Dieta przy anemii
©greenapple78/Fotolia
Styl życia

Jak wygląda dieta bogata w żelazo? Produkty dla osób z anemią

Podstawą stosowanej przy anemii diety bogatej w żelazo są surowe owoce i warzywa bogate w witaminę C, dzięki której pierwiastek posiadany w niewystarczającym stopniu, może zacząć się wchłaniać do organizmu. Trzeba jeść dużo wątróbki i podrobów, żółtek jaj, zielonych i strączkowych warzyw, produktów pełnoziarnistych i razowych, orzechów i suszonych owoców.

Podstawą stosowanej przy anemii diety bogatej w żelazo są surowe owoce i warzywa bogate w witaminę C, dzięki której pierwiastek posiadany w niewystarczającym stopniu, może zacząć się wchłaniać do organizmu. Trzeba jeść dużo wątróbki i podrobów, żółtek jaj, zielonych i strączkowych warzyw, produktów pełnoziarnistych i razowych, orzechów i suszonych owoców.

Anemia a dieta bogata w żelazo

Anemię, czyli niedokrwistość, w 80% powodują niedobory żelaza. Odgrywa ono kluczową rolę przy transporcie tlenu w organizmie oraz w rozwoju dziecięcego układu nerwowego. Pierwsze objawy anemii fizjologicznej występują między 3. a 6. miesiącem życia, wyczerpują się wówczas zgromadzone podczas życia płodowego zapasy żelaza.

 

Kasia gotuje z Polki.pl: muffinki świąteczne

Anemia, czyli niedokrwistość często spowalnia rozwój intelektualny dziecka. W nieco starszym wieku za niedobory żelaza można całkowicie obwinić niewłaściwe komponowanie diety przez rodziców. Ponadto anemia występuje u kobiet obficie miesiączkujących, dawców krwi, po urazach czy operacjach, u ciężarnych i karmiących piersią, u dojrzewających nastolatków, przy zaburzonym wchłanianiu żelaza z przewodu pokarmowego, na źle zbilansowanej diecie wegetariańskiej.

 

"Leczenie" niedokrwistości to przejście na dietę bogatą w żelazo hemowe - zawarte w mięsie oraz niehemowe - pochodzące z produktów roślinnych. Umożliwia to wyrównanie braków składników pokarmowych i skuteczne zapobieganie potencjalnym niedoborom. Dieta musi być zbilansowana, dostosowana do wydatków energetycznych organizmu, bazująca na żelazie pochodzenia zwierzęcego, z regularnymi 5 posiłkami w ciągu dnia, spożywanymi co 3 godziny. Ważne jest także stosowanie łatwo przyswajalnych suplementów diety.

Co powinno się jeść na diecie przy anemii

Aby umożliwić organizmowi lepsze wchłanianie żelaza, musimy mu zapewnić dużą ilość spożywanej na surowo witaminy C z owoców i warzyw (czarne porzeczki, kiwi, cytryny, grejpfruty, pomarańcze, truskawki, poziomki; brukselka, jarmuż, papryka, chrzan, szpinak, natka, kalafior, kalarepa). Najlepszymi źródłami żelaza są mięso i jaja, a przede wszystkim wątróbka, mięso wołowe, indycze, żółtka. Dietę dla cierpiących na anemię trzeba wzbogacić o szpinak, kapustę, brokuły, sałatę, buraczki, paprykę, fasolę, soję, groch, pietruszkę, szczypior, szczaw, groszek, boćwinę, bób, cykorię, koper, por, produkty razowe i pełnoziarniste (pieczywo, kasze, płatki, muesli), suszone owoce, orzechy, migdały, pestki.

Jakie pokarmy szkodzą na diecie bogatej w żelazo

Będąc na specjalnej diecie chorzy na anemię powinni unikać:

  • kawy, herbaty, napojów energetyzujących (zwłaszcza pitych do posiłku) które utrudniają wchłanianie żelaza;
  • alkoholu;
  • soli kuchennej (dopuszczalna maksymalnie łyżeczka dziennie), przez którą wzrasta ciśnienie tętnicze;
  • tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcego, które powodują wzrost stężenia cholesterolu i zaburzają krzepliwość krwi;
  • potraw smażonych i duszonych na tłuszczu, co zwiększa jego zawartość w jedzeniu i podrażnia przewód pokarmowy;

źródeł pustych kalorii, jak białe pieczywo, wyroby cukiernicze, słodycze, cukier.


zakrwawione chusteczki
Pixabay/LisaRedfern/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Anemia przyczyną krwotoków z nosa. Jak je zatamować?
Krew z nosa przy anemii może przynieść niebezpieczne skutki, dlatego trzeba szybko reagować. Aby zatamować krwawienie należy obkurczyć naczynia krwionośne, co zmniejsza napływ krwi.

Krew z nosa przy anemii może przynieść niebezpieczne skutki, dlatego trzeba szybko reagować. Aby zatamować krwawienie należy obkurczyć naczynia krwionośne, co zmniejsza napływ krwi. Na czym polega niedokrwistość i jak przebiega leczenie anemii? Anemia, inaczej nazywana niedokrwistością, to zespół objawów chorobowych, którego podłożem jest zbyt niska wartość erytrocytów w hemoglobinie. Prawidłowa ilość erytrocytów to 4,2-5,4 mln/mm3 w przypadku mężczyzn, a 3,5-5,2 mln/mm3 u kobiet. Poza obniżonym wskaźnikiem erytrocytów, osoby z anemią mają też zaniżoną ilość hemoglobiny (barwnika, który przenosi tlen) i hematokrytu (odsetek objętości krwi) – stopnień zmniejszenia jest zróżnicowany.   Przyczyny anemii są liczne, podobnie jak i jej rodzaje. Rodzaj anemii pociąga za sobą konkretny sposób leczenia. Można wyodrębnić trzy grupy podstawowe: anemia niedoborowa (powodowana brakiem, np. żelaza w organizmie), anemia wtórna (pojawia się przy innych schorzeniach, tj. choroby wątroby czy nerek) i anemia występująca przy zaburzeniach funkcji szpiku .   W leczeniu anemii przede wszystkim należy zadbać o właściwą dietę. Najczęstszą przyczyną powstawania anemii są niedobory żelaza, witaminy B12 czy kwasu foliowego . Warto zadbać, aby w codziennym jadłospisie znajdowały się: mięsa, ryby, orzechy, pieczarki, warzywa strączkowe, brokuły, szpinak, sałata, słonecznik, jaja, które dostarczą potrzebnych składników odżywczych. Jeżeli niedobór jest znaczny, warto wybrać się do lekarza po suplementy w postaci tabletek. Dzienna dawka zapotrzebowania na żelazo to – 8 mg (mężczyźni), 18 mg (kobiety do 50 roku życia, powyżej górnej granicy zapotrzebowanie na żelazo się zmniejsza i wynosi około 8 mg)   Anemia może okazać się schorzeniem...

głowa dziewczyny w liściach
Flickr/martinak15/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Niedokrwistość, czyli kiedy w organizmie brakuje żelaza
Niedobór żelaza w diecie przejawia się poprzez częste zmęczenie, zaburzenia koncentracji i zawroty głowy. Niedokrwistość to poważna choroba, która może prowadzić do wycieńczenia organizmu.

Niedobór żelaza w diecie przejawia się poprzez częste zmęczenie, zaburzenia koncentracji i zawroty głowy. Niedokrwistość to poważna choroba, która może prowadzić do wycieńczenia organizmu. Czym jest niedokrwistość? Osoby, u których występuje niedokrwistość, mają bardzo niewielkie czerwone krwinki o dużo mniejszej zawartości hemoglobiny niż u ludzi zdrowych. Jest to związane z zaburzeniami wytwarzania hemu, spowodowanymi niedoborem żelaza. Ten czerwony barwnik krwi spełnia funkcje transportujące. Dostarcza wszystkim organom tlenu – przyłącza go w płucach i uwalnia w tkankach. Kto znajduje się w grupie szczególnego ryzyka? Kiedy zdolność wchłaniania we krwi ulega upośledzeniu, to znak, że w organizmie brakuje żelaza. Może się tak stać – i to jest najczęstszą przyczyną – że jego niedobór wynika z nieodpowiedniej diety. Szczególnie narażeni są wegetarianie i weganie, którzy nie jadają bogatych w żelazo mięs, jaj czy ryb i nie zastępują żelaza żadnymi suplementami. Jeszcze częściej na niedokrwistość zapadają ci, którzy poddają się restrykcyjnym dietom i głodówkom, ale jej wystąpienie możliwe jest także w momencie poważnej utraty krwi, np. przy porodzie. Na anemię cierpią też zazwyczaj anorektycy. Objawy niedokrwistości Rola hemoglobiny dla organizmu jest nieoceniona, dlatego kiedy zaczyna jej brakować, pojawiają się liczne objawy. Jako pierwsze odczuwamy suchość skóry i związane z nią bolesne pękanie kącików ust . Pogarsza się również stan włosów i paznokci , które zaczynają się łamać. W wyniku długotrwałego i znacznego niedoboru żelaza pojawia się osłabienie. Męczymy się coraz częściej , czemu niejednokrotnie towarzyszą zawroty i bóle głowy , a także zaburzenia koncentracji i uwagi . Niekiedy dochodzi także do...

smutny chłopiec
© djedzura/Fotolia.com
Styl życia
Niedokrwistość u noworodków, niemowląt i starszych dzieci
Niedokrwistość (anemia) u noworodków, niemowląt i dzieci jest najczęściej skutkiem niedoboru żelaza. U niemowlaków i starszych dzieci pierwiastek ten należy uzupełniać włączając do diety produkty pochodzenia zwierzęcego, warzywa zielonoliściaste, kwas foliowy i witaminy z grupy B.

Niedokrwistość (anemia) u noworodków, niemowląt i dzieci jest najczęściej skutkiem niedoboru żelaza. U niemowlaków i starszych dzieci pierwiastek ten należy uzupełniać włączając do diety produkty pochodzenia zwierzęcego, warzywa zielonoliściaste, kwas foliowy i witaminy z grupy B.   Pierwsze objawy anemii u dzieci i niemowląt to bladość i skłonność do szybkiego zmęczenia. U starszych dzieci widoczne są też problemy z koncentracją.   Diagnoza anemii opiera się na badaniach krwi. Najważniejszym wskaźnikiem jest poziom hemoglobiny. Na niedokrwistość wskazuje występowanie niskiej hemoglobiny wraz z obniżonym MCV i liczbą erytrocytów. Normy w badaniach na anemię dzieci Poziom hemoglobiny poniżej normy to pierwsza wskazówka możliwej anemii u dziecka . Prawidłowa hemoglobina: u noworodka: 13,5 – 19,5 g/100 ml, u niemowlaka (3 miesiące) 9,5 – 12,5 g/100 ml, u dziecka rocznego – 10,5 – 13,5 g/100 ml, u przedszkolaka (3 – 6 lat) – 12-14 g/100 ml, u dziecka w szkole podstawowej – 11,5-14,5 g/100 ml. Niedokrwistość u noworodka: najczęściej dotyka wcześniaki i dzieci z ciąż mnogich Noworodek urodzony o czasie zazwyczaj nie jest narażony na niedokrwistość, ponieważ ma duży zapas żelaza zgromadzony w czasie życia płodowego. Anemia może jednak wystąpić u wcześniaków. Jest to spowodowane tym, że żelazo odkłada się w tkankach dziecka w czterech ostatnich tygodniach ciąży. Na niedobór tego pierwiastka cierpią też często noworodki z ciąż mnogich, dzieci urodzone w odstępie nie większym niż 12 miesięcy po starszym rodzeństwie oraz dzieci, których matki miały anemię w ciąży. Niedokrwistość niemowlęca grozi każdemu dziecku Zapasy żelaza zgromadzone podczas życia płodowego wystarczają dziecku tylko na 3-6 miesięcy...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik