Party Stories
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Sanah
Paulina Sykut-Jeżyna w Sopocie
Doda z mężem Emilem Stępniem
Patchworkowa rodzina
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Rodzina patchworkowa: gdy po rozwodzie układasz życie na nowo

Patchworkowa rodzina jest coraz częstszym modelem – niegdyś budziła zdziwienie, teraz staje się czymś zupełnie normalnym. Można powiedzieć, że to naturalna konsekwencja zwiększającej się liczby rozwodów, po których ludzie chcą ponownie ułożyć sobie życie z nowymi partnerami.

Patchworkowa rodzina jest coraz częstszym modelem – niegdyś budziła zdziwienie, teraz staje się czymś zupełnie normalnym. Można powiedzieć, że to naturalna konsekwencja zwiększającej się liczby rozwodów, po których ludzie chcą ponownie ułożyć sobie życie z nowymi partnerami.

Skąd pochodzi nazwa patchworkowa rodzina

Patchwork jest metodą szycia, polegającą na zszywaniu ze sobą małych kawałków materiału, by finalnie stworzyć większą całość. Termin „patchworkowa rodzina” bezpośrednio do niej nawiązuje, ponieważ tak jak krawcowa zszywa fragmenty tkanin, tak ludzie po rozwodzie lub po prostu po rozstaniu, którzy znaleźli nowego partnera, tworzą nową rodzinę, na którą składają się partnerzy i ich dzieci, byli małżonkowie oraz dzieci z poprzednich związków. Podobieństwo nie polega jednak tylko i wyłącznie na tej różnorodności i scalaniu kawałków w jedno – łączy je także ogrom pracy, jaki trzeba włożyć i w zszycie fragmentów, i w stworzenie patchworkowej rodziny. Bywa, że jest to bardzo trudne, ale ile ludzi, tyle problemów.

Jak żyć w patchworkowej rodzinie

Przewrotnie należałoby odpowiedzieć – normalnie. Problemy zdarzają się w każdej rodzinie i czy patchworkowa, czy rozumiana tradycyjnie boryka się z wieloma przeciwnościami i trudnościami. Jednak nie da się ukryć, że patchworkowa rodzina czasami może napotkać specyficzne problemy, jak brak akceptacji nowego partnera przez dziecko czy byłego małżonka. Jest to szczególnie trudne dla dzieci, które często mają cały czas nadzieję na to, że rozwiedzeni rodzice jednak się pogodzą i wrócą do siebie. Stąd też niechęć do nowego partnera, który jest postrzegany jako osoba, która zniszczyła ich marzenia. Nie musi tak być, jednak niestety zdarza się dość często.

Najczęstsze problemy patchworkowej rodziny

1. Rywalizacja między rodzeństwem – nie tylko o rodziców, choć u podłoża innych kłótni i nieporozumień może być właśnie podświadoma walka o rodziców, o to z kim ma spędzać czas, kogo bardziej kocha, kto bardziej na to zasługuje. I oczywiście – walka o terytorium. Kto był w danym miejscu pierwszy, która rodzina się przeprowadza do której itd.

2. Problem z tożsamością – zaczyna się już na poziomie formalnym, czyli nazwiska. Jeśli matka wychodzi ponownie za mąż i zmienia nazwisko, podczas gdy dziecko z poprzedniego małżeństwa pozostaje przy starym, może to rodzić poczucie odtrącenia.

3. Spory w sądzie i problemy finansowe – więcej dzieci zawsze wymaga większych nakładów finansowych. W idealnym świecie wszyscy żyją szczęśliwie jak w sielance. Jednak proza życia to sprawy majątkowe, alimenty, problem z dziedziczeniem i wiele, wiele innych. Oczywiście i w tzw. nuklearnej rodzinie występują te problemy, ale w patchworkowej rodzinie są jeszcze bardziej skomplikowane.

O czym trzeba pamiętać

Młodsze dzieci o wiele łatwiej adaptują się do nowych sytuacji, także do patchworkowej rodziny. Starsze o wiele częściej są pełne żalu i goryczy, dlatego trzeba im poświęcić więcej czasu i uwagi. Należy też pamiętać o tym, że to, jak dzieci będą się czuły w nowych okolicznościach w dużej mierze zależy od dorosłych i tego, jak oni rozegrają całą sytuację. Gdy rodzice, byli małżonkowie, ciągle się kłócą i nawzajem krytykują, oceniają, szczególnie za swoimi plecami, bardzo trudno będzie ułożyć wspólne życie. Decydując się na ponowne założenie rodziny trzeba mieć w pamięci wszystkie trudności, jakie mogą się pojawić, żeby zawczasu wiedzieć jak je rozwiązać.


Rodzina (matka, ojciec i dziecko) odpoczywa na kanapie.
©pressmaster/Fotolia.com
Styl życia
Różne modele rodziny – jak rozmawiać o tym z dzieckiem
Tradycyjny wzorzec rodziny, w którym ojciec pracuje, a matka zajmuje się domem, występuje już coraz rzadziej. Obecnie dominują związki oparte na partnerstwie. Coraz częściej możne też zauważyć współczesne typy rodzin, takie jak rodzina niepełna lub rodzina patchworkowa.

Tradycyjny wzorzec rodziny, w którym ojciec pracuje, a matka zajmuje się domem, występuje już coraz rzadziej. Obecnie dominują związki oparte na partnerstwie. Coraz częściej możne też zauważyć współczesne typy rodzin, takie jak rodzina niepełna lub rodzina patchworkowa.   Wychowanie dzieci w rodzinie niepełnej lub patchworkowej może być dużym wyzwaniem dla rodziców. Podstawą jest szczera rozmowa i budowanie poczucia wartości u malucha. Rodzina tradycyjna dawniej i teraz Tradycyjny model rodziny ulega ciągłym zmianom i nie wygląda już tak samo jak 50 czy 100 lat temu. W kulturze zachodniej przez wieki dominował model patriarchalny , w którym najważniejszą funkcję sprawował ojciec – jedyny żywiciel i głowa rodziny. Obecnie odchodzi się od tego systemu. Wynika to ze zmian społecznych i obyczajowych, takich jak na przykład feminizacja kobiet i postępująca laicyzacja społeczeństwa. Wiele kobiet nie poświęca się już wyłącznie pracom domowym i opieką nad dziećmi . Kobiety są aktywne zawodowo i dzielą się obowiązkami z mężem. W ten sposób wykształcił się partnerski model związku, w którym małżonkowie wspólnie dokładają się do budżetu, wychowują dzieci i dbają o dom. Taki typ rodziny jest obecnie uważany za standardowy. Rodzina niepełna – jak wytłumaczyć dziecku nieobecność ojca? W ostatnich latach przybywa rodzin niepełnych, czyli takich, w którym dzieci wychowywane są tylko przez jednego z rodziców. Powody takiej sytuacji to najczęściej rozwód lub narodziny dziecka poza związkiem małżeńskim. W większości rodzin niepełnych dziecko wychowuje się tylko z matką i to na niej spoczywa obowiązek wytłumaczenia dziecku, dlaczego ich rodzina wygląda inaczej niż tradycyjna . Maluch, który od początku wychowuje się bez ojca prawdopodobnie zacznie zadawać pytania,...

Smutna kobieta
© luna/Fotolia.com
Styl życia
Toksyczne małżeństwo: TEST - sprawdź czy cię dotyczy
Życie z toksycznym mężem może być na tyle trudne, że potrafi pozbawić całej radości. Brak zaufania, ciągła krytyka, wzbudzanie poczucia winy mogą świadczyć o toksyczności związku.

Życie z toksycznym mężem może być na tyle trudne, że potrafi pozbawić całej radości. Brak zaufania, ciągła krytyka, wzbudzanie poczucia winy mogą świadczyć o toksyczności związku. Czy jesteś w toksycznym związku – test Przed tobą 13 pytań. Przygotuj kartkę papieru i długopis. Wypisz numer stwierdzeń, które opisują twój związek. 1. Jesteś cały czas smutna i płaczesz coraz częściej. 2. Twój małżonek krytykuje wszystko co robisz i mówisz. 3. Kłamiesz swoim przyjaciołom i rodzinie o swoim związku. 4. Przestaliście ze sobą sypiać lub robicie to rzadko. 5. Wycofujesz się z relacji z przyjaciółmi i krewnymi. 6. Nie ufasz już swojemu mężowi. 7. Wszystko kręci się wokół partnera, nigdy wokół ciebie. 8. Coraz częściej marzysz o tym, żeby uciec. 9. Nie możesz przypomnieć sobie, kiedy ostatni raz czułaś się szczęśliwa w małżeństwie. 10. Wasze rozmowy są pełne wrogości. 11. Unikacie rozmów o problemach . 12. Twoi bliscy nie lubią twojego męża. 13. Twój mąż ciągle wzbudza w tobie poczucie winy.   Nie ma idealnych związków, ale jeśli dostrzegasz przynajmniej dwa z opisanych wyżej symptomów w swoim małżeństwie, oznacza to, że masz toksycznego męża, który wysysa z ciebie energię i radość niczym wampir emocjonalny . Jak żyć z toksycznym mężem? Zacznij od tego, żeby spróbować zrozumieć, dlaczego zachowuje się tak a nie inaczej. Spróbuj z nim szczerze porozmawiać i znaleźć źródło takich zachowań. Nikt nie rani innych ludzi tylko dla własnej przyjemności – zawsze jest jakiś powód. Jeśli go poznasz, będzie ci też łatwiej znieść jego zachowanie, bo będziesz wiedziała, że to nie ty jesteś jego przyczyną. Nie bierz jego uwag i złośliwości do...

rodzice z dwójką dzieci
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Toksyczne relacje w rodzinie. Jak radzić sobie z przemocą psychiczną
Radzenie sobie z toksyczną rodziną jest bardzo trudne. Sporym problemem jest przewartościowanie swojego życia, wyznaczenie granic, pozbycie się poczucia winy. Często trzeba zerwać wszelkie relacje z rodziną i zintensyfikować terapię.

Radzenie sobie z toksyczną rodziną jest bardzo trudne. Sporym problemem jest przewartościowanie swojego życia, wyznaczenie granic, pozbycie się poczucia winy. Często trzeba zerwać wszelkie relacje z rodziną i zintensyfikować terapię. Toksyczna rodzina W rodzinie toksycznej problemy są ukrywane i trudne do zidentyfikowania z zewnątrz, a nawet do określenia przez same dzieci . Rodzice, którzy stosują przemoc psychiczną i emocjonalne nadużycia mogą nawet nie uświadamiać sobie tego, co robią. O toksyczności rodziny może świadczyć: Spowodowane alkoholizmem , narkomanią, zaburzeniami osobowości niespełnianie roli opiekuna przez co najmniej jednego z rodziców. Dbanie o zewnętrzny wizerunek szczęśliwej rodziny idealnej. Zaburzenie hierarchii rodzinnej. Posłuszne dziecko musi pełnić funkcję zastępczego opiekuna, jego potrzeby są nieważne, to ono ma zaspokajać potrzeby innych. Emocje to temat tabu, nie okazuje się ich. Brak zdrowej komunikacji. Włączanie dziecka w konflikty małżeńskie, tworzenie z nim obozów przeciw partnerowi, zwierzanie mu się. Rozmyte emocjonalne i fizyczne granice. Zaburzony rodzic jest w centrum uwagi. Drugi rodzic skupia się na nim, ignorując potrzeby dziecka. Brak bliskości i konflikty między rodzeństwem. Toksyczni rodzice nękają swoje dzieci na rożne sposoby: stosując przemoc słowną, fizyczną, lub seksualną, rywalizując z nimi, stawiając nierealne wymagania, uzależniając je od siebie, kontrolując, nie reagując na krzywdy ze strony drugiego rodzica . Radzenie sobie z toksyczną rodziną Brzemię wychowania w toksycznym domu obciąża na całe życie. Jeśli przemoc psychiczna zdominowała wszystkie sfery życia, dorosły człowiek nie jest zdolny normalnie funkcjonować w związku, pracy czy towarzysko, miewa depresje i choroby somatyczne. Długotrwała psychoterapia i analiza wczesnych...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner