Chore dziecko w łóżku
© mbt_studio/Fotolia.com
Styl życia

Przyczyny i leczenie nocnego kaszlu u dziecka

Nocny kaszel u dziecka może być objawem zapalenia krtani, choroby refluksowej czy zapalenia zatok lub migdałka gardłowego. W przypadku zapalenia krtani albo tchawicy może wystąpić „duszność wdechowa”, czyli trudności w oddychaniu. Niezbędna jest wtedy natychmiastowa pomoc lekarska.

Nocny kaszel u dziecka może być objawem zapalenia krtani, choroby refluksowej czy zapalenia zatok lub migdałka gardłowego. W przypadku zapalenia krtani albo tchawicy może wystąpić „duszność wdechowa”, czyli trudności w oddychaniu. Niezbędna jest wtedy natychmiastowa pomoc lekarska.

Suchy kaszel u dziecka w nocy

Czasem suchy kaszel u dziecka w nocy powoduje zbyt suche powietrze w pokoju, w którym maluch śpi. Warto wtedy zadbać o nawilżenie podrażnionej śluzówki i zwiększenie wilgotności powietrza. Zdarza się jednak, że przyczyny są o wiele poważniejsze, np. zapalenie krtani lub tchawicy. Te choroby powodują duszący kaszel u dziecka w nocy, trudności w oddychaniu i wywołują niepokój u dziecka, co może tylko pogorszyć jego stan. Jeśli kaszel malucha jest suchy, męczący i budzi dziecko w nocy, niezwłocznie trzeba wezwać pomoc lekarską. Może to być tzw. kaszel szczekający, związany z obrzękiem krtani. Doraźnie pomoże dziecku uspokojenie go i wyjście z nim na balkon albo nawilżenie powietrza. Chłodne powietrze zmniejszy duszność i ułatwi oddychanie.

Nocny kaszel u dziecka nie zawsze zagraża jego życiu

Nocą dziecko może kasłać z powodu spływającej z zatok do gardła wydzieliny. W trakcie infekcji albo nawet po chorobie wydzielina w nocy ścieka do gardła po jego tylnej ścianie i powoduje kaszel. Ulgę przyniesie podanie maluchowi ciepłego płynu i oczyszczenie nosa wodą morską i aspiratorem. Inną przyczyną nocnego kaszlu u dziecka może być refluks żołądkowo-przełykowy. Kaszel nie jest ani wyraźnie suchy, ani wyraźnie mokry, a dziecko ma zdrowe gardło i oskrzela. Żeby potwierdzić chorobę refluksową, należy wykonać badanie polegające na zapisie kwaśności przełyku w ciągu dobry – pH-metrię. Lekarz może zlecić także fiberoskopię, podczas której można obejrzeć górne drogi oddechowe.

Astma i niewydolność krążenia wywołują nocny kaszel u dziecka

Nocne kasłanie może być pierwszym symptomem astmy. Kaszel jest wówczas suchy, a oddech świszczący, dziecko ma wyraźne problemy z oddychaniem, a jego płacz jest przerywany. Takie objawy wymagają niezwłocznej wizyty u lekarza. Kaszel w nocy u dziecka może powodować również niewydolność krążenia. Gdy zbyt mało tlenu dociera do narządów i tkanek, dziecko szybko męczy się i poci podczas karmienia, a jego oddech jest krótki i urywany, nocą występuje u niego kaszel. Maluch z takimi objawami powinien być pod stałą opieką pediatry i kardiologa.


Dziewczynka kaszle
© absolutimages/Fotolia.com
Styl życia
Jak pomóc dziecku, które ma szczekający lub duszący kaszel?
Szczekającego kaszlu u dziecka nie wolno zbagatelizować. Zanim dotrze wezwana pomoc lekarska, dziecko należy spróbować uspokoić i zapewnić mu dostęp do chłodnego powietrza. Jeśli na zewnątrz panuje mróz, lepiej zostać w pomieszczeniu, ale nawilżyć powietrze.

Szczekającego kaszlu u dziecka nie wolno zbagatelizować. Zanim dotrze wezwana pomoc lekarska, dziecko należy spróbować uspokoić i zapewnić mu dostęp do chłodnego powietrza. Jeśli na zewnątrz panuje mróz, lepiej zostać w pomieszczeniu, ale nawilżyć powietrze. Szczekający kaszel u dziecka z zapaleniem krtani Zapalenie krtani lub (i) tchawicy jest bardzo niebezpieczne dla malucha. Objawia się suchym, duszącym kaszlem u dziecka i wymaga interwencji lekarza. Dotyka przeważnie 3- i 4-latków, ale zapadają na nią też dzieci młodsze i starsze – od 2 do 7 lat. Ważna jest szybkość reakcji, ponieważ szczekający kaszel u dziecka oznacza, że ma ono trudności z oddychaniem. Choroba zwykle atakuje znienacka, przeważnie nocą albo nad ranem. Oprócz męczącego kaszlu u dziecka z zapaleniem krtani występują: problem z oddychaniem , ślinienie się, sine usta i język, poruszanie skrzydełkami nosa. Szczekający kaszel jest charakterystyczny, przypomina szczekanie psa albo pianie koguta. Nasila się zazwyczaj po rozgrzaniu dziecka. Pierwsza pomoc w przypadku duszącego kaszlu u dziecka Dziecko, które nie może oddychać, jest przerażone. To powoduje, że krtań zaciska się jeszcze bardziej i pogarsza sytuację. Dlatego przede wszystkim należy spróbować dziecko uspokoić, przytulić . Ważne, by nie okazywać przy nim swojego strachu, ponieważ z pewnością mu się udzieli. Chłodne powietrze złagodzi duszność, dlatego dobrze jest stanąć przy otwartym oknie lub na balkonie. Jeśli na zewnątrz jest mróz, lepiej zamiast wystawiać chore dziecko na ujemną temperaturę nawilżyć powietrze. Można do tego użyć nawilżacza albo nalać do wanny gorącą wodę i spędzić z dzieckiem chwilę w zaparowanej łazience. Podczas ataku szczekającego kaszlu u dziecka nie wolno podawać mu płynów, ponieważ maluch może się zachłysnąć. Jeśli nasze działania nie...

Rodzic podaje dziecku leki
© Barabas Attila/Fotolia.com
Styl życia
Domowe metody na suchy kaszel u dziecka: nawilżanie i zioła
Zanim podasz leki, wypróbuj domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa twoja pociecha.

Zanim podasz leki, wypróbuj domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa twoja pociecha. Przyczyny suchego kaszlu u dziecka Suchy, męczący kaszel w połączeniu z gorączką to objaw infekcji . Może pojawiać się na początku choroby albo po jej zakończeniu i trwać nawet do 4-6 tygodni po chorobie. Jeśli dziecko kaszle, ale nie ma gorączki, to przyczyną nie są wirusy. Najczęściej suchy kaszel u dziecka powoduje niewystarczająca wilgotność powietrza , przez co śluzówka malucha jest podrażniona. Innymi czynnikami drażniącymi mogą być pył czy dym albo bardzo ostre zapachy (np. mocne perfumy). Suchy kaszel może być też objawem alergii . Nawilżenie pomaga w walce z suchym kaszlem u dziecka Podrażniona śluzówka wymaga odpowiedniego nawilżenia. Kiedy dziecko męczy suchy kaszel , trzeba podawać mu duże ilości płynów, dobrze też zakraplać sól fizjologiczną bądź morską do noska. Ważne, żeby nie przegrzewać dziecka ani nie przesuszać powietrza. Jeśli musimy włączyć dodatkowe ogrzewanie, najlepiej na kaloryferze położyć mokre ręczniki lub postawić w pokoju pojemniki z wodą. Pomóc może też napełnienie wanny gorącą wodą i spędzenie kilku minut z dzieckiem w łazience. Gdy zdecydujemy się na inhalację i nasze dziecko nie jest uczulone , można wykorzystać olejek tymiankowy albo eukaliptusowy. Złagodzi to ból i drapanie w gardle. Suchy kaszel u dziecka kontra ziołowe napary i herbatki Do złagodzenia suchego kaszlu u dziecka powyżej drugiego roku życia można zastosować napar z tymianku . Łyżkę suszonego zioła należy zalać 1,5-2 szklankami wrzątku i zaparzać przez 15 minut. Tak przygotowany napar odcedza się i podaje dziecku w porcjach po ok. ćwierć szklanki trzy razy na dzień. Złagodzi to kaszel i przyspieszy jego przemianę w kaszel mokry. Równie...

Chłopiec pije syrop na kaszel
© ulianna19970/Fotolia.com
Styl życia
Jak pomóc dziecku, gdy męczy je mokry kaszel?
Mokry kaszel u dziecka może świadczyć o groźnej infekcji. Ważne jest, żeby pomagać maluchowi w odkrztuszaniu. Flegma łatwiej się oderwie dzięki oklepywaniu dziecku plecków. Trzeba też pamiętać, żeby nie podawać leków wykrztuśnych na noc ani późnym popołudniem.

Mokry kaszel u dziecka może świadczyć o groźnej infekcji. Ważne jest, żeby pomagać maluchowi w odkrztuszaniu. Flegma łatwiej się oderwie dzięki oklepywaniu dziecku plecków. Trzeba też pamiętać, żeby nie podawać leków wykrztuśnych na noc ani późnym popołudniem. Co powoduje mokry kaszel u dziecka? Mokry kaszel u dziecka, które nie gorączkuje jest przeważnie skutkiem kataru. Wydzielina z nosa spływa do gardła po jego tylnej ścianie i tam zalega, zmuszając dziecko do kasłania. Gdy kaszel mokry u dziecka utrzymuje się przez kilka dni, warto odwiedzić lekarza. Można również samemu pomagać maluchowi w odkrztuszaniu. Sprawdzą się w tym maści rozgrzewające (u dzieci, które skończyły pół roku), wykrztuśne syropy bądź krople i oklepywanie klatki piersiowej. Jeśli dziecko gorączkuje, mokry kaszel może świadczyć o: zapaleniu oskrzelików, zapaleniu oskrzeli , zapaleniu płuc , gruźlicy, obrzęku płuc. Na kaszel mokry u dziecka pomogą inhalacje i oklepywanie Inhalacje z dodatkiem olejków eukaliptusowego lub tymiankowego albo napary z ziół złagodzą mokry kaszel u dziecka i ułatwią odkrztuszanie. Wystarczy doprowadzić do wrzenia ok. 5,5 l wody i dodać po łyżce ziół: tymianku, rumianku i szałwii, a potem jeszcze chwilę gotować. Powstanie para, którą kierujemy na twarz dziecka (większe dziecko może się pochylić nad garnkiem), dla mniejszego dziecka wystarczy umieścić garnek w pobliżu łóżeczka. Należy uważać, aby nie poparzyć malucha parą. Skuteczne w walce w mokrym kaszlem u dziecka jest oklepywanie. Pochylamy dziecko, tak aby główka było trochę niżej niż pupa, składamy dłoń „w łódkę” i wykonujemy oklepywanie – od środka pleców, kierując się ku ramionom. Pomaga to fizycznie oderwać wydzielinę i ją odkrztusić. Domowe syropy w leczeniu mokrego kaszlu u dziecka Jeśli nie chcesz podawać dziecku...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner