Kora dębu łagodzi zmiany skórne i podrażnienia. Wykorzystywana jest na wiele dolegliwości. Najwięcej składników leczniczych ma kora z dębu piecio- dziesięcioletniego.

Reklama

Kora dębu. Jakie ma właściwości?

Kora dębu zawiera od 9 do 15% garbników, które działają ściągająco, a w dodatku zapobiegają wydzielaniu płynów żołądkowo-jelitowych. Kora dębu oprócz garbników zawiera kwas fenolowy, flawonoidy i sole mineralne.

Kora dębu – jakie jest jej zastosowanie?

Kora dębu stosowana jest w leczeniu ostrych biegunek, wywołanych wirusami i bakteriami. Pomaga też przy problemach z hemoroidami. W dodatku dzięki taninie, która ma działanie ściągające i nie podrażnia skóry, leczy się nią choroby skórne i egzemę. Kora dębu ma także działanie przeciwzapalne i można jej używać przy zapaleniu oka. Zwalcza się nią również odmrożenia, zapalenie gardła i jamy ustnej. Co ciekawe, surowiec leczniczy wykorzystywany jest też do kąpieli nóg i stóp i zapobiega nadmiernemu poceniu się.

Jak zrobić kompres z kory dębu?

By zrobić kompres z kory dębu należy drobno ją posiekać i 1-2 łyżki gotować w 0,5 l wody przez około 15 minut. Następnie wywar trzeba wystudzić, namoczyć w nim ręcznik i położyć na chorą część skóry. W celu zwiększenia efektu warto przykryć mokrą część ręcznika suchym, a po około 3 minutach zmienić kompres na nowy. Okład trzeba powtarzać co 10-30 minut i przerwać gdy skóra się zaczerwieni.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama