Kobieta podaje lekarstwo niemowlęciu
© David Pereiras/Fotolia.com
Styl życia

Katar alergiczny u niemowlaka – jak go rozpoznać i leczyć?

Przyczynami kataru u niemowlaka mogą być stany zapalne spowodowane przez wirusy i bakterie. Częstą przyczyną wodnistego, przezroczystego kataru, tzw. kataru siennego, jest też uczulenie na pewne czynniki obecne w otoczeniu dziecka, np. sierść zwierząt.

Przyczynami kataru u niemowlaka mogą być stany zapalne spowodowane przez wirusy i bakterie. Częstą przyczyną wodnistego, przezroczystego kataru, tzw. kataru siennego, jest też uczulenie na pewne czynniki obecne w otoczeniu dziecka, np. sierść zwierząt.

Przyczyny alergii u niemowląt

Przyczynami alergii u niemowląt są alergeny obecne w jego otoczeniu. Do najczęściej uczulających czynników należą:

  • sierść i naskórek zwierząt domowych,
  • kurz,
  • pyłki roślin,
  • dym z papierosów,
  • pierze,
  • zarodniki grzybów.

Jak rozpoznać katar sienny u niemowlęcia?

Katar sienny przypomina katar charakterystyczny dla chorób wirusowych. Jest przezroczysty i wodnisty. Uczuleniu najczęściej towarzyszą objawy, które nie występują w przypadku chorób wirusowych. Są to na przykład zaczerwienienie oczu i łzawienie. Częstą reakcją na alergeny obecne w powietrzu jest kichanie.

Jak leczy się katar sienny u niemowlęcia?

Aby leczyć katar sienny u dziecka, na początek należy zdiagnozować przyczynę uczulenia. W tym celu wykonuje się testy alergiczne, jednak u niemowlaka mogą one nie dać jednoznacznego wyniku. Decyzję o konieczności zrobienia testów alergicznych powinien podjąć lekarz.

 

Środkami farmaceutycznymi stosowanymi w leczeniu alergii są leki przeciwhistaminowe, np. loratadyna, cetyryzyna, powstrzymujące wystąpienie objawów alergii.


dziewczynka ma katar
© mbt_studio/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny kataru u niemowląt – nie tylko infekcje
Katar u niemowlaka może, ale wcale nie musi, wskazywać na infekcję. Przyczyną zatkanego noska u niemowlęcia równie dobrze może być zanieczyszczone lub zbyt suche powietrze albo obecne w mieszkaniu alergeny.

Katar u niemowlaka może, ale wcale nie musi, wskazywać na infekcję. Przyczyną zatkanego noska u niemowlęcia równie dobrze może być zanieczyszczone lub zbyt suche powietrze albo obecne w mieszkaniu alergeny. Katar u niemowlęcia objawem wirusowego zapalenia górnych dróg oddechowych Katar może być spowodowany przeniknięciem wirusa do organizmu dziecka. Niemowlęta najczęściej zarażają się wirusem drogą kropelkową od rodziców, rodzeństwa, innych osób, z którymi mają kontakt.   O tym, że przyczyną kataru jest wirus, świadczy to, że wydzielina z nosa jest wodnista i przezroczysta. Takiemu katarowi często towarzyszy utrzymująca się od 1 do 3 dni gorączka (od 37 do 40 stopni), ból gardła i chrypka, kaszel oraz powiększenie węzłów chłonnych na szyi. Katar u niemowlęcia objawem infekcji bakteryjnej Przyczyną kataru u niemowlęcia może być też infekcja bakteryjna, np. wywołana przez paciorkowca angina czy spowodowane przez gronkowca zapalenie migdałków. Objawy infekcji bakteryjnej przypominają objawy infekcji wirusowej. Charakterystyczny dla infekcji wywołanej przez bakterie jest jednak tzw. ropny katar, czyli żółtawa lub zielonkawa wydzielina z nosa. Niektórym chorobom bakteryjnym, np. anginie , towarzyszy bardzo wysoka gorączka : 39 stopni i więcej. Obecne w otoczeniu niemowlęcia czynniki przyczynami kataru Innymi przyczynami kataru u niemowląt mogą być: Suche powietrze – zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa niemowlę, może podrażniać błonę śluzową nosa. Skutkiem tego może być wodnisty, niezbyt obfity katar. Drażniące substancje w powietrzu – podobny rodzaj kataru wywołują obecne w powietrzu zanieczyszczenia: kurz, dym z papierosów, substancje chemiczne, np. farby i rozpuszczalniki. Alergeny – wodnisty katar może być też objawem reakcji uczuleniowej, powszechnym alergenem jest np. sierść zwierząt...

dziecko z maską tlenową na twarzy
© Patryk Kosmider/Fotolia.com
Styl życia
Jak leczy się u niemowląt katar wywołany przez wirusy?
Najczęstszymi przyczynami kataru u niemowlaka są bakterie i wirusy. Przy zakażeniu bakteryjnym katar ma kolor zielonkawy lub żółtawy. Jeśli zapalenie wywołane jest przez wirusa, katar jest przezroczysty i wodnisty.

Najczęstszymi przyczynami kataru u niemowlaka są bakterie i wirusy. Przy zakażeniu bakteryjnym katar ma kolor zielonkawy lub żółtawy. Jeśli zapalenie wywołane jest przez wirusa, katar jest przezroczysty i wodnisty.   Katar, a także ból głowy, gardła oraz wysoka (nawet do 40 stopni) gorączka są objawami grypy , jednej z najczęściej występujących chorób wirusowych. Leczenie zapaleń wirusowych polega przede wszystkim na łagodzeniu nieprzyjemnych lub niebezpiecznych dla małego dziecka objawów choroby. Jak niemowlę zaraża się wirusowym katarem? Niemowlę najczęściej zaraża się przenoszonym drogą kropelkową wirusem wywołującym stan zapalny górnych dróg oddechowych. Może do niego dojść poprzez dotyk, dotykanie rzeczy, których dotykała osoba chora, lub przebywanie w jej pobliżu. Po dwóch-trzech dniach od zakażenia pojawiają się pierwsze objawy: bóle mięśni, katar, kaszel, ból gardła i głowy oraz gorączka. Łagodzenie objawów wirusowego nieżytu nosa W leczeniu stanów zapalnych wywołanych przez wirusy stosuje się środki łagodzące objawy choroby. W przypadku wysokiej gorączki podaje się przeznaczone dla niemowląt leki, które obniżają temperaturę,. Bardzo ważne jest podawanie dziecku dużych ilości wody (ok. 2 l dziennie). Na katar pomagają też inhalacje z soli fizjologicznej.   Chore dziecko powinno przebywać w domu, najlepiej, gdyby przez 2-3 dni leżało w łóżku. Można podawać mu herbatki rozgrzewające, np. napar z lipy albo liści malin. Pomieszczenie, w którym przebywa dziecko należy regularnie wietrzyć.   Dziecko po 6. miesiącu życia można zaszczepić na grypę. Szczepionka okaże się bardziej skuteczna, jeśli zaszczepi się też cała rodzina dziecka.   Bolesne i sączące się nadżerki w kącikach ust są bardzo dokuczliwe. Dowiedz się, dlaczego występują i jak leczy się  zajady u dzieci . O...

dziecko z inhalatorem
©bubutu/Fotolia
Styl życia
Czynniki sprzyjające rozwojowi astmy u dzieci
Astma u dzieci najczęściej ma podłoże atopowe (alergiczne), ale może być spowodowana także czynnikami środowiskowymi, genetycznymi i chorobowymi. U niemowląt pierwszą zapowiedzią choroby jest często AZS, do którego w dalszym rozwoju alergii dołączają katar sienny, nawracające zapalenia spojówek i pokrzywka.

Astma u dzieci najczęściej ma podłoże atopowe (alergiczne), ale może być spowodowana także czynnikami środowiskowymi, genetycznymi i chorobowymi. U niemowląt pierwszą zapowiedzią choroby jest często AZS, do którego w dalszym rozwoju alergii dołączają katar sienny, nawracające zapalenia spojówek i pokrzywka. Jak powstaje astma? Astma powstaje w wyniku przewlekłego zapalenia dróg oddechowych , których mięśnie zaczynają nadmiernie się kurczyć. W miarę postępowania choroby kanaliki, przez które przepływa powietrze, zwężają się, a tkanki dróg oddechowych ulegają trwałej przebudowie (mięśnie i blaszka siateczkowata zwiększają rozmiar, wzrasta też ilość gruczołów śluzowych i eozynofili). U dziecka z astmą zaburzona zostaje cyrkulacja powietrza w płucach, stąd napadowe duszności, odkrztuszanie wydzieliny i głośne oddychanie (tzw. „świszczący oddech”). Skąd się bierze astma? Przyczyny astmy u dzieci Przyczyny astmy można dzielić na atopowe (związane z nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną na niektóre alergeny) i nieatopowe (związane z czynnikami środowiskowymi, genetycznymi czy chorobowymi). 1. Atopowe przyczyny astmy u dzieci. Przyczyny atopowe astmy są znacznie częstsze i łatwiej rozpoznawalne niż nieatopowe. Czynniki atopowe sprzyjające rozwojowi choroby mogą się ujawnić już w pierwszych miesiącach życia dziecka pod postacią AZS (atopowego zapalenia skóry) , kataru siennego, pokrzywki i alergicznego zapalenia spojówek. AZS jest często początkiem tzw. „marszu alergicznego”, czyli samoistnego rozwoju choroby atopowej poprzez stopniowe rozszerzanie zakresu uczulających alergenów. Ostatnim etapem „marszu alergicznego” jest astma oskrzelowa, do której prowadzi nieleczenie lub niewłaściwe leczenie alergii u dziecka . Astma atopowa najczęściej rozwija się z alergii na roztocza, sierść zwierząt i pleśnie. 2. Nieatopowe...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner