Party Stories
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Kobieta trzyma się za bolący brzuch
© ALDECAstudio/Fotolia.com
Styl życia

Chore i źle działające jelita powodują bóle brzucha

Bolący brzuch to objaw choroby albo zatrucia. Stan zapalny jelit może mieć różne przyczyny, np. działanie wirusów i bakterii, alergia pokarmowa czy nawet miażdżyca (w chorobie niedokrwiennej jelita grubego). Ból brzucha odczuwany jest też przy zwężeniu jelit i ich niedrożności.

Bolący brzuch to objaw choroby albo zatrucia. Stan zapalny jelit może mieć różne przyczyny, np. działanie wirusów i bakterii, alergia pokarmowa czy nawet miażdżyca (w chorobie niedokrwiennej jelita grubego). Ból brzucha odczuwany jest też przy zwężeniu jelit i ich niedrożności.

Ból brzucha w wyniku wzdęcia

Wzdęcie to wynik gromadzenia się w jelitach gazów i może powodować bóle jelitowe. Najczęstszymi przyczynami wzdęć są sprzyjająca powstawaniu gazów dieta oraz jedzenie zbyt szybko i picie przy tym napojów gazowanych.

 

Problemy z trawieniem i wzdęcia powoduje spożywanie warzyw strączkowych, dań tłustych i mięsnych (np. wieprzowiny). W zespole jelita nadwrażliwego, który także objawia się wzdęciami i bólem, dolegliwości pojawiają się po zjedzeniu konkretnych produktów dla poszczególnych osób. Bóle jelitowe czasem powoduje też picie mleka – gdy organizm nie wytwarza enzymu trawiącego laktozę. Kolejnym powodem wzdęcia jest wytwarzanie zbyt małej ilości enzymów przez trzustkę. Także celiakia przy nieodpowiedniej diecie powoduje bóle jelitowe w konsekwencji wzdęć.

Stan zapalny wywołuje bóle jelitowe

Bakterie i toksyny powodują stan zapalny jelit i w rezultacie ból brzucha. Bardzo silny ból i zagrożenie dla życia powodują substancje toksyczne zawarte w trujących grzybach. Zapalenie i bóle jelit wywołują też gronkowce. W połączeniu z produktami mlecznymi prowadzą do zatrucia pokarmowego. Również inne infekcje przewodu pokarmowego mogą objawiać się bólem jelit. Wirusowe zakażenie skutkuje tzw. grypą żołądkową. Oprócz bólu brzucha i biegunki towarzyszą temu wymioty. Podobnie w przypadku samlonellozy.

Również choroby przewlekłe są powodem bólu brzucha

Bóle jelitowe występują w wyniku przewlekłych chorób zapalnych układu pokarmowego. To tzw. nieswoiste zapalenia jelit, do których należą niedokrwienne zapalenie jelita grubego, eozynofilowe zapalenie żołądka i jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna oraz choroba Behçeta.

 

Najczęściej powodem bólu jelit jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Objawia się ono m.in. długo trwającymi biegunkami albo zaparciami, a czasem te stany patologiczne występują naprzemiennie. Ponadto chorobę tę można rozpoznać po krwi w stolcu (niekoniecznie ujawnionej) i zapaleniu aftowym jamy ustnej – schorzenie to dotyka całego przewodu pokarmowego. Drugą równie częstą przyczyną bólu brzucha z powodu dolegliwości jelitowych jest choroba Leśniowskiego-Crohna. Jej objawy to: niedrożność jelit, przewlekła biegunka, zmiany okołoodbytnicze i bóle brzucha oraz guzowaty opór w jamie brzusznej.

mężczyzna trzyma się za brzuch
©photophonie/Fotolia
Styl życia
Zapalenie jelita grubego powoduje bolesne parcie na stolec
Jeśli oddanie stolca nawet po niedawnym wypróżnieniu łączy się z bólem, może to oznaczać, że w układzie pokarmowym jest stan zapalny. Najczęściej bezpośrednimi przyczynami są nieswoiste zapalenie jelit i choroba Leśniowskiego-Crohna.

Jeśli oddanie stolca nawet po niedawnym wypróżnieniu łączy się z bólem, może to oznaczać, że w układzie pokarmowym jest stan zapalny. Najczęściej bezpośrednimi przyczynami są nieswoiste zapalenie jelit i choroba Leśniowskiego-Crohna. Zapalenie jelit skutkuje bolesnym parciem na stolec Najczęstszymi powodami odczuwania bolesnego parcia na stolec są choroby należące do grupy chorób określanych jako nieswoiste zapalenie jelit. Dolegliwość tę powodują zazwyczaj wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna. Oba schorzenia tworzą w przewodzie pokarmowym wrzody. Urazy te sprawiają, że narządy trawienne bliznowacieją i działają nieprawidłowo . Wrzodziejące zapalenie jelita grubego oprócz bolesnego parcia na stolec objawia się: bólami brzucha, krwią w stolcu (utajoną lub nie), aftowym zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej. Choroba Leśniowskiego-Crohna może rozprzestrzenić się na cały układ pokarmowy. Symptomy inne niż bolesne parcie na stolec to: niedrożność jelit, przewlekła biegunka, bóle brzucha (często w prawym podbrzuszu), szczelina, przetoka lub ropień w okolicach odbytu, rumień guzowaty na skórze. Oprócz tych dwóch najczęściej występujących, do nieswoistego zapalenia jelit zalicza się także kolagenowe zapalenie jelit, niedokrwienne zapalenie jelita grubego, eozynofilowe zapalenie żołądka i jelit oraz chorobę Behçeta. Zaburzenia motylności jelit także powodują bolesne parcie na stolec Motylność to inaczej wewnętrzna ruchliwość. W przypadku jelit jej zaburzenia prowadzą do trudności w wypróżnianiu w postaci biegunek i zaparć. Jeśli ruchy jelit są niewystarczające, utrudni to wydalanie kału, a nawet całkowicie zatrzyma jego oddawanie. Rak, ropień, wirusy też mogą wywoływać bolesne parcie na stolec W chorobie nowotworowej jelita grubego lub odbytnicy wraz z...

brzuch kobiety
©Piotr Marcinski/Fotolia
Styl życia
Brzuch jak piłka – przyczyny i sposoby usunięcia dolegliwości
Brzuch jak balon, czyli brzuch wyglądający jak piłka, jest oznaką problemów trawiennych. Gwałtowne powiększenie się obwodu brzucha może być skutkiem niewłaściwej diety, np. obfitującej w cukry proste lub oznaczać chorobę.

Brzuch jak balon, czyli brzuch wyglądający jak piłka, jest oznaką problemów trawiennych. Gwałtowne powiększenie się obwodu brzucha może być skutkiem niewłaściwej diety, np. obfitującej w cukry proste lub oznaczać chorobę. Wzdęty brzuch – przyczyny Brzuch jak piłka może pojawić się, kiedy jesteśmy uczestnikami stresującej sytuacji. Duży wpływ na stan przewodu pokarmowego ma dieta – brzuch jak balon pojawia się często po zjedzeniu węglowodanów prostych, np. pieczywa z mąki oczyszczonej, owoców oraz produktów zawierających dużo błonnika, np. fasoli, a także wypiciu gazowanych napojów.   Brzuch wyglądający jak piłka pojawia się także wtedy, gdy jemy szybko, łapczywie. Inną przyczyną wzdęć może być zakwaszenie żołądka. Niekiedy wzdęty brzuch jest oznaką raka jelita grubego, dlatego jeśli wzdęcia pojawiają się częściej niż raz w tygodniu lub towarzyszą im inne niepokojące objawy takie, jak np. ślady krwi w stolcu, warto udać się do lekarza i wykonać badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej. Brzuch wyglądający jak balon może być spowodowany przez stany zapalne jelit, np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego i Crohna. Inna choroba, która powoduje wzdęcia, to np. kamica żółciowa. Brzuch jak balon może pojawiać się na skutek przyjmowania niesteroidowych leków zapalnych. Brzuch jak piłka – sposoby na wzdęcia W większości przypadków wzdęcia nie są powodem do niepokoju (nie wymagają leczenia medycznego). Aby pozbyć się brzucha jak balon, warto stosować się do poniższych wskazówek: jeść powoli , częściej, ale w mniejszych porcjach; unikać dań smażonych ; ograniczyć jedzenie warzyw wzdymających, np. fasoli, kapusty lub dodawać do nich kminek; pić herbatki ziołowe , np. z mięty, kopru włoskiego;...

©Andrey Popov/fotolia
Styl życia
Etiologia nieswoistego zapalenia jelit, Skąd się bierze choroba Leśniowskiego-Crohna
ieswoiste zapalenie jelit – choroba Leśniowskiego-Crohna co 10 lat liczba zachorowań zwiększa się dwukrotnie. Choroba najczęściej dotyczy osób w wieku młodzieńczym oraz dorosłych w 3-4 dekadzie życia.

Nieswoiste zapalenie jelit – choroba Leśniowskiego-Crohna co 10 lat liczba zachorowań zwiększa się dwukrotnie. Choroba najczęściej dotyczy osób w wieku młodzieńczym oraz dorosłych w 3-4 dekadzie życia.   Choroba Leśniowskiego i Crohna jest jedną z nieswoistych chorób zapalnych jelit . Nieswoiste zapalenie jelit może obejmować każdy odcinek przewodu pokarmowego (od jamy ustnej do odbytu). Najczęściej nieswoiste zapalnie jelit dotyczy końcowego odcinka jelita krętego. Nieco mniejsza liczba przypadków to zapalenia jelita cienkiego i grubego lub samego jelita grubego. Najrzadziej zmiany zapalne pojawiają się w przełyku, dwunastnicy i żołądku. Podatność genetyczna, mikroflora jelitowa - przyczyny nieswoistego zapalenia jelit Dokładna przyczyna nieswoistego zapalenia jelit nie jest znana. Do zespołu przyczyn powstawania choroby Leśniowskiego-Crohna zaliczane są trzy główne czynniki: podatność genetyczna, mikroflora jelitowa oraz immunologiczna odpowiedź błony śluzowej . Sprzyjającym warunkiem do rozwoju choroby nieswoistego zapalenia jelit jest upośledzenie mechanizmów układu immunologicznego na wewnętrzne drobnoustroje. Ryzyko zachorowania na chorobę Leśniowskiego-Crohna wynosi 8,9% u potomstwa, 8,8% w przypadku rodzeństwa i 3,5% u rodziców.  

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner