dziecko u lekarza
© Konstantin Yuganov/Fotolia.com
Styl życia

Zapalenie spojówek, jęczmień, ciało obce – częste przyczyny spuchniętego oka u dziecka

Spuchnięte oko u dziecka może być spowodowane zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub ciałem obcym znajdującym się pod powieką. Przy zapaleniu spojówek może pojawić się nadwrażliwość na światło, przy jęczmieniu - zgrubienie na powiece, a przy ciele obcym - nagłe mrużenie oka.

Spuchnięte oko u dziecka może być spowodowane zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub ciałem obcym znajdującym się pod powieką. Przy zapaleniu spojówek może pojawić się nadwrażliwość na światło, przy jęczmieniu - zgrubienie na powiece, a przy ciele obcym - nagłe mrużenie oka.

 

Bez względu na to jaka jest przyczyna spuchniętej powieki u dziecka, powinniśmy dopilnować, aby maluch nie dotykał chorego oka. Zapobiegnie to roznoszeniu bakterii na zdrowe oko lub na inne osoby.

Zapalenie spojówek – zaczerwienione i spuchnięte oko

Zapalenie spojówek wywoływane jest przez bakterie lub wirusy. Może być efektem infekcji wirusowej dróg oddechowych lub objawem alergii. Stan zapalny sprawia, że powieki są spuchnięte i zaczerwienione. Dziecko może skarżyć się na ból i pieczenie oczu. Często też pojawia się uczucie piasku pod powiekami i nadwrażliwość na światło. Przy wirusowym zapaleniu spojówek z oka wycieka przejrzysta wydzielina. Jeżeli przyczyną zapalenia są bakterie – wydzielina ma kolor żółty i przypomina ropę. Przy wirusowym zapaleniu spojówek często pojawia się wrażenie obecności pod powieką ciała obcego. Dziecko może upierać się, że coś wpadło mu do oka, zwłaszcza, że zapalenie wirusowe początkowo obejmuje tylko jedno oko. W wirusowym zapaleniu spojówek występuje też pękanie naczynek krwionośnych – na początku na samej spojówce, potem także na rogówce, na której mogą też pojawić się zmętnienia.

 

W przypadku zapalenia spojówek konieczna jest wizyta u lekarza, który zleci maści lub krople do oczu. Poza stosowaniem farmaceutyków oczy trzeba przemywać letnią przegotowaną wodą lub roztworem soli fizjologicznej.

Jak przemywać oczy z wydzieliny ropnej?

Do przemywania oczu używamy wacika kosmetycznego lub gazy.

 

  • Wacikiem zwilżonym w soli fizjologicznej, przegotowanej letniej wodzie lub herbacie wykonujemy zdecydowany ruch w kierunku noska dziecka.
  • Jeżeli jedno przetarcie było niewystarczające, czynność trzeba powtórzyć, używając nowego gazika.

Jęczmień – obrzęk na powiece i ropna wydzielina

Objawy jęczmienia to zaczerwienienie i bolesny obrzęk. Po 2–3 dniach na powiece widać zgrubienie, z którego sączy się ropa. Jęczmień jest stanem zapalnym gruczołów w obrębie powieki. Wywołują go bakterie z grupy gronkowców. Leczenie wymaga wizyty u lekarza i stosowania maści z antybiotykiem. Oko dziecka szybciej się wygoi, jeżeli zastosujemy ciepłe suche okłady, np., z ugotowanego przestudzonego jajka w skorupce. Kiedy jęczmień pęknie, nie wyciskamy ropy, delikatnie wycieramy ją gazikiem.

Ciało obce – nagłe pocieranie i mrużenie oka

Przyczyną spuchniętego oka u dziecka może być ziarenko piasku, rzęsa lub włos, które wpadły do oka podczas zabawy. Objawem znajdującego się w oku ciała obcego jest nagłe pocieranie i mrużenie oka. Dziecko skarży się na ból, nie może swobodnie patrzeć i ma lekko opuchniętą powiekę. Jeżeli uda nam się usunąć z oka rzęsę, muszkę, czy piach, wizyta lekarska nie będzie konieczna.

Jak wyjąć dziecku paproch z oka?

Najwygodniejszą pozycją do usunięcia dziecku paprocha z oka jest posadzenie go na wysokości swoich oczu i skierowanie jego głowy w stronę światła.

 

  • Jedną dłonią przytrzymujmy czoło, a drugą rozchylmy powieki palcem wskazującym i kciukiem.
  • Dokładnie przyglądamy się gałce ocznej.
  • Jeżeli zauważymy ciało obce, usuwamy je rogiem miękkiej chusteczki lub przepłukujemy oko solą fizjologiczną.
  • Jeśli nie zauważmy żadnego paprocha, a dziecko w dalszym ciągu będzie skarżyć się na ból, należy udać się do okulisty. Dla bezpieczeństwa, żeby dziecko nie zatarło oka, warto zakryć oko sterylną gazą i umocować ją plastrem.

Jak zapuścić dziecku krople do oczu?

Przed rozpoczęciem zapuszczania kropli powinniśmy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.

kobieta ze spuchniętą powieką
©Syda Productions/fotolia
Styl życia
Opuchnięte powieki: skąd się bierze problem?
Spuchnięta powieka może mieć wiele przyczyn, które nie muszą być związane z chorobą oka. Do najczęstszych przyczyn spuchniętych powiek należą alergie, zapalenie spojówek, zapalenie zatok, opryszczka i jęczmień.

Spuchnięta powieka może mieć wiele przyczyn, które nie muszą być związane z chorobą oka. Do najczęstszych przyczyn spuchniętych powiek należą alergie, zapalenie spojówek, zapalenie zatok, opryszczka i jęczmień. Alergie przyczyną spuchniętych powiek Spuchnięte powieki , katar i ból głowy mogą być symptomem alergii. Alergenem mogą być pyłki traw lub drzew, wówczas dolegliwości odczuwalne są zwykle od wiosny do jesieni. Najintensywniejsze objawy pojawiają się rano i wieczorem. Przyczyną alergii mogą być także produkty obecne w codziennej diecie, np. orzechy, czekolada, truskawki. Należy wówczas wyeliminować je z jadłospisu. W przypadku leczenia alergii należy zażywać wapno oraz leki zawierające feksofenadynę, które pomogą oczyścić zatoki i zmniejszyć zatkanie nosa . Na spuchnięte powieki najlepiej sprawdzą się dostępne bez recepty krople łagodzące tzw. „sztuczne łzy”. Spuchnięte powieki przy zapaleniu spojówek Dokuczliwe uczucie piasku pod powiekami, ból oczu, zaczerwienione i spuchnięte powieki oraz obecność ropy pod dolną powieką to objawy zapalenia spojówek. Najczęściej cierpią na nie osoby, które noszą szkła kontaktowe lub są alergikami. W zapaleniu spojówek należy stosować przepisane przez lekarza krople, które oczyszczą oczy z zalegającej wydzieliny i nawilżą powierzchnię gałki ocznej. Spuchnięte powieki można przemywać chłodnym naparem z rumianku lub solą fizjologiczną. Spuchnięte powieki a zapalenie zatok Do opuchnięcia powiek może prowadzić również zapalenie zatok. Jeżeli obrzękowi towarzyszy nasilający się podczas pochylania ból u nasady nosa, możemy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że cierpimy na zapalenie zatok. Podczas zapalenia zatok należy unikać niskich temperatur oraz wiatru, które będą potęgowały ból . Przy łagodnym zapaleniu zatok pomóc mogą inhalacje oraz leki dostępne bez recepty....

łzawienie oka
©Chepko Danil/fotolia
Fleszstyle
Przyczyny nadmiernego łzawienia oczu
Łzawienie oczu jest objawem podrażnienia gałki ocznej. Przyczyną nadmiernego łzawienia mogą być: suche powietrze, wiatr, słońce, dym papierosowy lub urazy. Łzawienie oczu może być spowodowane infekcjami, stanami zapalnymi, odkształceniami lub wrodzonymi dysfunkcjami.

Łzawienie oczu jest objawem podrażnienia gałki ocznej. Przyczyną nadmiernego łzawienia mogą być: suche powietrze, wiatr, słońce, dym papierosowy lub urazy. Łzawienie oczu może być spowodowane infekcjami, stanami zapalnymi, odkształceniami lub wrodzonymi dysfunkcjami. Przyczyny nadmiernego łzawienia oczu Łzawienie oczu może być spowodowane wieloma czynnikami. Najczęściej za nadmierne łzawienie oczu odpowiedzialne są suchość, podrażnienia gałki ocznej oraz niedrożność nosa .   Suchość oczu – jest przyczyną łzawienia oczu. Suchość gałek ocznych jest często efektem reakcji alergicznej lub narażenia na dym papierosowy. Gałki oczne stają się suche także pod wpływem działania gorącego powietrza.   Obecność ciała obcego w oku – łzawienie oczu może być spowodowane obecnością ciała obcego w oku (np. włosa) lub podrażnienia gałki ocznej tym ciałem (np. zakłucie oka podwiniętą rzęsą ).   Zapalenie spojówek – łzawienie oczu może być jednym z objawów alergicznego lub zakaźnego zapalenia spojówek. Przy zapaleniu spojówek oprócz nadmiernego łzawienia oczu odczuwalny jest świąd, obrzęk, światłowstręt i przekrwienie gałek ocznych.   Jęczmień na oku – łzawienie oczu, wypływająca ropna wydzielina, pieczenie oraz zaczerwienie mogą być sygnałem, że na oku tworzy się jęczmień – grudkowy ropień gruczołów znajdujących się na brzegu powiek.   Wrodzona niedrożność przewodu łzowego – dysfunkcja ta najczęściej dotyczy niemowląt (występuje u ok. 6% niemowląt). Polega na zablokowaniu dróg odpływu łez z oka. Stan ten zwykle ulega samoistnemu wyleczeniu .   Zapalenie kanałów łzowych – przyczyny zapalenia to m.in. infekcje grzybicze, bakteryjne lub wirusowe. Objawem zapalenia jest łzawienie oczu, obrzęk kanałów łzowych i wyraźne zaczerwienienie.  ...

Niemowlę ma ubrudzoną buzię jedzeniem.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Na problemy z laktacją słód jęczmienny
Laktacja jest wydzielaniem mleka przez gruczoły mlekowe matki. Proces produkcji mleka zależy od wielu czynników zewnętrznych. Karmienie piersią to najzdrowszy sposób żywienia niemowlaków.

Laktacja jest wydzielaniem mleka przez gruczoły mlekowe matki. Proces produkcji mleka zależy od wielu czynników zewnętrznych. Karmienie piersią to najzdrowszy sposób żywienia niemowlaków. Co zaburza laktację? Laktacja może być zaburzona przez czynniki zewnętrzne, a także przez te związane z samopoczuciem matki karmiącej. Do czynników zewnętrznych należy dokarmianie niemowlęcia , czy korzystanie ze smoczka . Produkcję mleka mogą tez zmniejszyć bóle odczuwane przez kobietę, negatywne emocje, picie alkoholu czy palenie papierosów. Słód jęczmienny na laktację Słód jęczmienny jest pochodną procesu produkcji piwowarskiej . Jest substancją sprzyjającą laktacji i w pełni bezpieczną. Są zwolennicy i przeciwnicy tej metody. Niektórzy uważają, że piwo karmelowe, jak każde piwo zawiera w sobie alkohol i może zaszkodzić dziecku. Zwolennicy z kolei są zdania, że słód jęczmienny zawarty w piwie doskonale pobudza laktację i jest to tylko środek wspomagający. Słód jęczmienny wpływa na zwiększenie ilości prolaktyny , czyli hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie mleka tuż po porodzie. Jeśli hormonu jest zbyt mało, może to być przyczyną zaburzenia laktacji. Możesz zaraz po karmieniu, najlepiej wieczorem wypić małe piwo karmelowe bezalkoholowe, które w swoim składzie również zawiera słód jęczmienny. Na rynku, oprócz piwa karmelowego dostępne są suplementy zawierające słód jęczmienny, który przyczynia się do pobudzenia produkcji mleka. Coraz więcej preparatów zawiera kwasy omega-3 i drożdże piwne. Laktacja – inne sposoby na jej pobudzenie Jeśli nie chcesz stosować sposobu z piwem karmelowym, możesz użyć innych sposobów by zwiększyć produkcję mleka. Po pierwsze, karm dziecko na zawołanie, czyli zgodnie z potrzebami dziecka, ale nie rzadziej niż 8-10 razy na dobę. W razie potrzeby obudź dziecko, by je nakarmić. Pamiętaj, by podczas karmienia...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner