Para trzymająca się za dłonie
Pixabay/Matlachu/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Jak radzić sobie z lękiem przed bliskością?

Lęk przed bliskością sprawia, że boimy się angażować w związki. Przyczyny lęku często mają źródło w dzieciństwie albo wynikają z poprzednich nieudanych związków z innymi ludźmi. Nie należy jednak traktować lęku przed bliskością jako czegoś normalnego. Bliskość nie musi boleć.

Lęk przed bliskością sprawia, że boimy się angażować w związki. Przyczyny lęku często mają źródło w dzieciństwie albo wynikają z poprzednich nieudanych związków z innymi ludźmi. Nie należy jednak traktować lęku przed bliskością jako czegoś normalnego. Bliskość nie musi boleć.

Lęk przed bliskością – nazwij to, czego rzeczywiście się boisz

Lęk przed bliskością w pewnym stopniu jest naturalny. Chroni przed wchodzeniem w związki, które mogą przynieść cierpienie. Jeśli jednak jest on irracjonalny, może odstraszać od głębszej relacji z osobą, którą uważamy za atrakcyjną i o której wiemy, że jest godna zaufania.

 

Różnica między lękiem a strachem polega na tym, że lęk jest obawą przed czymś nieokreślonym, natomiast strach zawsze jest przed czymś konkretnym. Żeby poradzić sobie z lękiem, zidentyfikuj i nazwij przedmiot swojej obawy. Lęk zamieniony w strach jest łatwiejszy do przezwyciężenia. Zastanów się, która z wymienionych poniżej rzeczy w największym stopniu wzbudza u ciebie negatywne emocje: niechęć, złość, żal, poczucie winy, wstyd, chęć unikania lub ucieczki:

  • Odrzucenie – kiedy tylko partner lepiej cię pozna, może uznać, że nie chce z tobą być.
  • Porzucenie – kiedy nawiążesz z partnerem bliską więź, może on zmienić zdanie i zostawić cię.
  • Zdrada – partner może poznać kogoś innego i wejść w nim intymną relację fizyczną lub psychiczną.
  • Utrata własnej tożsamości – potrzeby partnera mogą okazać się ważniejsze niż twoje, twoje życie stanie się podporządkowane jego pasjom, aspiracjom, pracy, w praktycznych aspektach związku (wychowanie dzieci, gotowanie, urządzenie mieszkania) będzie on miał do powiedzenia więcej niż ty, będziecie utrzymywali bliższy kontakt z jego rodziną niż z twoją.
  • Konieczność zmiany siebie – utrzymanie relacji może wymagać zmiany twojego obecnego stylu życia i podejścia do wielu spraw, prawdopodobnie często będziecie musieli z partnerem wypracowywać kompromisy.
  • Niedoskonałości partnera – pomimo że uważasz swojego partnera za atrakcyjnego, dostrzegasz w nim pewne wady, których prawdopodobnie nie będzie on mógł się pozbyć.
  • Problemy i napięcia w związku – źle znosisz złość i krytykę, nie wiesz, jak reagować na niesprawiedliwe zarzuty, boisz się krzyku, w sytuacjach konfliktowych masz skłonność do stosowania agresji lub przyjmowania roli ofiary.
  • Różnice – może się okazać, że ty i twój partner trochę inaczej wyobrażacie sobie wspólne życie, macie inne potrzeby i przyzwyczajenia, niektóre rzeczy robicie inaczej, na początku może to powodować konflikty.

To wszystko są realne zagrożenia, z którymi musi zmierzyć się wiele związków. Jeśli już udało ci się zidentyfikować te, które dotyczą ciebie, przypomnij sobie najlepsze chwile spędzone z twoim partnerem. Zastanów się, czy tęsknisz, kiedy nie ma go przy tobie, co czujesz, kiedy jest blisko. Odpowiedz sobie na pytanie, czy dla tych dobrych chwil jesteś gotowy popracować nad swoim lękiem i podjąć ryzyko nawiązania głębszej więzi z partnerem. Jeśli zadecydowałeś, że tak, i jesteś tego pewny, gratulacje! Pewność to połowa sukcesu. Nad drugą połową możesz popracować.

Lęk przed bliskością – co pomoże ci go przezwyciężyć?

Lęk przed bliskością można przezwyciężyć poprzez budowanie związku na wzajemnym szacunku, dbanie o otwartą komunikację z partnerem oraz zachowanie własnej psychicznej odrębności i respektowanie odrębności partnera.

 

Przede wszystkim bliską więź warto budować tylko z osobą, którą się szanuje. Jeśli nie szanujesz swojego partnera, stanie się on dla ciebie ciężarem, a nie oparciem.

 

Niezwykle istotna jest asertywna komunikacja, otwarte mówienie o swoich potrzebach, unikanie niedomówień, ewentualnie stawianie jasnych granic i konstruktywne rozwiązywanie konfliktów. Pamiętaj, że twoje potrzeby są tak samo ważne, jak potrzeby partnera, a w większości sytuacji możliwe jest wypracowanie rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron. Kiedy jakieś zachowanie lub postawa partnera nie odpowiada ci, powiedz mu o tym i daj mu szansę ją zmienić. Powiedz o uczuciach, które budzi w tobie jego zachowanie. Nie krytykuj jego jako osoby („Jesteś obojętny/niechlujny”), mów o jego konkretnych zachowaniach („Zaniepokoiłam się, kiedy podniosłeś na mnie głos”, „Nudziło mi się, kiedy wczoraj długo oglądałaś telewizję”). Otwórz się na podobne komunikaty z jego strony.

 

Bardzo ważne jest zachowanie poczucia własnej wartości. Mimo błędów, które popełniasz, zasługujesz na bliskość i to, żeby być dla ciebie dobrym. Nie musisz podporządkowywać się zasadom, z którymi się nie zgadzasz. Twój komfort psychiczny jest równie ważny, jak komfort psychiczny partnera. Nie musisz też porzucać swoich pasji i zainteresowań, wciąż możesz odnosić w nich sukcesy. Niech tylko nie staną się one sposobem ucieczki od partnera i problemów w waszym związku.

Miś z sercem odwrócony tyłem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Pokonać lęk przed miłością
Jeśli boisz się zaangażować uczuciowo, nie zbudujesz autentycznej intymnej relacji z drugą osobą. Lęk przed miłością można pokonać dzięki uwierzeniu w siebie i zauważeniu własnej wartości. Przede wszystkim jednak trzeba sobie uświadomić, że ma się problem.

Jeśli boisz się zaangażować uczuciowo, nie zbudujesz autentycznej intymnej relacji z drugą osobą. Lęk przed miłością można pokonać dzięki uwierzeniu w siebie i zauważeniu własnej wartości. Przede wszystkim jednak trzeba sobie uświadomić, że ma się problem. Geneza lęku przed bliskością Zaangażowania uczuciowego boją się przeważnie osoby z rodzin dysfunkcyjnych. W dzieciństwie ich potrzeby bliskości i czułości nie były zaspokajane, dlatego wolą nie budować żadnych relacji, unikając ryzyka rozczarowania i odrzucenia . Innym wariantem jest dorastanie „pod kloszem”. Osoby, które były wychowywane przez nadopiekuńczych rodziców, boją się w związku kontroli i swoistego ubezwłasnowolnienia . Czasem lęk przed miłością wynika po prostu ze złych dotychczasowych doświadczeń w relacjach z ludźmi – np. zranienie przed byłego partnera. Krok pierwszy w walce z lękiem przed miłością – uświadom sobie, że masz problem Najważniejsze, żebyś zdał sobie sprawę z tego, że coś jest nie tak, jak być powinno. Przede wszystkim zauważ powielane schematy . Poznajesz kogoś, spotykacie się, w grę zaczynają wchodzić uczucia i wtedy ty zamykasz się i wycofujesz. To wpływ podświadomości. Dlatego istotne jest, żebyś w sytuacjach codziennych był w pełni świadomy, że taka postawa wynika z konkretnych powodów. Wówczas łatwiej będzie ci się przełamać i nie powtarzać złych zachowań. Pomocny w tym będzie udział w psychoterapii . Krok drugi – uwierz w siebie i otwórz się na drugiego człowieka Jeśli nie uwierzysz w siebie i nie zaczniesz zauważać własnej wartości – nie zbudujesz intymnej relacji z drugą osobą. Przede wszystkim musisz pamiętać, że nikt nie jest doskonały. Zaakceptowanie swoich wad zmniejszy presję i oczekiwania wobec samego siebie w relacjach z innym człowiekiem. Musisz nauczyć się rozmawiać o tym, co czujesz. Komunikacja jest...

Mężczyzna siedzi nad wodą
Pixabay/Unsplash/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Przyczyny lęku przed bliskością: negatywne doświadczenia i syndrom DDA i DDD
Lęk przed bliskością może być powodem problemów w nawiązaniu i utrzymaniu satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi. Rzutuje on zarówno na przyjaźń, jak i na miłość. Przyczyny lęku przed bliskością często są irracjonalne. Ich źródłem może być wychowanie lub wcześniejsze złe doświadczenia w relacjach z innymi.

Lęk przed bliskością może być powodem problemów w nawiązaniu i utrzymaniu satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi. Rzutuje on zarówno na przyjaźń, jak i na miłość. Przyczyny lęku przed bliskością często są irracjonalne. Ich źródłem może być wychowanie lub wcześniejsze złe doświadczenia w relacjach z innymi. Unikający styl przywiązania przyczyną lęku przed bliskością Dzieciństwo jest źródłem wielu schematów, które przenosimy do dorosłego życia. Te najwcześniejsze doświadczenia często są głęboko zakorzenione w naszej psychice i nieświadomie stosujemy je w dorosłym życiu, mimo że nie zawsze są adekwatne do sytuacji. Jednym z przejawów przenoszenia schematu z relacji z rodzicami na relacje z przyjacielem lub partnerem jest właśnie lęk przed bliskością. Jego występowanie tłumaczy się nieprawidłowym wzorcem więzi między dzieckiem i jego opiekunem (najczęściej matką): unikającym stylem przywiązania .   Unikający styl przywiązania powstaje wtedy, kiedy dziecko jest odrzucane przez matkę i karane za każdą próbę nawiązania z nią bliskiego kontaktu, np. kiedy dziecko próbuje się przytulić, matka reaguje krzykiem lub nie odwzajemnia czułości. Dziecko uczy się wtedy ignorować matkę, powstrzymuje się od kolejnych prób zbliżenia się do niej. Może to prowadzić do społecznego wycofania, a nawet choroby sierocej. W dorosłym życiu takie osoby mają problem z budowaniem intymnej relacji opartej na zaufaniu. Często brak im inicjatywy w nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów, ich związki są krótkotrwałe i powierzchowne. Osoby takie mają też skłonność do poświęcania się pracy kosztem relacji z innymi ludźmi. Syndrom DDA lub DDD a zaburzenia przywiązania Innym przykładem wpływu dzieciństwa na umiejętność wchodzenia w bliskie relacje jest syndrom...

Mężczyzna siedzi między dwiema kobietami. Obie na niego patrzą.
Flickr/Ben 'Jimmy' Angel/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Jak poradzić sobie z zazdrością?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak nie być zazdrosnym i dochodzisz do wniosku, że jest to niemożliwe, bo miłość i zazdrość są nieodłączne – nie mylisz się. Zazdrość tym tylko różni się od miłości, że ma swoje granice, a przekroczenie ich może zepsuć nawet najbardziej udany związek.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak nie być zazdrosnym i dochodzisz do wniosku, że jest to niemożliwe, bo miłość i zazdrość są nieodłączne – nie mylisz się. Zazdrość tym tylko różni się od miłości, że ma swoje granice, a przekroczenie ich może zepsuć nawet najbardziej udany związek.   Zazdrość nie jest cechą wrodzoną, a wyuczoną – jej źródło tkwi w lęku , niskiej samoocenie, niedostatecznym poznaniu swojego partnera i krzywdzących stereotypach na temat płci przeciwnej. Aby pozbyć się zazdrości, podejdź do swojego problemu analitycznie. Krok 1: Zdefiniuj pojęcie miłości. Żeby uzmysłowić sobie, jak szkodliwa i irracjonalna może być zazdrość, zacznij od odpowiedzenia sobie na pytanie, czym dla ciebie jest miłość . Jeśli w swojej definicji nie pojawi się posiadanie drugiej osoby na własność lub sprawowanie nad nią kontroli, to znak, że jesteś w stanie stworzyć zdrowy związek i na takiej relacji najbardziej ci zależy. Kiedy myślisz o miłości i pierwszym, co przychodzi ci do głowy są wzajemna szczerość, zaufanie i wsparcie – jesteś na najlepszej drodze do pozbycia się zazdrości, która niszczy te wartości, przez co sprawia, że związek nie spełnia twoich oczekiwań. Krok 2: Uwolnij się od stereotypów. Nic tak nie osłabia wzajemnego zaufania jak stereotypy, które zewsząd słyszymy powtarzane jak mantrę. Mężczyzna wcale nie musi oglądać się za wszystkimi kobietami, a dziewczyna być ze swoim chłopakiem tylko dla pieniędzy. Kiedy na horyzoncie pojawi się szczupła, niebieskooka blondynka, wcale nie znaczy to, że mężczyzna myśli tylko o tym, jak bezkarnie zaciągnąć ją do łóżka, a gdy żona z entuzjazmem opowiada o nowym szefie, nie ma jeszcze powodu, aby podejrzewać ją o romans. Prawdziwe problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy rodzą się podejrzenia –...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner