Zmiana przepisów spowodowała, że świadomy konsument nie może kierować się nazwą wody – konieczne jest przeczytanie liczby składników mineralnych (wodą mineralną można bowiem określić każdą wodę wydobywaną spod ziemi). O ile wodę powinien pić każdy – nawadnia organizm od wewnątrz i usuwa toksyny, tak woda wysokozmineralizowana raczej nie jest dobra dla każdego. Trzeba jednak podkreślić, że opinie lekarzy na temat picia wody wysokozmineralizowanej nie są spójne – jedni twierdzą, że jest to najlepsza i najzdrowsza woda, inni z kolei odradzają jej picie osobom nieuprawiającym intensywnie sportu.

Woda wysokozmineralizowana idealna dla sportowców

Lekarze nie mają wątpliwości, że dla sportowców woda wysokozmineralizowana jest wskazana. Do wód wysokozmineralizowanych zalicza się między innymi Muszyniankę, Staropolankę 2000, Piwniczankę.

 

Wodę wysokozmineralizowaną należy pić przed, w trakcie oraz po treningu. Treningi - masowy i siłowy wymagają dostarczenia do organizmu około 1,5 litra wody, zaś trening wytrzymałościowy nawet 3 litrów (ilość wody pitej podczas treningu jest w przybliżeniu równa zalecanej dziennej dawce dla pozostałych osób – około 2 litry dziennie). Jeśli nie uprawiasz sportu zawodowo, ale np. w weekendy jeździsz na 100-kilometrowe wycieczki rowerowe, to w te dni także wybierz wodę wysokozmineralizowaną. Wapń i magnez zapobiegają tworzeniu się zakwasów.

Na upalne dni – woda wysokozmineralizowana

Upał powoduje, że pocimy się częściej niż zwykle, a wraz z potem tracimy składniki mineralne. Aby kupić dobrą wodę mineralną, należy zwrócić uwagę nie tylko na ogólną liczbę składników mineralnych, lecz także na ilość następujących pierwiastków: wapnia (dzienne zapotrzebowanie to 800-1200 mg), magnezu (dzienne zapotrzebowanie – 300 mg), jodu (90-200 µg) i fluoru (0,3-0,5 mg). Dzienne zapotrzebowanie uzależnione jest od wieku, aktywności i stanu zdrowia konkretnej osoby.

 

Ważne – picie wody wysokozmineralizowanej należy dostosować do naszego organizmu, dokładnie czytać etykiety, aby nie przedawkować dopuszczalnej, dziennej ilości składników mineralnych. Eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego kobietom w ciąży, matkom karmiącym, osobom w podeszłym wieku, z zaburzeniami układu odpornościowego, nerek i nadciśnieniem oraz dzieciom zalecają picie wody źródlanej niskozmineralizowanej (poniżej 500 mg/1l, np. Kropli Beskidu, Żywca Zdroju). Dla pozostałych osób optymalnym rozwiązaniem wydaje się picie wody średniozmineralizowanej (od 500 do 15000 mg składników mineralnych w litrze wody, np. Cisowianki, Jurajskiej, Polanickiej).

 

Kobieta pije wodę z butelki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Woda niskosodowa dla osób z chorobami układu krążenia
Woda niskosodowa wskazana jest dla osób z chorobami serca, nadciśnieniem i cukrzycą. Picie wody niskosodowej nie ma dużego wpływu na funkcjonowanie organizmu, ponieważ wypicie wody wysokosodowej tylko nieznacznie podnosi poziom sodu.

Woda niskosodowa wskazana jest dla osób z chorobami serca, nadciśnieniem i cukrzycą. Picie wody niskosodowej nie ma dużego wpływu na funkcjonowanie organizmu, ponieważ wypicie wody wysokosodowej tylko nieznacznie podnosi poziom sodu.   Sód odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka. Sód pośrednio reguluje objętość wszystkich płynów ustrojowych, ponieważ jest elektrolitem odpowiedzialnym za równowagę osmotyczną (ciśnienie) w płynach. Sód zwiększa wydzielanie soków trawiennych i pomaga utrzymać regulację kwasowo-zasadową w organizmie. Zarówno niedobór sodu, jak i jego nadmiar mogą być przyczyną poważnych powikłań. Wpływ wody niskosodowej i wysokosodowej na poziom sodu w organizmie Decydując się za zakup wody należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak: stan zdrowia, aktywność fizyczna i zawodowa, pora roku oraz stan fizjologiczny organizmu (np. ciąża). Picie wody niskosodowej nie ma dużego wpływu na funkcjonowanie organizmu. Wypicie nawet wysokosodowej wody, która zawiera 250 mg sodu w litrze wody, nieznacznie podnosi poziom sodu w organizmie. Więcej sodu dostarczymy do organizmu zjadając np. trzy plasterki wędliny niż wypijając butelkę wody wysokosodowej. Woda niskosodowa dla osób z nadciśnieniem i cukrzycą Sód zatrzymuje wodę w organizmie, dlatego woda niskosodowa (o zawartości sodu poniżej 20 mg/l) wskazana jest dla osób z nadciśnieniem tętniczym , z chorobami nerek , z niewydolnością serca lub obrzękami.   Niską zawartość sodu mają takie wody jak, np.: Cisowianka, Nałęczowianka, Kropla Beskidu, Jurajska oraz wody źródlane.   Woda mineralna uzupełnia niedobór mikrosładników w organizmie. Sprawdź,  kto powinien pić wodę mineralną . Szukasz napoju, który oczyści Twój organizm? Polecamy  wodę z cytryną na oczyszczanie jelit . Lubisz naturalne wody smakowe? Oto  4 przepisy na napoje z wodą...

mężczyzna pijący wodę
© ivanko80/Fotolia.com
Styl życia
Ile wody należy pić? Rola i znaczenie nawadniania organizmu
Woda jest niezbędnym elementem procesów życiowych. Oczyszcza, bierze udział w odżywianiu, reguluje temperaturę ciała.

Woda jest niezbędnym elementem procesów życiowych. Oczyszcza, bierze udział w odżywianiu, reguluje temperaturę ciała.    Woda rozpuszcza składniki pożywienia, produkty przemiany materii, hormony i enzymy. Reguluje również poziom ciepła organizmu. Rola wody w organizmie Woda w organizmie człowieka ma przede wszystkim cztery funkcje : Tworzy życie - człowiek nawet w 70% składa się z wody. Na jej ilość w organizmie wpływa wiek, płeć, czy masa ciała. Bez wody człowiek może przeżyć maksymalnie do pięciu dni. Oczyszcza - pochłania zbędne produkty przemiany materii . Usuwa je za pomocą krwi i limfy (płynu tkankowego). Ważne jest więc picie wody czystej. Reguluje – umożliwia pocenie się organizmu, co pozwala na utrzymanie ciała w stałej temperaturze. Transportuje – rozpuszcza pokarm i dostarcza go całemu organizmowi. Normy dziennego spożycia wody – ile należy pić w zależności od wieku Dzienne normy wody zależą od wieku i stanu w jakim znajduje się człowiek: niemowlęta – 0,8 l, dzieci – 1,7 l, dziewczęta – 2,2 l, chłopcy – 3 l, kobiety – 2,7 l, mężczyźni – 3,7 l, kobiety w ciąży – 2,7 l, osoby starsze – 3,5 l. Skutki niedoboru wody Organizm człowieka nie potrafi magazynować wody w większych ilościach, dlatego należy jej stale dostarczać. Jej niedobór może prowadzić do odwodnienia , co może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych: zawrotów głowy, bólów głowy, zaburzeń mowy, zaburzeń wydalania moczu, zaburzeń rytmu serca, zaparć, spadku masy ciała, upośledzenia wydzielania śliny, suchości skóry, omamów. Jeśli wody w ciele jest za mało, człowiek odczuwa pragnienie. Dodatkowo dochodzi do...

Jak osoby uprawiające sport powinny odpowiednio nawadniać organizm?
© grki/Adobe Stock
Styl życia
Woda w diecie osób uprawiających sport. Jaką pić, jak często i w jakich ilościach?
Temat wody w diecie osób aktywnych fizycznie często jest pomijany. Sama świadomość tego, że wodę należy pić w czasie treningu i po jego zakończeniu nie oznacza odpowiedniego dbania o nawodnienie organizmu. Ważnych jest wiele innych czynników, jak: ilość, rodzaj, temperatura czy częstotliwość picia. Stosowanie się do sprawdzonych zasad przyjmowania wody pozwala zwiększyć efektywność treningów oraz przełożyć się na osiąganie lepszych wyników.

Temat wody w diecie osób aktywnych fizycznie często jest pomijany. Sama świadomość tego, że wodę należy pić w czasie treningu i po jego zakończeniu nie oznacza odpowiedniego dbania o nawodnienie organizmu. Ważnych jest wiele innych czynników, jak: ilość, rodzaj, temperatura czy częstotliwość picia. Stosowanie się do sprawdzonych zasad przyjmowania wody pozwala zwiększyć efektywność treningów oraz przełożyć się na osiąganie lepszych wyników.   Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez osoby amatorsko uprawiające sport jest spożywanie tylko napojów izotonicznych. Tymczasem organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje systematycznego nawadniania w ciągu dnia. Podstawowe zasady dotyczące picia wody przez sportowców Przyjmuje się, że każdy człowiek w ciągu doby powinien przyjąć przynajmniej 2 litry wody. Ta zasada dotyczy jednak osób, które nie wykonują intensywnego wysiłku fizycznego, a co za tym idzie nie tracą dużo wody. Ci, którzy regularnie uprawiają sport powinni przyjmować przynajmniej 3 litry wody, a czasami nawet więcej. Wszystko zależy od rodzaju i intensywności wykonywanych treningów.   Nawadnianie organizmu powinno odbywać się od samego rana. Już po wstaniu z łóżka dobrze jest wypić szklankę wody, a później powtarzać tę czynność przynajmniej co dwie godziny. Regularne uzupełnienie płynów przynosi szereg korzyści. Takich jak: poprawa metabolizmu, usuwanie toksyn , zapobieganie chorobom nerek, poprawa ogólnego samopoczucia, zapobieganie zaparciom , poprawa koncentracji i zdolności umysłowych, zwiększenie efektywności organizmu w czasie ćwiczeń.   Nieco inaczej wygląda kwestia spożywania wody bezpośrednio przed i po oraz w czasie treningu. Przed rozpoczęciem można wypić...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner