dziecko siedzące po turecku
©wckiw/Fotolia
Styl życia

Objawy pasożytów u dzieci - owsiki, tasiemiec, glista ludzka, czy lamblie

Objawy pasożytów u dzieci to nie tylko te, które łatwo rozpoznać, jak drapanie czy wiercenie się. Owsiki wywołują zgrzytanie zębami w nocy, a glista ludzka ataki kaszlu.

Objawy pasożytów u dzieci to nie tylko te, które łatwo rozpoznać, jak drapanie czy wiercenie się. Owsiki wywołują zgrzytanie zębami w nocy, a glista ludzka ataki kaszlu.

 

Czasem obecność pasożytów w organizmie dziecka może prowadzić do powstawania alergii.

Kasia gotuje z Polki.pl: schab ze śliwką

Owsiki – objawy

Dziecko zarażone owsikami nie ma apetytu. Oprócz tego maluszek drapie się, jego sen jest nerwowy. Do charakterystycznych objawów można zaliczyć także właśnie objawy nerwowości – wiercenie się, obgryzanie paznokci, zgrzytanie zębami. Dziecko zarażone owsicą narzeka także na bóle głowy i brzuszka, a dziewczynki dodatkowo mogą skarżyć się na pieczenie pochwy.

Lamblie – objawy

Objawami sugerującymi obecność lamblii w organizmie dziecka mogą być:

  • bóle brzucha,
  • wzdęcia,
  • cuchnący stolec o gąbczastej strukturze,
  • brak chęci do jedzenia,
  • biegunki.

Czasem mogą pojawiać się także wysypki na skórze oraz stany podgorączkowe.

Objawy glisty ludzkiej

Zarażenie dziecka glistą ludzką objawia się między innymi: alergiczną wysypką, bólem brzucha, brakiem apetytu, wymiotami. Oprócz dolegliwości stricte odnoszących się do układu pokarmowego, o obecności glisty ludzkiej mogą świadczyć także: kaszel, niespokojny, przerywany sen i rozdrażnienie.

Objawy tasiemca

Jeśli dziecko nagle zaczęło tracić na wadze, skarży się na bóle brzucha i nudności, bardzo możliwe, że jest zarażone tasiemcem. Tasiemiec w organizmie nie daje innych objawów, można go jednak rozpoznać dzięki małym fragmentom członów tasiemca, które są wydalane wraz z kałem. Przypominają małe, białe prostokąty.

Matka z dzieckiem jest na wizycie u lekarza
©WavebreakmediaMicro/Fotolia
Styl życia
Owsiki, glista, tasiemiec, lamblia, włosogłówka – robaki u dziecka
Wykryć robaki u dziecka pozwala badanie kału. Objawy obecności pasożytów w organizmie dziecka często są brane za wyraz innych chorób. Ból brzucha, brak apetytu, kaszel i katar mogą być interpretowane jako skutek infekcji bakteryjnej czy wirusowej. Natomiast charakterystycznym objawem owsicy jest świąd odbytu.

Wykryć robaki u dziecka pozwala badanie kału. Objawy obecności pasożytów w organizmie dziecka często są brane za wyraz innych chorób. Ból brzucha, brak apetytu, kaszel i katar mogą być interpretowane jako skutek infekcji bakteryjnej czy wirusowej. Natomiast charakterystycznym objawem owsicy jest świąd odbytu. Owsica – najpopularniejsza choroba pasożytnicza u dziecka Owsicę wywołują owsiki, czyli robaki osiągające nie więcej niż 1 centymetr długości . Zagnieżdżają się w jelitach, ale z czasem mogą wędrować. Charakterystycznym objawem zarażenia owsikami jest świąd odbytu. Samica wypełza tamtędy na zewnątrz, by złożyć jaja. Dzieje się to przeważnie wieczorem i nocą. Swędzenie może być tak silne i uporczywe, że uniemożliwia malcowi zaśnięcie . Robaki u dziecka można podejrzewać, kiedy ma ono kłopoty ze snem, jest niespokojne, drażliwe, nerwowe i boli je brzuch. Innymi objawami tego, że malec cierpi z powodu owsików, są obgryzanie paznokci, zgrzytanie zębami (zwłaszcza w nocy) czy bóle głowy.   U dziewczynek owsica może skutkować świądem sromu, pieczeniem i białymi upławami. Robaki u dziecka mogą powodować także anemię (poznać ją można po tym, że dziecko jest ciągle blade i zmęczone). Pełzające pasożyty czasem wywołują również nudności. Nieraz owsiki można zobaczyć w kale dziecka. Aby jednak potwierdzić diagnozę, potrzebny jest test laboratoryjny. Włosogłówka – robaki u dziecka powodujące trichuriozę Włosogłówka jest nicieniem żyjącym w jelitach, żywi się ludzką krwią. Może powodować nie tylko anemię, ale i trichuriozę – chorobę przypominającą w objawach wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Gdy włosogłówka rozprzestrzeni się w organizmie, może spowodować przykre dolegliwości. Owrzodzenie jelita grubego skutkuje częstymi wizytami w...

badane dziecko
©pzRomashka/Fotolia
Styl życia
Leczenie pasożytów u dzieci – owsiki, tasiemiec, glista ludzka, czy lambilie
Leczenie pasożytów u dzieci zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Odrobaczanie przeprowadza się zwykle na całej rodzinie, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że pozostali domownicy również są zarażeni.

Leczenie pasożytów u dzieci zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Odrobaczanie przeprowadza się zwykle na całej rodzinie, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że pozostali domownicy również są zarażeni. Owsiki – odrobaczanie Podejrzenie owsicy u dziecka zawsze należy skonsultować z pediatrą. Przepisane leki przyjmuje się do trzech dni, a po dziesięciu dniach kurację należy powtórzyć, aby mieć pewność, że także larwy zostały zlikwidowane.   Poza leczeniem ważnym procesem w odrobaczaniu dziecka jest dbanie o higienę i czystość w domu . Nie można dopuścić do rozprzestrzeniania się owsików. Pościel i piżamkę dziecka warto wygotować i uprasować. Należy także dbać o to, aby dziecko miało zawsze krótko przycięte paznokcie – utrudni to pasożytom przenoszenie się na dłoniach. Trzeba także pilnować, aby maluch się nie drapał (można mu nawet na noc zakładać rękawiczki z jednym palcem) i regularnie go podmywać. Lamblie – odrobaczanie W przypadku podejrzenia u dziecka zarażenia lambliami należy wykonać badanie krwi. Leczenie, tak jak w przypadku innych pasożytów, obejmuje całą rodzinę i trwa do 10 dni, w zależności od farmaceutyku, który przepisze lekarz. Glista ludzka – odrobaczanie Jeśli istnieje podejrzenie, że dziecko jest zarażone glistą ludzką , trzeba wykonać badanie kału, aby znaleźć w nim dorosłe osobniki, które zdążyły się wylęgnąć. Przypominają one małą, białą dżdżownicę. Kuracja przeciwko robakom trwa 3 dni, ale po dwóch tygodniach należy skontrolować efekty. Tasiemiec – odrobaczanie Leczenie zarażenia tasiemcem polega na przyjęciu jednej dawki leku. Dieta, aktywność fizyczna czy inne czynniki nie mają tutaj znaczenia. Najważniejszym etapem walki z tasiemcem jest wykrycie go w organizmie.   Ból brzucha, brak apetytu czy kaszel u dziecka często są interpretowane jako...

Kilkuletnie dzieci - chłopiec i dziewczynka
Pixabay/bessi/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Objawy owsików u dzieci: swędzenie odbytu, moczenie w nocy, zgrzytanie zębami, brak apetytu i problemy z koncentracją
Owsica, określana potocznie chorobą brudnych rąk to choroba pasożytnicza wywołana przez owsiki. Chorują na nią wyłącznie ludzie, zwłaszcza dzieci. Nieumyte ręce, brudne owoce lub warzywa, zabawa palcami gumą do żucia, to raj dla owsików. Pasożyty najpierw obecne są w jelicie cienkim, skąd wędrują do jelita krętego i ślepego.

Owsica, określana potocznie chorobą brudnych rąk to choroba pasożytnicza wywołana przez owsiki. Chorują na nią wyłącznie ludzie, zwłaszcza dzieci. Nieumyte ręce, brudne owoce lub warzywa, zabawa palcami gumą do żucia, to raj dla owsików. Pasożyty najpierw obecne są w jelicie cienkim, skąd wędrują do jelita krętego i ślepego.   Do sześciu najczęstszych objawów owsików w ciele dziecka należą: 1. Swędzenie w okolicy odbytu to podstawowy objaw owsików Dzieci bardzo często budzą się w nocy, drapiąc okolice odbytu do tego stopnia, że powodują zaczerwienienia i rany. 2. Moczenie w nocy Owsiki u młodszych dzieci powodują moczenie się w nocy. Dzieje się tak dlatego, że w porze nocnej pasożyty są najbardziej aktywne – dorosłe samice owsików z jelita ślepego przedostają się w okolice krocza. 3. Problemy z koncentracją Dzieci mają kłopot ze skupieniem się, nie mogą usiedzieć w miejscu. Konsekwencją owsików jest gorsze zachowanie w domu i w szkole, niepokój. 4. Brak apetytu Nieodczuwanie głodu i związany z tym spadek wagi to kolejna oznaka obecności owsików. 5. Zgrzytanie zębami Zgrzytanie zębami to rzadszy objaw, który także może być spowodowany przez owsiki. 6. Objawy owsików występujące u dziewczynek U dziewczynek owsiki mogą spowodować infekcje bakteryjne: zapalenie pochwy, macicy i jajników. Leczenie owsików u dzieci Lekarz, aby potwierdzić diagnozę, najprawdopodobniej zleci badanie kału . Najskuteczniejszą metodą leczenia owsików jest podanie leków przeciwpasożytniczych, które przepisuje lekarz. Dawkę leków przyjmuje się nawet przez kolejne 28 dni, ponieważ lek zabija dorosłe osobniki, a część pasożytów mogła się jeszcze nie wykluć (znajdowały się w jelicie w formie...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik