Świetlik lekarski dzięki działaniu antyseptycznemu wspomaga leczenie zapalenia spojówek. Rumianek koi i nawilża zmęczone oczy. Chaber bławatek działa przeciwobrzękowo. Zioła, które łagodzą stany zapalne i podrażnienia oczu są łatwo dostępne, dlatego warto zawsze mieć je pod ręką. Wszystkie te rośliny wchodzą często w skład preparatów okulistycznych.

Reklama

Przed kuracją z użyciem świetlika lekarskiego należy najpierw upewnić się, czy nie jest się na niego uczulonym. Aby wykluczyć nadwrażliwość na niego, najlepiej posmarować wewnętrzną część nadgarstka przygotowanym z suszu odwarem.

Jak stosować rumianek pospolity na oczy?

Ze względu na wysoką zawartość olejku eterycznego rumianek ma silne właściwości bakteriobójcze. Dlatego jest szczególnie skuteczny jako środek na zapalenie spojówek. Napar z koszyczków rumianku jest znakomicie tolerowany przez skórę, łagodzi podrażnienia i delikatnie nawilża. Chamazulen to związek przeciwalergiczny, w który bogaty jest rumianek. Z tego względu szczególnie skutecznie łagodzi wszelkiego rodzaju reakcje uczuleniowe.

Zobacz także

Z rumianku można robić okłady, używając zaparzonych i ostudzonych ekspresowych torebek z tym ziołem. Napar stosuje się do przemywania oczu, szczególnie w czasie zapalenia spojówek lub profilaktycznie w przypadku przemęczenia narządu wzroku. W tym celu najlepiej zamoczyć w ciepłym (lecz nie gorącym) płynie wacik kosmetyczny lub jałową gazę i przemyć każde oko. Ważne jest, by nie zamaczać ponownie gazika, który miał kontakt z chorym okiem, ponieważ można w ten sposób zainfekować napar. Napar z rumianku można przygotować z koszyczków rumianku lub zioła w postaci torebek. 1 łyżkę suszu zalewa się wrzątkiem i naparza pod przykryciem przez 15 minut, przecedza i stosuje zgodnie z potrzebą.

Płukanki i okłady ze świetlika lekarskiego

Świetlik działa antyalergicznie, przeciwzapalnie i ściągająco, dzięki czemu łagodzi obrzęki, niwelując tzw. worki pod oczami. Ponadto zawarte w nim garbniki i histamina działają uszczelniająco na naczynia włosowate znajdujące się w siatkówce oka. Stosowanie okładów oraz maści z dodatkiem świetlika zaleca się w przypadku zapalenia spojówek. Tego rodzaju kuracja jest również skuteczna na zmęczone i przekrwione oczy.

Jak przygotować płukankę ze świetlika? 1 łyżkę suszu zalać szklanką wody i gotować na małym ogniu pod przykryciem przez około 20 minut. Odstawić na 5 minut, przecedzić i ostudzić. Zmoczyć jałową gazę w płynie i przemyć kilkukrotnie oczy. Proces należy powtarzać do momentu ustąpienia objawów. Za każdym razem należy przygotować świeży odwar.

Chaber bławatek – okulistyczne właściwości

Łodygi i kwiaty chabra są bogate w flawonoidy, które wykazują działanie silnie antyseptyczne i przeciwzapalne. Przygotowany z nich napar jest szczególnie pomocny w łagodzeniu podrażnień i zaczerwienień wywołanych słońcem, zbyt długą pracą przy komputerze lub zapaleniem spojówek. Obecne w chabrze antocyjany niwelują obrzęki i poprawiają ukrwienie w naczyniówce i tęczówce oka, co poprawia jakość widzenia.

Chaber najlepiej stosować w postaci kompresów. W tym celu należy zaparzyć pod przykryciem 1 łyżkę suszonych kwiatów bławatka, zalewając je szklanką wrzątku. Po 15 minutach przecedzić i ostudzić i stosować do przemywania powiek, ich brzegów. Kuracja taka szybko przynosi ulgę.

Reklama

Inne zioła łagodzące podrażnienia oczu

Inne rośliny, które przynoszą ulgę w czasie alergicznego podrażnienia, zaczerwienienia oraz łzawienia oczu, to nagietek lekarski, gorzkink kanadyjski, gwiazdnica pospolita oraz prawoślaz. Natomiast skrzyp polny szczególnie dobrze sprawdza się w leczeniu pomocniczym jęczmienia i jaskry.

Reklama
Reklama
Reklama