dziecko śpi
Flickr/SantaRosa OLD SKOOL/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Cztery sposoby na koszmary senne twojego dziecka

Koszmary senne to naturalny etap rozwoju każdego dziecka. Mogą pojawić się już u dwulatków. W tym czasie dzieci nie mają zdolności odróżniania jawy od fikcji, a szczególnie bujna wyobraźnia może prowadzić do powstawania koszmarnych snów. Strach dla dziecka jest rzeczywisty, dlatego rodzice nie powinni ignorować nocnych lęków.

Koszmary senne to naturalny etap rozwoju każdego dziecka. Mogą pojawić się już u dwulatków. W tym czasie dzieci nie mają zdolności odróżniania jawy od fikcji, a szczególnie bujna wyobraźnia może prowadzić do powstawania koszmarnych snów. Strach dla dziecka jest rzeczywisty, dlatego rodzice nie powinni ignorować nocnych lęków.

1. Okaż zrozumienie

Nie wyśmiewaj koszmarów sennych dziecka. Nawet jeżeli dziecko opowiada, że śni mu się różowy ludek, który mieszka pod łóżkiem, postaraj się udowodnić, że rozumiesz co czuje maluch. Pokaż swoje zainteresowanie. Objedź pokój dookoła. Razem z dzieckiem zajrzyjcie pod łóżko przy zapalonym i zgaszonym świetle. Staraj się wytłumaczyć, że to tylko twór wyobraźni. Jeśli dziecko przed snem poprosi o sprawdzenie czy za komodą lub za zasłoną nie kryje się jakiś ogromny pająk, spełnij prośbę. W ten sposób uspokoisz swoje dziecko.

2. Oswój dziecko z ciemnością

Najczęstszym powodem koszmarów sennych u dzieci jest lęk przed ciemnością. Skutecznym sposobem na lęk przed ciemnym pomieszczeniem jest pozostawienie zapalonej lampki w pokoju, w którym śpi dziecko, Z czasem, gdy koszmary senne zaczną ustępować, lampkę można zapalać np. w korytarzu prowadzącym do pokoju dziecka i zostawiać lekko uchylone drzwi. Nawet jeżeli maluch obudzi się w nocy, w domu nie będzie panowała zupełna ciemność.

Kasia gotuje z Polki.pl: surówka z kapusty pekińskiej i rzodkiewki

3. Wprowadź uspokajającą rutynę

Aby zmniejszyć ryzyko występowania koszmarów nocnych postaraj się zapewnić dziecku odrobinę wieczornej rutyny. Przyzwyczaj je, że czas po kąpieli to chwila wyciszania się przed snem. Zrezygnuj z głośnych zabaw i szaleństw. Wspólny czas spędźcie spokojnie np. na opowieściach lub czytaniu bajki na dobranoc. Dobranockę oglądajcie wspólnie, być może tam pojawia się motyw, który powoduje lęk twojego dziecka. Bardzo ważnym wieczornym rytuałem jest przytulanie dziecka. Bliskość rodzica i wyciszony głos przed snem uspokoją malucha.

4. Zamień lęk w zabawę

Spróbuj zwalczyć nocne koszmary. Wykorzystaj w tym celu swoją kreatywność. Namaluj na twarzy swojej i dziecka wojenne pasy i razem wyruszcie na poszukiwanie nocnego stwora. Możesz też powiedzieć, że krem ma moc, która odstrasza złe sny. Podobnie zadziała np. „magiczne kakao” lub „czarodziejska herbatka”. Maluch pomyśli, że dzięki nim będzie mógł spać spokojnie. 

Tabletki przy łóżku
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Zaburzenia snu różnego typu to parasomnia
Część osób cierpi na bezsenność, natomiast grupa ludzi zmaga się z parasomnią, czyli zaburzeniami snu. Do grupy nieprawidłowości zalicza się lunatykowanie, lęki nocne, koszmary i bruksizm. Ich występowanie łączy się z niedojrzałością ośrodkowego układu nerwowego.

Część osób cierpi na bezsenność, natomiast grupa ludzi zmaga się z parasomnią, czyli zaburzeniami snu . Do grupy nieprawidłowości zalicza się lunatykowanie, lęki nocne, koszmary i bruksizm. Ich występowanie łączy się z niedojrzałością ośrodkowego układu nerwowego. Parasomnia najczęściej występuje u dzieci W związku z tym, że niektóre zaburzenia snu, w tym lunatykowanie, wynikają z niedojrzałości ośrodkowego układu nerwowego, parasomnia najczęściej spotyka dzieci. Także pozostałe zaburzenia, takie jak lęki nocne, koszmary czy bruksizm częściej dotyczą maluchów . Nie oznacza to, że dorośli nie chorują na parasomnię. U nich powodem zaburzeń snu najczęściej jest stres albo uraz psychiczny czyli trauma. Somnambulizm – parasomnia wybudzenia Lunatykowanie u dzieci zdarza się dosyć często, ale chodzić we śnie zdarza się także dorosłym. Osoba lunatykująca ma otwarte oczy, porusza się, może wykonywać różne czynności, które wykonuje się codziennie. Jednak nie ma z nią kontaktu albo odpowiedzi na pytania są powolne. Mimo aktywności fizycznej świadomość jest całkowicie wyłączona. Zwykle lunatycy nie pamiętają rano nocnych epizodów. Somnambulizm pojawia się wówczas, gdy sen jest zbyt głęboki. Lęki nocne to rodzaj parasomnii Lęki nocne najczęściej występują – podobnie jak lunatyzm – u dzieci. Charakterystyczne dla tego zaburzenia snu jest skrajne przerażenie podczas ataku. Często objawia się ono krzykiem, jękami lub płaczem, ale są to czynności wykonywane nieświadomie, nie można z tymi osobami nawiązać kontaktu, mimo że mają otwarte oczy. Świadomość jest wyłączona, w związku z czym nocny atak nie jest odnotowywany w pamięci . Osoba mająca lęki nocne często siada na łóżku lub z niego wstaje, ma dreszcze z przerażenia, czasem drgawki. Podczas ataku nie powinno...

śpiące dziecko
© blizarre/Fotolia.com
Styl życia
Dziecko budzi się w nocy z płaczem: przyczyny fizyczne i psychiczne
Jeśli dziecko budzi się w nocy z płaczem, trzeba sprawdzić, czy ma odpowiednie warunki do spania. Sen zakłócają czynniki zewnętrzne (za duży hałas lub za niska bądź za wysoka temperatura) oraz wewnętrzne (koszmary senne, lęki noce lub ból).

Jeśli dziecko budzi się w nocy z płaczem, trzeba sprawdzić, czy ma odpowiednie warunki do spania. Sen zakłócają czynniki zewnętrzne (za duży hałas lub za niska bądź za wysoka temperatura) oraz wewnętrzne (koszmary senne, lęki noce lub ból).   Zaburzenia snu u dzieci mogą wynikać w nie w pełni rozwiniętego układu nerwowego. Tak jest m.in. w przypadku somnambulizmu, czyli nocnego wędrowania (lunatyzmu). Dziecko podczas ataku może być przerażone lub agresywne, a rano nie pamięta nocnego zajścia. Fizyczne przyczyny nocnego budzenia się przez dziecko Ból lub dyskomfort może być przyczyną złego snu dziecka. Fizyczny dyskomfort zwykle objawia się w ten sposób u niemowląt i dzieci małych, do 2. roku życia.   Najczęstsze przyczyny tego, że dziecko budzi się w nocy z płaczem, to: ząbkowanie – bolesny proces wyrzynania zębów , głód – niemowlę karmione wyłącznie piersią powinno jeść do około 4 godziny, także w nocy, ból brzucha – mogą wystąpić kolki i wzdęcia, mokra pielucha – zwłaszcza jeśli używa się tradycyjnych pieluch tetrowych, zbyt wysoka temperatura w pokoju – dziecku jest za gorąco, za niska temperatura – dziecku jest za zimno, zbyt duży hałas, zbyt duża ilość światła, zbyt dużo bodźców za dnia – silne emocje przeżyte w dzień mogą zakłócać sen nocny.   Starsze dzieci (od 2. roku życia) mogą budzić się z płaczem podczas choroby, np. gdy mają gorączkę lub odczuwają ból. Częściej przyczyną takich wybudzeń są parasomnie, czyli nieprawidłowe i niepożądane mimowolne zachowania podczas snu lub wybudzania . Parasomnie u dzieci – lęki noce, koszmary senne U dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym przyczyną budzenia się z płaczem może być parasomnia. Zwykle powodem zakłócenia snu są koszmary senne lub lęki nocne.   Koszmary to senne marzenia...

Mała dziewczynka nie może zasnąć
©Myst/Fotolia
Styl życia
Nie dotykać i nie wybudzać – lęki nocne u dzieci wymagają od rodziców opanowania
Lęki nocne u dzieci należy odróżnić od koszmarów sennych, ponieważ działanie w obu przypadkach jest odmienne. Jeśli podczas ataku dostarczy się malcowi dodatkowych bodźców dotykowych, wzrokowych czy słuchowych, może to pogorszyć jego stan. Napad trzeba po prostu przeczekać. Gdy lęki powtarzają się często, warto zasięgnąć porady specjalisty.

Lęki nocne u dzieci należy odróżnić od koszmarów sennych, ponieważ działanie w obu przypadkach jest odmienne. Jeśli podczas ataku dostarczy się malcowi dodatkowych bodźców dotykowych, wzrokowych czy słuchowych, może to pogorszyć jego stan. Napad trzeba po prostu przeczekać. Gdy lęki powtarzają się często, warto zasięgnąć porady specjalisty. Lęki nocne u dzieci a koszmarne sny Żeby prawidłowo zareagować, trzeba odróżnić lęki nocne u dzieci od koszmarów sennych . Najważniejszą wskazówką do prawidłowej oceny sytuacji jest stwierdzenie, czy krzyczące i płaczące dziecko jest świadome, czy nie. Lęki nocne u dzieci charakteryzują się tym, że podczas ataku świadomość jest wyłączona, a z malcem nie można nawiązać kontaktu. Dziecko jest przerażone, ma otwarte oczy, krzyczy, płacze, trzęsie się, ale na pomoc w postaci przytulenia reaguje agresją i zaostrzeniem symptomów. Po wszystkim maluch szybko zasypia i rano niczego nie pamięta. Zobacz także: lęki nocne - przyczyny i pomoc . Spokój i opanowanie to sposób na lęki nocne u dzieci Dziecku, które ma atak, powinno się zapewnić spokój i poczekać, aż się uspokoi . Epizody mogą trwać od kilku do nawet 30 minut. Należy zbliżyć się do łóżka dziecka i mówić do niego spokojnym, cichym głosem, uspokajając je. Światło powinno zostać zgaszone, ewentualnie można włączyć lampkę. Dziecka nie można dotykać, bo to spowoduje, że objawy się pogłębią. Koniecznie trzeba zapewnić maluchowi bezpieczeństwo, by nie spadło z łóżka ani nie uderzyło się w nic twardego. Atak należy przeczekać. Jeśli dziecko się wybudzi, będzie zdezorientowane i zagubione , ale szybko powinno zapaść ponownie w sen, a rano nie będzie pamiętało nocnych wydarzeń. Zapobieganie lękom nocnym u dzieci i leczenie przyczyn Lęki nocne u dzieci występują najczęściej w wieku od 2 do 5 lat, ale mogą być problemem...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik