strzykawka z adrenaliną ratującą życie
© imagesbyhope/Fotolia.comfotomek
Styl życia

Reakcja anafilaktyczna wymaga podania choremu adrenaliny

W większości wypadków pierwszym objawem wstrząsu anafilaktycznego jest wysypka (pokrzywka). Często w reakcji na alergen pojawia się też atak duszności. Szybkie udzielenie pomocy może uratować życie. Najważniejsze jest wstrzyknięcie adrenaliny.

W większości wypadków pierwszym objawem wstrząsu anafilaktycznego jest wysypka (pokrzywka). Często w reakcji na alergen pojawia się też atak duszności. Szybkie udzielenie pomocy może uratować życie. Najważniejsze jest wstrzyknięcie adrenaliny.

 

Przyczynami wstrząsu anafilaktycznego mogą być ukąszenia owadów u osób uczulonych na ich jad. Do ataku może dojść także na skutek  kontaktu z alergenem, np. zjedzenia orzechów przez osobę na nie uczuloną, a także zażycie leków, na które ma się uczulenie (np. penicyliny, aspiryny).

Objawy reakcji anafilaktycznej

Anafilaktyczna reakcja alergiczna występuje zwykle od 5 do 30 minut po kontakcie z alergenem, który trafia od razu do krwioobiegu (jad owadów, leki). Reakcja anafilaktyczna po zjedzeniu pokarmu, na który jest się uczulonym, może pojawić się nawet po kilku godzinach od zdarzenia, średnio występuje w ciągu dwóch godzin (zobacz badania).

 

W od 80 do 90 procent przypadków reakcja anafilaktyczna manifestuje się na skórze (zobacz badania). Około 70 procent osób ze wstrząsem anafilaktycznym odczuwa dolegliwości z strony układu oddechowego, a od 35 do 40 procent cierpi z powodu reakcji na alergen żołądka i jelit. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić również symptomy ze strony serca i naczyń krwionośnych (od 10 do 45 procent przypadków) oraz układu nerwowego (od 10 do 15 procent przypadków).

 

Objawy reakcji anafilaktycznej to:

  • pokrzywka (drobne, czerwone i swędzące bąbelki, jak po poparzeniu pokrzywą), rumień, świąd skóry,
  • duszenie się,
  • obrzęk naczynioruchowy (opuchnięcie twarzy, rąk, nóg, niekiedy też błon śluzowych),
  • nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka,
  • spadek ciśnienia tętniczego krwi, ból głowy, zawroty głowy, utrata przytomności,
  • kaszel, kichanie, duszność, świszczący oddech, chrypka, ślinotok, łzawienie,
  • niepokój.

 

Silna reakcja na alergen nazywa się wstrząsem anafilaktycznym. Może on prowadzić do zgonu z powodu silnego obrzęku krtani i niedrożności dróg oddechowych, zaburzenia rytmu serca i jego martwicy niedokrwiennej (obumierania), zawału lub nagłego zatrzymania akcji serca.

Leczenie reakcji anafilaktycznej

Wstrząs anafilaktyczny wymaga natychmiastowej interwencji i udzielenia pomocy osobie, która go doznała. Należy odizolować uczulonego od alergenu. Następnie trzeba ocenić stan chorego i wezwać pogotowie. Alergicy mogą mieć przy sobie leki przygotowane na wypadek doznania wstrząsu anafilaktycznego – należy je podać. Konieczne jest wstrzyknięcie adrenaliny. Najlepiej wstrzyknąć ją w mięsień w przednio-bocznej części uda. Stan chorego monitoruje się do przyjazdu służb ratunkowych.

 

Leczenie reakcji anafilaktycznej o słabszym przebiegu również wymaga podania adrenaliny w taki sam sposób, jak we wstrząsie. Kolejnym krokiem w obu wypadkach jest zastosowanie leków przeciwhistaminowych, czyli antyalergicznych. Istotne jest również podanie tlenu i płynów.

 

Owad na kwiatków
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Lód, ocet i leki antyhistaminowe, czyli pierwsza pomoc przy użądleniu osy
Rodzaj pierwszej pomocy po użądleniu osy zależy od tego, czy użądlona osoba jest uczulona na jad owadów, czy nie. Jeśli tak, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego i konieczne jest niezwłoczne podanie leków i w przypadku utraty oddechu i krążenia – resuscytacja. Jeśli poszkodowany nie jest uczulony, należy usunąć żądło i łagodzić opuchliznę oraz ból.

Rodzaj pierwszej pomocy po użądleniu osy zależy od tego, czy użądlona osoba jest uczulona na jad owadów, czy nie. Jeśli tak, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego i konieczne jest niezwłoczne podanie leków i w przypadku utraty oddechu i krążenia – resuscytacja. Jeśli poszkodowany nie jest uczulony, należy usunąć żądło i łagodzić opuchliznę oraz ból. Co na użądlenie osy dla osoby uczulonej? Leki i wezwanie fachowej pomocy Uczulenie na jad owadów sprawia, że po użądleniu przez pszczołę, osę lub szerszenia dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego. Jest to stan zagrażający życiu. Niemal od razu po użądleniu, w zależności od miejsca użądlenia, następuje silna reakcja alergiczna. Pierwsze objawy to obrzęk krtani, trudności w oddychaniu, zawroty głowy i przyspieszona akcja serca.   Mogą wystąpić też nudności, wymioty, sinica, wysypka albo pokrzywka, rumień, ból brzucha, a po krótkim czasie także drgawki i utrata przytomności. Obrzęk krtani odcina dopływ powietrza i może dojść do uduszenia. Osoba uczulona i świadoma swej alergii powinna mieć ze sobą zestaw do ratowania życia – adrenalinę, hydrokortyzon oraz leki przeciwhistaminowe. Należy zaaplikować je możliwie najszybciej po użądleniu przez owada . Konieczne jest też wezwanie pogotowia i usunięcie żądła, ale bez jego uciskania. Wstrząs może być tak silny, że leki jedynie utrzymają przy życiu, ale konieczne będzie dalsze, specjalistyczne leczenie. Najbardziej niebezpieczne są przypadki, w których osoba użądlona nie wie, że ma uczulenie. Zagrożenie życia jest wtedy bardzo realne, zwłaszcza że do objawów wstrząsu anafilaktycznego dołącza bardzo silny stres, nasilający te objawy. Użądlenie osy u osoby bez alergii na jad owadów – łagodzenie bólu i opuchlizny Jad owada sprawia ogromny ból i powoduje obrzęk także u osób, które nie są uczulone. Tuż po użądleniu należy...

Niemowlę
© Vinicius Tupinamba/Fotolia.com
Styl życia
Objawy alergii pokarmowej u niemowląt: biegunka i wysypka
Alergia pokarmowa u niemowlaka objawia się na wiele sposobów, często występuje kilka objawów jednocześnie.

Alergia pokarmowa u niemowlaka objawia się na wiele sposobów, często występuje kilka objawów jednocześnie.   Reakcja alergiczna może być ogólnoustrojowa, dochodzi do problemów z układem trawiennym, wysypki na skórze, obrzęków, a w skrajnych przypadkach do groźnego wstrząsu anafilaktycznego , który może zakończyć się nawet śmiercią. Alergia pokarmowa – objawy reakcji na alergen Reakcja organizmu na alergen najczęściej obejmuje jednocześnie kilka układów i narządów, takich jak: układ pokarmowy: wymioty, biegunki , zaparcia , kolki , mdłości, obrzęk i swędzenie języka, układ oddechowy: obrzęk błony śluzowej gardła, śluzówki nosa, duszności, świszczący oddech , kaszel, nadmierne kichanie, obfity wodnisty katar (katar sienny), zapalenie oskrzeli, skóra: obrzęk np. twarzy, wysypki, swędzenie, zaczerwienienie, układ krwionośny: przyspieszenie akcji serca, podniesienie ciśnienia krwi.   Ogólne objawy uczulenia to najczęściej kłopoty z zasypianiem, omdlenia, nadpobudliwość i rozdrażnienie. Alergia pokarmowa – wstrząs anafilaktyczny Wstrząs anafilaktyczny to bardzo ciężka i gwałtownie przebiegająca reakcja organizmu na kontakt z alergenem . Anafilaksja często zdarza się w przypadku uczulenia na konkretny pokarm lub jego składnik. Symptomy wstrząsu spowodowanego reakcją na produkt spożywczy występują w ciągu około 2 godzin i są to najczęściej: obrzęki – twarzy, języka, gardła, trudności z oddychaniem, wysypka, rumień, pokrzywka, pieczenie i swędzenie skóry, katar, ból brzucha, biegunka, wymioty.   Z powodu niedotlenienia i trudności z oddychaniem może dojść do zasinienia skóry. Wstrząs anafilaktyczny częściej pojawia się u dzieci z atopowym zapaleniem skóry lub astmą. Anafilaksja bardzo obciąża organizm ze względu na gwałtowny przebieg. Z uwagi na to bardzo ważne jest właściwe jej...

Plasterki cytryny
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Ukąszenie osy: co robić gdy ukąsi osa?
Ukąszenie osy w większości przypadków wywołuje jedynie lekki obrzęk i w tej sytuacji wymagane jest przemycie miejsca użądlenia. Warto wtedy zastosować sok z cytryny, który dezaktywuje działanie jadu. Niestety w niektórych przypadkach dochodzi nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który wymaga natychmiastowej wizyty w szpitalu.

Ukąszenie osy w większości przypadków wywołuje jedynie lekki obrzęk i w tej sytuacji wymagane jest przemycie miejsca użądlenia. Warto wtedy zastosować sok z cytryny, który dezaktywuje działanie jadu. Niestety w niektórych przypadkach dochodzi nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który wymaga natychmiastowej wizyty w szpitalu.   Użądlenie przez osę wywołuje ból, a raczej pieczenie, w miejscu ukąszenia. Skóra staje się twarda, puchnie i czerwienieje. Jeżeli użądlonemu nie dolega nic oprócz takich objawów możesz: przemyć miejsce środkiem o właściwościach odkażających: wodą z mydłem, wodą salicylową czy utlenioną; gdy miejscowy ból nie ustępuje, to oznacza, że jad osy działa w organizmie – jego działanie może zmniejszyć dość skutecznie sok z cytryny.   Jeżeli jednak zauważysz, że osoba użądlona mdleje, odczuwa zawroty głowy, nudności czy gwałtownie wymiotuje, oznacza to, że dostała wstrząsu anafilaktycznego. Jej twarz zacznie puchnąć przez co będzie mieć problem z oddychaniem. Dodatkowo mogą pojawić się drgawki i przyśpieszona praca serca. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak natychmiast odwieźć osobę do najbliższego szpitala na izbę przyjęć.   Wstrząs anafilaktyczny występuje, gdy osoba ukąszona ma silną reakcję alergiczną na jad osy lub jest szczególnie na niego wrażliwa. Jak rozróżnić zwykłą reakcję alergiczną od objawów wstrząsu? Wystarczy obserwować i słuchać osoby, która doświadczyła ukąszenia. Gdy zacznie zachowywać się w podejrzany sposób lub zacznie się uskarżać na pogorszenie samopoczucie, nie powinno się zwlekać. Natychmiastowe przywiezienie poszkodowanego do szpitala to szansa na szybki powrót do zdrowia.   Ukąszenie szerszenia może być niebezpieczne.  Przeczytaj, jak się wtedy zachować. Ukąszenie meszki często prowadzi do poważnej choroby. ...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner