Zapalenie płuc u dzieci ma cięższy przebieg niż u osoby dorosłej. Rozwija się szybko, ponieważ układ odpornościowy dziecka nie jest wykształcony. Objawy zapalenia płuc u dzieci zależą od przyczyny, tego, co je wywołało. Najczęściej powodują je wirusy lub bakterie, czasami także grzyby.

Reklama

Objawy wirusowego zapalenia płuc u dzieci

Wirusowe zapalenie płuc bywa następstwem grypy i jest z nią błędnie utożsamiane. Rozpoznanie stawia się na podstawie badania RTG. Objawia się suchym kaszlem i bólem w klatce piersiowej. Ponadto występuje uczucie duszności i ogólne wrażenie rozbicia i apatii.

Objawy bakteryjnego zapalenia płuc u dzieci

W czasie badania stetoskopem słychać szmery. Ponadto objawem bakteryjnego zapalenia płuc jest osłabienie i dreszcze. Występuje gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza i potliwość. Pojawia się także suchy, a potem mokry kaszel wraz z odkrztuszaniem wydzieliny. Dziecko odczuwa ból w klatce piersiowej.

Objawy atypowego zapalenia płuc u dzieci

Atypowe zapalenie płuc rozwija się długo, do kilku tygodni. Na początku ma łagodny przebieg, ale po 3 tygodniach kaszel jest suchy i męczący, temperatura ciała zwiększa się. Tym objawom współtowarzyszą nudności i wymioty, biegunka oraz bóle mięśni, głowy i gardła.

Objawy grzybiczego zapalenia płuc u dzieci

Grzybicze zapalenie płuc najczęściej stwierdza się u dzieci, zwłaszcza niemowląt. Do głównych objawów pneumocystozy należy brak apetytu i apatia, podwyższone ciśnienie i gorączka. Oddech jest przyspieszony, a duszności narastają.

Zobacz także

Bezobjawowe zapalenie płuc u dzieci

Czasami zapalenie płuc nie daje wyraźnych objawów, wówczas jest to bezobjawowe zapalenie płuc. Nie oznacza to, że nie ma w tym przypadku żadnych objawów chorobowych. Stwierdza się gorsze samopoczucie dziecka, sporadyczny kaszel albo przyspieszony oddech. Prawidłową diagnozę można postawić dopiero po przeprowadzeniu badania RTG płuc.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama