Nadnercza
©unlimit3d/fotolia
Styl życia

Guz chromochłonny – co się przyczynia do jego powstania i czym się objawia

Przyczyny rozwoju guza chromochłonnego nadnerczy nie są dokładnie określone. Guz nadnercza jest zmianą nowotworową, której towarzyszą liczne objawy. Dominujące symptomy choroby wywodzą się z układu współczulnego, ale mogą pojawić się również symptomy ze strony innych układów, na przykład bóle brzucha, nudności, wymioty.

Przyczyny rozwoju guza chromochłonnego nadnerczy nie są dokładnie określone. Guz nadnercza jest zmianą nowotworową, której towarzyszą liczne objawy. Dominujące symptomy choroby wywodzą się z układu współczulnego, ale mogą pojawić się również symptomy ze strony innych układów, na przykład bóle brzucha, nudności, wymioty.

 

Guz chromochłonny jest zmianą nowotworową lokalizującą się w rdzeniu nadnerczy. W ponad 95 procent przypadków jest to nowotwór o charakterze łagodnym, nie dający przerzutów do innych narządów. Zapadalność na chorobę przypada na osoby powyżej 40. roku życia.

Istota choroby

Guz nadnercza jest nowotworem hormonalnie czynnym. Objawy towarzyszące chorobie są wynikiem nadmiernej produkcji i wydzielania amin katecholowych do krwi: adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy. Katecholaminy pobudzają układ współczulny, czyli układ nerwowy, który współpracuje z gruczołami wydzielającymi hormony do krwi i odpowiada za podniesie aktywności człowieka w trakcie uprawiania sportu czy w sytuacjach zagrożenia. Powoduje to przyspieszenie pracy serca, bladość powłok skórnych oraz wzrost ciśnienia krwi. Guz w 90 procentach przypadków rozwija się w obrębie jednego nadnercza. Niekiedy nowotwór umiejscawia się w innych miejscach ludzkiego organizmu, na przykład w okolicy nerek lub wątroby, w pęcherzu moczowym, gruczole krokowym czy worku osierdziowym.

Przyczyny guza nadnerczy

Przyczyny powstawania guza chromochłonnego nie są znane. W niektórych przypadkach rozwój guza jest warunkowany genetycznie. Nowotwór rozwija się, gdyż komórki z których jest zbudowany wydzielają zbyt duże ilość amin katecholowych. Hormony te, oddziałując na układ nerwowy, powodują zmiany dotyczące pracy serca, ciśnienia krwi oraz stężenia glukozy. Guzowi nadnerczy mogą towarzyszyć inne choroby nowotworowe dotyczące przysadki mózgowej, tarczycy, przytarczyc.

Objawy guza chromochłonnego nadnerczy

Cechą charakterystyczną objawów guza nadnerczy jest ich napadowy charakter, nawrotowość oraz zmienność nasilenia. Wśród specyficznych objawów choroby wyróżnia się napadowe bóle głowy, wzmożoną potliwość, bladość powłok skórnych, uczucie nierównego bicia serca, hipotonię ortostatyczną, skoki ciśnienia tętniczego krwi, drżenia mięśniowe, uczucie lęku i niepokoju, bóle w klatce piersiowej, rozszerzone źrenice. Objawy mogą dotyczyć układu pokarmowego wówczas pojawiają się nudności, wymioty, zaparcia i bóle brzucha. Choroba może mieć przebieg bezobjawowy.

Nadciśnienie tętnicze przy guzie nadnercza

Guz nadnerczy bardzo często staje się przyczyną wystąpienia nadciśnienia tętniczego, które może mieć charakter napadowy bądź stały. Wydzielane w nadmiernych ilościach aminy katecholowe pobudzając receptory naczyń krwionośnych oraz mięśnia sercowego powodują wzrost ciśnienia. Charakterystycznym zjawiskiem jest hipotonia ortostatyczna, która objawia się spadkiem ciśnienia po zmianie pozycji ciała, niekiedy będąca przyczyną omdleń.

 

Nowotwór może przyczynić się do ostrego zespołu wieńcowego objawiającego się bólami w klatce piersiowej, przyspieszoną akcją serca oraz wzrostem ciśnienia tętniczego krwi. Dochodzi do ostrego zapalenia mięśnia sercowego, a także osłabienia układu odpornościowego. 


 
Prześwietlone nadnercza.
©hywards/fotolia
Styl życia
Jak wykryć guza chromochłonnego na nadnerczu – diagnoza, rokowania i leczenie
Guz nadnercza jest zmianą nowotworową o niejasnej przyczynie powstawania. W niektórych przypadkach choroba rozwija się na podłożu genetycznym, co często pogarsza jej rokowania. W celu zidentyfikowania choroby wykonuje się próby biochemiczne.

Guz nadnercza jest zmianą nowotworową o niejasnej przyczynie powstawania. W niektórych przypadkach choroba rozwija się na podłożu genetycznym, co często pogarsza jej rokowania. W celu zidentyfikowania choroby wykonuje się próby biochemiczne.   Guz chromochłonny jest nowotworem hormonalnie czynnym, który w dominującym odsetku rozwija się w nadnerczach, natomiast w 10 procentach poza nadnerczami, na przykład w jamie brzusznej czy klatce piersiowej. Charakterystyka choroby Guz chromochłonny nadnerczy jest chorobą najczęściej rozwijającą się u osób między 40. a 50. rokiem życia . Zachorowania u osób młodszych często wynikają z uwarunkowań genetycznych. Guz jest zbudowany z komórek chromochłonnych, które odpowiadają za nadmierne wydzielanie amin katecholowych do krwi. Wyzwala to objawy choroby: nadciśnienie tętnicze, kołatanie serca, bladość skóry, nadmierna potliwość, hipotonia ortostatyczna, drżenia rąk. Rozmiar guza może wynosić od kilku milimetrów do około 30 centymetrów. Diagnoza, czyli jak wykryć guza nadnerczy Diagnostyką ukierunkowaną na guza chromochłonnego nadnerczy powinni zostać objęci pacjenci z nadciśnieniem tętniczym niepoddającym się leczeniu oraz z towarzyszącą nadmierną potliwością lub bladością powłok skórnych. Największe znaczenie mają badania biochemiczne. U pacjentów najczęściej wykonuje się badanie polegające na oznaczeniu metoksykatecholamin w moczu - metabolitów hormonów rdzenia nadnerczy, gdyż u ponad 95 procent chorych stwierdza się podwyższone stężenie tych związków . W przypadku gdy wynik badania wskazuje na zawartość metoksykatecholoamin w ilości powyżej 1 miligrama, pacjenta poddaje się badaniom obrazowym, by zlokalizować nowotwór. Zalicza się do nich tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Jeśli wynik...

Igła ze strzykawką wbita w ramię
©Kzenon/Fotolia
Styl życia
Choroba nadnerczy: czy guz chromochłonny można usunąć?
W przypadku guza chromochłonnego należy działać szybko. Objawy w postaci kołatania serca, podwyższania się ciśnienia czy nagłych, silnych bólów głowy, są niebezpieczne dla człowieka. Guz chromochłonny możemy leczyć farmakologicznie, ale również operacyjnie.

W przypadku guza chromochłonnego należy działać szybko. Objawy w postaci kołatania serca, podwyższania się ciśnienia czy nagłych, silnych bólów głowy, są niebezpieczne dla człowieka. Guz chromochłonny możemy leczyć farmakologicznie, ale również operacyjnie.   Guz chromochłonny jest to nowotwór, najczęściej łagodny, który powoduje nadczynność hormonów: adrenaliny i noradrenaliny. Przeważnie rozwija się w 30-50. roku życia i nie daje przerzutów. Nie jest znana konkretna przyczyna jego powstania, ale podejrzewa się, że odpowiedzialne za jego występowanie są geny. Nazywany jest również nowotworem „10%”, ponieważ w 10% swojej objętość lokalizuje się poza nadnerczami – m.in. na aorcie nerkach i wątrobie. Objawy guza chromochłonnego Guz chromochłonny wywołuje objawy zagrażające zdrowiu i życiu, dlatego nie należy zbyt długo zwlekać z wizytą u endokrynologa. Jest to m.in.: kołatanie serca , nadciśnienie tętnicze, mrowienie i drętwienie kończyn, zaburzenia układu pokarmowego: nudności i wymioty, gorączka, której towarzyszą dreszcze.   Guz chromochłonny w trakcie ciąży bardzo zagraża dziecku – może doprowadzić do odklejenia się łożyska, a nawet sprowokować poronienie. Leczenie guza chromochłonnego Diagnostyka guza nadnerczy odbywa się na podstawie badania moczu, którego próbki pobierane są przez całą dobę. Gdy istnieje podejrzenie wystąpienia guza chromochłonnego , lekarz prowadzący powinien skierować na rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową , aby zlokalizować umiejscowienie nowotworu. Leczenie osób z guzem chromochłonnym odbywa się na dwa sposoby: leczenie farmakologiczne – zażywanie leków blokujących nadmiar hormonów nadnerczy (szczególnie adrenaliny i noradrenaliny) oraz obniżające poziom ciśnienia tętniczego. Taka terapia musi trwać przez całe życie,...

Kobieta z silnym bólem głowy siedzi na łóżku
©gstockstudio/fotolia
Styl życia
Guz chromochłonny rdzenia nadnerczy
Nadczynność nadnerczy może obejmować sam rdzeń. W rdzeniu nadnerczy wytwarzane są niewielkie ilości adrenaliny i noradrenaliny. Adrenalina i noradrenalina określane są mianem hormonów katecholowych, nazywanych także hormonami stresu. Są one przyczyną m.in. wzrostu ciśnienia tętniczego.

Nadczynność nadnerczy może obejmować sam rdzeń. W rdzeniu nadnerczy wytwarzane są niewielkie ilości adrenaliny i noradrenaliny. Adrenalina i noradrenalina określane są mianem hormonów katecholowych, nazywanych także hormonami stresu. Są one przyczyną m.in. wzrostu ciśnienia tętniczego. Objawy nadczynności rdzenia nadnerczy Najczęściej do nadczynności rdzenia nadnerczy dochodzi, gdy w obrębie kory nadnerczy rozwija się guz. Jest on określany guzem chromochłonnym. Guz wpływa na zwiększenie ilości wytwarzanej adrenaliny i noradrenaliny, co powoduje szereg negatywnych objawów. np. nadciśnienie tętnicze, bezsenność, zawroty głowy, bardzo silne bóle głowy, drżenie mięśni, skoki ciśnienia, kołatanie serca, niepokój i nerwowość. Oprócz zmian odczuwanych przez osobę, nadczynność rdzenia nadnerczy jest przyczyną zmian biochemicznych w organizmie . Stężenie glukozy we krwi się zwiększa i przyspiesza przemiana materii. Rozpoznanie i leczenie guza chromochłonnego rdzenia nadnerczy Rozpoznanie guza zlokalizowanego w rdzeniu nadnerczy odbywa się przez określenie stężeń hormonów we krwi, badań obrazowych (np. tomografia komputerowa) oraz testów farmakologicznych . Najbardziej skuteczne leczenie przynoszą zabiegi chirurgiczne, które mają na celu usunięcie aktywnego hormonalnie guza. Zabieg jest niezbędny, ponieważ długotrwale utrzymujący się stan podwyższonego stężenia hormonów powoduje nieodwracalne zmiany w organizmie. Przed planowanym zabiegiem konieczne jest przygotowanie farmakologiczne. Ma ono na celu ustabilizowanie ciśnienia i normalizację akcji serca. Okres przygotowawczy trwa około 2 tygodni. Preferowanymi lekami są α-blokery (leki alfa-adrenolityczne) głównie fenoksybenzamina, rzadziej prazosyna, doksazosyna i terazosyna. U osób z tachykardią lub zaburzeniami rytmu serca stosuje się także leki uzupełniające β-blokery, zwykle podawane są: propranolol,...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner