Ziele w doniczne
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Objawy piasku w nerkach: częste i bolesne parcie na pęcherz, ból w lędźwiach i pieczenie przy oddawaniu moczu.

Piasek w nerkach to objaw kamicy nerkowej. Choroba ta rozwija się, zazwyczaj nie dając żadnych objawów. Dolegliwości są odczuwane dopiero wtedy, gdy kamień nerkowy czy piasek przesuwa się do wyjścia. Są to m.in. ból, częste i bolesne parcie na pęcherz oraz pieczenie podczas oddawania moczu. Piasek w nerkach leczy się poprzez wspomożenie organizmu w usunięciu złogów, a także objawowo.

Piasek w nerkach to objaw kamicy nerkowej. Choroba ta rozwija się, zazwyczaj nie dając żadnych objawów. Dolegliwości są odczuwane dopiero wtedy, gdy kamień nerkowy czy piasek przesuwa się do wyjścia. Są to m.in. ból, częste i bolesne parcie na pęcherz oraz pieczenie podczas oddawania moczu. Piasek w nerkach leczy się poprzez wspomożenie organizmu w usunięciu złogów, a także objawowo.

Piasek w nerkach długo może nie dawać objawów

Drobne złogi, czyli piasek w nerkach, nie muszą być odczuwalne przez osobę chorą, a kamica nerkowa może rozwijać się nadal. Drobne kryształki są widoczne podczas badania ultrasonograficznego. Jednak gdy zaczynają się przemieszczać do wyjścia, powodują ból, wymioty, biegunkę i parcie na pęcherz z jednoczesną trudnością jego opróżnienia. Ból pojawia się w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, na wysokości nerek, i promieniuje do dolnej części brzucha i niżej, do ujścia cewki moczowej – są to napady kolki nerkowej. Mimo silnego parcia na mocz, każdorazowo wydala się go bardzo niewiele, odczuwając przy tym ból i pieczenie, a strumień moczu może być przerywany. Objawem, który daje piasek w nerkach, jest też obecność krwi w moczu. Oprócz tego choroba ta powoduje odwadnianie organizmu innymi drogami – poprzez wymioty i biegunkę, czasem pojawiają się też wzdęcia.

Piasek w nerkach trzeba z nich wypłukać – metody leczenia

Metodą na pozbycie się piasku z nerek jest jego wypłukanie. Ale skoro przemieszczanie się piasku i sama mikcja, czyli świadome oddawanie moczu, powodują ból, trzeba podczas wydalania złogów wesprzeć się lekami. Piasek w nerkach zostanie usunięty o wiele szybciej i łatwiej, jeśli osoba cierpiąca na tę przypadłość zażyje leki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Dobrym wyborem są też leki rozkurczowe, które złagodzą dolegliwości. Bardzo ważne jest dobre nawodnienie, zwłaszcza gdy oprócz dolegliwości ze strony układu moczowego piasek w nerkach powoduje wymioty i biegunkę. Aby przyspieszyć proces usuwania złogów, można stosować preparaty i zioła moczopędne. Złogi powinny zostać wydalone, w przeciwnym razie konieczna może okazać się hospitalizacja.

 
  • Zażółcone białka oka to częsty objaw żółtaczki oraz problemów z wątrobą. Dowiedz się więcej, o tym czego objawem są żółte białka oczu.
  • Mechaniczne uszkodzenie lub choćby podrażnienie oczu sprawia, że zaczynają one łzawić. Dowiedz się, jak leczyć łzawiące oczy
  • Nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego może powodować omdlenia, światłowstręt a nawet depresje. Zobacz, najczęstsze objawy choroby neurologicznej.

Kobieta trzymająca się za brzuch
© conejota/Fotolia.com
Styl życia
Utrudniony odpływ moczu może skutkować piaskiem w pęcherzu
Piasek w pęcherzu powoduje częste parcie na mocz i ból przy oddawaniu moczu. Piasek w pęcherzu powstaje wówczas, gdy z jakiegoś powodu w pęcherzu zalega mocz. Może być też wynikiem przechodzenia przez pęcherz kamieni – jeśli są bardzo duże, osypie się z nich więcej piasku.

Piasek w pęcherzu powoduje częste parcie na mocz i ból przy oddawaniu moczu. Piasek w pęcherzu powstaje wówczas, gdy z jakiegoś powodu w pęcherzu zalega mocz. Może być też wynikiem przechodzenia przez pęcherz kamieni – jeśli są bardzo duże, osypie się z nich więcej piasku. Proces powstawania piasku w pęcherzu Mocz zawiera wyłowione przez nerki produkty, które powinny zostać usunięte z organizmu. Kiedy mocz nie może opuścić pęcherza albo opuszcza go niecałkowicie – tworzą się złogi w postaci piasku albo kamieni. Tendencję do tworzenia kamieni w różnych częściach układu moczowego (przeważnie zaś w nerkach) określa się mianem kamicy . Piasek w pęcherzu może być wynikiem nie tylko zastoju moczu, ale i przedostawaniem się kamieni nerkowych do wyjścia. Kamienie takie po drodze kruszą się bardzo nieznacznie, pozostawiając właśnie piasek. Zaleganie moczu w pęcherzu tworzy piasek Zalegający w pęcherzu mocz powoduje nie tylko zakażenia bakteryjne, ale może być przyczyną piasku w pęcherzu czy nawet kamieni . Na dolegliwości tym spowodowane narażeni są przede wszystkim mężczyźni, u których rozpoczął się rozrost prostaty . Stercz obejmuje cewkę i w miarę rozrastania zaciska się na niej, zmniejszając światło i utrudniając wypływanie moczu. Z zalegającego w pęcherzu moczu wytrącają się złogi i powodują piasek i kamienie. Mocz w pęcherzu może zalegać także u osób chorych na nowotwory, z krwiakami w obrębie miednicy, z niewydajnym wypieraczem i u kobiet podczas ciąży i połogu – w wyniku zmniejszenia zdolności mięśni odpowiedzialnych za wypychanie moczu na zewnątrz. Leczenie piasku w pęcherzu polega na intensywnym oczyszczaniu pęcherza Chociaż piasek w pęcherzu sprawia duży ból podczas mikcji, a ilości oddawanego moczu są niewielkie, to należy oczyszczać nerki i wspomagać ich pracę . Konieczne jest picie dużej ilości płynów...

Kobieta siedzi na toalecie
© Jane Doe/Fotolia.com
Styl życia
Zapalenie cewki moczowej i pęcherza objawia się bolesnym parciem na mocz
Gdy często odczuwa się potrzebę wizyty w toalecie, a parcie na mocz pojawia się nagle i towarzyszy mu ból, oznacza to zapalenie cewki moczowej i pęcherza. Moczu oddaje się niewiele i jest to bardzo nieprzyjemne.

Gdy często odczuwa się potrzebę wizyty w toalecie, a parcie na mocz pojawia się nagle i towarzyszy mu ból, oznacza to zapalenie cewki moczowej i pęcherza. Moczu oddaje się niewiele i jest to bardzo nieprzyjemne. Gorączka, ból podbrzusza i parcie na pęcherz w zapaleniu cewki moczowej i pęcherza Zapalenie cewki moczowej i pęcherza objawia się bólem podbrzusza, nagłym parciem na pęcherz i oddawaniem niewielkiej ilości moczu. Podczas oddawania moczu odczuwane są ból , pieczenie i szczypanie . Stany zapalne wywołują bakterie, które przez cewkę moczową dostają się do pęcherza i wywołują wymienione symptomy. Kolor moczu w stanach zapalnych cewki i pęcherza zazwyczaj pozostaje niezmieniony, rzadko może być jednak zabarwiony krwią.   Czasem podczas choroby nieznacznie wzrasta temperatura ciała, do około 37-38 stopni Celsjusza. Gdy gorączka jest większa i sięga nawet 40 stopni Celsjusza, może to oznaczać, że stan zapalny dotknął także nerek. Różnicą między zapaleniem cewki i pęcherza a zapaleniem nerek jest również to, że w tej drugiej chorobie występuje oprócz gorączki ból pleców w odcinku lędźwiowym. Badanie moczu w zapaleniu cewki moczowej i pęcherza Objawem zapalenia cewki moczowej i pęcherza jest też obecność w moczu dużej ilości białka , a także podwyższona liczba limfocytów przy mniejszej ilości erytrocytów. W badaniach laboratoryjnych moczu osoby chorej widoczne są też bakterie i złuszczone komórki nabłonka. Czasem bakterie w układzie moczowym nie powodują żadnych dolegliwości, a o ich obecności osoba zarażona dowiaduje się dopiero z badania moczu. Zaleganie moczu w pęcherzu prowadzi do stanów zapalnych. Dolegliwość ta może też  powodować choroby nerek .  Stan zapalny cewki moczowej i pęcherza to wynik...

mężczyzna z bólem pleców
©Stasique/Fotolia
Styl życia
Jak rozpoznać kamicę nerkową?
Charakterystyczne objawy kamicy nerkowej pojawiają się nagle, zwykle po dużym wysiłku fizycznym, długim przebywaniu w jednej pozycji lub po spożyciu większej ilości alkoholu. Pierwsze symptomy choroby można jednak zaobserwować dużo wcześniej. Żeby ustrzec się przed atakiem kolki nerkowej, trzeba często przeprowadzać kontrolne badania USG.

Charakterystyczne objawy kamicy nerkowej pojawiają się nagle, zwykle po dużym wysiłku fizycznym, długim przebywaniu w jednej pozycji lub po spożyciu większej ilości alkoholu. Pierwsze symptomy choroby można jednak zaobserwować dużo wcześniej. Żeby ustrzec się przed atakiem kolki nerkowej, trzeba często przeprowadzać kontrolne badania USG. Kamienie w nerkach: kiedy udać się do nefrologa? Kamienie w nerkach najczęściej wykrywa się przez przypadek – podczas rutynowej kontroli lekarskiej lub w trakcie badania USG wykonywanego przy diagnozowaniu innej choroby. Krystalizacja związków obecnych w moczu może zachodzić latami i nie dawać żadnych objawów. W tym czasie kamień staje się coraz większy i zaczyna wypełniać miedniczkę oraz kielichy nerki. Wówczas pojawia się tzw. „tępy” ból pleców, który bierze się często za objaw problemów z kręgosłupem. W końcu kamień zaczyna się przemieszczać przez moczowód do pęcherza. Towarzyszą temu częste parcie na mocz, pieczenie podczas jego oddawania , a po wypróżnieniu – nieprzemijające uczucie pełnego pęcherza. Z takimi objawami trzeba się udać do nefrologa, który po badaniu ultrasonograficznym stwierdzi, czy przyczyną dolegliwości jest kamień nerkowy, a w razie potwierdzenia diagnozy, wyda zalecenia co do dalszego postępowania. Leczenie najczęściej odbywa się domowymi metodami, wspomaganymi przyjmowaniem leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Atak kolki nerkowej Kiedy pojawia się kolka nerkowa , czyli charakterystyczny dla kamicy silny ból w okolicy lędźwiowej, można już mówić o ostrym przebiegu choroby. Wówczas kamień jest tak duży, że uciska ściany moczowodów lub jest zablokowany w przewodzie moczowym, przez co uniemożliwia krążenie moczu z nerek do pęcherza. Może to doprowadzić do ostrej...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner