Party Stories
Bambusowe meble
© yaryhee/Fotolia.com
Styl życia

Jak urządzić mały balkon w japońskim stylu: minimalizm i inspiracja naturą

Mały balkon urządzony w stylu japońskim charakteryzuje się minimalizmem i funkcjonalnością. Kolorystyka balkonu jest utrzymana w naturalnych barwach, z użyciem jednego zdecydowanego koloru.

Mały balkon urządzony w stylu japońskim charakteryzuje się minimalizmem i funkcjonalnością. Kolorystyka balkonu jest utrzymana w naturalnych barwach, z użyciem jednego zdecydowanego koloru.

 

Wnętrza i balkony inspirowane stylem japońskim nie zawierają zbyt wielu dodatków. Z tego powodu idealnie nadają się do niewielkich przestrzeni.

Zasady stylu japońskiego

Wnętrza w stylu japońskim są urządzone zgodnie z kilkoma zasadami:

 

 • Minimalizm, niewielka liczba dodatków, meble o prostej formie.
 • Funkcjonalność.
 • Naturalna kolorystyka - używa się kolorów ziemi: czarnego, czerwonego, brązowego, ale też bieli i zieleni. Czerń nie kontrastuje z innymi barwami, współgra z nimi na wzór japońskiego stylu zen, promującego spokój i harmonię. Czerwień to symbol energii i życia. W połączeniu z kolorem czerwonym występują często równie pobudzające fiolet i purpura. Te kolory wzmagają też wolę walki, aktywność i sprzyjają regeneracji sił. W stylu japońskim nie brakuje też brązu i zieleni. Zwykle w stylu japońskim dominuje tylko jeden kolor.
 • Wykorzystanie naturalnych materiałów: bambusa, drewna, kamienia, jedwabiu czy plecionej trawy.
 • Prywatność, którą ma zagwarantować wnętrze lub w tym przypadku balkon. Ma on pełnić rodzaj azylu, gdzie można wyciszyć się po całym dniu.

Jak ozdobić mały balkon w japońskim stylu?

Balkon w japońskim stylu należy urządzić z użyciem kolorów natury, np. połączyć czerwień, czerń i zieleń. Można też pomalować ściany na jasny kolor i ożywić mały balkon purpurowymi i czerwonymi akcentami.

 

Na ścianie lub barierce warto przyczepić matę zrobioną z bambusa lub plecionej trawy. Powieszona na barierce zagwarantuje prywatność. Osłoni również przed wiatrem.

 

Matę z naturalnego tworzywa można położyć też na podłodze. Na macie ciekawie będą prezentować się różnokolorowe poduszki utrzymane w naturalnych barwach. Będzie można na nich wygodnie usiąść. Alternatywą dla poduszek są też podłużne wałki. Japończycy w domach i na tarasach odpoczywają właśnie na takich matach, opierając się o poduszki lub wałki. Osoby, które nie chcą siedzieć na podłodze, mogą kupić w niskie pufy z wikliny lub rattanu.

 

Na małym balkonie można też postawić niewysoki, kwadratowy stolik, jeśli wystarczy na niego miejsca. Będzie on przypominał blat, na którym w Japonii parzy się zieloną herbatę. Herbatę najlepiej przygotować w ceramicznej czarce bez ucha lub glinianym imbryku. One dopełnią charakter balkonu w stylu japońskim.

Nastrój stworzą też latarenki wykonane z kamienia. Będą dyskretnie oświetlały balkon wieczorami.

 

Na małym balkonie koniecznie musi znaleźć się miejsce na doniczki z roślinami typowymi lub pasującymi do japońskich ogrodów. Doniczki powinny być kamienne lub drewniane.

 

Najlepsze rośliny na balkon w stylu japońskim to:

 • klon japoński,
 • klon palmowy,
 • bambus,
 • drzewko bonsai z sosny kosodrzewiny,
 • azalie japońskie (Rubinstern lub Maruschka),
 • fargezja rdzawa,
 • rozplenica japońska,
 • tatarak trawiasty.
 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Balkon w stylu morskim
© RAM/Fotolia.com
Styl życia
Jak urządzić mały balkon w stylu morskim – siedziska, rośliny i ozdoby
Urządzenie balkonu w stylu morskim sprawi, że nawet osoby mieszkające kilkaset kilometrów od morza, w każdej chwili będą mogły poczuć morski klimat. Na balkonie marynistycznym powinny dominować naturalne materiały i tkaniny.

Urządzenie balkonu w stylu morskim sprawi, że nawet osoby mieszkające kilkaset kilometrów od morza, w każdej chwili będą mogły poczuć morski klimat. Na balkonie marynistycznym powinny dominować naturalne materiały i tkaniny. Balkon warto obsadzić ozdobnymi trawami, przypominającymi te, które naturalnie występują nad brzegiem morza. Siedziska na balkon w stylu morskim Na balkonie w stylu morskim można ustawić leżaki, najlepiej wykonane z jasnego drewna o widocznej strukturze i z naturalnej, mocnej tkaniny w kolorach granatowym i białym, z niewielkim dodatkiem czerwieni. Na balkonie w stylu morskim dobrze wyglądają też siedziska z wikliny, przypominające plażowe kosze. Jeśli wielkość balkonu nie pozwala na ustawienie na nim leżaków ani wiklinowych siedzisk, można zamienić je na niewielki stolik i komplet składanych krzeseł. Aby nadać im marynistyczny charakter, na krzesłach można położyć wygodne poduszki , a na stoliku serwetę w marynarskich barwach, z motywem kotwicy. Rośliny na balkon w stylu morskim Przy aranżacji balkonu w stylu morskim nie można zapomnieć o odpowiednich roślinach . Najlepszym wyborem będą trawy ozdobne w doniczkach stojących , wiszących pod zadaszeniem balkonu oraz w doniczkach obustronnych, umieszczonych na poręczy. Dwa ostatnie rozwiązania pozwalają zaoszczędzić miejsce, dlatego są szczególnie zalecane w przypadku balkonów o niewielkiej powierzchni. Gatunek trawy należy dobrać do stopnia nasłonecznienia balkonu. Na balkony słoneczne, leżące po stronie południowej i zachodniej, nadają się trawy kwitnące, o kolorowych liściach. Trawy o zielonych liściach wolą stanowiska zacienione, np. balkony wschodnie i północne. Do traw, które lubią słońce, należą m.in. trawa czerwona, trawa srebrna, proso rózgowate i turzyca. W cieniu natomiast można posadzić m.in. kostrzewę miotlastą, prosowicę rozpierzchłą i szarobródka...

Drewniane meble balkonowe
© naiyanab/Fotolia.com
Styl życia
Jak urządzić mały balkon w stylu skandynawskim: minimalizm i funkcjonalność w jasnych barwach
Spokojna kolorystyka i minimalizm małego balkonu w stylu skandynawskim pozwolą odpocząć po ciężkim dniu. Funkcjonalne wyposażenie nie przytłoczy niewielkiej przestrzeni dużą liczbą przedmiotów.

Spokojna kolorystyka i minimalizm małego balkonu w stylu skandynawskim pozwolą odpocząć po ciężkim dniu. Funkcjonalne wyposażenie nie przytłoczy niewielkiej przestrzeni dużą liczbą przedmiotów.   Na balkonie urządzonym na kształt skandynawski będą rosły zielone, szumiące rośliny w czarnych metalowych lub drewnianych donicach. Główne zasady stylu skandynawskiego Jeśli chcemy urządzić mały balkon w stylu skandynawskim, warto poznać jego główne zasady: Minimalizm. Niewielka liczba przedmiotów to zaleta w przypadku małego balkonu. Funkcjonalność. Stonowane, jasne kolory. Dodatki drewniane bądź bardziej nowoczesne. Ważne, aby przy zagospodarowywaniu powierzchni balkonu zachować surowy styl i prostotę. Dużo zieleni. Rośliny ożywią i nadadzą świeżość przestrzeni. Meble na mały balkon w stylu skandynawskim Meble balkonowe powinny być łatwe do czyszczenia. Metalowe meble na małym balkonie świetnie wkomponują się w skandynawską stylistykę. Można też kupić plastikowe meble, koniecznie utrzymane w naturalnej kolorystyce. Wybierzmy spośród szarości, czerni i bieli.   Na balkonie bardzo dobrze będą wyglądały też meble drewniane. Należy je odpowiednio zabezpieczyć, np. lakierem do drewna lub bejcą , aby nie były podatne na wilgoć. Drewniany stół czy krzesła można też pomalować farbą, by uzyskać popularny efekt bielonego drewna . Wystrój balkonu powinien pasować do stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie. Jeśli w środku mamy drewniane elementy, warto zastosować je także na zewnątrz.   Balkon w stylu skandynawskim jest nie tylko ładny, ale też funkcjonalny , dlatego nie będzie na nim przeszkadzała suszarka do prania. Najlepiej dopasować jej kolorystykę (lub samemu ją pomalować) do pozostałych elementów. Na nieco większym balkonie można postawić tradycyjną suszarkę mającą...

Krzesło na balkonie
© Ewald Fröch/Fotolia.com
Styl życia
Jak urządzić mały balkon z miejscem do relaksu
Nawet mały balkon może stać się miejscem do relaksu po całym dniu pracy, zjedzenia śniadania na świeżym powietrzu i wypicia porannej kawy. Wystarczy wygospodarować na nim trochę miejsca i wstawić wygodne krzesła lub siedziska.

Nawet mały balkon może stać się miejscem do relaksu po całym dniu pracy, zjedzenia śniadania na świeżym powietrzu i wypicia porannej kawy. Wystarczy wygospodarować na nim trochę miejsca i wstawić wygodne krzesła lub siedziska.   Wolną przestrzeń na balkonie można uzyskać dzięki wykorzystaniu ścian i barierki balkonu, np. powieszeniu tam kwiatów. Jak wygospodarować miejsce na małym balkonie Na balkonie niewielkich rozmiarów każdy centymetr kwadratowy wolnej przestrzeni jest bardzo cenny. Warto zatem zrobić wszystko, żeby wygospodarować jej jak najwięcej. Można zacząć od wyboru roślin, które mogą rosnąć w doniczkach wiszących. Doniczki podwieszone pod zadaszeniem lub w metalowym koszu na barierce po zewnętrznej stronie balkonu lub obustronne, z powodzeniem zastąpią, niepotrzebnie zajmujące miejsce na podłodze, doniczki stojące. Aby nie rezygnować z kwiatów na małej przestrzeni, można zastosować kratki do upinania kwiatów. Zajmują one niewiele miejsca, a pnące się po nich kwiaty, np. róże lub powojniki, wyglądają bardzo dekoracyjnie.   Warto również wybierać ozdoby, które jednocześnie będą miały znaczenie praktyczn e, np. dekoracyjne, emaliowane konewki oraz dekoracyjna, wisząca klatka na ptaki, z której po wstawieniu do środka świec można zrobić lampion.   Warto również wykorzystać wolną ścianę balkonu i np. powiesić na niej półeczkę na kwiaty, dekoracje, lampiony itp. Na ścianie można również przymocować niewielkie doniczki z ozdobnymi trawami lub roślinami. Meble, które umożliwią wypoczynek na małym balkonie Na małym balkonie najlepiej sprawdzą się lekkie, składane meble. Choć może być trudno rozłożyć na nim więcej niż jeden leżak, można go zastąpić przypominającymi leżaki rozkładanymi krzesełkami. Zamiast nich można też wybrać komplet składający się z dwóch wąskich, składanych...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner