Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Zakochana para układa serce z dłoni
© Rido/Fotolia.com
Styl życia

Zakochać się w sobie na nowo – 9 prostych sposobów na kryzys w związku

Kryzys może zdarzyć się w każdej relacji – zarówno romantycznej, jak i przyjacielskiej. W małżeństwie czy związku jest czymś normalnym i nie należy od razu zakładać, że jest początkiem końca.

Kryzys może zdarzyć się w każdej relacji – zarówno romantycznej, jak i przyjacielskiej. W małżeństwie czy związku jest czymś normalnym i nie należy od razu zakładać, że jest początkiem końca.

 

Nie wystarczy jednak przeczekać trudne czasy – miłość należy pielęgnować, a gdy nadchodzi moment, kiedy mamy wrażenie, że więcej w związku samotności niż miłości, trzeba działać.

Jak przywrócić namiętność w związku?

1. Bądźcie bardziej czuli – bliski kontakt fizyczny (głaskanie, przytulanie) poprawia nastrój – naprawdę! 20 sekund przytulania zwiększa produkcję oksytocyny, czyli hormonu odpowiedzialnego między innymi za poczucie bliskości (link: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15206831), bez którego miłość jest niemożliwa.

2. Śpijcie blisko siebie – według badań pary, które śpią blisko siebie (np. w pozycji na łyżeczkę) cechuje większe zadowolenie ze związku. I nie mowa tu o seksie, a tylko o zaśnięciu obok siebie.

 

3. Bądźcie offline – nic tak nie zabija nastroju niż wspólny obiad i sprawdzanie w tym samym czasie wiadomości, newsów czy facebooka. Być może w sieci wre życie towarzyskie, ale tuż obok panuje samotność. Według badań z 2014 roku 70% kobiet uznaje, że nowoczesne technologie mają zły wpływ na ich związki. Ciekawe jak wyglądałyby wyniki dzisiaj.

 

4. Weźcie urlop – oderwijcie się od codziennej rutyny, pracy, służbowych maili. Wybierzcie się gdzieś – gdziekolwiek! To nie musi być wycieczka do Paryża czy Wenecji, równie dobrze pomoże oderwać się od szarej rzeczywistości weekend w SPA w lokalnym uzdrowisku.

 

5. Dziękujcie sobie – za wszystko. Za to, że poprzedniego dnia on wyniósł śmieci, mimo że był zmęczony po pracy. Za to, że ona zrobiła tak pyszny obiad. Za to, że tak mile spędziliście wieczór. I za to, że jesteście w swoim życiu. Być może wydaje się wam, że to nieistotne, bo i tak partner wie, że jesteśmy wdzięczni, ale dla niektórych rzeczy niewypowiedziane nie istnieją.

 

6. Komplementujcie się – dzięki temu partner będzie czuł, że wciąż jest atrakcyjny dla drugiej połowy. Nie zaniedbujcie miłych słów, nigdy! Psychologia miłości jasno wyraża, żeby mówić sobie jak najwięcej.

 

7. Całujcie się – 30-sekundowy pocałunek, tak jak przytulanie, wzmaga produkcję oksytocyny.

 

8. Idźcie na podwójną randkę – zaproście przyjaciół na wspólną kolację. Badania z Wayne State University dowodzą, że dzięki wspólnym spotkaniom z innymi uczucia są podsycane. Dlaczego? Ponieważ widzimy jak partner zachowuje się wobec innych osób, a to przypomina nam, co sprawiło, że się zakochaliśmy.

 

9. W ogóle idźcie na randkę!umówcie się na mieście jak za czasów, kiedy byliście w sobie szaleńczo zakochani. Gdzie wtedy bywaliście, co robiliście? Powtórzcie to.

 

Zanim wybierzecie się na terapię lub zdecydujecie się na rozstanie, spróbujcie na nowo obudzić swoje uczucia. Być może są chwilowo uśpione przez codzienną rutynę, a tak niewiele trzeba, żeby z niej wypaść.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
para trzyma się za palce wskazujące
Pixabay/Takmeomeo/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Szczęśliwy hormon – oksytocyna. Na miłość, optymizm i na odchudzanie
Oksytocyna produkowana jest w podwzgórzu, a magazynuje ją przysadka mózgowa. Paradoksalnie więc – za miłość odpowiada głowa.

Oksytocyna produkowana jest w podwzgórzu, a magazynuje ją przysadka mózgowa. Paradoksalnie więc – za miłość odpowiada głowa.   Substancja ta jest przedmiotem wielu badań ze względu na jej silne oddziaływanie w różnych aspektach życia, zarówno na ciało człowieka, jak i na jego psychikę. Fakt nr 1: Oksytocyna – interakcje społeczne Udowodniono naukowo, że oksytocyna wpływa na umacnianie więzi z osobami nam znanymi oraz wzmaga agresję w stosunku do obcych. Wpływa na optymistyczne postrzeganie świata , powoduje, że jesteśmy bardziej otwarci i z łatwością nawiązujemy kontakty, podwyższa poczucie własnej wartości. Badania potwierdziły działanie oksytocyny w przełamywaniu lęków społecznych u osób nieśmiałych i wycofanych, są też dowody na to, że pomaga ona w niwelowaniu stresu pourazowego. Fakt nr 2: Oksytocyna – poród i zaangażowanie rodzicielskie Przygotowane macicy do porodu poprzez jej skrócenie i rozszerzenie należy do zadań oksytocyny, która również jest odpowiedzialna za wywołanie skurczów umożliwiających poród. Syntetyczna oksytocyna podawana jest na wywołanie porodu, gdy zachodzi taka potrzeba. Dzięki oksytocynie matki mogą karmić piersią, ponieważ pobudza ona gruczoły mleczne do produkcji mleka. Oksytocyna bywa nazywana „paliwem dla rodziców”, to właśnie dzięki niej wykazują niemal anielską cierpliwość w opiece nad potomstwem. Fakt nr 3: Oksytocyna – monogamia Wpływ oksytocyny na zachowanie monogamii u zwierząt został już dawno udowodniony, obecnie trwają próby na ludziach, które mówią, że osoby pozostające w związkach są bardziej skłonne do wierności . Fakt nr 4: Oksytocyna – przytulanie, bliskość i orgazm Grupa neuronów reagujących na oksytocynę kontroluje zachowania seksualne człowieka. Zarówno u kobiet jak i mężczyzn podczas seksu i orgazmu wydziela się oksytocyna , która sprawia, że...

Kobieca dłoń w majtkach
© Piotr Marcinski/Fotolia.com
Styl życia
Nietypowe fantazje erotyczne
Masturbacja u kobiet w dalszym ciągu uważana jest za temat tabu, choć – jak pokazują liczne badania – dotyczy wedle różnych źródeł nawet 90% pań.

Masturbacja u kobiet w dalszym ciągu uważana jest za temat tabu, choć – jak pokazują liczne badania – dotyczy wedle różnych źródeł nawet 90% pań.   Masturbacji u kobiet, zresztą podobnie jak i u mężczyzn, często towarzyszą różnego rodzaju fantazje erotyczne. Być może zaskoczy niektórych fakt, iż często te fantazje są powiązane z różnego rodzaju przemocą – różne źródła mówią o 30-60% kobiet, które przyznają się, że miały kiedyś fantazje np. na temat gwałtu . Naukowcy z University of North Texas opublikowali zbiorczą analizę około 20 badań i postawili kilka potencjalnych tłumaczeń dlaczego fantazje kobiet często dotyczą użycia wobec nich przemocy (link: http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00224490701808191 ). W skład zespołu wchodzili zarówno mężczyźni i kobiety, tak że nie można mówić o jedynie męskocentrycznych wnioskach. Skąd przemoc w erotycznych fantazjach kobiet? Naukowcy wymieniają kilka hipotetycznych źródeł, m.in.: masochizm – kobiety, które lubią uprawiać seks z elementami SM częściej mają fantazje z elementami przemocy, a nawet fantazje na temat gwałtu. Oczywiście nie oznacza to, że chciałyby, aby coś takiego wydarzyło się w rzeczywistości – nigdy nie można mylić czystej fantazji z prawdziwymi potrzebami; otwartość na różne doznania – fantazje z przemocą w tle są w tej sytuacji jedynie kolejnym nowym doświadczeniem obok wielu innych; niska samoocena – część kobiet czuje silną potrzebę potwierdzenia swojej atrakcyjności. W fantazjach przybiera to postać mężczyzny, który nie jest w stanie oprzeć się pięknej kobiecie i poddaje się żądzy; kultura przyzwalająca na przemoc – niektórzy twierdzą, że istnieje kulturowe przyzwolenie na to, by mężczyźni wykorzystywali wobec kobiet swoją przemoc, podkreślając, że mimo zmian ról społecznych na przestrzeni...

para zakochanych
©Igor Mojzes/Fotolia
Styl życia
Związek to także obowiązek – jak o niego dbać na co dzień
Często szukamy porad na temat tego jak poprawić relacje w związku, jak przetrwać kryzys czy jak uratować związek – wniosek z tego taki, że wiedza na temat tego, jak dbać o związek, jest dla nas ważna dopiero wtedy, gdy zaczyna dziać się coś złego i pojawia się potrzeba naprawy tego, co zepsuliśmy. Tymczasem o relacje trzeba dbać nie tylko od wielkiego dzwonu czy też od kryzysu – jak to zrobić?

Często szukamy porad na temat tego jak poprawić relacje w związku, jak przetrwać kryzys czy jak uratować związek – wniosek z tego taki, że wiedza na temat tego, jak dbać o związek, jest dla nas ważna dopiero wtedy, gdy zaczyna dziać się coś złego i pojawia się potrzeba naprawy tego, co zepsuliśmy. Tymczasem o relacje trzeba dbać nie tylko od wielkiego dzwonu czy też od kryzysu – jak to zrobić? Rozmawiajcie ze sobą Żeby dbać o związek , trzeba przede wszystkim ze sobą rozmawiać. I to nie o schabowym na obiad lub chrapaniu sąsiada. Albo może inaczej – nie tylko o tym. Rozmowy o tym, jak minął dzień oczywiście też są bardzo ważne. Zmierzam do tego, jak bardzo ważne jest mówienie także o swoich uczuciach, potrzebach, wątpliwościach, planach, marzeniach i tak dalej, i tak dalej... No dobrze, jeśli jego marzeniem jest schabowy, to mówcie i o tym schabowym! Budujcie intymność Intymność to nie tylko seks. Oczywiście, seks jest ważny, ale nie zawsze oznacza miłość, szczególnie na początku związku, gdy chodzi przede wszystkim o przyjemność. Jak w takim razie budować intymność? Spędzając czas tylko we dwoje, przytulając się, całując, rozmawiając, bawiąc się, wspólnie gotując. I przede wszystkim okazując sobie uczucia. Gdy jesteście na tyle zapracowani, że trudno spontanicznie wygospodarować wspólne chwile, ustalcie jakieś terminy w grafiku . Jeśli jesteście z dala od siebie z powodu np. delegacji, starajcie się być mimo to w kontakcie, dzwoniąc do siebie, wysyłając smsy, zdjęcia. Nie dopuszczajcie do tego, żeby druga osoba miała poczucie, że całkiem zapomnieliście o niej. Żeby poprawić relacje w związku czasem wystarczy po prostu nic w nim nie zepsuć. Bądźcie dla siebie łagodni Podstawą do tego, by poprawić relacje w związku, jest wzajemna akceptacja – docenianie swoich mocnych stron, zalet, ale także i pogodzenie się z tym, że...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner