Życie bez trzustki jest możliwe. W takiej sytuacji należy przyjmować insulinę, hormony i enzymy trawienne, a także rozpocząć lekkostrawną dietę. Nie wolno pić alkoholu.

Reklama

Żaden narząd nie jest w stanie zastąpić trzustki. Decyzję o jej usunięciu podejmuje się w przypadku poważnych uszkodzeń lub chorób. Osoby, które nie mają trzustki muszą do końca życia zażywać leki i przejść na lekkostrawną dietę.

Za co odpowiada trzustka?

Trzustka jest położona w górnej części brzucha, nieopodal dwunastnicy, pełni funkcję gruczołu trawiennego. Produkuje wiele hormonów i enzymów, bez których niemożliwe by było prawidłowe funkcjonowanie, m.in. rozkład pokarmów lub cukrów we krwi. Z tego powodu usunięcie tego organu jest dla osoby chorej ostatecznością. Komórki trzustkowe wytwarzają następujące substancje:

Kiedy należy usunąć trzustkę?

Życie bez trzustki wiąże się z wieloma trudnościami, dlatego organ można usunąć jedynie w poważnych sytuacjach, takich jak:

Zobacz także
  • poważny uraz trzustki – jeśli narząd został przebity, zmiażdżony lub poważnie obity, co uniemożliwia jego regenerację i dalsze funkcjonowanie,
  • nowotwór trzustki – jest to jeden z trudniejszych do wyleczenia rodzajów raka, dlatego często usuwa się komórki nowotworowe wraz z całym narządem,
  • niewydolność trzustki – jest spowodowana ostrym lub przewlekłym zapaleniem trzustki. Do tej choroby prowadzi np. nadużywanie alkoholu, niezdrowa dieta, cukrzyca, stres lub zażywanie dużej ilości leków.

Trzustka nie zawsze jest usuwana w całości. Niekiedy wycina się jedynie jej fragment, np. w początkowym stadium choroby nowotworowej.

Jakie leki trzeba stosować po usunięciu trzustki?

Po usunięciu trzustki konieczne jest przyjmowanie substancji, które produkuje ten narząd. Jedną z nich jest insulina. Podaje się ją w podskórnych zastrzykach lub przy pomocy specjalnych pomp. Z kolei enzymy trawienne należy zażywać w postaci tabletek doustnych. Poza tym lekarz dobiera pacjentowi indywidualną kurację hormonalną. Osoba, która ma usuniętą trzustkę, musi być pod stałą opieką specjalisty.

Dieta po usunięciu trzustki

Po usunięciu trzustki należy utrzymywać dietę. Dzięki temu organizm nie będzie obciążony dużą ilością pożywienia, którego nie strawi. Jadłospis powinien być indywidualnie dobrany do potrzeb pacjenta. Podstawowe zasady żywieniowe są takie same dla każdego, komu usunięto trzustkę:

  • dieta musi być lekkostrawna,
  • nie powinno się pić alkoholu,
  • należy ograniczyć spożywanie tłuszczów, cukrów oraz nabiału,
  • warto wprowadzić więcej produktów bogatych w białko,
  • pożywienie powinno mieć konsystencję papki lub płynu,
  • należy pić duże ilości,
  • zaleca się jedzenie małych porcji posiłków, co 2-3 godziny,

aby pobudzić trawienie, warto powoli i dokładnie żuć pokarm.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama