Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Niedobór serotoniny
© Alisa Bezukladnikova/Fotolia.com
Styl życia

Jak zwiększyć poziom serotoniny i z czego wynika jej brak

Niedobór serotoniny wynika z braków w diecie, np. zbyt małej ilości orzechów i produktów pełnoziarnistych. Objawia się m.in. zmniejszeniem apetytu, apatią i problemami z koncentracją. Niski poziom serotoniny negatywnie wpływa na nastrój, a także funkcjonowanie układu pokarmowego.

Niedobór serotoniny wynika z braków w diecie, np. zbyt małej ilości orzechów i produktów pełnoziarnistych. Objawia się m.in. zmniejszeniem apetytu, apatią i problemami z koncentracją. Niski poziom serotoniny negatywnie wpływa na nastrój, a także funkcjonowanie układu pokarmowego.

 

Serotonina jest wydzielana przez podwzgórze. Znajduje się także w niektórych potrawach, np. ryżu lub kaszy. Większą ilość serotoniny zapewnia też uregulowany tryb życia i ruch. Serotonina odpowiada za funkcjonowanie układu nerwowego i pokarmowego. Wpływa też na cykl miesiączkowy i ciśnienie krwi.

Niedobór serotoniny – przyczyny

Receptory serotoninowe mają udział w działaniu hormonu serotoniny. Powstaje on dzięki obecności aminokwasu dostarczanego z pożywieniem – tryptofanu. Tryptofan znajduje się w mięsie (szczególnie w indyku i rybach), mleku, serach, a także soi i bananach. Prawidłową ilość tryptofanu we krwi zapewniają węglowodany, które umożliwiają jego przedostanie się do krwi.

 

Brak serotoniny może pojawić się w czasie pochmurnych dni, kiedy to wytwarzana jest większa ilość melatoniny. Melatonina odpowiada za zasypianie i jest, podobnie jak serotonina, pochodną tryptofanu. Kiedy ten aminokwas jest wykorzystywany w dużych ilościach do produkcji melatoniny, nie wystarcza go już do wytworzenia serotoniny w takiej wysokości, jakiej potrzebuje organizm.

Objawy niedoboru serotoniny

Niski poziom serotoniny wywołuje pogorszenie nastroju, a niekiedy agresję. Zbyt niski poziom „hormonu szczęścia” wywołuje również lęki. Może powodować objadanie się słodyczami. Cukier jako jeden z węglowodanów ma udział w produkcji serotoniny, dlatego przy niskim jej stężeniu pojawia się czasem nadmierna ochota na słodycze. Niedobór serotoniny niekiedy skutkuje – paradoksalnie – brakiem apetytu.

 

Osoby z niskim poziomem serotoniny mają problemy z koncentracją. Pojawia się u nich problem z libido i nie mają ochoty na współżycie seksualne.

Niedobór serotoniny – skutki

Zbyt niski poziom serotoniny może wywołać bezsenność. Ten hormon odpowiada bowiem za wytwarzanie melatoniny, niezbędnej do zaśnięcia. Niedobór serotoniny powoduje także wahania nastrojów.

 

Przez długi czas zaburzenia depresyjne wiązano z niedoborem serotoniny. Depresja, jak wynikło z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego z Wayne, nie jest jednak skutkiem niedoboru tej substancji. To może być przełom w leczeniu depresji.

 

Wpływ zbyt niskiego poziom serotoniny był także kojarzony z występowaniem fobii społecznych. Zupełnie odwrotną tezę udowodnili jednak naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali. Dowiedli, że fobie pojawiają się u osób mających zbyt wysoki poziom serotoniny.

Jak zwiększyć poziom serotoniny?

Nieodpowiednie odżywianie może wywołać niedobór serotoniny. Dieta bogata w produkty z witaminami z grupy B uczestniczące w syntezie serotoniny zwiększy jej poziom. Warto jeść: brązowy ryż, brokuły, kiełki, orzechy, kasze, pieczywo razowe, a także pestki np. dyni.

 

Uregulowanie dobowego rytmu także wpłynie pozytywnie na obecność serotoniny w organizmie. Ważny jest czas na odpoczynek.

 

Codzienna aktywność fizyczna to kolejny dobry sposób na zwiększenie produkcji serotoniny w mózgu. Wystarczy już 30-45 minut wysiłku dziennie.

 

Serotoninę wytwarza także kontakt cielesny z drugim człowiekiem. Pocałunki i współżycie mogą podnieść poziom serotoniny nawet o 200%.

 

Zaburzenia produkcji lub przyswajania serotoniny leczone są za pomocą preparatów medycznych. Pierwszym tego typu lekiem był Prozac.


 

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
zadowolona kobieta
©djile/Fotolia
Styl życia
Dieta na szczęście: jak zwiększyć poziom serotoniny
Serotonina wpływa na regulację ciśnienia krwi, zwiększa libido, poprawia samopoczucie. Powstaje w wyniku rozkładu tryptofanu. Organizm jednak nie potrafi sam go wytworzyć, dlatego należy dopomóc szczęściu właściwą dietą.

Serotonina odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu: wpływa na regulację ciśnienia krwi, zwiększa libido, poprawia samopoczucie człowieka. Powstaje w wyniku rozkładu tryptofanu. Organizm jednak nie potrafi sam go wytworzyć, dlatego też najlepiej wybierać produkty spożywcze zawierające ten aminokwas egzogenny. Jakie jest zadanie serotoniny w organizmie? Serotonina, zwana hormonem szczęścia, jest wytwarzana w ośrodkowym układzie nerwowym (w szyszynce) oraz błonie śluzowej jelita i trombocytach. Jest neuroprzekaźnikiem, który pośredniczy w przekazywaniu informacji pomiędzy komórkami mózgu. Wytwarzana jest z tryptofanu – jednego z aminokwasów egzogennych. Organizm nie umie go wytworzyć, w związku z tym musi być dostarczany z pożywieniem. W przeciwnym wypadku poziom serotoniny spada, co wiąże się z obniżeniem nastroju, problemami ze snem i agresywnymi zachowaniami.    Serotonina korzystnie wpływa na sen i samopoczucie człowieka. Zwiększa apetyt i przyjemność z jedzenia. Jest odpowiedzialna za odczuwanie bólu: jeżeli jej poziom w organizmie jest niski, ból jest silniej odczuwalny, a człowiek ma tendencje do migren. Serotonina reguluje ciśnienie krwi i jej krzepnięcie. Ponadto zwiększa popęd seksualny i wpływa na dojrzewanie i menstruację.   Niedobór serotoniny przyczynia się do zachowań agresywnych, apatii i problemów ze snem . Wpływa na problemy z pamięcią i koncentracją. Pośrednio brak serotoniny przyczynia się do otyłości, gdyż powoduje objadanie się. Co zawiera serotoninę? Aby poziom serotoniny w organizmie był odpowiedni, należy zadbać o dietę bogatą w produkty mające w składzie tryptofan, odpowiednią liczbę godzin snu i kontakt ze świeżym powietrzem.   Bogate w tryptofan są na przykład banany. Tryptofan zawarty jest też w mięsie indyka i...

Nadmiar serotoniny
© vladimirfloyd/Fotolia.com
Styl życia
Nadmiar serotoniny - czy zbyt wysoki poziom hormonu szczęścia może być groźny?
Objawy nadmiaru serotoniny mogą obejmować problemy z układem pokarmowym, np. biegunki bądź zespół jelita drażliwego. Przyczyną wysokiego poziomu serotoniny bywa np. przyjęcie zbyt dużej dawki leków przeciwdepresyjnych.

Objawy nadmiaru serotoniny mogą obejmować problemy z układem pokarmowym, np. biegunki bądź zespół jelita drażliwego. Przyczyną wysokiego poziomu serotoniny bywa np. przyjęcie zbyt dużej dawki leków przeciwdepresyjnych.   Serotonina jest przenoszona przez receptory serotoninowe. Odpowiada ona m.in. za funkcjonowanie układu nerwowego i pokarmowego. Uzupełniać poziom serotoniny można za pomocą potraw lub leków SSRI (Selektywnych Inhibitorów Zwrotnego Wychwytu Serotoniny) stosowanych np. przy depresji. Co powoduje wysoki poziom serotoniny? Nadmiar serotoniny to sytuacja o wiele rzadsza niż jej niedobór. Zbyt wysokie stężenie serotoniny może być wywołane poprzez przedawkowanie lub spożycie zbyt dużej dawki leków na depresję . Pojawia się także wtedy, gdy zostaną połączone dwa preparaty na depresję.   Leki na zaburzenia depresyjne w połączeniu z suplementami diety z 5-hydroksytryptofanem (5-HTP) również mogą niebezpiecznie podnieść poziom serotoniny. Zioła takie jak żeń-szeń i dziurawiec, będące w suplementach diety i przyjmowane razem z lekami na depresję, działają podobnie.   Groźny zespół serotoninowy bywa wywoływany nadużyciem narkotyków : ecstasy, LSD lub kokainy. Poziom serotoniny: co się dzieje, gdy jest zbyt wysoki? Podwyższony poziom serotoniny powoduje pojawienie się napadowego zaczerwienienia skóry oraz biegunki. To objawy tzw. rakowiaka, jednego z najczęściej występujących nowotworów neuroendokrynnych. Rakowiak wywołuje również brak apetytu, bóle brzucha i uszkadza mięsień sercowy.   Ta zmiana pojawia się najczęściej w jelicie krętym, jelicie ślepym, płucach lub żołądku. Problem z jego rozpoznaniem polega na tym, że nowotwór ten nie wytwarza hormonów. Z tego powodu nie działają na niego standardowe metody diagnozowania raka. Można go rozpoznać np. w badaniu próbki krwi lub moczu.  ...

Młoda kobieta siedzi na łóżku, w tle znajduje się jej partner.
©zinkevych/Fotolia.com
Styl życia
Serotonina, endorfina, dopamina – objawy niedoboru hormonów
Niedobór serotoniny skutkuje problemami z krzepnięciem krwi, powstawaniem chorób wrzodowych oraz stanami depresyjnymi i lękowymi. Zbyt mała ilość dopaminy powoduje brak energii życiowej oraz lęk i napięcie wewnętrzne. Z kolei niedobór endorfin objawia się rozregulowaną gospodarką hormonalną, przygnębieniem i smutkiem.

 Niedobór serotoniny skutkuje problemami z krzepnięciem krwi, powstawaniem chorób wrzodowych oraz stanami depresyjnymi i lękowymi. Zbyt mała ilość dopaminy powoduje brak energii życiowej oraz lęk i napięcie wewnętrzne. Z kolei niedobór endorfin objawia się rozregulowaną gospodarką hormonalną, przygnębieniem i smutkiem.   Hormony szczęścia to grupa wiązań peptydowych, które regulują temperaturę, odporność i nastrój organizmu. Substancje te wpływają też na poziom odczuwania bólu . Hormony szczęścia, takie jak serotonina, endorfina i dopamina działają na receptory opioidowe, które są miejscem generującym przyjemność i uczucia.   Serotonina – regulacja homeostazy   Serotonina to hormon, który przekazuje informacje między poszczególnymi komórkami nerwowymi. Wykorzystuje się go podczas leczenia depresji lub w przypadku niektórych odmian schizofrenii. Podstawowym objawem niedoboru serotoniny w organizmie jest skrajnie obniżony nastrój i stany depresyjne . Osoby z niedoborem tego hormonu mają też problemy z zasypianiem . Poziom serotoniny jest chwilowo podnoszony poprzez jedzenie słodkich produktów. W przypadku niedoboru tej substancji organizm domaga się jedzenia słodyczy, takich jak czekoladki, batony czy ciastka. Inne główne skutki zbyt małej ilości tego hormonu to: rozregulowanie przepływu przewodu pokarmowego, podwyższenie wydzielania kwasu solnego, powstawanie chorób wrzodowych , większa kurczliwość niektórych mięśni, rozregulowanie krzepnięcia krwi.   Dopamina – neuroprzekaźnik przyjemności   Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, który jest uwalniany w rdzeniu kręgowym. To dzięki niemu odczuwa się zadowolenie w czasie zakochania lub smakowania wybornych dań....

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner