Zakochana para układa serce z dłoni
© Rido/Fotolia.com
Styl życia

Zakochać się w sobie na nowo – 9 prostych sposobów na kryzys w związku

Kryzys może zdarzyć się w każdej relacji – zarówno romantycznej, jak i przyjacielskiej. W małżeństwie czy związku jest czymś normalnym i nie należy od razu zakładać, że jest początkiem końca.

Kryzys może zdarzyć się w każdej relacji – zarówno romantycznej, jak i przyjacielskiej. W małżeństwie czy związku jest czymś normalnym i nie należy od razu zakładać, że jest początkiem końca.

 

Nie wystarczy jednak przeczekać trudne czasy – miłość należy pielęgnować, a gdy nadchodzi moment, kiedy mamy wrażenie, że więcej w związku samotności niż miłości, trzeba działać.

Kasia gotuje z Polki.pl: kotlety schabowe bez bułki tartej

Jak przywrócić namiętność w związku?

1. Bądźcie bardziej czuli – bliski kontakt fizyczny (głaskanie, przytulanie) poprawia nastrój – naprawdę! 20 sekund przytulania zwiększa produkcję oksytocyny, czyli hormonu odpowiedzialnego między innymi za poczucie bliskości (link: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15206831), bez którego miłość jest niemożliwa.

2. Śpijcie blisko siebie – według badań pary, które śpią blisko siebie (np. w pozycji na łyżeczkę) cechuje większe zadowolenie ze związku. I nie mowa tu o seksie, a tylko o zaśnięciu obok siebie.

 

3. Bądźcie offline – nic tak nie zabija nastroju niż wspólny obiad i sprawdzanie w tym samym czasie wiadomości, newsów czy facebooka. Być może w sieci wre życie towarzyskie, ale tuż obok panuje samotność. Według badań z 2014 roku 70% kobiet uznaje, że nowoczesne technologie mają zły wpływ na ich związki. Ciekawe jak wyglądałyby wyniki dzisiaj.

 

4. Weźcie urlop – oderwijcie się od codziennej rutyny, pracy, służbowych maili. Wybierzcie się gdzieś – gdziekolwiek! To nie musi być wycieczka do Paryża czy Wenecji, równie dobrze pomoże oderwać się od szarej rzeczywistości weekend w SPA w lokalnym uzdrowisku.

 

5. Dziękujcie sobie – za wszystko. Za to, że poprzedniego dnia on wyniósł śmieci, mimo że był zmęczony po pracy. Za to, że ona zrobiła tak pyszny obiad. Za to, że tak mile spędziliście wieczór. I za to, że jesteście w swoim życiu. Być może wydaje się wam, że to nieistotne, bo i tak partner wie, że jesteśmy wdzięczni, ale dla niektórych rzeczy niewypowiedziane nie istnieją.

 

6. Komplementujcie się – dzięki temu partner będzie czuł, że wciąż jest atrakcyjny dla drugiej połowy. Nie zaniedbujcie miłych słów, nigdy! Psychologia miłości jasno wyraża, żeby mówić sobie jak najwięcej.

 

7. Całujcie się – 30-sekundowy pocałunek, tak jak przytulanie, wzmaga produkcję oksytocyny.

 

8. Idźcie na podwójną randkę – zaproście przyjaciół na wspólną kolację. Badania z Wayne State University dowodzą, że dzięki wspólnym spotkaniom z innymi uczucia są podsycane. Dlaczego? Ponieważ widzimy jak partner zachowuje się wobec innych osób, a to przypomina nam, co sprawiło, że się zakochaliśmy.

 

9. W ogóle idźcie na randkę!umówcie się na mieście jak za czasów, kiedy byliście w sobie szaleńczo zakochani. Gdzie wtedy bywaliście, co robiliście? Powtórzcie to.

 

Zanim wybierzecie się na terapię lub zdecydujecie się na rozstanie, spróbujcie na nowo obudzić swoje uczucia. Być może są chwilowo uśpione przez codzienną rutynę, a tak niewiele trzeba, żeby z niej wypaść.


para trzyma się za palce wskazujące
Pixabay/Takmeomeo/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Szczęśliwy hormon – oksytocyna. Na miłość, optymizm i na odchudzanie
Oksytocyna produkowana jest w podwzgórzu, a magazynuje ją przysadka mózgowa. Paradoksalnie więc – za miłość odpowiada głowa.

Oksytocyna produkowana jest w podwzgórzu, a magazynuje ją przysadka mózgowa. Paradoksalnie więc – za miłość odpowiada głowa.   Substancja ta jest przedmiotem wielu badań ze względu na jej silne oddziaływanie w różnych aspektach życia, zarówno na ciało człowieka, jak i na jego psychikę. Fakt nr 1: Oksytocyna – interakcje społeczne Udowodniono naukowo, że oksytocyna wpływa na umacnianie więzi z osobami nam znanymi oraz wzmaga agresję w stosunku do obcych. Wpływa na optymistyczne postrzeganie świata , powoduje, że jesteśmy bardziej otwarci i z łatwością nawiązujemy kontakty, podwyższa poczucie własnej wartości. Badania potwierdziły działanie oksytocyny w przełamywaniu lęków społecznych u osób nieśmiałych i wycofanych, są też dowody na to, że pomaga ona w niwelowaniu stresu pourazowego. Fakt nr 2: Oksytocyna – poród i zaangażowanie rodzicielskie Przygotowane macicy do porodu poprzez jej skrócenie i rozszerzenie należy do zadań oksytocyny, która również jest odpowiedzialna za wywołanie skurczów umożliwiających poród. Syntetyczna oksytocyna podawana jest na wywołanie porodu, gdy zachodzi taka potrzeba. Dzięki oksytocynie matki mogą karmić piersią, ponieważ pobudza ona gruczoły mleczne do produkcji mleka. Oksytocyna bywa nazywana „paliwem dla rodziców”, to właśnie dzięki niej wykazują niemal anielską cierpliwość w opiece nad potomstwem. Fakt nr 3: Oksytocyna – monogamia Wpływ oksytocyny na zachowanie monogamii u zwierząt został już dawno udowodniony, obecnie trwają próby na ludziach, które mówią, że osoby pozostające w związkach są bardziej skłonne do wierności . Fakt nr 4: Oksytocyna – przytulanie, bliskość i orgazm Grupa neuronów reagujących na oksytocynę kontroluje zachowania seksualne człowieka. Zarówno u kobiet jak i mężczyzn podczas seksu i orgazmu wydziela się oksytocyna , która sprawia, że...

Kobieca dłoń w majtkach
© Piotr Marcinski/Fotolia.com
Styl życia
Nietypowe fantazje erotyczne
Masturbacja u kobiet w dalszym ciągu uważana jest za temat tabu, choć – jak pokazują liczne badania – dotyczy wedle różnych źródeł nawet 90% pań.

Masturbacja u kobiet w dalszym ciągu uważana jest za temat tabu, choć – jak pokazują liczne badania – dotyczy wedle różnych źródeł nawet 90% pań.   Masturbacji u kobiet, zresztą podobnie jak i u mężczyzn, często towarzyszą różnego rodzaju fantazje erotyczne. Być może zaskoczy niektórych fakt, iż często te fantazje są powiązane z różnego rodzaju przemocą – różne źródła mówią o 30-60% kobiet, które przyznają się, że miały kiedyś fantazje np. na temat gwałtu . Naukowcy z University of North Texas opublikowali zbiorczą analizę około 20 badań i postawili kilka potencjalnych tłumaczeń dlaczego fantazje kobiet często dotyczą użycia wobec nich przemocy (link: http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00224490701808191 ). W skład zespołu wchodzili zarówno mężczyźni i kobiety, tak że nie można mówić o jedynie męskocentrycznych wnioskach. Skąd przemoc w erotycznych fantazjach kobiet? Naukowcy wymieniają kilka hipotetycznych źródeł, m.in.: masochizm – kobiety, które lubią uprawiać seks z elementami SM częściej mają fantazje z elementami przemocy, a nawet fantazje na temat gwałtu. Oczywiście nie oznacza to, że chciałyby, aby coś takiego wydarzyło się w rzeczywistości – nigdy nie można mylić czystej fantazji z prawdziwymi potrzebami; otwartość na różne doznania – fantazje z przemocą w tle są w tej sytuacji jedynie kolejnym nowym doświadczeniem obok wielu innych; niska samoocena – część kobiet czuje silną potrzebę potwierdzenia swojej atrakcyjności. W fantazjach przybiera to postać mężczyzny, który nie jest w stanie oprzeć się pięknej kobiecie i poddaje się żądzy; kultura przyzwalająca na przemoc – niektórzy twierdzą, że istnieje kulturowe przyzwolenie na to, by mężczyźni wykorzystywali wobec kobiet swoją przemoc, podkreślając, że mimo zmian ról społecznych na przestrzeni...

para w łóżku
©JenkoAtaman/Fotolia
Styl życia
Hormony, feromony – czym jest chemia między ludźmi?
Czasami bez problemu możemy powiedzieć, dlaczego ktoś nam się podoba – ma ładne oczy, poczucie humoru albo jest niezwykle szarmancki. Zdarza się jednak i tak, że wracamy ze spotkania z motylkami w brzuchu, ale nie mamy pojęcia dlaczego – czy to właśnie chemia między ludźmi?

Czasami bez problemu możemy powiedzieć, dlaczego ktoś nam się podoba – ma ładne oczy, poczucie humoru albo jest niezwykle szarmancki. Zdarza się jednak i tak, że wracamy ze spotkania z motylkami w brzuchu, ale nie mamy pojęcia dlaczego – czy to właśnie chemia między ludźmi?   Zanim wytłumaczę na czym polega chemia między ludźmi, musisz pamiętać o jednym – nie można sprowadzać uczucia tylko i wyłącznie do substancji, które wydziela organizm . Nie można stworzyć szczęśliwego związku jedynie na bazie feromonów, ponieważ wymaga to ciągłej pracy, budowania zaufania, intymności i zaangażowania. Oczywiście gdy między ludźmi jest chemia, jest ogólnie rzecz biorąc łatwiej, ale to nie wszystko. Chemia między ludźmi – feromony i hormony Ludzie wybierają swoich partnerów w taki sposób, by się wzajemnie uzupełniali nie tylko pod względem psychicznym, ale i... chemicznym. Na przykład kobieta, która ma wysoki poziom estrogenów będzie atrakcyjna dla mężczyzny o wysokim poziomie testosteronu . Jednak hormony to nie wszystko. Coraz częściej mówi się bowiem o ludzkich feromonach – można je nawet kupić jako dodatek do perfum lub afrodyzjaków! Po co? Żeby zwiększyć swoją atrakcyjność . Przykładem feromonu, choć naukowcy wciąż się spierają, czy można go tak nazwać, jest androstadienon – bezzapachowa substancja, występująca u mężczyzn w pocie, krwi i nasieniu. Pobudza ona podwzgórze u kobiet, co wpływa pozytywnie na ich nastrój, a pośrednio sprawia, że bardziej podoba im się mężczyzna, który wydziela androstadienon. Czy stosowanie produktów z dodatkiem feromonów jest etyczne? Jest to rodzaj podprogowej manipulacji – podczas gdy możemy się uodpornić lub być uważniejsi na manipulacje słowne, to na reakcje organizmu niewiele możemy poradzić. Czy to dobry pomysł na budowanie chemii w związku? Zwłaszcza, że do końca życia nie będzie się...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik