Smutna dziewczyna siedzi przy oknie
© AlexanderNovikov/Fotolia.com
Styl życia

Czy można samodzielnie wyleczyć się z depresji?

Specjaliści coraz częściej nazywają depresję chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Okazuje się, że może na nią cierpieć nawet 10% Polaków, ale jedynie połowa z nich podejmuje leczenie.

Specjaliści coraz częściej nazywają depresję chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Okazuje się, że może na nią cierpieć nawet 10% Polaków, ale jedynie połowa z nich podejmuje leczenie.

 

Ta zwłoka z udaniem się do lekarza psychiatry czy psychologa może wynikać z różnych powodów – bagatelizowanie objawów, nieznajomość lub brak specjalistów w najbliższej okolicy lub po prostu lęk przed tym, że zostaniemy zaszufladkowani jako osoba chora psychicznie. Jak wyjść z depresji, gdy nie jest ci po drodze do psychologa?

Jak wyjść z depresji w naturalny sposób?

  • Aktywność fizyczna – prawdopodobnie nie jest to pierwsza rzecz, jaką przepisałby ci lekarz, diagnozując u ciebie depresję. Mimo to powinna być ona częścią terapii. Badacze z Duke University udowodnili (zobacz badania http://today.duke.edu/2000/09/exercise922.html), że pół godziny umiarkowanych ćwiczeń trzy razy w tygodniu znacząco zmniejsza objawy depresji i, co ciekawe, robi to stosunkowo szybko – porównywalnie do przyjmowania leków antydepresyjnych.

 

  • Techniki relaksacyjne – jednym z powodów depresji jest permanentny stres. Poza tym sama depresja także wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów jak problemy z koncentracją, kłopoty ze snem czy poczucie oderwania od rzeczywistości. Wypróbuj relaksacyjne wizualizacje, trening autogenny, medytację lub inne sposoby na zrelaksowanie się. Badania wskazują, że co prawda ten sposób nie może zastąpić leków, ale znacząco łagodzi objawy depresji.

Więcej o wynikach badania: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072461/ i http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22805898 .

 

  • Stały plan dnia – być może rutyna nie kojarzy ci się dobrze, ale ustabilizowany rytm życia z pewnością pomoże ci poradzić sobie z objawami depresji. Staraj się mniej więcej o tej samej porze wstawać, jeść posiłki, kłaść się spać. Co więcej – jest to wskazane dla wszystkich osób, bo zapobiega np. problemom trawiennym i pomaga utrzymać sylwetkę w ryzach.

 

  • Dziel zadania na mniejsze – jeśli czujesz, że nie podołasz dużemu projektowi, podziel go na mniejsze zadania. Łatwiej zaobserwujesz progres, który cię bardziej zmotywuje.

 

  • Dogadzaj sobie – pozwalaj sobie na małe przyjemności, znajdź czas na hobby, poczytaj ulubioną książkę. Gonią cię terminy? Zrób więc krótki bilans: co jest lepsze - oddanie pracy dzień po terminie, ale później będziesz bardziej i dłużej efektywny czy też spełnienie deadline kosztem zdrowia, co odciągnie cię od pracy na jakiś czas?

Jak wyjść z depresji bez pomocy bliskich?

Przede wszystkim nie zamykaj się na ludzi – mając zły nastrój z pewnością nie masz ochoty na to, by udzielać się towarzysko, jednak mimo to staraj się pielęgnować relacje. Bliscy często nie rozumieją tego, z jakim cierpieniem się borykasz, ale im więcej będziesz z nimi rozmawiać, tym lepiej poznają emocje, które tobą targają. Jeśli czujesz, że jednak w twoim otoczeniu nie ma osoby, którą na tyle można darzyć zaufaniem, by powiedzieć jej o problemie, rozważ choćby jednorazową wizytę u psychologa. Gdy zdecydujesz się na wizytę prywatną, specjaliści często pierwsze konsultacje oferują bezpłatnie.

 

Możesz także skorzystać z telefonów zaufania, gdzie rozmówca na pewno cię wysłucha i w miarę możliwości pokieruje dalej:

  • Infolinia dla osób z problemami psychicznymi lub ich rodzin (pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego): tel. 22 885 84 83, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 19.00 
  • Centrum ITAKA - antydepresyjny telefon zaufania: tel. 22 654 40 41, czynne w poniedziałki i czwartki od 17.00 do 20.00 

Jak wyjść z depresji bez leków?

Niestety nie można powiedzieć, że każdy jest w stanie wyjść z depresji nie stosując leków antydepresyjnych. Każdy przypadek jest zawsze przez lekarza rozpatrywany indywidualnie i zależy od nasilenia choroby, czasu jej trwania, przyczyn, sytuacji życiowej itd. Przy łagodnych objawach sezonowej depresji czasem do poprawy jakości życia może wystarczyć zmiana rytmu życia czy fototerapia, w innych przypadkach wskazane mogą być spotkania z psychoterapeutą, a u jeszcze innych osób konieczne będzie włączenie leków psychotropowych. Jeśli więc zaproponowane sposoby nie przynoszą rezultatów, dla własnego dobra udaj się do specjalisty – porady internetowe, nawet udzielane przez ekspertów, nigdy nie zastąpią prawdziwego kontaktu.

 

Obecnie depresja jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci u osób młodych w wieku 15-44 lata. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w ciągu kilku lat problem ten będzie dotyczył już wszystkich grup wiekowych. Nie bagatelizuj tego – jeśli dostrzegasz u siebie objawy depresji, a naturalne sposoby nie działają, udaj się czym prędzej do specjalisty. 


kobieta sama na moście
©pavelkriuchkov/Fotolia
Styl życia
Czy mam depresję – rozwiąż test
W samodzielnym diagnozowaniu depresji pomaga Inwentarz depresji Burnsa: uczciwa i szczera odpowiedź na 10 pytań.

W samodzielnym diagnozowaniu depresji pomaga Inwentarz depresji Burnsa: uczciwa i szczera odpowiedź na 10 pytań.   To przejściowe, po prostu spadek formy - czy zdarzało ci się tak uspokajać zaniepokojonych bliskich? Jeśli twoje otoczenie coś zauważa, być może i ty musisz już sobie zadać to pytanie – czy mam depresje , czy może to przejściowe obniżenie nastroju? Inwentarz depresji Burnsa – czy mam depresję Inwentarz depresji został opracowany przez Davida B. Burnsa w latach 80. XX wieku. Służy on przede wszystkim samobadaniu, czyli sprawdzeniu samodzielnie w jakiej jest się kondycji emocjonalnej, czyli krótko mówiąc – czy ma się depresję. Istnieją różne warianty tego testu. Nie zawsze jego wyniki są jednoznaczne, ale pokazują wyraźnie pewne tendencje .   Na każde z pytań odpowiedz na skali 0-3 jak bardzo dane odczucia były u ciebie silne w ciągu ostatnich siedmiu dni: 0 oznacza wcale, 1 – trochę, 2 – umiarkowanie, a 3 – bardzo. Staraj się odpowiadać szczerze, zgodnie z prawdą – wynik testu jest tylko dla ciebie i to od ciebie zależy, co z nim zrobisz.   Czujesz się smutna lub przygnębiona. Twoja przyszłość wygląda beznadziejnie Czujesz się gorsza od innych Obwiniasz się za wszystko. Jesteś zła i zagniewana. Nie interesuje cię praca , hobby , przyjaciele ani rodzina. Czujesz się bezwartościowa Musisz zmuszać się do zrobienia czegokolwiek. Masz napady płaczu. Życie nie jest nic warte, lepiej byłoby umrzeć.   Oblicz teraz liczbę punktów. Wyniki: 0-4 – oznaczają, że jesteś ogólnie zadowolona i nie występują u ciebie oznaki depresji. 5-10 – nie masz depresji, ale jesteś niezadowolona. 11-20 – jesteś na pograniczu depresji lub przechodzisz jej łagodny epizod. 21-30...

Smutny mężczyzna
© drubig-photo/Fotolia.com
Styl życia
Winter blues, czyli zimowa depresja
Zimowa depresja, nazywana też winter blues, należy do grupy sezonowych zaburzeń afektywnych, tak jak jesienna i wiosenna depresja. Jest ściśle powiązana z okresem roku, w którym występuje, a więc okresem zimowym, kiedy jest mniejszy dostęp do naturalnego światła, a organizm jest przeciążony zmianami pogodowymi.

Zimowa depresja, nazywana też winter blues, należy do grupy sezonowych zaburzeń afektywnych, tak jak jesienna i wiosenna depresja. Jest ściśle powiązana z okresem roku, w którym występuje, a więc okresem zimowym, kiedy jest mniejszy dostęp do naturalnego światła, a organizm jest przeciążony zmianami pogodowymi. Przyczyny zimowej depresji Zimowa depresja dotyka częściej kobiety niż mężczyzn, choć naukowcy uważają, że nie ma ona podłoża genetycznego. Powiązana jest natomiast z funkcjonowaniem szyszynki , odpowiedzialnej za produkcję hormonu snu, który reguluje dobowy rytm snu i czuwania. To z powodu jego zaburzeń możemy czuć się ociężali, senni i bez energii. Innym powodem jest spadek produkcji serotoniny, której poziom uzależniony jest od dostarczanej ilości naturalnego światła. Niski poziom serotoniny oznacza obniżony nastrój, smutek, chandrę. Okres zimowy to także czas, kiedy organizm podąża za naturalnym cyklem pór roku – zima jest zatem czasem, kiedy spada tempo przemiany materii, organizm pracuje na zwolnionych obrotach i może nie jest to zimowy sen, ale pod względem psychicznym trochę go przypomina. Objawy zimowej depresji Każdy rodzaj depresji sezonowej cechują mniej więcej takie same objawy: problemy z koncentracją, zmęczenie, drażliwość, zwiększony apetyt (szczególnie na słodycze), senność, przybranie na wadze, osłabienie, u kobiet dodatkowo nasilenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego , potrzeba przebywania w samotności. Leczenie depresji zimowej – domowe sposoby Depresję zimową leczy się przede wszystkim „domowymi sposobami”. Farmakoterapia, polegająca na przyjmowaniu leków antydepresyjnych, praktykowana jest jedynie w sytuacji, gdy obniżony nastrój skutecznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie.   Na ogół wystarczy jednak kierować się następującymi zaleceniami: 1....

Dwa kieliszki szampana
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Antydepresanty a alkohol: niebezpieczne połączenie
Jeśli bierzesz na stałe antydepresanty, to nie mieszaj ich z alkoholem, ponieważ może to skutkować wzmocnieniem działania leków lub odwrotnie – wzmocnieniem działania alkoholu. W skrajnych przypadkach takie połączenie może doprowadzić nawet do śmierci.

Jeśli bierzesz na stałe antydepresanty, to nie mieszaj ich z alkoholem, ponieważ może to skutkować wzmocnieniem działania leków lub odwrotnie – wzmocnieniem działania alkoholu. W skrajnych przypadkach takie połączenie może doprowadzić nawet do śmierci.   Antydepresanty to leki o działaniu antydepresyjnym, hamują pracę układu nerwowego. Zażywają je osoby z zaburzeniami depresyjnymi, z chorobą afektywną dwubiegunową, manią oraz dystymią i cyklotymią . Picie alkoholu podczas terapii farmakologicznej przy tych chorobach jest całkowicie zabronione. Antydepresanty a alkohol: dlaczego to zabronione połączenie Leki antydepresyjne wyhamowują reakcje, a alkohol wręcz przeciwnie – pobudza układ nerwowy. Połączenie antydepresantów i alkoholu wywołuje równolegle dwa przeciwstawne procesy w organizmie. Dlaczego tak niebezpieczne jest ich połączenie: 1. Uszkadza wątrobę – zarówno leki, jak i alkohol są dużym obciążeniem dla wątroby, która kumuluje wszystkie toksyny. Łączenie tych dwóch substancji zwiększa kilkakrotnie ryzyko wystąpienia problemów z tym organem, a najpoważniejszym skutkiem może się okazać marskość wątroby . 2. Organizm może zareagować na połączenie alkoholu z lekami dwojako: albo nadmiernie wzmocni proces wyhamowania reakcji nerwowych albo nadmiernie wzmocni proces pobudzenia pod wpływem dużej dawki alkoholu, człowiek w sytuacji wyhamowania (wzmocnienie działania środków antydepresyjnych) narażony jest na śpiączkę, zanik funkcji życiowych lub problemy z krążeniem krwi (nawet hipotonię – niedociśnienie tętnicze), albo wręcz przeciwnie – pobudzenie (wzmocnienie działania wypitego alkoholu), co może spowodować zaburzenia zachowania jak w manii, a jednocześnie zatracenie umiejętności ruchowych, zaburzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, procesów myślenia, mowy i reakcji na bodźce oraz podwyższy niebezpiecznie...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner