Mała dziewczynka nie może zasnąć
©Myst/Fotolia
Styl życia

Nie dotykać i nie wybudzać – lęki nocne u dzieci wymagają od rodziców opanowania

Lęki nocne u dzieci należy odróżnić od koszmarów sennych, ponieważ działanie w obu przypadkach jest odmienne. Jeśli podczas ataku dostarczy się malcowi dodatkowych bodźców dotykowych, wzrokowych czy słuchowych, może to pogorszyć jego stan. Napad trzeba po prostu przeczekać. Gdy lęki powtarzają się często, warto zasięgnąć porady specjalisty.

Lęki nocne u dzieci należy odróżnić od koszmarów sennych, ponieważ działanie w obu przypadkach jest odmienne. Jeśli podczas ataku dostarczy się malcowi dodatkowych bodźców dotykowych, wzrokowych czy słuchowych, może to pogorszyć jego stan. Napad trzeba po prostu przeczekać. Gdy lęki powtarzają się często, warto zasięgnąć porady specjalisty.

Lęki nocne u dzieci a koszmarne sny

Żeby prawidłowo zareagować, trzeba odróżnić lęki nocne u dzieci od koszmarów sennych. Najważniejszą wskazówką do prawidłowej oceny sytuacji jest stwierdzenie, czy krzyczące i płaczące dziecko jest świadome, czy nie. Lęki nocne u dzieci charakteryzują się tym, że podczas ataku świadomość jest wyłączona, a z malcem nie można nawiązać kontaktu. Dziecko jest przerażone, ma otwarte oczy, krzyczy, płacze, trzęsie się, ale na pomoc w postaci przytulenia reaguje agresją i zaostrzeniem symptomów. Po wszystkim maluch szybko zasypia i rano niczego nie pamięta.

Zobacz także: lęki nocne - przyczyny i pomoc.

Spokój i opanowanie to sposób na lęki nocne u dzieci

Dziecku, które ma atak, powinno się zapewnić spokój i poczekać, aż się uspokoi. Epizody mogą trwać od kilku do nawet 30 minut. Należy zbliżyć się do łóżka dziecka i mówić do niego spokojnym, cichym głosem, uspokajając je. Światło powinno zostać zgaszone, ewentualnie można włączyć lampkę. Dziecka nie można dotykać, bo to spowoduje, że objawy się pogłębią. Koniecznie trzeba zapewnić maluchowi bezpieczeństwo, by nie spadło z łóżka ani nie uderzyło się w nic twardego. Atak należy przeczekać. Jeśli dziecko się wybudzi, będzie zdezorientowane i zagubione, ale szybko powinno zapaść ponownie w sen, a rano nie będzie pamiętało nocnych wydarzeń.

Zapobieganie lękom nocnym u dzieci i leczenie przyczyn

Lęki nocne u dzieci występują najczęściej w wieku od 2 do 5 lat, ale mogą być problemem nawet do 12. roku życia. Jeśli ataki są częste, lekarz może zalecić podawanie malcowi preparatów normalizujących sen. Zanim jednak sięgnie się po tego typu pomoc, warto sprawdzić, jak dziecko zareaguje na naturalną regulację snu. Powinno chodzić spać o tej samej porze, a wieczorem wyciszać się i uspokajać. Można też zostawiać w jego pokoju włączoną lampkę. Lęki nocne u dzieci może powodować stres, dlatego trzeba go możliwie ograniczać i sprawdzić, jak zmieni się występowanie ataków.

 

Tabletki przy łóżku
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Zaburzenia snu różnego typu to parasomnia
Część osób cierpi na bezsenność, natomiast grupa ludzi zmaga się z parasomnią, czyli zaburzeniami snu. Do grupy nieprawidłowości zalicza się lunatykowanie, lęki nocne, koszmary i bruksizm. Ich występowanie łączy się z niedojrzałością ośrodkowego układu nerwowego.

Część osób cierpi na bezsenność, natomiast grupa ludzi zmaga się z parasomnią, czyli zaburzeniami snu . Do grupy nieprawidłowości zalicza się lunatykowanie, lęki nocne, koszmary i bruksizm. Ich występowanie łączy się z niedojrzałością ośrodkowego układu nerwowego. Parasomnia najczęściej występuje u dzieci W związku z tym, że niektóre zaburzenia snu, w tym lunatykowanie, wynikają z niedojrzałości ośrodkowego układu nerwowego, parasomnia najczęściej spotyka dzieci. Także pozostałe zaburzenia, takie jak lęki nocne, koszmary czy bruksizm częściej dotyczą maluchów . Nie oznacza to, że dorośli nie chorują na parasomnię. U nich powodem zaburzeń snu najczęściej jest stres albo uraz psychiczny czyli trauma. Somnambulizm – parasomnia wybudzenia Lunatykowanie u dzieci zdarza się dosyć często, ale chodzić we śnie zdarza się także dorosłym. Osoba lunatykująca ma otwarte oczy, porusza się, może wykonywać różne czynności, które wykonuje się codziennie. Jednak nie ma z nią kontaktu albo odpowiedzi na pytania są powolne. Mimo aktywności fizycznej świadomość jest całkowicie wyłączona. Zwykle lunatycy nie pamiętają rano nocnych epizodów. Somnambulizm pojawia się wówczas, gdy sen jest zbyt głęboki. Lęki nocne to rodzaj parasomnii Lęki nocne najczęściej występują – podobnie jak lunatyzm – u dzieci. Charakterystyczne dla tego zaburzenia snu jest skrajne przerażenie podczas ataku. Często objawia się ono krzykiem, jękami lub płaczem, ale są to czynności wykonywane nieświadomie, nie można z tymi osobami nawiązać kontaktu, mimo że mają otwarte oczy. Świadomość jest wyłączona, w związku z czym nocny atak nie jest odnotowywany w pamięci . Osoba mająca lęki nocne często siada na łóżku lub z niego wstaje, ma dreszcze z przerażenia, czasem drgawki. Podczas ataku nie powinno...

śpiące dziecko
© blizarre/Fotolia.com
Styl życia
Dziecko budzi się w nocy z płaczem: przyczyny fizyczne i psychiczne
Jeśli dziecko budzi się w nocy z płaczem, trzeba sprawdzić, czy ma odpowiednie warunki do spania. Sen zakłócają czynniki zewnętrzne (za duży hałas lub za niska bądź za wysoka temperatura) oraz wewnętrzne (koszmary senne, lęki noce lub ból).

Jeśli dziecko budzi się w nocy z płaczem, trzeba sprawdzić, czy ma odpowiednie warunki do spania. Sen zakłócają czynniki zewnętrzne (za duży hałas lub za niska bądź za wysoka temperatura) oraz wewnętrzne (koszmary senne, lęki noce lub ból).   Zaburzenia snu u dzieci mogą wynikać w nie w pełni rozwiniętego układu nerwowego. Tak jest m.in. w przypadku somnambulizmu, czyli nocnego wędrowania (lunatyzmu). Dziecko podczas ataku może być przerażone lub agresywne, a rano nie pamięta nocnego zajścia. Fizyczne przyczyny nocnego budzenia się przez dziecko Ból lub dyskomfort może być przyczyną złego snu dziecka. Fizyczny dyskomfort zwykle objawia się w ten sposób u niemowląt i dzieci małych, do 2. roku życia.   Najczęstsze przyczyny tego, że dziecko budzi się w nocy z płaczem, to: ząbkowanie – bolesny proces wyrzynania zębów , głód – niemowlę karmione wyłącznie piersią powinno jeść do około 4 godziny, także w nocy, ból brzucha – mogą wystąpić kolki i wzdęcia, mokra pielucha – zwłaszcza jeśli używa się tradycyjnych pieluch tetrowych, zbyt wysoka temperatura w pokoju – dziecku jest za gorąco, za niska temperatura – dziecku jest za zimno, zbyt duży hałas, zbyt duża ilość światła, zbyt dużo bodźców za dnia – silne emocje przeżyte w dzień mogą zakłócać sen nocny.   Starsze dzieci (od 2. roku życia) mogą budzić się z płaczem podczas choroby, np. gdy mają gorączkę lub odczuwają ból. Częściej przyczyną takich wybudzeń są parasomnie, czyli nieprawidłowe i niepożądane mimowolne zachowania podczas snu lub wybudzania . Parasomnie u dzieci – lęki noce, koszmary senne U dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym przyczyną budzenia się z płaczem może być parasomnia. Zwykle powodem zakłócenia snu są koszmary senne lub lęki nocne.   Koszmary to senne marzenia...

śpiące dziecko
© canovass/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia
U dzieci w wieku szkolnym zaburzenia snu leczy się przyczynowo i objawowo
Przy zaburzeniach snu leczenie obejmuje zarówno eliminację przyczyn, jak i łagodzenie objawów. Istotne dla skuteczności leczenia jest dbanie o higienę snu. Fizyczne przyczyny zaburzeń snu są likwidowane farmakologicznie lub chirurgicznie.

Przy zaburzeniach snu leczenie obejmuje zarówno eliminację przyczyn, jak i łagodzenie objawów. Istotne dla skuteczności leczenia jest dbanie o higienę snu. Fizyczne przyczyny zaburzeń snu są likwidowane farmakologicznie lub chirurgicznie.   Zaburzenia snu u dzieci występują w niektórych wrodzonych chorobach, w tym w zespole Downa, zespole Tourette’a, zespole Pradera-Williego oraz autyzmie i przy upośledzeniu umysłowym. Leczenie zaburzeń snu o podłożu fizycznym u dzieci Zaburzenia snu u dzieci w wieku szkolnym wywołane przez czynniki fizyczne leczy się przyczynowo i objawowo. Jedną z przyczyn zakłóceń snu jest niedrożność dróg oddechowych. Może ona być wynikiem kataru (np. w przeziębieniu), wrodzonych wad anatomicznych nosa i gardła lub przerostu trzeciego migdałka .   Kataru można pozbyć się dzięki lekom przepisanym przez pediatrę czy inhalacjom.  Wrodzone wady i przerośnięty trzeci migdał wymagają leczenia chirurgicznego. Leczenie zaburzeń snu spowodowanych czynnikami psychicznymi U dzieci w wieku szkolnym zaburzenia snu mogą wynikać z silnego stresu przeżywanego na co dzień. Powoduje on niepokój, nerwowość, a także bóle głowy. Leczenie w takich wypadkach powinno oprzeć się na stosowaniu metod relaksacyjnych i wsparciu dziecka przez rodziców w jego codziennych problemach. Konieczna może okazać się także wizyta u specjalisty. Doraźnie problem można rozwiązać środkami przeciwbólowymi.   Wynikające z niepełnego rozwoju układu nerwowego parasomnie, czyli zaburzenia snu związane z niepożądanymi ruchami, leczy się u psychologa lub psychiatry. Farmakologiczne leczenie zaburzeń snu u dzieci w wielu szkolnym można rozpocząć dopiero wówczas, gdy specjalista oceni, że objawy są mocno nasilone i dotychczasowa terapia nie skutkuje.   Gdy...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner