Przemoc domowa
© Dan Race/Fotolia.com
Styl życia

Syndrom sztokholmski: może się zdarzyć także w związku

Syndrom sztokholmski w związku cechuje toksyczne relacje, w których jeden z partnerów działa destrukcyjnie na drugiego. Często łączy się z przemocą i to nie tylko fizyczną, ale i psychiczną.

Syndrom sztokholmski w związku cechuje toksyczne relacje, w których jeden z partnerów działa destrukcyjnie na drugiego. Ofiara usprawiedliwia sprawcę, nie chcąc uznać jego winy. I to mimo, że sprawca stosuje przemoc: nie tylko psychiczną, ale i fizyczną.

 

Nazwa syndromu sztokholmskiego pochodzi od wydarzeń, jakie rozegrały się w 1973 roku, w Sztokholmie. Podczas napadu na bank Kreditbanken bandyci wzięli zakładników, których przetrzymywali przez sześć dni. Przez ten czas zakładnicy zaczęli identyfikować się z napastnikami, tak że po uwolnieniu bronili zachowań prześladowców.

 

Syndrom sztokholmski, czyli identyfikowanie się ofiary z napastnikiem występuje też w związkach.  Partner, który jest krzywdzony, broni swojego prześladowcy, znajduje wytłumaczenia dla jego zachowań. 

 

Syndrom sztokholmski w związku sprawia, że w relacji dominują dwa uczucia – miłość i strach.

Objawy syndromu sztokholmskiego w związku

  • Izolacja – partner, który pełni role oprawcy w związku, dostrzega, że bliscy drugiej osoby (rodzina, przyjaciele) mogą stanowić zagrożenie dla panujących porządków. W związku z tym ogranicza ich możliwości kontaktowania się – nawet jeśli nie robi tego bezpośrednio, to okazuje swoje niezadowolenie. Ofiara natomiast nie chcąc narażać się na kolejne nieprzyjemności, w końcu sama zaczyna spotkań z bliskimi unikać.

 

  • Brak krytycyzmu – ofiara usprawiedliwia oprawcę, a jego zachowania racjonalizuje jako działanie dla jej dobra. Tłumaczy agresywnego partnera, który nie jest w jej oczach winny, a jest raczej ofiarą otoczenia – jego zachowanie ma wynikać z trudnego dzieciństwa, złych doświadczeń z poprzednimi partnerami, nieżyczliwych ludzi, systemu itd.

 

  • Niezdolność do ucieczki – ofiara mimo poczucia, że nie jest w związku szczęśliwa, nie może go opuścić. Może to wynikać z braku wiary w to, że jest w stanie sobie sama poradzić. Czasami wiążą ją zobowiązania finansowe, np. kupno mieszkania, kredyt, wszystkie najważniejsze inwestycje są przepisane na “oprawcę”.

 

  • Wszystko dla niego – wszystkie decyzje ofiary są podejmowane i oceniane przez pryzmat oprawcy, czyli tego, czego on potrzebuje lub za co może się gniewać.

Syndrom sztokholmski w związku – jak z niego wyjść?

Najbardziej pomocni w tym wypadku będą bliscy ofiary, którzy będą ją wspierali i pomagali wyjść z toksycznej relacji. Powinni pamiętać przy tym, że rozluźnienie kontaktu nie wynikało z tego, że osoba przestała ich kochać – lęk przed partnerem był zbyt silny, by mogła stawić mu czynny opór. Niekiedy pomoc bliskich nie wystarcza i potrzebne jest wsparcie specjalistów.


 

Dziewczyna i rowery
Flickr/Matthew Kenwrick/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Syndrom sztokholmski – tak nienawidzę, że aż kocham
Czy można czuć sympatię i solidarność z osobą, która nas przetrzymuje i stosuje przemoc? Tak w dużym skrócie wygląda syndrom sztokholmski. Pierwszy opisany przypadek wzbudził zamieszanie w środowisku psychologów. Dziś już wiadomo, że nie jest niczym niezwykłym. Co gorsza – często można go zaobserwować w codziennym życiu.

Czy można czuć sympatię i solidarność z osobą, która nas przetrzymuje i stosuje przemoc? Tak w dużym skrócie wygląda syndrom sztokholmski. Pierwszy opisany przypadek wzbudził zamieszanie w środowisku psychologów. Dziś już wiadomo, że nie jest niczym niezwykłym. Co gorsza – często można go zaobserwować w codziennym życiu. Skąd się wzięła nazwa „syndrom sztokholmski”? W 1973 roku w stolicy Szwecji dwóch mężczyzn dokonało napadu na bank. Przez sześć dni przetrzymywali zakładników. Gdy po niecałym tygodniu policja ich uwolniła, okazało się, że nie chcieli oni opuścić banku i nie żywili żadnej urazy do porywaczy. Co więcej – bronili ich i chcieli z nimi w dalszym ciągu utrzymywać kontakt. Te nietypowe zachowanie nazwano „syndromem sztokholmskim”. Syndrom sztokholmski – historia Nataschy Kampusch Jedna z najbardziej tajemniczych zagadek kryminalnych w Austrii wciąż nie została całkowicie rozwikłana. Natascha Kampusch została porwana przez Wolfganga Priklopila, gdy miała 10 lat. Mężczyzna przetrzymywał ją i wykorzystywał seksualnie przez 8 lat. Gdy w 2006 roku dziewczynie udało się uciec, Priklopil popełnił samobójstwo. Można przypuszczać, że Natascha odczuła wielką ulgę, dowiedziawszy się o tym. Nic z tych rzeczy. Co więcej – gdy powiedziano jej o śmierci jej porywacza, dziewczyna wybuchła płaczem i zaczęła obwiniać o to policję. Na podstawie historii Nataschy w 2013 powstał film pt. „3096 dni” w reżyserii Sherry'ego Hormanna. Na czym polega syndrom sztokholmski? Syndrom sztokholmski to nietypowa strategia, stosowana przez umysł, by krótko mówiąc – przetrwać. Pojawia się w sytuacjach traumatycznych, podczas których spełnione są następujące warunki: ofiara czuje, że jej przeżycie zależy od dobrej woli sprawcy,...

mężczyzna po alkoholu
©sdecoret/Fotolia
Styl życia
Przemoc po alkoholu – gdzie szukać pomocy
Agresja po alkoholu jest niestety dość powszechnym zjawiskiem – stała się niemal społecznym problemem, który dotyka coraz więcej polskich domów. Na szczęście pojawia się także coraz więcej miejsc, do których mogą zgłosić się osoby doświadczające przemocy. Takich zachowań nie można bagatelizować i gdy tylko partner podniesie na ciebie po raz pierwszy rękę, powinnaś zareagować.

Agresja po alkoholu jest niestety dość powszechnym zjawiskiem – stała się niemal społecznym problemem, który dotyka coraz więcej polskich domów. Na szczęście pojawia się także coraz więcej miejsc, do których mogą zgłosić się osoby doświadczające przemocy. Takich zachowań nie można bagatelizować i gdy tylko partner podniesie na ciebie po raz pierwszy rękę, powinnaś zareagować. Agresja po alkoholu w badaniach Peter R. Giancola, profesor psychologii Uniwersytetu Kentucky, przeprowadził badanie, mające sprawdzić czy i jak duży wpływ ma spożywanie alkoholu na poziom agresji (link: http://www.sciencedaily.com/releases/2014/08/140813182205.htm ). Wyniki nie były zaskoczeniem, ale potwierdziły to, co z codziennej obserwacji było wiadome od dawna – po alkoholu ludzie stają się o wiele bardziej agresywni. Dotyczy to obu płci, jednak poziom agresji u mężczyzn jest o wiele wyższy niż u kobiet. Co robić, gdy jest się ofiarą przemocy Nadużywanie alkoholu i stosowanie przemocy wobec bliskich niestety często idą ze sobą w parze. Osoby, które doświadczają w rodzinie przemocy, mogą liczyć na wsparcie Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy „Niebieska Linia”. Oferują wsparcie w różnej formie.   Poradnia telefoniczna Niebieskiej Linii jest czynna w dni powszednie w godzinach 12-18, a w soboty i niedziele 10-16 . Dyżury pełnią specjaliści – psycholodzy i prawnicy, którzy nie tylko poinstruują, w jaki sposób reagować w konkretnej sytuacji, ale także jakie dalsze kroki w związku z trudną sytuacją domową można przedsięwziąć. Telefon Niebieskiej Linii: 22 668-70-00.   Oprócz kontaktu telefonicznego można skontaktować się także z poradnią internetową pod adresem pogotowie@niebieskalinia.pl . Specjaliści, odpowiadając na maile, udzielają takich samych informacji jak telefonicznie, czyli mówią o możliwościach prawnych, prawach ofiary ,...

Twarz zakryta dłońmi
Pixabay/geralt/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Czy z psychopatą da się żyć?
Zdarza się, że w złości nazywamy kogoś psychopatą. Jak wygląda „prawdziwy” psychopata? Ten rodzaj zaburzenia dyssocjalnego objawia się nieumiejętnością nawiązywania relacji, uczenia się norm moralnych i brakiem empatii.

Zdarza się, że w złości nazywamy kogoś psychopatą. Jak wygląda „prawdziwy” psychopata? Ten rodzaj zaburzenia dyssocjalnego objawia się nieumiejętnością nawiązywania relacji, uczenia się norm moralnych i brakiem empatii. Cechy osobowości psychopatycznej Osobowość psychopatyczną charakteryzuje zespół cech: brak empatii, czyli współodczuwania, brak wyrzutów sumienia, wysoka, ale przy tym nieadekwatna samoocena, skłonność do oszustwa i manipulacji, łatwość wypowiedzi, impulsywność i słaba kontrola zachowania, brak odpowiedzialności, wcześnie stwierdzone różnego typu zaburzenia zachowania, a w dorosłości zachowania antyspołeczne. Osoba wykazująca cechy osobowości psychopatycznej nie potrafi korzystać ze swojego doświadczenia i konsekwentnie powtarza zachowania, nawet jeśli była w przeszłości za nie karana. Wynika to z braku poczucia winy i nieodczuwaniu lęku przed ewentualnymi konsekwencjami. Ogólnie psychopaci mają  problem z tworzeniem planów życiowych  i ich realizowaniem.   W kontakcie z innymi ludźmi taka osoba może sprawiać wrażenie towarzyskiej, pełnej uroku osobistego, potrafi wzbudzić do siebie zaufanie, jednocześnie jednak nie umie wchodzić w długotrwałe interakcje społeczne i cechuje ją ubóstwo emocjonalne. Można powiedzieć, że psychopata nie ma potrzeby nawiązywania relacji. Po co więc to robi? Żeby wykorzystać innych do swoich celów, bardzo umiejętnie manipuluje ludźmi. Jak powstaje osobowość psychopatyczna? Mimo wielu badań nie ma wśród naukowców zgody co do przyczyn psychopatii. Istnieją teorie zakładające, że ma ona charakter wrodzony i może wynikać ze specyficznego działania neuroprzekaźników czy też układu nerwowego. Konsekwencją tego są zaburzenia funkcjonowania sfery emocjonalnej i...

Nasze akcje
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner