W zależności od fazy snu, z naszym ciałem i umysłem dzieją się różne rzeczy. Sen regeneracyjny, w fazie SEM, to wrażenia i odczucia. Faza REM niesie sny fabularne.

Reklama

Dopiero w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku odkryto, że sen dzieli się na kilka faz. W zależności od intensywności i głębokości, wyróżniono fazy snu SEM i REM i na tej podstawie określono, kiedy śnimy.

Faza SEM – sen regeneracyjny

Pierwszym rodzajem jest SEM lub NREM (Slow Eye Movements lub Non-Rapid Eye Movements). Do niedawna uważano, że w tym rodzaju snu nie pojawiają się marzenia senne, teraz jednak wiadomo, że mają po prostu inną formę – zamiast konkretnych obrazów obecne są odczucia (na przykład wrażenie spadania lub latania) i wizualizacje barw. Sen SEM można podzielić na trzy fazy:

  • Twoje oczy są zamknięte, ale wciąż łatwo cię zbudzić. Faza trwa 5-10 minut.
  • Zapadasz w lekki sen. Twoje serce zaczyna bić wolniej, a temperatura ciała spada. Organizm przygotowuje się do głębokiego snu.
  • Głęboka faza snu. Trudniej cię zbudzić, a jeśli komuś się to uda, będziesz się czuła przez kilka minut zdezorientowana. W tej fazie snu, ciało się regeneruje, leczy rany, buduje kościec i mięśnie oraz wzmacnia układ odpornościowy.

Faza REM – czas marzeń sennych

Okres, w którym pojawiają się marzenia senne, pojawia się w czwartej fazie snu. Ma miejsce cyklicznie co około 90 minut. Został nazwany REM, czyli Rapid Eye Movements, ponieważ podczas tej fazy śpiący porusza szybko oczami. Naukowcy nazywają fazę REM także snem paradoksalnym ze względu na specyficzną pracę mózgu – na podstawie zapisu EEG można wyciągnąć wnioski, że osoba już się przebudziła. Pierwszy okres REM trwa około 10 minut, każdy następny jest dłuższy i ostatecznie może trwać nawet godzinę. Podczas tej fazy do umysłu dochodzą bodźce z zewnątrz, są jednak ignorowane. Jeśli ktoś zostanie zbudzony podczas tej fazy, najprawdopodobniej będzie pamiętał sen. Marzenia senne są najczęściej intensywne i dynamiczne. Żeby zabezpieczyć organizm przed wykonywaniem gwałtownych ruchów związanych ze śnieniem, podczas tej fazy pojawia się tzw. paraliż senny.

Zobacz także

Reklama

Śnimy zarówno podczas snu REM jak i SEM, jednak w inny sposób. Z pewnością jest jeszcze wiele do odkrycia w kwestii marzeń sennych, dlatego warto śledzić najnowsze badania.

Reklama
Reklama
Reklama