Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Kwiaty na balkonie
Pixabay/Hans/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Jak zaaranżować zacieniony balkon?

Większość roślin dobrze się czuje w lekko zacienionym miejscu, jednak tylko niektóre mogą się w nim w pełni rozwinąć. Kwiaty balkonowe uprawiane w cieniu wymagają też dodatkowej pielęgnacji, ponieważ są bardziej narażone na pleśnie i choroby grzybowe.

Większość roślin dobrze się czuje w lekko zacienionym miejscu, jednak tylko niektóre mogą się w nim w pełni rozwinąć. Kwiaty balkonowe uprawiane w cieniu wymagają też dodatkowej pielęgnacji, ponieważ są bardziej narażone na pleśnie i choroby grzybowe.

Pnące rośliny balkonowe

Zacienione miejsca są szczególnie lubiane przez pnące się rośliny, które mogą oplatać poręcze lub wdrapywać się po ścianie. Niesamowity efekt zawsze gwarantuje bluszcz pospolity lub winobluszcz pięciolistkowy, znany jako dzikie wino. Rośnie bardzo szybko i nie każe długo czekać na efekt. Należy jednak pamiętać o regularnym nawadnianiu roślin, by nie straciły intensywnego zielonego koloru.

Kwiaty balkonowe cieniolubne

Kamelia japońska ma duże białe, różowe lub czerwone kwiaty. W Azji rośnie jako kilkunastometrowy krzew, ale uprawiana w doniczce nie przekracza dwóch metrów. Mniej egzotyczna i zdecydowanie mniej okazała jest niezapominajka alpejska, która ma drobne, niebieskie kwiaty. Bardzo dobrze rośnie w pojemnikach, ale nie można zapominać o tym, by ją dodatkowo nawozić. Bardzo ciekawie wyglądają kwiaty jednoroczne, na przykład niecierpki – kwitną bardzo obficie, a duża różnorodność barw i form pozwala na tworzenie wielokolorowych kompozycji. Innym kwiatem doniczkowym o bogatej palecie barw jest wiciokrzew, który dodatkowo wieczorem pięknie i intensywnie pachnie.

Uprawa kwiatów na zacienionym balkonie

Jeśli na twoim balkonie jest dużo cienia, a mimo to chciałabyś spróbować uprawiać na nim rośliny, które niezbyt go lubią, zadbaj o:

  • jasne ściany – ściany wnętrza balkonu, gdy będą pomalowane na biało lub inny jasny kolor, będą lepiej odbijały światło, które mogą zaabsorbować rośliny;
  • wentylację – jest niezbędna w zacienionym miejscu, ponieważ w cieniu szybciej rozwijają się pleśnie i choroby grzybowe. Rośliny nie powinny stać zbyt blisko siebie, żeby nawzajem sobie nie przeszkadzać i mieć czym oddychać.

Uzbrój się też w cierpliwość, ponieważ kwiaty balkonowe trzymane w cieniu zazwyczaj rosną wolniej niż te, mający stały dostęp do słońca.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Kolorowe skrzynki
© Andrea Sachs/Fotolia.com
Styl życia
Pomysły na zaaranżowanie kwiatów w skrzynkach balkonowych
Przy aranżowaniu balkonu trzeba mieć na uwadze to, czy jest on zacieniony czy nasłoneczniony, i w zależności od tego wybierać inne gatunki roślin. Warto postawić na rośliny, które długo kwitną, wtedy efekt aranżacji utrzyma się dłużej, nawet do pierwszych przymrozków.

Przy aranżowaniu balkonu trzeba mieć na uwadze to, czy jest on zacieniony czy nasłoneczniony, i w zależności od tego wybierać inne gatunki roślin. Warto postawić na rośliny, które długo kwitną, wtedy efekt aranżacji utrzyma się dłużej, nawet do pierwszych przymrozków.   Kluczem do pięknego urządzenia balkonu może być wybór kwiatów, których pędy zwisają, lub stworzenie barwnych kompozycji kwiatowych. Rośliny na słoneczny lub zacieniony balkon Jeśli balkon jest zacieniony, leży po północnej lub wschodniej stronie, należy posadzić na nim rośliny, które lubią cień albo mogą rosnąć w półcieniu . Do takich roślin balkonowych należą m.in. niecierpek i niecierpek nowogwinejski, fuksja, hortensja, bluszcz pospolity i bluszczyk kurdybanek.   Rośliny, które lubią słońce, można natomiast posadzić na balkonach południowych i zachodnich . Do roślin, które potrzebują dużo słońca , należą m.in.: werbena ogrodowa, powojnik pnący, lewkonia, nagietek, lobelia, nasturcja, pelargonia bluszczolistna i wielkokwiatowa. Najdłużej kwitnące kwiaty balkonowe Osoby, którym zależy na tym, aby rośliny zdobiły balkon przez cały sezon letni, powinny wybierać długo kwitnące kwiaty.   Do takich roślin należą m.in.: pelargonie bluszczolistne i rabatowe , których czas kwitnienia zaczyna się w maju i trwa do pierwszych przymrozków, czyli najczęściej do października; begonia – z okresem kwitnienia od czerwca do października; aksamitki – od lipca do października; niecierpek – od maja do września; surfinia (petunia) – od maja do pierwszych przymrozków; lobelia – od czerwca do października; werbena – od czerwca do października. Kwiaty do wiszących doniczek i skrzynek Wyjątkowo dekoracyjny efekt daje podwieszenie pod zadaszeniem balkonu doniczek lub koszy z roślinami o...

doniczki wiszące na ścianie balkonu
©Taiga/Fotolia
Styl życia
Pomysły na zaaranżowanie ściany małego balkonu – oryginalne kwietniki i oświetlenie
Niewielka powierzchnia balkonu sprawia, że zanim umieści się na nim jakikolwiek dekoracyjny element, trzeba dwa razy się zastanowić. Często jedyną przestrzenią małego balkonu, na której można nieco bardziej zaszaleć, jest ściana.

Niewielka powierzchnia balkonu sprawia, że zanim umieści się na nim jakikolwiek dekoracyjny element, trzeba dwa razy się zastanowić. Często jedyną przestrzenią małego balkonu, na której można nieco bardziej zaszaleć, jest ściana.   Ścianę balkonu można zaaranżować tak, aby oprócz funkcji dekoracyjnej pełniła też funkcje praktyczne . Można np. umieścić na niej zioła lub oświetlenie. Doniczki z roślinami na ścianie balkonowej Ściana balkonu będzie oryginalnie wyglądać, jeśli powiesimy na niej kilka rzędów niewielkich doniczek , w których będą rosły zioła albo trawy ozdobne. Doniczki te powinny znaleźć się w jednolitych osłonkach, np. z blachy ocynkowanej, wyposażonych w uchwyty. B ezpośrednio do ściany można przykręcić kilka metalowych szyn, jedna pod drugą. Na te szyny następnie będzie się wieszało doniczki z rosnącymi w nich roślinami.   Zamiast gotowych szyn i osłonek można do aranżacji ściany balkonowej wykorzystać słoiki jednakowej wielkości , deskę oraz metalowe obręcze. Do deski lub kilku desek należy przykręcić metalowe obręcze o średnicy odpowiadającej średnicy słoika. Powinny one zostać przymocowane tak, żeby po pionowym ustawieniu desek słoik nie wyślizgiwał się z obręczy. Deskę z przymocowanymi obręczami należy następnie przymocować do ściany balkonu. Finalnie w obręcze wkładamy słoiki z zasadzonymi w nich roślinami. Półka z palet na balkon Drewniane palety wykorzystywane w transporcie i magazynowaniu towarów mogą mieć swoje drugie życie. Jednym ze sposób ich powtórnego zastosowania może być półka na balkon. Taką paletę należy oszlifować i polakierować albo pomalować . Następnie do trzech płoz palety należy przybić cienkie deseczki tak, żeby powstały trzy podłużne skrzynie na kwiaty . W te skrzynki, po przymocowaniu palety do ściany, należy wstawić małe doniczki z roślinami o...

Ogród wertykalny
© missisya/Fotolia.com
Styl życia
Zielone ściany – ogród tropikalny w mieszkaniu
Zielone ściany to nowatorski i skuteczny sposób na ożywienie mieszkania. Stworzone za pomocą wertykalnych ogrodów lub ścian z mchu, pozwalają cieszyć się zielenią przez cały rok. Nie tylko pięknie wyglądają, ale pozwalają regulować poziom wilgoci w powietrzu oraz redukują hałas.

Zielone ściany to nowatorski i skuteczny sposób na ożywienie mieszkania. Stworzone za pomocą wertykalnych ogrodów lub ścian z mchu, pozwalają cieszyć się zielenią przez cały rok. Nie tylko pięknie wyglądają, ale pozwalają regulować poziom wilgoci w powietrzu oraz redukują hałas.   Co ciekawe, zwykle nie potrzebują podlewania , ponieważ albo mają własny system nawadniania, albo zbierają wilgoć z powietrza. Zielona ściana nie potrzebuje dużo miejsca - to doskonałe rozwiązanie dla małych mieszkań, w których cenny jest każdy centymetr. Ogród wertykalny – bujna zielona ściana Ogród wertykalny, czyli pionowy ogród, to zielona ściana stworzona z roślin, które są umocowane na specjalnych konstrukcjach . Nowoczesne, kupowane na zamówienie ściany nie wymagają podlewania, ponieważ są zaopatrzone w automatyczny system nawadniania. Te wykonane samodzielnie zwykle potrzebują już stałej opieki, ale przez dobór niewymagających roślin można zredukować czas, jaki się poświęca na pielęgnację ogrodu. Wertykalny ogród daje dodatkowo izolację termiczną i dźwiękową. Pochłania również zanieczyszczenia z powietrza i produkuje tlen. Zielona ściana najefektowniej wygląda w salonie – szczególnie, gdy jest połączona z nowoczesnym stylem.   Uwaga: bujne zielone ściany nie powinny być montowane w sypialni , ponieważ w nocy będą pobierać tlen zamiast dwutlenku węgla, a to pogorszy jakość snu. Rośliny do ogrodu pionowego Najczęściej w ogrodach wertykalnych w mieszkaniu stosuje się takie rośliny, jak: zielistka – szparagowaty o ozdobnych liściach, zroślicha, epipremnum  – wiecznie zielone pnącze, kalatea, aglaomena, maranta, filodendron, peperomia – mają bardzo dekoracyjne liście, zanokcica – rodzaj paproci, ctenanthe – o drobnych, białych kwiatkach i ozdobnych liściach, eszynantus – o...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner