Cukrzyca u dzieci
© Robert Przybysz/Fotolia.com
Styl życia

Objawy cukrzycy u dzieci - pierwsze symptomy choroby. Kiedy pójść do lekarza?

Objawy cukrzycy u dzieci to częste oddawanie moczu i pocenie się mogące prowadzić do odwodnienia. U dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 16 lat powodem do niepokoju jest blady odcień skóry, drżenie rąk i wzmożone pragnienie.

Objawy cukrzycy u dzieci to częste oddawanie moczu i pocenie się mogące prowadzić do odwodnienia. U dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 16 lat powodem do niepokoju jest blady odcień skóry, drżenie rąk i wzmożone pragnienie.

Cukrzyca u dzieci w liczbach

U dzieci i młodzieży dominuje cukrzyca typu 1. Rozwój choroby wynika z czynników genetycznych i środowiskowych, np. narażenia na sytuacje stresowe w szkole. Dobowe zapotrzebowanie na insulinę u dzieci w wieku przedszkolnym wynosi 0,6 – 0,75 jednostki insuliny na dzień, z kolei dzieci w okresie dojrzewania przyjmują 1,5 – 2,0 jednostek insuliny dziennie.

Pierwsze objawy cukrzycy u dzieci

Kliniczne objawy cukrzycy to wzmożone pragnienie, zwiększona ilość oddawanego moczu oraz ubytek wagi. Leczenie cukrzycy u dzieci i młodzieży ma na celu zapewnienie im możliwości prawidłowego rozwoju psychicznego i fizycznego. Im wcześniej cukrzyca u dzieci zostanie zdiagnozowana, tym szybciej malec nauczy się postępować z chorobą. Dzieci z cukrzycą potrzebują szczególnego wsparcia psychologicznego – podstawą leczenia jest kontrola posiłków i poziomu cukru we krwi. Dziecku trudno pogodzić się z ograniczeniami, w postaci np. zakazu zjedzenia batonika. Może łamać zasady, by nie wyróżniać się wśród rówieśników – a konsekwencje braku kontroli cukrzycy są poważne.

Cukrzyca u dzieci - kiedy pójść do lekarza?

Pierwsze objawy cukrzycy u dzieci są sygnałami, po których dobrze jest umówić się na wizytę do lekarza. Częste wizyty w toalecie mogą świadczyć o zapaleniu pęcherza moczowego, a nie cukrzycy, zatem warto zrobić badania poziomu cukru we krwi. Prawidłowy poziom glikemii dla dzieci w wieku szkolnym wynosi około 70 -180 miligramów procentowych. Glukoza we krwi poniżej 60 miligramów procentowych świadczy o za niskim poziomie cukru, a wynik powyżej 280 miligramów procentowych informuje o zbyt wysokim poziomie cukru.

Objawy cukrzycy u niemowlaka

U niemowląt najczęściej diagnozuje się cukrzycę typu 1. Do typowych symptomów cukrzycy u niemowlaka należą: nadmierne pocenie się, odwodnienie, częstsze oddawanie moczu, dreszcze na ciele, blada skóra oraz niebieski odcień ust i palców. Powyższe objawy dobrze jest skonsultować z lekarzem.

Objawy cukrzycy u kilkulatków (dzieci w wieku od 2 do 7 lat)

Inne objawy, na które warto zwrócić uwagę w profilaktyce cukrzycy typu 1, to:

 • blada skóra,
 • drżenie rąk,
 • przyspieszone bicie serca,
 • wzmożone uczucie głodu lub zupełny wstręt do jedzenia,
 • nadmierna potliwość,
 • bóle głowy i brzucha,
 • szybkie męczenie się,
 • ogólne osłabienie,
 • nadpobudliwość, niepokój,
 • problemy z koncentracją,
 • nieuzasadnione nagłe zmiany nastroju,
 • napady agresji lub śmiechu (przypominające stan upojenia alkoholowego),
 • drgawki,
 • senność,
 • zaburzenia mowy i widzenia,
 • nagła utrata przytomności.

Objawy cukrzycy u dzieci i młodzieży (od 7 lat wzwyż)

Część objawów cukrzycy można zauważyć u dziecka w czasie zajęć szkolnych.

 

Niepokojące zachowania dzieci, na które dobrze jest zwrócić uwagę, to:


 

Badania na cukrzycę
© meepoohyaphoto/Fotolia.com
Styl życia
Badania na cukrzycę: przy wahaniach cukru, silnym pragnieniu i kłopotach ze wzrokiem
Cukrzycę rozpoznaje się poprzez badanie poziomu cukru we krwi oraz krzywą cukrową. W przypadku cukrzycy typu 1 wykonuje się też badania na obecność peptydu C i przeciwciał anty-GAD.

Cukrzycę rozpoznaje się poprzez badanie poziomu cukru we krwi oraz krzywą cukrową. W przypadku cukrzycy typu 1 wykonuje się też badania na obecność peptydu C i przeciwciał anty-GAD.   Hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi oraz hipoglikemia, czyli niedocukrzenie są oznaką, że organizm ma problemy z metabolizmem glukozy. Za rozkład glukozy odpowiada produkowana przez trzustkę insulina.   Objawy zbyt niskiego albo zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi mogą występować przygodnie u nieleczonych cukrzyków. Wczesne wykrycie cukrzycy typu 2 może pozwolić uniknąć zastrzyków z insuliny. W cukrzycy typu 1 zastrzyki z insuliny są konieczne. Przyczyny cukrzycy i czynniki ryzyka zachorowania Cukrzyca typu 1 wykrywana jest głównie u dzieci i młodzieży i stanowi 10% wszystkich przypadków cukrzycy. Ten typ cukrzycy może być dziedziczny. W cukrzycy typu 1 trzustka nie produkuje właściwych ilości insuliny , przez co cukier nie jest właściwie metabolizowany. Cukrzyca typu 1 wymaga stałego dostarczania insuliny w zastrzykach lub przez pompę insulinową.   Natomiast tym, co powoduje cukrzycę typu 2, jest niehigieniczny tryb życia i nieprawidłowe odżywianie , czyli jedzenie produktów o dużej zawartości tłuszczu i kalorii oraz żywności wysokoprzetworzonej i brak ruchu. Badania na cukrzycę powinny wykonać też kobiety, które są w ciąży, oraz osoby, u których w rodzinie zdiagnozowano tę chorobę. Objawy, które powinny skłonić do wykonania badania na cukrzycę Jeśli poziom cukru w organizmie jest zbyt niski lub mocno za wysoki, mówi się o hipo- oraz hiperglikemii . Skoki cukru powodują dolegliwości, które powinny skłonić do wykonania badania na cukrzycę.   Objawy hipoglikemii, czyli niedocukrzenia, to: utrata ostrości widzenia,...

Leczenie cukrzycy
© Focus Pocus LTD/Fotolia.com
Styl życia
Leczenie cukrzycy 1 i 2 stopnia: kontrola stężenia glukozy w organizmie
Cukrzycę typu 1 i 2 leczy się poprzez kontrolowanie poziomu cukru we krwi. W cukrzycy typu 1, czyli młodzieńczej, niezbędne jest wstrzykiwanie choremu insuliny, a w cukrzycy 2 stopnia leczenie może opierać się na preparatach doustnych. Konieczne jest utrzymanie właściwej wagi ciała.

Cukrzycę typu 1 i 2 leczy się poprzez kontrolowanie poziomu cukru we krwi. W cukrzycy typu 1, czyli młodzieńczej, niezbędne jest wstrzykiwanie choremu insuliny, a w cukrzycy 2 stopnia leczenie może opierać się na preparatach doustnych. Konieczne jest utrzymanie właściwej wagi ciała.   Zdrowy dorosły człowiek na czczo powinien mieć nie więcej niż 100 miligramów glukozy w 1 decylitrze krwi. Normą dla zdrowych dzieci i młodzieży jest 70 do 110 miligramów glukozy w 1 decylitrze na czczo. Objawy cukrzycy typu 1 i 2 – hipoglikemia i hiperglikemia Najczęściej badania na cukrzycę robi się wówczas, gdy zauważalne są objawy niedocukrzenia (hipoglikemii) lub zbyt dużego poziomu cukru we krwi (hiperglikemii).   Hiperglikemia objawia się: silnym uczuciem pragnienia, częstomoczem, osłabieniem i ciągłym zmęczeniem, trudnym gojeniem się ran , pogorszeniem wzroku (utratą ostrości).   Dla hipoglikemii charakterystyczne są: ciągłe uczucie głodu, drżenie mięśni, niepokój, dezorientacja, nadmierne pocenie się , pogorszenie wzroku.   Aby rozpoznać cukrzycę typu 1 lub 2, należy badać poziom cukru we krwi codziennie przez kilka dni, lekarz może zlecić też wykonanie testu doustnego obciążenia glukozą , którego wynikiem jest tzw. krzywa cukrowa. Po zdiagnozowaniu cukrzycy konieczne jest wdrożenie leczenia dla cukrzycy 1 stopnia – uzupełniającego insulinę w organizmie, lub dla cukrzycy 2 stopnia – farmakologicznego połączonego ze zmianą stylu życia (więcej ruchu, dieta dla cukrzyków) bądź polegającego na wykonywaniu zastrzyków z insuliny jak w cukrzycy typu 1. Leczenie cukrzycy typu 1: cukrzyca młodzieńcza Cukrzyca typu 1 to cukrzyca insulinozależna, zwana też cukrzycą młodzieńczą. Choroba objawia...

Mierzenie poziomu cukru
© 6okean/Fotolia.com
Styl życia
Cukrzyca typu 3: przyczyny oraz objawy cukrzycy typu LADA i MODY
Jedną z przyczyn cukrzycy typu 3 jest zaburzenie wydzielania insuliny, którego następstwem może być śpiączka cukrzycowa. Śpiączka hiperglikemiczna występuje w przypadku wzrostu poziomu glukozy we krwi, natomiast hipoglikemiczna, gdy poziom glukozy raptownie spada.

Jedną z przyczyn cukrzycy typu 3 jest zaburzenie wydzielania insuliny, którego następstwem może być śpiączka cukrzycowa. Śpiączka hiperglikemiczna występuje w przypadku wzrostu poziomu glukozy we krwi, natomiast hipoglikemiczna, gdy poziom glukozy raptownie spada. Cukrzyca typu 3 oraz 1 i 2 Cukrzyca typu 1 występuje, kiedy organizm niszczy komórki beta trzustki odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny. Otyłość sprzyja powstawaniu cukrzycy drugiego typu. Organizm chorego nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub jest na nią odporny. Insulinoodporność powoduje, że hormon nie jest w stanie spełniać swojej roli w organizmie. Cukrzyca typu 3 to pozostałe rodzaje cukrzycy, w skład których wchodzą LADA i MODY. Cukrzyca – przyczyny zaburzenia wydzielania insuliny Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która może pojawiać się już u osób poniżej 30. roku życia . Główną przyczyną jest niszczenie komórek beta trzustki produkujących insulinę. Do przyczyn zachorowania na cukrzycę wlicza się także brak aktywności fizycznej , otyłość oraz uwarunkowania genetyczne. Cukrzyca typu 3 – przyczyny LADA i MODY LADA to cukrzyca typu 3 pochodzenia autoimmunologicznego. Niszczenie komórek beta trzustki przebiega stopniowo i ujawnia się między 35 a 45 rokiem życia. Cukrzycę LADA podejrzewa się u osób, które nie mają otyłości ani nadciśnienia tętniczego. MODY stanowi około 5% zachorowań na cukrzycę. Najczęstszą przyczyną zachorowań jest upośledzenie wydzielania insuliny uwarunkowane genetycznie. Cukrzyca typu 3 może wystąpić po 20 tygodniu ciąży. Powodem choroby jest zaburzenie gospodarki cukrowej przez wzrost stężenia hormonów, takich jak: progesteron i estrogeny . Cukrzyca typu 3 – objawy cukrzycy Niezależnie od rodzaju cukrzycy diabetycy odczuwają wzmożone pragnienie i...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner