Chłopiec pije syrop na kaszel
© ulianna19970/Fotolia.com
Styl życia

Jak pomóc dziecku, gdy męczy je mokry kaszel?

Mokry kaszel u dziecka może świadczyć o groźnej infekcji. Ważne jest, żeby pomagać maluchowi w odkrztuszaniu. Flegma łatwiej się oderwie dzięki oklepywaniu dziecku plecków. Trzeba też pamiętać, żeby nie podawać leków wykrztuśnych na noc ani późnym popołudniem.

Mokry kaszel u dziecka może świadczyć o groźnej infekcji. Ważne jest, żeby pomagać maluchowi w odkrztuszaniu. Flegma łatwiej się oderwie dzięki oklepywaniu dziecku plecków. Trzeba też pamiętać, żeby nie podawać leków wykrztuśnych na noc ani późnym popołudniem.

Co powoduje mokry kaszel u dziecka?

Mokry kaszel u dziecka, które nie gorączkuje jest przeważnie skutkiem kataru. Wydzielina z nosa spływa do gardła po jego tylnej ścianie i tam zalega, zmuszając dziecko do kasłania. Gdy kaszel mokry u dziecka utrzymuje się przez kilka dni, warto odwiedzić lekarza. Można również samemu pomagać maluchowi w odkrztuszaniu. Sprawdzą się w tym maści rozgrzewające (u dzieci, które skończyły pół roku), wykrztuśne syropy bądź krople i oklepywanie klatki piersiowej.

Jeśli dziecko gorączkuje, mokry kaszel może świadczyć o:

Na kaszel mokry u dziecka pomogą inhalacje i oklepywanie

Inhalacje z dodatkiem olejków eukaliptusowego lub tymiankowego albo napary z ziół złagodzą mokry kaszel u dziecka i ułatwią odkrztuszanie. Wystarczy doprowadzić do wrzenia ok. 5,5 l wody i dodać po łyżce ziół: tymianku, rumianku i szałwii, a potem jeszcze chwilę gotować. Powstanie para, którą kierujemy na twarz dziecka (większe dziecko może się pochylić nad garnkiem), dla mniejszego dziecka wystarczy umieścić garnek w pobliżu łóżeczka. Należy uważać, aby nie poparzyć malucha parą. Skuteczne w walce w mokrym kaszlem u dziecka jest oklepywanie. Pochylamy dziecko, tak aby główka było trochę niżej niż pupa, składamy dłoń „w łódkę” i wykonujemy oklepywanie – od środka pleców, kierując się ku ramionom. Pomaga to fizycznie oderwać wydzielinę i ją odkrztusić.

Domowe syropy w leczeniu mokrego kaszlu u dziecka

Jeśli nie chcesz podawać dziecku specyfików aptecznych, sam możesz przygotować syrop wykrztuśny. Do jego przyrządzenia potrzebujesz 2-3 cebul, słoika, cukru lub miodu i sitka. Pokrojone w talarki cebule ułóż razem z cukrem lub miodem warstwowo. Wypełniony słoik odstaw na noc, a następnego dnia odcedź syrop przez sitko. Podawaj dziecku 2-3 razy dziennie. W odkrztuszaniu pomoże też sok z buraka. Pokrój buraka i posyp go kilkoma łyżkami cukru. Tak powstały syrop podawaj trzy razy dziennie po łyżeczce. Innym sprawdzonym sposobem na mokry kaszel u dziecka jest podanie maluchowi mleka z rozpuszczoną w nim łyżką miodu. Domowe sposoby można stosować u kilkuletnich dzieci.


Matka tuli płaczące niemowlę
© Halfpoint/Fotolia.com
Styl życia
Co robić, gdy niemowlę ma suchy lub mokry kaszel?
Kaszel u niemowląt, jest objawem infekcji wirusowej i wymaga wizyty u lekarza, szczególnie jeśli towarzyszy mu gorączka. W innym wypadku suchy kaszel u niemowlaka można zwalczyć domowymi metodami, m.in. nawilżając śluzówkę dziecka. Przy mokrym kaszlu niemowlaka należy dbać przede wszystkim o odksztuszanie wydzieliny.

Kaszel u niemowląt, jest objawem infekcji wirusowej i wymaga wizyty u lekarza, szczególnie jeśli towarzyszy mu gorączka. W innym wypadku suchy kaszel u niemowlaka można zwalczyć domowymi metodami, m.in. nawilżając śluzówkę dziecka. Przy mokrym kaszlu niemowlaka należy dbać przede wszystkim o odksztuszanie wydzieliny. Kaszel u niemowlaka bez gorączki Podrażniona śluzówka jest najczęstszą przyczyną suchego kaszlu u niemowlaka, który nie ma gorączki. Dziecko reaguje w ten sposób na niewystarczająco wilgotne powietrze , dym, pył i bardzo intensywne zapachy (np. mocne perfumy). Dlatego bardzo ważne jest, żeby nie narażać dziecka na działanie tych czynników i odpowiednio nawilżać powietrze. Suchy kaszel u niemowlaka może mieć także podłoże alergiczne. Żeby odkryć, co jest alergenem , trzeba bacznie obserwować, kiedy dziecko zaczyna kasłać. Uczulić może sierść zwierząt, a także pokarmy, pyłki i kurz (roztocza). Doraźnie pomóc niemowlęciu możemy, nawilżając jego śluzówkę, np. solą fizjologiczną czy morską aplikowaną do noska. W suchym kaszlu u niemowlaka dobrze jest też nawadniać dziecko. Nadają się do tego woda, napary z ziół i herbatki. Suchy kaszel u niemowlaka z gorączką – infekcja Jeśli oprócz suchego kaszlu u niemowlaka występuje też gorączka , to znaczy, że naszą pociechę zaatakowały wirusy. Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu oskrzeli, przeziębieniu, astmie, a nawet początkowej fazie zapalenia krtani i tchawicy. Należy jak najszybciej udać się do lekarza. Mokry kaszel u niemowlaka Jeśli po 2-3 dniach suchy kaszel zamienia się w kaszel mokry, znaczy to, że niemowlę ma infekcję. Może to być zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, gruźlica albo nawet obrzęk płuc wywołany przez chorobę serca. Pediatra przepisze maluchowi odpowiednie leki i ustali leczenie. Gdy dziecko nie ma gorączki, mokry kaszel może wywoływać...

Kobieta robi domową inhalację na kaszel dla córki
©Kzenon/Fotolia
Styl życia
Nawilżenie śluzówki i pomoc w odkrztuszaniu – sposoby na uporczywy kaszel u dziecka
W zależności od tego, czy kaszel jest suchy, czy mokry, są różne sposoby na uporczywy kaszel u dziecka. Przeważnie jest on wynikiem infekcji wirusowej, na początku choroby – suchy, a z czasem mokry. Suchy kaszel trzeba hamować i próbować zmienić go w mokry, a mokry – należy wspomagać, by usunąć wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych i przyspieszyć proces leczenia.

W zależności od tego, czy kaszel jest suchy, czy mokry, są różne sposoby na uporczywy kaszel u dziecka. Przeważnie jest on wynikiem infekcji wirusowej, na początku choroby – suchy, a z czasem mokry. Suchy kaszel trzeba hamować i próbować zmienić go w mokry, a mokry – należy wspomagać, by usunąć wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych i przyspieszyć proces leczenia. Suchy uporczywy kaszel u dziecka – nawilżenie śluzówki, inhalacje Nieproduktywny uporczywy kaszel u dziecka może doprowadzić do bolesnego podrażnienia gardła. Jest on pierwszą oznaką choroby wirusowej dróg oddechowych albo skutkiem nieodpowiednich warunków panujących w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Suchy uporczywy kaszel u dziecka powstaje na skutek wysuszenia śluzówki bądź jej podrażnienia przez np. ostre zapachy czy dym papierosowy. Aby nawilżyć błonę śluzową i złagodzić suchy kaszel u dziecka, należy zwiększyć wilgotność w pokoju malca. Dobrze jest przewietrzyć pokój , a na kaloryferze rozwiesić mokre ręczniki albo postawić na nim pojemnik z wodą, która pod wpływem ciepła zacznie parować. Można też przygotować dla dziecka inhalację. Jeśli malec jest na tyle duży, że sam będzie w stanie pochylić się nad naczyniem z gorącą wodą i olejkiem eterycznym, to nie ma kłopotu. Ale gdy dziecko jest zbyt małe, można inhalację przeprowadzić w inny sposób – stawiając naczynie z gorącą wodą z dodatkiem olejku zapachowego w pobliżu łóżeczka, w którym leży malec. Warto pamiętać, by unikać olejków mentolowych, najlepsze będą olejek tymiankowy czy eukaliptusowy. Mokry uporczywy kaszel u dziecka – ułatwienie odkrztuszania Także w mokrym kaszlu u dziecka pomoże nawilżenie śluzówki, ułatwi odkrztuszanie . Ten rodzaj kaszlu jest objawem zaawansowanej infekcji wirusowej, zazwyczaj rozpoczynającej się suchym kaszlem. Sposobem na mokry uporczywy kaszel u dziecka...

kobieta w ciąży leży na łóżku
©Photographee.eu/fotolia
Styl życia
Leczenie zapalenia oskrzeli w ciąży. Bezpieczne inhalacje i syropy
Zapalenie oskrzeli w ciąży wymaga szczególnej ostrożności w doborze leków. Kobiety w ciąży nie mogą zażywać dowolnych środków, każdy lek powinien być skonsultowany z lekarzem.

Zapalenie oskrzeli w ciąży wymaga szczególnej ostrożności w doborze leków. Kobiety w ciąży nie mogą zażywać dowolnych środków, każdy lek powinien być skonsultowany z lekarzem.   Zapalenie oskrzeli to choroba układu oddechowego . Mogą wywołać ją wirusy lub kontakt z drażniącymi układ oddechowy substancjami. Zapaleniu oskrzeli towarzyszy uczucie kłucia w klatce piersiowej i kaszel – początkowo suchy, a potem mokry oraz odkrztuszanie wydzieliny. Kaszel może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni . Często w trakcie zapalenia oskrzeli słychać charakterystyczny świszczący oddech. Leczenie zapalenia oskrzeli w ciąży Leczenie zapalenia oskrzeli odbywa się w domu. Jeżeli choroba ma łagodny przebieg, a jej przyczyną jest infekcja wirusowa, wystarczy kilkudniowe leżenie w łóżku i stosowanie syropów rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających odkrztuszanie. W leczeniu kaszlu towarzyszącego zapaleniu oskrzeli kobiety w ciąży mogą wykonywać inhalacje z tymianku lub prawoślazu . Jeżeli inhalacje nie pomagają należy zgłosić się do lekarza, ponieważ silny kaszel może wywołać przedwczesne skurcze macicy. Kaszel suchy leczony jest środkami przeciwkaszlowymi, a kaszel mokry wykrztuśnymi. Przy kaszlu mokrym zaleca się inhalacje z wody i soli fizjologicznej. Bezpiecznie działają także niektóre syropy ziołowe (np. z prawoślazu lub babki lancetowatej) oraz niektóre syropy dla dzieci. Kobiety w ciąży nie powinny leczyć kaszlu syropami z guajakolem i kodeiną, gdyż mogą one uszkodzić płód . Nie wskazane jest także zażywanie środków hamujących kaszel . W przypadku bakteryjnego zapalenia oskrzeli i koniecznej antybiotykoterapii, lekarz przypisze bezpieczny dla kobiet w ciąży antybiotyk. Antybiotyki, które mogą być stosowane przez kobiety w ciąży to np. antybiotyki z grupy penicylin, z grupy...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner