śpiąca kobieta
Flickr/Pejman Parvandi/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia

W fazie SEM regeneruje się ciało, w fazie REM przez sny odpoczywa umysł

W zależności od fazy snu, z naszym ciałem i umysłem dzieją się różne rzeczy. Sen regeneracyjny, w fazie SEM, to wrażenia i odczucia. Faza REM niesie sny fabularne.

W zależności od fazy snu, z naszym ciałem i umysłem dzieją się różne rzeczy. Sen regeneracyjny, w fazie SEM, to wrażenia i odczucia. Faza REM niesie sny fabularne.

 

Dopiero w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku odkryto, że sen dzieli się na kilka faz. W zależności od intensywności i głębokości, wyróżniono fazy snu SEM i REM i na tej podstawie określono, kiedy śnimy.

Kasia gotuje z Polki.pl: krokiety z kapustą i grzybami

Faza SEM – sen regeneracyjny

Pierwszym rodzajem jest SEM lub NREM (Slow Eye Movements lub Non-Rapid Eye Movements). Do niedawna uważano, że w tym rodzaju snu nie pojawiają się marzenia senne, teraz jednak wiadomo, że mają po prostu inną formę – zamiast konkretnych obrazów obecne są odczucia (na przykład wrażenie spadania lub latania) i wizualizacje barw. Sen SEM można podzielić na trzy fazy:

  • Twoje oczy są zamknięte, ale wciąż łatwo cię zbudzić. Faza trwa 5-10 minut.
  • Zapadasz w lekki sen. Twoje serce zaczyna bić wolniej, a temperatura ciała spada. Organizm przygotowuje się do głębokiego snu.
  • Głęboka faza snu. Trudniej cię zbudzić, a jeśli komuś się to uda, będziesz się czuła przez kilka minut zdezorientowana. W tej fazie snu, ciało się regeneruje, leczy rany, buduje kościec i mięśnie oraz wzmacnia układ odpornościowy.

Faza REM – czas marzeń sennych

Okres, w którym pojawiają się marzenia senne, pojawia się w czwartej fazie snu. Ma miejsce cyklicznie co około 90 minut. Został nazwany REM, czyli Rapid Eye Movements, ponieważ podczas tej fazy śpiący porusza szybko oczami. Naukowcy nazywają fazę REM także snem paradoksalnym ze względu na specyficzną pracę mózgu – na podstawie zapisu EEG można wyciągnąć wnioski, że osoba już się przebudziła. Pierwszy okres REM trwa około 10 minut, każdy następny jest dłuższy i ostatecznie może trwać nawet godzinę. Podczas tej fazy do umysłu dochodzą bodźce z zewnątrz, są jednak ignorowane. Jeśli ktoś zostanie zbudzony podczas tej fazy, najprawdopodobniej będzie pamiętał sen. Marzenia senne są najczęściej intensywne i dynamiczne. Żeby zabezpieczyć organizm przed wykonywaniem gwałtownych ruchów związanych ze śnieniem, podczas tej fazy pojawia się tzw. paraliż senny.

 

Śnimy zarówno podczas snu REM jak i SEM, jednak w inny sposób. Z pewnością jest jeszcze wiele do odkrycia w kwestii marzeń sennych, dlatego warto śledzić najnowsze badania.

poranna erekcja
©pikselstock/fotolia
Styl życia
Poranna erekcja – przyczyny
Poranny wzwód oznacza, że organizm funkcjonuje prawidłowo. Pojawia się w fazie snu REM, zwykle o tej samej porze. Jest wynikiem zwiększonego poziomu testosteronu.

Poranny wzwód oznacza, że organizm funkcjonuje prawidłowo. Pojawia się w fazie snu REM, zwykle o tej samej porze. Jest wynikiem zwiększonego poziomu testosteronu. Najczęściej występuje nad ranem – między godziną 4 a 8, zwykle o tej samej porze, choć nie jest to regułą. Znaczenie mają przy tym różnice indywidualne, styl życia lub regularność snu . Przyczyny porannego wzwodu U zdrowego mężczyzny podczas snu pojawia się seria kilku wzwodów, z których każdy z nich trwa około pół godziny. Mają związek z aktywnością mózgu – naukowcy odkryli, że występuje w czasie fazy snu nazywanej fazą REM (ang. Rapid Eye Movement), którą charakteryzuje nieregularny oddech, szybsza praca serca, wzmożona aktywność mózgu i marzenia senne. Istnieją teorie, według których poranna erekcja ma być niejako próbą generalną organizmu i sprawdzeniem, czy wszystko funkcjonuje prawidłowo. Poranna erekcja jest normalną reakcją organizmu i nie powinna martwić, wręcz przeciwnie. Gdy brak porannego wzwodu utrzymuje się przez dłuższy czas, może to świadczyć o niskim poziomie testosteronu i dużym obciążeniu układu nerwowego. W przypadku wielomiesięcznej nieobecności tej reakcji, warto skonsultować się z lekarzem , by sprawdzić, czy nie jest to związane z poważniejszymi schorzeniami . W przypadku ogólnych problemów z erekcją lekarze często pytają o to, czy u mężczyzny występuje poranny mimowolny wzwód. W ten sposób mogą ocenić czy podłoże zaburzeń jest biologiczne, czy psychiczne. Problemy z erekcją? Zobacz, jak sobie poradzić, gdy wzwód jest niepełny . Brałeś sterydy? To prawdopodobna przyczyna problemów z erekcją . Gdy poczucie własnej atrakcyjności fizycznej maleje, nietrudno o brak zainteresowania seksem. Jakie jeszcze przyczyny spadku libido są najpowszechniejsze?

Tabletki przy łóżku
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Zaburzenia snu różnego typu to parasomnia
Część osób cierpi na bezsenność, natomiast grupa ludzi zmaga się z parasomnią, czyli zaburzeniami snu. Do grupy nieprawidłowości zalicza się lunatykowanie, lęki nocne, koszmary i bruksizm. Ich występowanie łączy się z niedojrzałością ośrodkowego układu nerwowego.

Część osób cierpi na bezsenność, natomiast grupa ludzi zmaga się z parasomnią, czyli zaburzeniami snu . Do grupy nieprawidłowości zalicza się lunatykowanie, lęki nocne, koszmary i bruksizm. Ich występowanie łączy się z niedojrzałością ośrodkowego układu nerwowego. Parasomnia najczęściej występuje u dzieci W związku z tym, że niektóre zaburzenia snu, w tym lunatykowanie, wynikają z niedojrzałości ośrodkowego układu nerwowego, parasomnia najczęściej spotyka dzieci. Także pozostałe zaburzenia, takie jak lęki nocne, koszmary czy bruksizm częściej dotyczą maluchów . Nie oznacza to, że dorośli nie chorują na parasomnię. U nich powodem zaburzeń snu najczęściej jest stres albo uraz psychiczny czyli trauma. Somnambulizm – parasomnia wybudzenia Lunatykowanie u dzieci zdarza się dosyć często, ale chodzić we śnie zdarza się także dorosłym. Osoba lunatykująca ma otwarte oczy, porusza się, może wykonywać różne czynności, które wykonuje się codziennie. Jednak nie ma z nią kontaktu albo odpowiedzi na pytania są powolne. Mimo aktywności fizycznej świadomość jest całkowicie wyłączona. Zwykle lunatycy nie pamiętają rano nocnych epizodów. Somnambulizm pojawia się wówczas, gdy sen jest zbyt głęboki. Lęki nocne to rodzaj parasomnii Lęki nocne najczęściej występują – podobnie jak lunatyzm – u dzieci. Charakterystyczne dla tego zaburzenia snu jest skrajne przerażenie podczas ataku. Często objawia się ono krzykiem, jękami lub płaczem, ale są to czynności wykonywane nieświadomie, nie można z tymi osobami nawiązać kontaktu, mimo że mają otwarte oczy. Świadomość jest wyłączona, w związku z czym nocny atak nie jest odnotowywany w pamięci . Osoba mająca lęki nocne często siada na łóżku lub z niego wstaje, ma dreszcze z przerażenia, czasem drgawki. Podczas ataku nie powinno...

śpiąca kobieta
© WavebreakmediaMicro/Fotolia.com
Styl życia
Orgazm we śnie – doświadcza go niemal co czwarta kobieta przed 45. rokiem życia
Kobiecy orgazm podczas snu jeszcze do niedawna był zjawiskiem tajemniczym. Od kiedy jednak tabu kobiecej seksualności zaczęto przełamywać m.in. na polu nauki, dowiadujemy się o nim coraz więcej.

Kobiecy orgazm podczas snu jeszcze do niedawna był zjawiskiem tajemniczym. Od kiedy jednak tabu kobiecej seksualności zaczęto przełamywać m.in. na polu nauki, dowiadujemy się o nim coraz więcej.   Zarówno z psychologicznego, jak i fizjologicznego punktu widzenia orgazm we śnie jest czymś naturalnym i może go doświadczyć każda kobieta. Jak zatem przeżyć taki orgazm? Kobiecy orgazm we śnie – psychologiczne przyczyny Słynne, przełomowe badania ludzkiej seksualności, prowadzone pod koniec lat 40. i na początku lat 50. XX w. przez Alfreda Kinseya w Stanach Zjednoczonych, pokazały, że aż 37% kobiet przed 45. r. ż. przeżyło nocny orgazm . Dla 5% wszystkich kobiet orgazm podczas snu był pierwszym orgazmem przeżytym w ogóle. Z wiekiem liczba orgazmów doświadczanych przez kobiety, także podczas snu, zwiększa się ( badania ). Forma badań prowadzonych przez Kinseya umożliwiała poszukiwanie wyłącznie psychologicznych wyjaśnień zjawiska orgazmu sennego. Na podstawie innych zmiennych współwystępujących z częstością nocnych orgazmów można było np. wywnioskować, że częstotliwość takich orgazmów była istotnie wyższa u kobiet, które deklarowały większe zadowolenie ze swojego życia seksualnego, miały bardziej liberalne podejście do seksu i pozytywnie odnosiły się do orgazmu we śnie . Orgazm we śnie – jego fizjologiczne przyczyny u kobiet i mężczyzn są podobne Oprócz prób psychologicznego wyjaśnienia przyczyn orgazmu sennego podejmuje się także próby wyjaśnienia tego zjawiska przez pryzmat czynników biologicznych i fizjologicznych.   W niektórych przypadkach orgazm w czasie snu może być wywoływany przez kontakt genitaliów z łóżkiem lub pościelą albo spanie w pozycji, która sprawia, że podczas snu większy jest nacisk na podbrzusze....

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik