głowa dziewczyny w liściach
Flickr/martinak15/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Niedokrwistość, czyli kiedy w organizmie brakuje żelaza

Niedobór żelaza w diecie przejawia się poprzez częste zmęczenie, zaburzenia koncentracji i zawroty głowy. Niedokrwistość to poważna choroba, która może prowadzić do wycieńczenia organizmu.

Niedobór żelaza w diecie przejawia się poprzez częste zmęczenie, zaburzenia koncentracji i zawroty głowy. Niedokrwistość to poważna choroba, która może prowadzić do wycieńczenia organizmu.

Czym jest niedokrwistość?

Osoby, u których występuje niedokrwistość, mają bardzo niewielkie czerwone krwinki o dużo mniejszej zawartości hemoglobiny niż u ludzi zdrowych. Jest to związane z zaburzeniami wytwarzania hemu, spowodowanymi niedoborem żelaza. Ten czerwony barwnik krwi spełnia funkcje transportujące. Dostarcza wszystkim organom tlenu – przyłącza go w płucach i uwalnia w tkankach.

Kto znajduje się w grupie szczególnego ryzyka?

Kiedy zdolność wchłaniania we krwi ulega upośledzeniu, to znak, że w organizmie brakuje żelaza. Może się tak stać – i to jest najczęstszą przyczyną – że jego niedobór wynika z nieodpowiedniej diety. Szczególnie narażeni są wegetarianie i weganie, którzy nie jadają bogatych w żelazo mięs, jaj czy ryb i nie zastępują żelaza żadnymi suplementami. Jeszcze częściej na niedokrwistość zapadają ci, którzy poddają się restrykcyjnym dietom i głodówkom, ale jej wystąpienie możliwe jest także w momencie poważnej utraty krwi, np. przy porodzie. Na anemię cierpią też zazwyczaj anorektycy.

Kasia gotuje z Polki.pl: śmietanowiec z galaretką

Objawy niedokrwistości

Rola hemoglobiny dla organizmu jest nieoceniona, dlatego kiedy zaczyna jej brakować, pojawiają się liczne objawy. Jako pierwsze odczuwamy suchość skóry i związane z nią bolesne pękanie kącików ust. Pogarsza się również stan włosów i paznokci, które zaczynają się łamać. W wyniku długotrwałego i znacznego niedoboru żelaza pojawia się osłabienie. Męczymy się coraz częściej, czemu niejednokrotnie towarzyszą zawroty i bóle głowy, a także zaburzenia koncentracji i uwagi. Niekiedy dochodzi także do kołatania serca.

Leczenie niedokrwistości

Jeśli chodzi o leczenie, warto na początek wspomnieć o wadze naturalnych produktów, które w przypadku niewielkiego niedoboru żelaza mogą być wystarczające do uzupełnienia jego ilości. Najlepiej sięgać po wspomniane już mięso, ryby i żółtka jaj. Bogatym źródłem żelaza są także pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona, orzechy i warzywa zielone. Bardziej zaawansowaną niedokrwistość można leczyć trojako: doustnie, dożylnie i poprzez przetoczenia krwi. W większości przypadków wystarcza ten pierwszy rodzaj leczenia. Na rynku jest bardzo dużo preparatów, uzupełniających niedobory żelaza – wybór zależy od zawartości tego składnika w jednej tabletce. Chory w ciągu doby powinien przyjąć dawkę ok. 150–200 mg. Bardzo ważne jest, aby pigułki przyjmować na czczo, ponieważ niektóre produkty spożywcze upośledzają zdolność absorbowania żelaza przez organizm. Jego wchłanianie ułatwia kwas askorbinowy, dlatego kupując tabletki, warto zwracać uwagę, czy mają go w swoim składzie. Poziom hemoglobiny we krwi normuje zwykle miesięczna kuracja. Jeśli jednak chory z jakichś powodów nie toleruje leków w formie doustnej, żelazo podaje się dożylnie. W skrajnych przypadkach nieodzowna okazuje się hospitalizacja i leczenie przetoczeniami. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy cierpią na niewydolność układu sercowo-naczyniowego. 


pokrzywa
Flickr/brewbooks/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Pokrzywa zawiera żelazo, ale czy pomoże na anemię?
Skuteczność leczenia anemii w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania choroby. W każdym przypadku istotne jest uzupełnianie niedoborów żelaza, w czym może pomóc pokrzywa.

Skuteczność leczenia anemii w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania choroby. W każdym przypadku istotne jest uzupełnianie niedoborów żelaza, w czym może pomóc pokrzywa. Anemia – opis choroby   Anemia to inaczej niedokrwistość, która polega na zmniejszonej liczby czerwonych krwinek – erytrocytów , obniżeniu poziomu hemoglobiny (barwnika nadającego krwi czerwony kolor) oraz hematokrytu (parametru oznaczanego na morfologii jako Ht lub HTC). Anemia jest często mylona z przeciążeniem wywołanym życiem w stresie, a jej późne rozpoznanie utrudnia dojście do zdrowia. Dlatego bardzo ważne jest, aby leczenie anemii zacząć jak najwcześniej. Przyczyny niedokrwistości   Główną przyczyną anemii jest niedobór żelaza . Może to być spowodowane spożywaniem zbyt małych ilości produktów, zawierających ten pierwiastek, czyli podrobów, roślin strączkowych, produktów zbożowych, drobiu, jaj, produktów mlecznych. Prawdopodobieństwo zapadnięcia na anemię wzrasta u osób, które utraciły dużo krwi – np. przy obfitych miesiączkach, mięśniakach macicy, wrzodach żołądka czy nowotworach przewodu pokarmowego. Leczenie anemii bardzo często jest konieczne u ludzi, u których żelazo nie jest dobrze wchłaniane, np. na skutek wycięcia żołądka. O ryzyku niedokrwistości powinny szczególnie pamiętać kobiety w ciąży i po porodzie. Mało kto wie, że do anemii mogą przyczynić się także niektóre leki oraz wirus HIV i AIDS. Objawy anemii   Symptomy tej choroby łatwo przeoczyć, ponieważ do złudzenia przypominają objawy zwykłego przemęczenia. Czujność powinny obudzić następujące objawy: długotrwałe zmęczenie, duszności, bóle głowy, uczucie zimna, kruchość włosów i paznokci.  ...

smutny chłopiec
© djedzura/Fotolia.com
Styl życia
Niedokrwistość u noworodków, niemowląt i starszych dzieci
Niedokrwistość (anemia) u noworodków, niemowląt i dzieci jest najczęściej skutkiem niedoboru żelaza. U niemowlaków i starszych dzieci pierwiastek ten należy uzupełniać włączając do diety produkty pochodzenia zwierzęcego, warzywa zielonoliściaste, kwas foliowy i witaminy z grupy B.

Niedokrwistość (anemia) u noworodków, niemowląt i dzieci jest najczęściej skutkiem niedoboru żelaza. U niemowlaków i starszych dzieci pierwiastek ten należy uzupełniać włączając do diety produkty pochodzenia zwierzęcego, warzywa zielonoliściaste, kwas foliowy i witaminy z grupy B.   Pierwsze objawy anemii u dzieci i niemowląt to bladość i skłonność do szybkiego zmęczenia. U starszych dzieci widoczne są też problemy z koncentracją.   Diagnoza anemii opiera się na badaniach krwi. Najważniejszym wskaźnikiem jest poziom hemoglobiny. Na niedokrwistość wskazuje występowanie niskiej hemoglobiny wraz z obniżonym MCV i liczbą erytrocytów. Normy w badaniach na anemię dzieci Poziom hemoglobiny poniżej normy to pierwsza wskazówka możliwej anemii u dziecka . Prawidłowa hemoglobina: u noworodka: 13,5 – 19,5 g/100 ml, u niemowlaka (3 miesiące) 9,5 – 12,5 g/100 ml, u dziecka rocznego – 10,5 – 13,5 g/100 ml, u przedszkolaka (3 – 6 lat) – 12-14 g/100 ml, u dziecka w szkole podstawowej – 11,5-14,5 g/100 ml. Niedokrwistość u noworodka: najczęściej dotyka wcześniaki i dzieci z ciąż mnogich Noworodek urodzony o czasie zazwyczaj nie jest narażony na niedokrwistość, ponieważ ma duży zapas żelaza zgromadzony w czasie życia płodowego. Anemia może jednak wystąpić u wcześniaków. Jest to spowodowane tym, że żelazo odkłada się w tkankach dziecka w czterech ostatnich tygodniach ciąży. Na niedobór tego pierwiastka cierpią też często noworodki z ciąż mnogich, dzieci urodzone w odstępie nie większym niż 12 miesięcy po starszym rodzeństwie oraz dzieci, których matki miały anemię w ciąży. Niedokrwistość niemowlęca grozi każdemu dziecku Zapasy żelaza zgromadzone podczas życia płodowego wystarczają dziecku tylko na 3-6 miesięcy...

trzy probówki wypełnione krwią
© Henrik Dolle/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny i objawy niskiego poziomu hemoglobiny we krwi
Objawy niskiej hemoglobiny we krwi to anemia, senność, zaburzenia koncentracji, omdlenia. Przyczynami mogą być niedobory żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego, ale także różnorakie zakażenia organizmu, oraz choroby nerek i nowotwory.

Objawy niskiej hemoglobiny we krwi to anemia, senność, zaburzenia koncentracji, omdlenia. Przyczynami mogą być niedobory żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego, ale także różnorakie zakażenia organizmu, oraz choroby nerek i nowotwory. Hemoglobina jest białkiem, ważnym składnikiem czerwonych krwinek. Jest bogata w żelazo, a jej zadaniem jest dystrybucja tlenu do tkanek i narządów organizmu ludzkiego. Niski poziom hemoglobiny we krwi: objawy Osoba, u której występuje niedobór hemoglobiny we krwi , zwykle jest nienaturalnie blada, senna i chronicznie zmęczona. Często występują problemy z refleksem i koncentracją. Osoby z niedoborem hemoglobiny często mają też problemy z niskim apetytem. Ich skóra jest szorstka, a w kącikach ust pojawiają się zajady. Objawem tego niedoboru są również silne bóle głowy, pieczenie w jamie ustnej i przełyku, łamliwość włosów i paznokci, ból i pieczenie języka, a także zanik brodawek. Pojawia się niskie ciśnienie krwi, tachykardia, bóle zamostkowe. Często mamy do czynienia z wymiotami, nudnościami, ciemnym stolcem, biegunkami i bólami brzucha, dusznościami, a nawet omdleniami. Niski poziom hemoglobiny we krwi: przyczyny Niedobór hemoglobiny może sugerować występowanie poważnych schorzeń, jak niedokrwistość czy białaczka , dlatego konieczne jest poddanie się serii badań. Niedokrwistość, czyli anemia, jest skutkiem niedoboru żelaza w organizmie człowieka. Może wynikać również z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego. Przyczynami lekkiej niedokrwistości u kobiet mogą być obfite i częste miesiączki oraz w ciąża. Wpływ może mieć także dobrowolne oddawanie krwi. Niedobór żelaza i hemoglobiny może wskazywać na zaawansowaną przewlekłą chorobę nerek, niedokrwistość w przebiegu zakażeń bakteryjnych, grzybiczych i...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik