Dziewczynka kaszle
© absolutimages/Fotolia.com
Styl życia

Jak pomóc dziecku, które ma szczekający lub duszący kaszel?

Szczekającego kaszlu u dziecka nie wolno zbagatelizować. Zanim dotrze wezwana pomoc lekarska, dziecko należy spróbować uspokoić i zapewnić mu dostęp do chłodnego powietrza. Jeśli na zewnątrz panuje mróz, lepiej zostać w pomieszczeniu, ale nawilżyć powietrze.

Szczekającego kaszlu u dziecka nie wolno zbagatelizować. Zanim dotrze wezwana pomoc lekarska, dziecko należy spróbować uspokoić i zapewnić mu dostęp do chłodnego powietrza. Jeśli na zewnątrz panuje mróz, lepiej zostać w pomieszczeniu, ale nawilżyć powietrze.

Szczekający kaszel u dziecka z zapaleniem krtani

Zapalenie krtani lub (i) tchawicy jest bardzo niebezpieczne dla malucha. Objawia się suchym, duszącym kaszlem u dziecka i wymaga interwencji lekarza. Dotyka przeważnie 3- i 4-latków, ale zapadają na nią też dzieci młodsze i starsze – od 2 do 7 lat. Ważna jest szybkość reakcji, ponieważ szczekający kaszel u dziecka oznacza, że ma ono trudności z oddychaniem. Choroba zwykle atakuje znienacka, przeważnie nocą albo nad ranem.

Oprócz męczącego kaszlu u dziecka z zapaleniem krtani występują:

Szczekający kaszel jest charakterystyczny, przypomina szczekanie psa albo pianie koguta. Nasila się zazwyczaj po rozgrzaniu dziecka.

Pierwsza pomoc w przypadku duszącego kaszlu u dziecka

Dziecko, które nie może oddychać, jest przerażone. To powoduje, że krtań zaciska się jeszcze bardziej i pogarsza sytuację. Dlatego przede wszystkim należy spróbować dziecko uspokoić, przytulić. Ważne, by nie okazywać przy nim swojego strachu, ponieważ z pewnością mu się udzieli. Chłodne powietrze złagodzi duszność, dlatego dobrze jest stanąć przy otwartym oknie lub na balkonie. Jeśli na zewnątrz jest mróz, lepiej zamiast wystawiać chore dziecko na ujemną temperaturę nawilżyć powietrze. Można do tego użyć nawilżacza albo nalać do wanny gorącą wodę i spędzić z dzieckiem chwilę w zaparowanej łazience. Podczas ataku szczekającego kaszlu u dziecka nie wolno podawać mu płynów, ponieważ maluch może się zachłysnąć. Jeśli nasze działania nie przyniosły skutku i stan dziecka się pogarsza, należy wezwać pogotowie.


Chore dziecko w łóżku
© mbt_studio/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny i leczenie nocnego kaszlu u dziecka
Nocny kaszel u dziecka może być objawem zapalenia krtani, choroby refluksowej czy zapalenia zatok lub migdałka gardłowego. W przypadku zapalenia krtani albo tchawicy może wystąpić „duszność wdechowa”, czyli trudności w oddychaniu. Niezbędna jest wtedy natychmiastowa pomoc lekarska.

Nocny kaszel u dziecka może być objawem zapalenia krtani, choroby refluksowej czy zapalenia zatok lub migdałka gardłowego. W przypadku zapalenia krtani albo tchawicy może wystąpić „duszność wdechowa”, czyli trudności w oddychaniu. Niezbędna jest wtedy natychmiastowa pomoc lekarska. Suchy kaszel u dziecka w nocy Czasem suchy kaszel u dziecka w nocy powoduje zbyt suche powietrze w pokoju , w którym maluch śpi. Warto wtedy zadbać o nawilżenie podrażnionej śluzówki i zwiększenie wilgotności powietrza. Zdarza się jednak, że przyczyny są o wiele poważniejsze, np. zapalenie krtani lub tchawicy. Te choroby powodują duszący kaszel u dziecka w nocy, trudności w oddychaniu i wywołują niepokój u dziecka, co może tylko pogorszyć jego stan. Jeśli kaszel malucha jest suchy, męczący i budzi dziecko w nocy, niezwłocznie trzeba wezwać pomoc lekarską. Może to być tzw. kaszel szczekający, związany z obrzękiem krtani. Doraźnie pomoże dziecku uspokojenie go i wyjście z nim na balkon albo nawilżenie powietrza. Chłodne powietrze zmniejszy duszność i ułatwi oddychanie. Nocny kaszel u dziecka nie zawsze zagraża jego życiu Nocą dziecko może kasłać z powodu spływającej z zatok do gardła wydzieliny. W trakcie infekcji albo nawet po chorobie wydzielina w nocy ścieka do gardła po jego tylnej ścianie i powoduje kaszel . Ulgę przyniesie podanie maluchowi ciepłego płynu i oczyszczenie nosa wodą morską i aspiratorem. Inną przyczyną nocnego kaszlu u dziecka może być refluks żołądkowo-przełykowy. Kaszel nie jest ani wyraźnie suchy, ani wyraźnie mokry, a dziecko ma zdrowe gardło i oskrzela. Żeby potwierdzić chorobę refluksową, należy wykonać badanie polegające na zapisie kwaśności przełyku w ciągu dobry – pH-metrię. Lekarz może zlecić także fiberoskopię, podczas której można obejrzeć górne drogi oddechowe. Astma i niewydolność krążenia wywołują nocny...

mała dziewczynka wydmuchuje nos
© mbt_studio/Fotolia.com
Styl życia
Po czym poznać, że noworodek ma zatkany nos?
Katar u noworodka występuje często i nie zawsze jest spowodowany przez infekcje. Może wynikać z tego, że po porodzie w nosku pozostał jeszcze śluz, który utrudnia dziecku swobodne oddychanie. Pierwszymi objawami niedrożnego nosa mogą być płaczliwość dziecka i trudności w przyjmowaniu pokarmu.

Katar u noworodka występuje często i nie zawsze jest spowodowany przez infekcje.  Może wynikać z tego, że po porodzie w nosku pozostał jeszcze śluz, który utrudnia dziecku swobodne oddychanie. Pierwszymi objawami niedrożnego nosa mogą być płaczliwość dziecka i trudności w przyjmowaniu pokarmu. Przyczyny niedrożności nosa u noworodków O niedrożności nosa u małych dzieci naocznie można przekonać się dopiero w momencie, kiedy pojawi się wydzielina. Jest ona wodnista przy zakażeniach wirusowych, przy podrażnieniach i alergiach , lub ropna w przebiegu chorób bakteryjnych.   Nie zawsze jednak niedrożności nosa towarzyszy katar. Czasami problemy z oddychaniem wynikają z nieprawidłowej budowy nosa i jamy nosowej lub urazów, do których doszło podczas porodu albo już po nim. Jedną z przyczyn może być niewystarczająco ostrożne czyszczenie noska.   Częstą przyczyną problemów z oddychaniem przez nos u noworodka jest także śluz, który pozostał w nosie po porodzie . Objawy niedrożności nosa u noworodków Noworodek może zdradzać pewne symptomy niedrożnego nosa. Należą do nich: trudności w przyjmowaniu pokarmu, płaczliwość , drażliwość, wyraźny wysiłek widoczny przy związanym z oddychaniem wznoszeniu się i opadaniu klatki piersiowej dziecka.   W związku z tym, że noworodek może oddychać wyłącznie przez nos , konsekwencje niedrożności mogą być poważne. Należą do nich niedotlenienie organizmu i odwodnienie spowodowane nieprzyjmowaniem pokarmu. Dlatego, jeśli po usunięciu nadmiaru śluzu z nosa za pomocą aspiratora do nosa problem nie ustępuje, koniecznie wybierz się do lekarza. Nocny kaszel u dziecka to objaw zapalenia krtani.  Winne może być też suche powietrze w pokoju .  Mokry kaszel u dziecka może być wyjątkowo uporczywy.  Sprawdź, jak sobie z nim poradzić .  W przypadku...

Rodzic podaje dziecku leki
© Barabas Attila/Fotolia.com
Styl życia
Domowe metody na suchy kaszel u dziecka: nawilżanie i zioła
Zanim podasz leki, wypróbuj domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa twoja pociecha.

Zanim podasz leki, wypróbuj domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa twoja pociecha. Przyczyny suchego kaszlu u dziecka Suchy, męczący kaszel w połączeniu z gorączką to objaw infekcji . Może pojawiać się na początku choroby albo po jej zakończeniu i trwać nawet do 4-6 tygodni po chorobie. Jeśli dziecko kaszle, ale nie ma gorączki, to przyczyną nie są wirusy. Najczęściej suchy kaszel u dziecka powoduje niewystarczająca wilgotność powietrza , przez co śluzówka malucha jest podrażniona. Innymi czynnikami drażniącymi mogą być pył czy dym albo bardzo ostre zapachy (np. mocne perfumy). Suchy kaszel może być też objawem alergii . Nawilżenie pomaga w walce z suchym kaszlem u dziecka Podrażniona śluzówka wymaga odpowiedniego nawilżenia. Kiedy dziecko męczy suchy kaszel , trzeba podawać mu duże ilości płynów, dobrze też zakraplać sól fizjologiczną bądź morską do noska. Ważne, żeby nie przegrzewać dziecka ani nie przesuszać powietrza. Jeśli musimy włączyć dodatkowe ogrzewanie, najlepiej na kaloryferze położyć mokre ręczniki lub postawić w pokoju pojemniki z wodą. Pomóc może też napełnienie wanny gorącą wodą i spędzenie kilku minut z dzieckiem w łazience. Gdy zdecydujemy się na inhalację i nasze dziecko nie jest uczulone , można wykorzystać olejek tymiankowy albo eukaliptusowy. Złagodzi to ból i drapanie w gardle. Suchy kaszel u dziecka kontra ziołowe napary i herbatki Do złagodzenia suchego kaszlu u dziecka powyżej drugiego roku życia można zastosować napar z tymianku . Łyżkę suszonego zioła należy zalać 1,5-2 szklankami wrzątku i zaparzać przez 15 minut. Tak przygotowany napar odcedza się i podaje dziecku w porcjach po ok. ćwierć szklanki trzy razy na dzień. Złagodzi to kaszel i przyspieszy jego przemianę w kaszel mokry. Równie...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner