kilkulatek drapie się po głowie, trzyma książkę
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Metoda sylabowa – nauka sylab zamiast wymawiania pojedynczych spółgłosek

Nauka czytania sylabami, inaczej metoda symultaniczno-sekwencyjna, metoda krakowska (opracowana przez logopedę z Uniwersytetu Pedagogicznego – Jagodę Cieszyńską) lub metoda sylabowa polega na składaniu sylab w wyrazy, zanim dziecko nauczy się rozpoznawać pojedyncze litery.

Nauka czytania sylabami, inaczej metoda symultaniczno-sekwencyjna, metoda krakowska (opracowana przez logopedę z Uniwersytetu Pedagogicznego – Jagodę Cieszyńską) lub metoda sylabowa polega na składaniu sylab w wyrazy, zanim dziecko nauczy się rozpoznawać pojedyncze litery.

 

Nauka czytania globalnego (całowyrazowego) i sylabowego to obecnie dwie metody czytania, które znajdują największe poparcie wśród językoznawców, logopedów i innych specjalistów, zajmujących się psychologią rozwojową dzieci. Osoby, które uczą się czytać metodą symultaniczno-sekwencyjną, robią to płynnie i nie mają problemów z rozumieniem przeczytanego tekstu. Ma to długofalowe efekty, ponieważ dzieci, które szybko czytają i rozumieją przeczytany tekst, odnoszą zwykle większe sukcesy w szkole niż rówieśnicy.

Kasia gotuje z Polki.pl: jabłecznik

Nauka czytania sylabami krok po kroku

Na początku dziecko poznaje pojedyncze samogłoski, a następnie sylaby. Nie uczy się rozpoznawania pojedynczych spółgłosek. Sylaby należy zapisywać drukowanymi literami.

 

  • Od samogłosek prymarnych (ustnych – A, U, I, O, E, Y) do sylab otwartych (zakończonych samogłoską, jak np. w wyrazie pa-sy).
  • Od sylaby otwartej do pierwszych wyrazów złożonych z samych sylab otwartych, np. KA-WA.
  • Wymawianie sylab zamkniętych (zakończonych spółgłoską).
  • Wymawianie nowych sylab otwartych i zamkniętych.
  • Czytanie tekstu. Ważne jest, żeby był to tekst przeznaczony do nauki czytania, a nie fragment baśni czy bajki (im bardziej język przypomina codzienną mowę, tym lepiej).

 

Możliwy jest zakup książek, które w tekście mają wyróżnione kolorem sylaby.

Nauka czytania sylabami opiera się na schemacie – powtarzanie – rozumienie – nazywanie

Dziecko powtarza brzmienie sylaby po rodzicu lub nauczycielu. Wymawianie należy połączyć z pokazywaniem, np. przy Y można podnieść do góry ręce. Kolejny etap, czyli rozumienie, polega na tym, że jedna osoba (może to być zarówno rodzic, jak i dziecko) pokazuje samogłoskę, druga ją wymawia. Jeżeli dziecko ma problemy z nazwaniem samogłoski, można pomóc mu, wspomagając rozpoznanie litery gestami. Rozumienie polega na wymienności ról - raz dziecko „uczy” dorosłego, raz dorosły dziecko.

Skuteczność metody symultaniczno-sekwencyjnej

Metoda symultaniczno-sekwencyjna daje duże efekty, dzięki aktywizacji obu półkul – lewej i prawej. Przy tradycyjnej metodzie nauki czytania – głoskowaniu (poznawania pojedynczych liter), uaktywnia się tylko lewa półkula, dlatego dzieci najczęściej nie rozumieją, co przeczytały (prawa odpowiedzialna jest za kompleksowe postrzeganie liter). Synchronizacja lewej i prawej półkuli sprawia, że mózg dziecka łączy dźwięk z ruchem i obrazem. Dziecko, które czyta metodą sylabową jest w stanie ze szczegółami odtworzyć fabułę.

 

Metoda sylabowa sprawia, że czytanie przychodzi dziecku z łatwością, dzięki czemu rodzi się w nim pasja do czytelnictwa.

Czytanie książek
© Kurmyshov/Fotolia.com
Styl życia
Nauka szybkiego czytania metodą Glenna Domana
Nauka szybkiego czytania metodą Glenna Domana daje o wiele lepsze efekty niż czytanie fonetyczne (polegające na nauce liter, później sylab, a na końcu wyrazów i głośnym ich wymawianiu). Opiera się na czytaniu od razu całych wyrazów.

Nauka szybkiego czytania metodą Glenna Domana daje o wiele lepsze efekty niż czytanie fonetyczne (polegające na nauce liter, później sylab, a na końcu wyrazów i głośnym ich wymawianiu). Opiera się na czytaniu od razu całych wyrazów.   Nauka czytania globalnego sprawia, że czytamy w tempie naturalnym, tj. około 1000 słów na minutę. Dorosły Polak czyta przeciętnie 200 słów na minutę, a zatem znacznie poniżej możliwości swojego mózgu. Nauka czytania metodą Glenna Domana – podstawowe informacje Nauka czytania metodą Glenna Domana to inaczej nauka metodą czytania globalnego . Glenn Doman to amerykański fizjoterapeuta, który początkowo pracował tylko z dziećmi z upośledzeniem mózgowym. Efekty nauki czytania przeszły jego najśmielsze oczekiwania, dlatego edukację rozszerzył także na dzieci zdrowe. Nauka szybkiego czytania od 3. roku życia Naukę czytania można rozpocząć już od pierwszych dni życia dziecka. Maluch uczy się nieświadomie, wystarczy stworzyć mu środowisko bogate w bodźce. Nauka polega na prezentowaniu dziecku kart A4, na których zapisane są drukowanymi literami wyrazy. Należy w bardzo szybkim tempie wymawiać napisane słowo i pokazywać następne. Czynność tę możemy wykonywać dwa razy dziennie, z każdym dniem stopniowo zwiększając liczbę słów. Ważne są powtórki, np. we wtorek oprócz nowych słów, należy przypomnieć wyrazy poznane w poniedziałek. Dziecko nieświadomie je zapamiętuje. W praktyce oznacza to, że dziecko pomimo tego, że nie zna liter, to potrafi przeczytać słowa. Nauka szybkiego czytania dzieci szkolnych Dzieci szkolne potrafią już czytać, więc metody globalnego czytania polegają na usprawnieniu rozumienia czytanego tekstu oraz kilkakrotnym przyspieszeniu tempa czytania. Najważniejszą zasadą jest czytanie ze wskaźnikiem, wyeliminowanie nawyku subwokalizacji zewnętrznej (wypowiadania słów pod nosem) i...

Dziecko
tanyakotenko9/Fotolia
Styl życia
Dysleksja u dzieci – jak rozpoznać czy dziecko jest dyslektykiem?
Dysleksja u dzieci objawia się specyficznymi trudnościami w pisaniu i w czytaniu. Może to być np. mylenie podobnie wyglądających liter, kłopoty z nauką czytania na głos, nierozumienie tego, co się przeczytało. Dysleksja u dzieci obawia się także kłopotami z orientacją w przestrzeni czy nawet wiązaniem sznurowadeł.

Dysleksja u dzieci objawia się specyficznymi trudnościami w pisaniu i w czytaniu. Może to być np. mylenie podobnie wyglądających liter, kłopoty z nauką czytania na głos, nierozumienie tego, co się przeczytało. Dysleksja u dzieci obawia się także kłopotami z orientacją w przestrzeni czy nawet wiązaniem sznurowadeł. Dysleksja u dzieci – odmiany zaburzenia Dysleksja rozwojowa może przybrać formę: dysortografii (problemy ze stosowaniem zasad poprawnej pisowni), dysgrafii (problemy z pisaniem w sposób czytelny), dysleksji (problemy z pisaniem i czytaniem). Wymienione rodzaje zaburzeń mogą występować samodzielnie lub łącznie. Dysleksja u dzieci – jak rozpoznać objawy? Jeszcze zanim dziecko dyslektyczne pójdzie do szkoły, można u niego zauważyć zmiany niezwiązane bezpośrednio z pisaniem i czytaniem , które wskazują na dysleksję. Później dochodzą do nich zaburzenia prawidłowego pisania i czytania. Najczęstszymi objawami dysleksji u dzieci są: kłopot ze sznurowaniem butów , zapinaniem ubrań; kłopot z odwzorowaniem szlaczków ; kłopot z wykonywaniem kilku rzeczy jednocześnie; kłopot z zapamiętaniem liter o podobnych kształtach, np. p i b. zamiana głosek i sylab; opuszczanie krótkich wyrazów ; skracanie słów; mylenie kierunków : prawa-lewa; pismo „lustrzane” przy pisaniu od prawej do lewej strony; nieprawidłowe trzymanie długopisu (przy dużym napięciu mięśniowym); kłopot z zapamiętywaniem dat, nazw tygodnia, miesiąca; trudności z nauką czytania , zwłaszcza metodą fonetyczną (łączenie sylab w wyrazy i wymawianie na głos); niezrozumienie przeczytanego tekstu ; problemy z koncentracją ; niechęć do zabaw ruchowych; niechęć do układania puzzli, zabawy klockami; wady wymowy; kłopoty w utrzymywaniu równowagi; problem z opanowaniem...

Dzieci czytające książki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Nauka czytania dla dzieci metodą całowyrazową
Nauka czytania dla dzieci metodą Domana opiera się na założeniu, że czytanie to funkcja mózgu, a nie umiejętność, dlatego można czytać już mając np. trzy lata.

Nauka czytania dla dzieci metodą Domana opiera się na założeniu, że czytanie to funkcja mózgu, a nie umiejętność, dlatego można czytać już mając np. trzy lata.   Glenn Doman to lekarz, który początkowo zajmował się tylko dziećmi z uszkodzonym mózgiem. Ucząc je mówić i pisać w sposób niekonwencjonalny, zdał sobie sprawę, że innowacyjne metody nauki można zastosować także u dzieci zdrowych. Jego książka „Jak nauczyć małe dziecko czytać?” stała się światowym bestsellerem. Rewolucja w czytaniu, czyli metoda Domana Nauka czytania metodą Domana opiera się na pokazywaniu dziecku kart o długości 107 mm i szerokości 600 mm z określonym zestawem słów w jednej tematyce, np. zwierzęta. Na każdej karcie powinno znajdować się jedno słowo, napisane drukowanymi literami. Karty do czytania metodą wyrazową można kupić lub wykonać samemu. Warto przeczytać książkę „Jak nauczyć małe dziecko czytać?” oraz/lub poprosić o pomoc placówkę, która uczy dzieci czytać metodą całowyrazową. Zadaniem rodzica jest ekspozycja (krótkie demonstrowanie) kart dziecku. Słowa należy czytać wyraźnie i głośno, maksymalnie skupiając uwagę malucha.   Ekspozycja jednej karty powinna trwać zaledwie ułamek sekundy. Dziecko zapamiętuje wyrazy wzrokowo i słuchowo. Im częściej ćwiczenie będzie powtarzane, tym lepiej, należy natomiast pilnować, aby dziecko nie było zniechęcone, np. nie przerywać mu zabawy w celu ekspozycji, czy nie pokazywać kart, kiedy jest głodne. Nauka czytania metodą Domana opiera się na ważnej zasadzie – skończ zabawę, zanim zechce skończyć ją dziecko. Systematyczność jest gwarancją powodzenia metody. Jeżeli rodzic nie jest w stanie regularnie pokazywać dziecku kart z napisami, to i tak jest duża szansa, że maluch po jednym roku nauki opanuje około 250 słów. Umiesz liczyć na palcach? Naucz dziecko tabliczki...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik