Podstawą szczęśliwego związku jest wzajemne zaufanie. Łatwo jednak je stracić, gdy w codziennych rozmowach mijamy się z prawdą. Kłamstwa w związku się zdarzają i bywa, że są różnego kalibru – nie każde może nieść za sobą poważne konsekwencje, ale kiedyś czara goryczy się przeleje...

Reklama

Białe kłamstwo w związku

Białe kłamstwo to mówienie nieprawdy po to, by nie zranić drugiej osoby. Osoba je stosująca nie ma złej woli i po prostu nie chce sprawić przykrości. Nazywa się je także kłamstwami altruistycznymi. Zwykle dotyczą one błahych spraw, które tak naprawdę nie mają większego znaczenia. Takie kłamstwa w związku zdarzają się najczęściej – czy wyglądam grubo, czy cieszysz się na przyjazd mojej mamy, czy smakował ci obiad... Niekiedy sami wymuszamy takie kłamstwa, zadając określone pytania.

Kłamstwa w związku – po co?

Kłamać można zasadniczo na dwa sposoby, choć oczywiście specjaliści wymieniają dużo rodzajów kłamstw, np. manipulacyjne – by wzbudzić w kimś poczucie winy czy egotystyczne mające poprawić swój wizerunek. Jednak ogólnie kłamstwa polegają na:

  • ukrywaniu prawdy – teoretycznie osoba nie kłamie i nie przekazuje fałszywych informacji, ale jednak nie podaje też prawdziwych;
  • fałszowaniu rzeczywistości – czyli osoba nie tylko nie mówi, jak wyglądają fakty, ale przekazuje także informacje niezgodne z rzeczywistością.

W jakie kłamstwa w związku nie warto wierzyć?

Oprócz niewinnych kłamstw, które właściwie są mówione w dobrej wierze, zdarzają się oczywiście i takie, które przynoszą więcej złego i mogą doprowadzić do rozpadu związku. Partner dostaje telefony i smsy o dziwnych porach i nie mówi od kogo? Albo też jego wymówki nie są zbyt wiarygodne? Ukrywa przed tobą problemy finansowe? W poważnym związku nie powinno się zatajać spraw dotyczących przeszłości, finansów, relacji z innymi ludźmi – tych obecnych oraz z przeszłości (była dziewczyna, żona, dzieci z poprzedniego związku). Tajemnicą nie powinien być też ogólny stan zdrowia. Związku nie można opierać na półsłówkach, wyobrażeniach i... właśnie kłamstwach. Sam staje się wtedy jedynie iluzją relacji.

Zobacz także
Reklama

Kłamstwo w związku – szczególnie gdy wychodzi na jaw – jest najskuteczniejszym sposobem na to, by zniszczyć zaufanie w związku. Trudno jest zacząć wierzyć i ponownie zaufać kłamcy, a bez tego żadna relacja nie potrwa zbyt długo.

Reklama
Reklama
Reklama