gałki lodów czekoladowych
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Ile kalorii mają lody i czy są zdrowe?

Wśród deserów lodowych najmniej kalorii mają sorbety owocowe, natomiast na przykład lody waniliowe mogą być już czterokrotnie bardziej kaloryczne. Lodom można przypisać wiele pozytywnych właściwości, ale biorąc pod uwagę fakt, iż zawierają dużo cukru, określenie ich mianem zdrowych byłoby nadużyciem. Wiele zależy jednak od rodzaju lodów.

Wśród deserów lodowych najmniej kalorii mają sorbety owocowe, natomiast na przykład lody waniliowe mogą być już czterokrotnie bardziej kaloryczne. Lodom można przypisać wiele pozytywnych właściwości, ale biorąc pod uwagę fakt, iż zawierają dużo cukru, określenie ich mianem zdrowych byłoby nadużyciem. Wiele zależy jednak od rodzaju lodów.

Kaloryczność wybranych rodzajów lodów

Dla przykładu w 100 gramach lodów waniliowych jest ok. 207 kcal, w czekoladowych będzie to 216 kcal, a w lodach włoskich jest 223 kcal. Zatem w porównaniu z innymi deserami lody wydają się być mniej kaloryczne. Jeszcze korzystniej wygląda sytuacja z sorbetami lodowymi, gdyż w 100 gramach tego produktu może być ok. 50 kcal. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę również dodatki w postaci słodkiej polewy lub bakalii, kaloryczność lodów wzrasta.

Jakie składniki na etykiecie produktu przemawiają na niekorzyść lodów

Lody dostępne w sklepowych zamrażarkach mogą nie zasługiwać na miano zdrowych również z uwagi na dodatki chemiczne. Jak zwykle bywa z listą składników wyszczególnioną na etykiecie produktu – im krótsza, tym lepiej. Odtłuszczone mleko w proszku może nie jest niebezpieczne, ale ma mniej wartości odżywczych. Uważać natomiast należy na syrop glukozowo-fruktozowy, tak ochoczo dodawany przez producentów żywności do wielu pokarmów. Jedzenie tego dodatku w dużych ilościach może prowadzić nie tylko do nadwagi i otyłości, ale również do cukrzycy. Także intensywność koloru lodów dostępnych w sprzedaży może świadczyć o zawartości sztucznych barwników, którym trudno przypisać prozdrowotne działanie. Zawartość utwardzonych tłuszczów roślinnych również ze zdrowiem ma niewiele wspólnego.

Najzdrowsze będą lody domowej roboty

Wystarczy chwila, aby w domu przygotować pucharek naprawdę zdrowej, zimnej przekąski. Można do tego wykorzystać ulubione owoce i stworzyć samodzielnie sorbet owocowy, który będzie bombą witaminową i będzie miał niewiele kalorii. Zarówno owoce świeże, jak i mrożone, sprawdzą się przy produkcji domowego sorbetu. Jeśli wykorzystane mają być świeże owoce, to dzień wcześniej należy je umyć i wstawić do zamrażarki. Zmrożone już owoce następnie blenduje się na gładką masę. Do osłodzenia sorbetu można użyć na przykład wody kokosowej.

 

Lody mogą, ale nie muszą być zdrowe. Pewne jest natomiast, że im mniej mają w swoim składzie przetworzonych składników i dodatków chemicznych, tym większa szansa, że w umiarkowanych ilościach nie zaszkodzą zdrowiu.


gałki lodów czekoladowych
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ile kalorii mają lody i czy są zdrowe?
Wśród deserów lodowych najmniej kalorii mają sorbety owocowe, natomiast na przykład lody waniliowe mogą być już czterokrotnie bardziej kaloryczne. Lodom można przypisać wiele pozytywnych właściwości, ale biorąc pod uwagę fakt, iż zawierają dużo cukru, określenie ich mianem zdrowych byłoby nadużyciem. Wiele zależy jednak od rodzaju lodów.

Wśród deserów lodowych najmniej kalorii mają sorbety owocowe, natomiast na przykład lody waniliowe mogą być już czterokrotnie bardziej kaloryczne. Lodom można przypisać wiele pozytywnych właściwości, ale biorąc pod uwagę fakt, iż zawierają dużo cukru, określenie ich mianem zdrowych byłoby nadużyciem. Wiele zależy jednak od rodzaju lodów. Kaloryczność wybranych rodzajów lodów Dla przykładu w 100 gramach lodów waniliowych jest ok. 207 kcal, w czekoladowych będzie to 216 kcal, a w lodach włoskich jest 223 kcal. Zatem w porównaniu z innymi deserami lody wydają się być mniej kaloryczne. Jeszcze korzystniej wygląda sytuacja z sorbetami lodowymi, gdyż w 100 gramach tego produktu może być ok. 50 kcal. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę również dodatki w postaci słodkiej polewy lub bakalii , kaloryczność lodów wzrasta. Jakie składniki na etykiecie produktu przemawiają na niekorzyść lodów Lody dostępne w sklepowych zamrażarkach mogą nie zasługiwać na miano zdrowych również z uwagi na dodatki chemiczne. Jak zwykle bywa z listą składników wyszczególnioną na etykiecie produktu – im krótsza, tym lepiej. Odtłuszczone mleko w proszku może nie jest niebezpieczne, ale ma mniej wartości odżywczych. Uważać natomiast należy na syrop glukozowo-fruktozowy , tak ochoczo dodawany przez producentów żywności do wielu pokarmów. Jedzenie tego dodatku w dużych ilościach może prowadzić nie tylko do nadwagi i otyłości, ale również do cukrzycy. Także intensywność koloru lodów dostępnych w sprzedaży może świadczyć o zawartości sztucznych barwników, którym trudno przypisać prozdrowotne działanie. Zawartość utwardzonych tłuszczów roślinnych również ze zdrowiem ma niewiele wspólnego. Najzdrowsze będą lody domowej roboty Wystarczy chwila, aby w domu przygotować pucharek naprawdę zdrowej, zimnej przekąski. Można do tego wykorzystać ulubione owoce i...

owoce cytrusowe
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Kaloryczność owoców a odchudzanie
Owoce są nie tylko źródłem cukrów, ale także błonnika, witamin i minerałów. Dlatego w dobrze zbilansowanej diecie powinno znaleźć się miejsce także na owoce. Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na owoce przetworzone (np. soki lub owoce suszone).

Owoce są nie tylko źródłem cukrów, ale także błonnika, witamin i minerałów. Dlatego w dobrze zbilansowanej diecie powinno znaleźć się miejsce także na owoce. Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na owoce przetworzone (np. soki lub owoce suszone). Czy jeść owoce w diecie redukcyjnej? Owoce są co prawda źródłem cukrów, ale również wielu cennych składników odżywczych. Świeży, nieprzetworzony owoc sezonowy na pewno nie będzie zagrożeniem dla sylwetki i nie spowoduje tycia. Co więcej, dostarczyć może błonnika, który korzystnie wpływa na przemianę materii. Każdy produkt jedzony w nadmiarze może zaszkodzić , dlatego też i przy owocach zalecany jest umiar, ale powinno znaleźć się na nie miejsce w codziennej diecie. Poza tym niektóre owoce (np. grejpfrut) wręcz słyną ze swoich właściwości wspomagających odchudzanie. Kaloryczność wybranych owoców (kcal w 100 gramach) 18 kcal – arbuz, 22 kcal – grejpfrut , 26 kcal – truskawki, 28 kcal – maliny, 31 kcal – pomarańcze, 33 kcal – ananas , 33 kcal – mandarynki, 35 kcal – jabłka, 41 kcal – agrest, 42 kcal – gruszki, 47 kcal – kiwi, 61 kcal – brzoskwinie, 90 kcal – banan, 160 kcal – awokado . W jakiej formie jest owoc? Suszony bardziej kaloryczny Powyższe kalorie dotyczą owoców w ich naturalnej postaci. Natomiast wybierając soki owocowe, należy mieć na uwadze, że mogą one być sztucznie dosładzane – cukrem czy syropem glukozowo-fruktozowym. Picie dosładzanych soków owocowych może tuczyć, ale ze względu na dodatek substancji słodzących.   Również nieco ostrożniej warto też podejść do owoców suszonych, gdyż te są już bardziej kaloryczne. Na pewno wystrzegać się należy owoców kandyzowanych – są one nasączone cukrem , który będzie sprzyjał tyciu. Natomiast owoce suszone bez dodatków mają wiele cennych...

suszone owoce na białym tle
©dream79 /Fotolia
Styl życia
Czy podczas odchudzania można jeść suszone owoce?
Co prawda owoce suszone są bardziej kaloryczne od świeżych, ale mają wiele prozdrowotnych właściwości, a niektóre z suszonych owoców świetnie będą wspomagać proces odchudzania.

Co prawda owoce suszone są bardziej kaloryczne od świeżych, ale mają wiele prozdrowotnych właściwości, a niektóre z suszonych owoców świetnie będą wspomagać proces odchudzania. Prozdrowotne właściwości suszonych owoców Suszone owoce świetnie sprawdzają się w profilaktyce i wspomaganiu leczenia niektórych chorób. Mają właściwości, które wpływają na sprawniejsze działanie organizmu. Na przykład suszone morele dzięki zawartości witamin A, E i C mają skondensowaną moc przeciwutleniającą . Oznacza to, że pomagają w zwalczaniu wolnych rodników, które w nadmiarze powodują przyspieszenie procesu starzenia się, osłabienie odporności organizmu, a nawet mogą przyczynić się do rozwoju raka. Z kolei suszona żurawina znana jest ze swoich właściwości leczniczych i stosowana w profilaktyce chorób związanych z układem moczowym . Okazuje się, że ma również drogocenny wpływ na pracę układu krwionośnego i pomaga dbać o zęby i dziąsła. Przy odchudzaniu bardzo korzystne będzie sięgnięcie po suszone śliwki . Dzięki swoim właściwościom rewelacyjnie regulują pracę jelit i wspomagają proces trawienia. Już trzy suszone owoce dziennie, jedzone regularnie, poprawią funkcjonowanie układu pokarmowego. Kaloryczność suszonych owoców Ponieważ w procesie suszenia z owoców usuwana jest woda , są one skoncentrowanym źródłem wielu witamin i minerałów, ale jednocześnie zawierają więcej kalorii niż owoce świeże. Przybliżona zawartość kaloryczna w 100 gramach niektórych owoców świeżych i suszonych: śliwki (świeże 45 kcal, suszone 240 kcal), morele (świeże 48 kcal, suszone 241 kcal), żurawina (świeża 46 kcal, suszona 320 kcal), mango (świeże 60 kcal, suszone 333 kcal), jagody (świeże 55 kcal, suszone 315 kcal), jabłka (świeże 52 kcal, suszone 240 kcal). Na co trzeba uważać wybierając suszone owoce w trakcie odchudzania Osoby, które się...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner