kobieta na badaniu tomografii komputerowej
© Olesia Bilkei/Fotolia.com
Styl życia

Tomografia komputerowa (CT) – badanie radiologiczne: przygotowanie i przebieg, skutki uboczne używanych środków

Tomografię komputerową (CT) głowy wykonuje się, aby sprawdzić nieprawidłowości np. uszkodzenia, silne stany zapalne np. zatok, krwiaki oraz zmiany nowotworowe. Na CT należy przyjść na czczo. Podczas badania podaje się środki kontrastowe, mogące wywołać skutki uboczne.

Tomografię komputerową (CT) głowy wykonuje się, aby sprawdzić nieprawidłowości np. uszkodzenia, silne stany zapalne np. zatok, krwiaki oraz zmiany nowotworowe. Na CT należy przyjść na czczo. Podczas badania podaje się środki kontrastowe, mogące wywołać skutki uboczne.

 

Tomografia komputerowa jest wykonywana za pomocą urządzenia zwanego tomografem. Obraz z badania to tomogram. Ogląda i opisuje go lekarz radiolog.

CT badanie – wskazania do wykonania

CT powinno być wykonane niezwłocznie w następujących przypadkach:

 • urazów głowy i kanału kręgowego,
 • podejrzenia ropnia mózgu,
 • podejrzenia krwawienia do czaszki.

 

Tomografia komputerowa jest zlecana także:

 • przy podejrzeniu nowotworu mózgowia,
 • przy chorobach oczodołów i przysadki mózgowej,
 • przy wrodzonych wadach ośrodkowego układu nerwowego,
 • po urazach rdzenia kręgowego,
 • w zaburzeniach neurologicznych,
 • w przypadku chorób zatok, kości czaszki, krtani i gardła,
 • przy chorobach płuc,
 • przy chorobach serca i naczyń oraz osierdzia,
 • w zapaleniu nerek,
 • w przypadku guzów,
 • przy wadach nerek.

 

Badania CT zwykle nie wykonuje u kobiet w ciąży. Tomografia nie powinna być także powtarzana kilkukrotnie, ponieważ wiąże się z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego

CT badanie – przygotowanie i przebieg

Do tomografii komputerowej trzeba się przygotować:

 • w rozmowie z lekarzem należy go poinformować o występujących alergiach na środki kontrastowe (jeśli o nich wiemy), a także o skłonnościach do krwawienia, ciąży i laktacji oraz klaustrofobii,
 • na badanie CT trzeba zgłosić się na czczo: nie można jeść co najmniej 6 godzin przed badaniem i pić do 3 godzin przed tomografią,
 • przed badaniem nie powinno się też palić papierosów,
 • jeśli ktoś leczy się przewlekle, w dzień badania może zażyć leki zgodnie z zaleceniami lekarza,
 • przed samym badaniem trzeba zdjąć wszystkie elementy metalowe: ubrania z zamkami, biżuterię itd.,
 • przed wykonaniem CT należy opróżnić pęcherz.

 

Badanie CT jest wykonywane na leżąco. Pacjent ułożony jest na ruchomym stole, który przesuwa się do wnętrza urządzenia. W tomografie wokół badanego porusza się lampa, która wytwarza promieniowanie rentgenowskie. Promieniowanie zmniejsza się w kontakcie z tkankami człowieka. Dzięki temu można odróżnić konkretne tkanki.

 

Pacjent powinien pozostawać w bezruchu. Poruszanie się może wpłynąć na wynik badania. Wykonanie tomografii komputerowej trwa około kilkunastu minut. Badany zwykle jest proszony o wstrzymanie na chwilę oddechu. Podczas badania pacjent cały czas pozostaje w kontakcie z personelem medycznym.

 

Przy badaniu tomografem czasem podaje się lek uspokajający bądź stosuje ogólne znieczulenie. Jest to praktykowane u dzieci i osób, które mają problem z pozostaniem w jednej pozycji przez dłuższy czas.

 

W trakcie CT czasami podaje się środek kontrastowy (dożylnie). Wpływa na dokładniejszy obraz badania i ułatwia odróżnienie tkanek.

CT badanie – stosowane środki kontrastowe i ich skutki uboczne

Po zastosowaniu środka kontrastowego używanego przy tomografii komputerowej mogą pojawić się skutki uboczne. Z reguły występują rzadko. Są to:

 • pokrzywka,
 • zaczerwienienie skóry,
 • wymioty,
 • nudności,
 • przyspieszenie rytmu serca,
 • obniżenie ciśnienia krwi,
 • bóle rąk,
 • skurcze mięśni,
 • skurcz oskrzeli wraz z dusznością,
 • mogą pojawić się też zatrzymanie pracy serca lub zatrzymanie oddechu.

 

U osób, którym podano środek kontrastowy może wystąpić ostra pokontrastowa nefropatia. To powikłanie oznacza ostrą niewydolność nerek u osób, u których przed zabiegiem z podaniem kontrastu nerki pracowały prawidłowo. Może też pojawić się u pacjentów, którzy mieli już rozpoznaną przewlekłą niewydolność nerek, a funkcje nerek po wstrzyknięciu środka kontrastowego znacznie się pogorszyły.


usg
Pixabay/MedicalPrudens/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
USG dopochwowe – profesjonalne badanie narządów rodnych
USG dopochwowe, określane także jako USG transwaginalne, USG przezpochwowe pozwala wcześnie zdiagnozować wiele schorzeń. Na badanie ginekologiczne udaj się z opróżnionym pęcherzem moczowym.

USG dopochwowe, określane także jako USG transwaginalne, USG przezpochwowe pozwala wcześnie zdiagnozować wiele schorzeń. Na badanie ginekologiczne udaj się z opróżnionym pęcherzem moczowym. Na czym polega badanie pochwy USG? Podczas USG transwaginalnego kobieta znajduje się w pozycji leżącej. Należy zdjąć ubrania od pasa w dół oraz ugiąć nogi. Na końcówkę sondy nakłada się posmarowaną żelem powłoczkę lateksową, którą jest najczęściej prezerwatywa. Jeżeli fale ultradźwiękowe napotkają na swojej drodze niepokojący objaw, np. pęcherzyki powietrza, lukę w tkankach czy ciało obce, zostają odbite. Obraz USG widoczny jest na monitorze komputera, który ma przed sobą lekarz. Na podstawie badania transwaginalnego opisuje on stan układu rozrodczego. Wynik może być przedstawiony na zdjęciu, filmie lub zostać opisany. Czy USG dopochwowe jest szkodliwe? Nie musisz się martwić – badanie transwaginalne nie jest szkodliwe, ani bolesne . Niewielki odsetek kobiet skarży się na lekki dyskomfort, który szybko przechodzi. Kilkanaście minut, które poświęcisz na USG dopochwowe da Ci odpowiedź na pytanie, czy w Twoim układzie rozrodczym nie zachodzą niebezpieczne zmiany. USG transwaginalne pozwala wykryć wiele niebezpiecznych chorób USG dopochwowe jest konieczne, jeśli planujesz ciążę lub spodziewasz się dziecka (wykonuje się je zazwyczaj w pierwszym trymestrze ciąży). Badanie ultrasonograficzne pozwala wykryć ciążę pozamaciczną oraz zagrożenia płodu. Pozostałe kobiety powinny wykonywać badanie transwaginalne profilaktycznie co dwa lata. Najlepiej wybrać się do ginekologa kilka dni po zakończeniu miesiączki. USG umożliwia zdiagnozowanie następujących schorzeń: niewłaściwą budowę kości, mięśni i naczyń krwionośnych miednicy, torbiele, nowotwory anomalie narządów płciowych....

Mężczyzna trzyma się za czoło.
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Zapalenie zatok przynosowych – farmakoterapia i zabiegi
Leczenie zatok zależy od zaawansowania choroby. Do tradycyjnych metod leczenia zatok należy leczenia farmakologiczne. W przypadku ostrych i przewlekłych zapaleń zatok przynosowych wskazane jest leczenie zabiegowe, np. FESS lub CEZ.

Leczenie zatok zależy od zaawansowania choroby. Do tradycyjnych metod leczenia zatok należy leczenia farmakologiczne. W przypadku ostrych i przewlekłych zapaleń zatok przynosowych wskazane jest leczenie zabiegowe, np. FESS lub CEZ. Rozpoznanie zapalania zatok – rynoskopia, tomografia zatok W celu rozpoznania zapalenia zatok laryngolog przeprowadza wywiad z pacjentem oraz szereg badań dodatkowych. Do badań dodatkowych zalicza się rynoskopia przednia. Badanie pozwala ujawnić obecność wydzieliny i obrzęk błony śluzowej nosa. Dodatkowe badania to także: endoskopia (badanie polega na wprowadzeniu do nosa sondy endoskopu; umożliwia to ogląd narządów od wewnątrz), badanie radiologiczne (zdjęcie rentgenowskie), tomograficzne zatok (tomografia komputerowa), diagnostyka alergologiczna (jeżeli istnieje podejrzenie alergicznego tła choroby). Co na zatoki? Leki na zapalenie zatok – antybiotyki, kortykosteroidy U osób, u których objawy zapalenia zatok trwają poniżej 10 dni pomóc powinny preparaty, które są połączeniem ibuprofenu i pseudoefedryny . Pseudoefedryna udrożni zatkany nos i zmniejszy obrzęk nosa, a ibuprofen zadziała przeciwgorączkowo i przeciwbólowo.   Jeżeli objawy mają charakter nasilający, podawane są antybiotyki (należy je stosować przez 10 do 14 dni). Niekiedy, aby zwalczyć chorobotwórcze bakterie, niezbędne może się okazać także włączenie do leczenia sterydów. W leczeniu uzupełniającym zmniejszenie obrzęku nosa przyniesie kilkudniowe stosowanie leków miejscowych, np. kropli , leków histaminowych w tabletkach lub leków mukolitycznych i mukokinetycznych (rozrzedzających zalegającą wydzielinę). W infekcji o podłożu alergicznym zalecane są donosowe kortykosteroidy. Przy przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych wskazane jest wielotygodniowe (6-8) płukanie nosa roztworami soli. Jak wyleczyć zatoki zabiegami? Balonoplastyka i FESS W przypadku,...

Laboranci
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Choroby trzustki - badania: AspAT, USG i tomografia komputerowa
Choroby trzustki diagnozuje się poprzez badanie profilu trzustkowego. Podwyższone stężenie amylazy i lipazy może świadczyć o zapaleniu trzustki lub występowaniu guzów trzustkowych.

Choroby trzustki diagnozuje się poprzez badanie profilu trzustkowego. Podwyższone stężenie amylazy i lipazy może świadczyć o zapaleniu trzustki lub występowaniu guzów trzustkowych.   W diagnostyce chorób trzustki zwykle zaczyna się od badań laboratoryjnych , obejmujących poziom AspATu, amylazy i lipazy we krwi. W niektórych przypadkach wykonuje się morfologię krwi. Choroby trzustki a badania kwi – AspAT, amylaza, lipaza Diagnostyka laboratoryjna pozwala rozpoznać choroby trzustki we wczesnych stadiach rozwoju. Nowotwory czy zapalenia trzustki wykrywa się za pomocą badania aktywności enzymu AspAT. Krew pobierana jest z żyły łokciowej, a wyniki są dostępne następnego dnia. Podwyższony współczynnik AspATu może świadczyć np. o ostrym zapaleniu trzustki. Norma AspATu u kobiet wynosi od 5 do 40 j.m/l (jednostek międzynarodowych na litr), dla mężczyzn – 19 j.m/l. Badania oceniające pracę trzustki to tak zwany profil trzustkowy, który wykonuje się w przypadku wystąpienia objawów, takich jak ból w nadbrzuszu, gorączka (powyżej 38 stopni Celsjusza) lub nudności. Za profil trzustkowy, w skład którego wchodzi amylaza trzustkowa , lipaza trzustkowa i amylaza w moczu, trzeba zapłacić około 15-20 złotych. Badanie AspATu to wydatek około 7-10 zł. Na czym polega profil trzustkowy Na profil trzustkowy składa się poziom stężenia enzymów trzustkowych: amylazy i lipazy. Prawidłowe stężenie amylazy wynosi 10-490 j.m/l w moczu, a 25-125 j.m/l we krwi. Amylaza rozkłada wielocukry na cukry proste, które wchłania układ pokarmowy. Mocz powinien być pobrany rano ze środkowego strumienia. Lipaza trzustkowa odpowiada za rozkład tłuszczów. Enzym nie przechodzi do moczu, dlatego też jego stężenie określa się tylko na podstawie pobranej krwi. Norma lipazy nie powinna przekraczać...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak