Nalewka pokrzywowa pomaga na zatrucia pokarmowe, wzmacnia odporność, oczyszcza organizm z toksyn i dostarcza żelaza. Można pić ją zarówno w formie nierozcieńczonej, jak i po wymieszaniu z wodą i miodem.

Reklama

Pokrzywę na nalewkę zbiera się w maju. Warto zerwać jej trochę więcej, aby oprócz nalewki móc przyrządzić z liści także pyszną, sezonową sałatkę.

Właściwości lecznicze nalewki z pokrzywy

Nalewka z pokrzywy może być stosowana w leczeniu przeziębień, ponieważ lekko rozgrzewa, likwiduje bakterie, wzmacnia organizm i mobilizuje go do walki z chorobą. Mogą stosować ją również osoby chore na anemię, ponieważ dostarcza ona żelaza. Nalewka pokrzywowa działa moczopędnie i oczyszczająco, dzięki czemu wpływa korzystnie na pracę układu moczowego, a także przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Można nią ponadto leczyć niestrawność oraz zatrucia pokarmowe, np. tzw. grypę jelitową.

Przepis na nalewkę pokrzywową

Pokrzywę należy zrywać w maju, ponieważ wtedy jej liście są najbardziej soczyste i wartościowe leczniczo. Jeśli nie ma się własnych pokrzyw, np. na działce albo w ogrodzie, należy zbierać je ze stanowisk, co do których można mieć pewność, że nie były poddawane opryskom. Trzeba także wybierać te miejsca, które są oddalone od ulicy. Aby uniknąć poparzenia pokrzywą, należy zbierać roślinę w bluzie z długimi rękawami oraz w spodniach z długimi nogawkami. Dłonie można chronić za pomocą rękawic roboczych.

Zobacz także

Składniki:

ok. 300 g pokrzywy (liści i łodyg),

0,5 litra wódki.

Sposób przygotowania:

  • Sparz pokrzywę wrzącą wodą.
  • Posiekaj łodygi pokrzyw, żeby puściły sok.
  • Wrzuć pokrzywę do słoja o pojemności ok. 3 l.
  • Zalej pokrzywę wódką i zamknij słój.
  • Zostaw słój na 2 tygodnie w ciemnym miejscu.
  • Po tym czasie przecedź nalewkę, np. przez sito.
  • Odstaw nalewkę na 24 godziny. Po tym czasie nadaje się ona do zastosowania.

Stosowanie nalewki z pokrzywy

Żeby wzmocnić i oczyścić organizm, należy pić dwie łyżki stołowe nalewki dziennie po ostatnim wieczornym posiłku. Sama nalewka nie jest zbyt smaczna, dlatego warto 2 łyżki nalewki wlać do 200 ml ciepłej, ale nie gorącej, wody, dodać łyżkę miodu oraz plasterek cytryny i dopiero wtedy wypić. W przypadku zatrucia pokarmowego lub niestrawności należy wypić jedną łyżkę nierozcieńczonej nalewki. Nalewka zawiera alkohol, nie powinno się zatem jej pić w ciągu dnia, jeśli zamierza się potem prowadzić samochód.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama