chłopiec, któremu się coś śni
© gpointstudio/Fotolia.com
Styl życia

Zaburzenia snu u dzieci: ból, problemy z oddychaniem lub stres

Zaburzenia snu są skutkiem bólu, nieprawidłowego przepływu powietrza przez drogi oddechowe czy wrodzonych chorób genetycznych. Często u dzieci występują parasomnie, czyli zaburzenia snu związane z wykonywaniem pewnych czynności, np. lunatykowaniem.

Zaburzenia snu są skutkiem bólu, nieprawidłowego przepływu powietrza przez drogi oddechowe czy wrodzonych chorób genetycznych. Często u dzieci występują parasomnie, czyli zaburzenia snu związane z wykonywaniem pewnych czynności, np. lunatykowaniem.

 

Leczenie zaburzeń snu u dzieci powinno być przyczynowe. Fizyczne przeszkody można usunąć dzięki zabiegom chirurgicznym lub lekom (np. przy przeziębieniu). Psychiczne czynniki zaburzeń snu likwiduje się psychoterapią i niekiedy lekami (np. depresję).

Fizyczne przyczyny zaburzeń snu u dzieci

Problemy ze snem z powodu czynników fizycznych dotyczą dzieci w każdym wieku. Przyczynami zaburzenia snu u niemowląt mogą być kolki lub ząbkowanie. Wyżynanie zębów jest bolesne, utrudnia zasypianie i uniemożliwia spokojny sen przez całą noc. Kolki i bóle brzucha u niemowląt są częste i wynikają z tego, że podczas jedzenia do brzuszka malca dostaje się powietrze.

 

U dzieci w każdym wieku fizycznymi przyczynami zaburzeń snu mogą być:

 • trzeci migdał utrudniający oddychanie
 • wrodzone wady anatomiczne nosa i gardła uniemożliwiające prawidłowy przepływ powietrza przez drogi oddechowe,
 • zatkany nos,
 • choroba objawiająca się gorączką, np. grypa,
 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • astma,
 • bóle głowy.

 

Przeszkodą w zdrowym śnie mogą być też czynniki behawioralne, czyli związane z zachowaniem rodziców i dzieci w kontekście spania. Przed snem dziecko powinno się wyciszyć. W tym celu należy ograniczyć docierające do dziecka bodźce słuchowe i wzrokowe, nie rozpoczynać zabawy.  Ryzyko zaburzenia snu zmniejsza też wprowadzenie rytuału przygotowania do snu. Polega na codziennym powtarzaniu tych samych czynności przed położeniem dziecka do łóżka, np. kąpieli, myciu zębów czy czytaniu bajki. Czynności te powinny się rozpoczynać zawsze o tej samej godzinie i być wykonywane w tej samej kolejności.

Psychiczne zaburzenia snu u dzieci

Zaburzenia snu o podłożu psychicznym występują przeważnie u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Najpopularniejszą przyczyną zaburzenia snu u dzieci jest stres. Może on potęgować objawy innych chorób odpowiedzialnych za problemy ze snem, np. zaburzenia lękowe, depresję czy manię.

 

Przyczyny zaburzenia snu u dzieci to także:

 • ADHD (zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi),
 • upośledzenie umysłowe,
 • zespół Downa (zespół wad wrodzonych z powodu dodatkowego chromosomu 21),
 • zaburzenia ze spektrum autyzmu (od 50 do 70% chorych ma zaburzenia snu – zobacz badania),
 • zespół Tourette’a (zaburzenie neurologiczne polegające na występowaniu licznych trików werbalnych i niewerbalnych),
 • Zespół Pradera-Williego (choroba genetyczna objawiająca się niskim wzrostem, upośledzeniem umysłowym, niedorozwojem narządów płciowych oraz otyłością),
 • zespół niespokojnych nóg (trwające kilka sekund ruchy zginania nóg i odczuwanie ich mrowienia lub drętwienia)

Parasomnie powodujące zaburzenia snu u dzieci

Parasomnie to zaburzenia polegające na występowaniu nieprawidłowych zachowań w trakcie snu. Są to:

somnambulizm, czyli lunatyzm – chodzenie, wykonywanie wyuczonych czynności podczas snu, lunatyk porusza się z otwartymi oczami, ale jego świadomość jest wyłączona:

 • bruksizm – zgrzytanie zębami;
 • lęki nocne – nieświadome krzyki, jęki, płacz, z dzieckiem nie można nawiązać kontaktu, mimo że ma otwarte oczy;
 • koszmary senne.
 

śpiące dziecko
© canovass/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia
U dzieci w wieku szkolnym zaburzenia snu leczy się przyczynowo i objawowo
Przy zaburzeniach snu leczenie obejmuje zarówno eliminację przyczyn, jak i łagodzenie objawów. Istotne dla skuteczności leczenia jest dbanie o higienę snu. Fizyczne przyczyny zaburzeń snu są likwidowane farmakologicznie lub chirurgicznie.

Przy zaburzeniach snu leczenie obejmuje zarówno eliminację przyczyn, jak i łagodzenie objawów. Istotne dla skuteczności leczenia jest dbanie o higienę snu. Fizyczne przyczyny zaburzeń snu są likwidowane farmakologicznie lub chirurgicznie.   Zaburzenia snu u dzieci występują w niektórych wrodzonych chorobach, w tym w zespole Downa, zespole Tourette’a, zespole Pradera-Williego oraz autyzmie i przy upośledzeniu umysłowym. Leczenie zaburzeń snu o podłożu fizycznym u dzieci Zaburzenia snu u dzieci w wieku szkolnym wywołane przez czynniki fizyczne leczy się przyczynowo i objawowo. Jedną z przyczyn zakłóceń snu jest niedrożność dróg oddechowych. Może ona być wynikiem kataru (np. w przeziębieniu), wrodzonych wad anatomicznych nosa i gardła lub przerostu trzeciego migdałka .   Kataru można pozbyć się dzięki lekom przepisanym przez pediatrę czy inhalacjom.  Wrodzone wady i przerośnięty trzeci migdał wymagają leczenia chirurgicznego. Leczenie zaburzeń snu spowodowanych czynnikami psychicznymi U dzieci w wieku szkolnym zaburzenia snu mogą wynikać z silnego stresu przeżywanego na co dzień. Powoduje on niepokój, nerwowość, a także bóle głowy. Leczenie w takich wypadkach powinno oprzeć się na stosowaniu metod relaksacyjnych i wsparciu dziecka przez rodziców w jego codziennych problemach. Konieczna może okazać się także wizyta u specjalisty. Doraźnie problem można rozwiązać środkami przeciwbólowymi.   Wynikające z niepełnego rozwoju układu nerwowego parasomnie, czyli zaburzenia snu związane z niepożądanymi ruchami, leczy się u psychologa lub psychiatry. Farmakologiczne leczenie zaburzeń snu u dzieci w wielu szkolnym można rozpocząć dopiero wówczas, gdy specjalista oceni, że objawy są mocno nasilone i dotychczasowa terapia nie skutkuje.   Gdy...

Tabletki przy łóżku
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Zaburzenia snu różnego typu to parasomnia
Część osób cierpi na bezsenność, natomiast grupa ludzi zmaga się z parasomnią, czyli zaburzeniami snu. Do grupy nieprawidłowości zalicza się lunatykowanie, lęki nocne, koszmary i bruksizm. Ich występowanie łączy się z niedojrzałością ośrodkowego układu nerwowego.

Część osób cierpi na bezsenność, natomiast grupa ludzi zmaga się z parasomnią, czyli zaburzeniami snu . Do grupy nieprawidłowości zalicza się lunatykowanie, lęki nocne, koszmary i bruksizm. Ich występowanie łączy się z niedojrzałością ośrodkowego układu nerwowego. Parasomnia najczęściej występuje u dzieci W związku z tym, że niektóre zaburzenia snu, w tym lunatykowanie, wynikają z niedojrzałości ośrodkowego układu nerwowego, parasomnia najczęściej spotyka dzieci. Także pozostałe zaburzenia, takie jak lęki nocne, koszmary czy bruksizm częściej dotyczą maluchów . Nie oznacza to, że dorośli nie chorują na parasomnię. U nich powodem zaburzeń snu najczęściej jest stres albo uraz psychiczny czyli trauma. Somnambulizm – parasomnia wybudzenia Lunatykowanie u dzieci zdarza się dosyć często, ale chodzić we śnie zdarza się także dorosłym. Osoba lunatykująca ma otwarte oczy, porusza się, może wykonywać różne czynności, które wykonuje się codziennie. Jednak nie ma z nią kontaktu albo odpowiedzi na pytania są powolne. Mimo aktywności fizycznej świadomość jest całkowicie wyłączona. Zwykle lunatycy nie pamiętają rano nocnych epizodów. Somnambulizm pojawia się wówczas, gdy sen jest zbyt głęboki. Lęki nocne to rodzaj parasomnii Lęki nocne najczęściej występują – podobnie jak lunatyzm – u dzieci. Charakterystyczne dla tego zaburzenia snu jest skrajne przerażenie podczas ataku. Często objawia się ono krzykiem, jękami lub płaczem, ale są to czynności wykonywane nieświadomie, nie można z tymi osobami nawiązać kontaktu, mimo że mają otwarte oczy. Świadomość jest wyłączona, w związku z czym nocny atak nie jest odnotowywany w pamięci . Osoba mająca lęki nocne często siada na łóżku lub z niego wstaje, ma dreszcze z przerażenia, czasem drgawki. Podczas ataku nie powinno...

kobieta cierpi na bezsenność
©Gina Sanders/fotolia
Styl życia
Dyssomnie i parasomnie, czyli zaburzenia snu
Zaburzenia snu mogą dotyczyć jakości lub długości snu. Negatywnie wpływają one na emocjonalne, umysłowe lub fizyczne funkcjonowanie organizmu. Pierwotne zaburzenia snu dzielimy na dyssomnie i parasomnie. Badaniem stosowanym w przypadku niektórych zaburzeń snu jest polisomnografia.

Zaburzenia snu mogą dotyczyć jakości lub długości snu. Negatywnie wpływają one na emocjonalne, umysłowe lub fizyczne funkcjonowanie organizmu. Pierwotne zaburzenia snu dzielimy na dyssomnie i parasomnie. Badaniem stosowanym w przypadku niektórych zaburzeń snu jest polisomnografia. Pierwotne zaburzenia snu – dyssomnie Dyssomnie to właściwe zaburzenia snu , do których zaliczają się: bezsenność (pierwotna insomnia) – to zmniejszona ilość snu bądź gorsza jakość snu. Przyczyną bezsenności są: kłopoty z zasypianiem, przedwczesne przebudzanie się lub brak uczucia wyspania. Bezsenność pierwotna rozpoznawana jest, gdy jej objawy występują przez około miesiąc a bezsenność nie jest spowodowana przyjmowanymi substancjami psychoaktywnymi (np. kofeina, alkohol ), zaburzeniami psychicznymi (np. zaburzeniami lękowymi, schizofrenią) ani chorobą somatyczną (np. chorobami tarczycy, niewydolnością wątroby) . nadmierna senność (pierwotna hipersomnia) – senność występuje pomimo przespania nocy. Sen się przedłuża lub jego epizody występują w ciągu dnia. Pierwotna hipersomnia rozpoznawana jest, gdy jej objawy powtarzają się przez co najmniej miesiąc i podobnie jak w przypadku pierwotnej bezsenności nie są spowodowane żadną chorobą somatyczną, zaburzeniami psychicznymi ani przyjmowanymi substancjami psychoaktywnymi. narkolepsja – choroba neuropsychiatryczna, na którą składają się cztery objawy – senność w ciągu dnia, omamy, katapleksja (nagła i odwracalna utrata napięcia mięśniowego) i porażenie przysenne (porażenie mięśni z równoczesnym zachowaniem świadomości). U osób cierpiących na narkolepsję rzadko występują wszystkie cztery objawy. zaburzenia rytmu snu i czuwania – zaburzenia snu pomiędzy indywidualnym rytmem snu a wymaganiami środowiskowymi. Zaburzenia rytmu snu prowadzą do nadmiernej senności wówczas, gdy osoba powinna czuwać i bezsenności...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner