kłotnia między kobietą a mężczyzną
Pixabay/webar4i/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Chorobliwa zazdrość – sprawdź, jak możesz ją przezwyciężyć w związku!

Chorobliwą zazdrość należy odróżnić od naturalnego w związku niepokoju o uczucia partnera. Zwykła zazdrość przeradza się w patologiczną głównie u osób z niskim poczuciem własnej wartości.

Chorobliwą zazdrość należy odróżnić od naturalnego w związku niepokoju o uczucia partnera. Zwykła zazdrość przeradza się w patologiczną głównie u osób z niskim poczuciem własnej wartości.

Co to jest chorobliwa zazdrość?

Chorobliwa zazdrość to zaburzenie psychopatologiczne, którego podłożem jest podświadomy lęk przed odrzuceniem. Często na to schorzenie cierpią osoby z niskim poczuciem własnej wartości czy z niską samooceną. To u nich narasta najsilniej poczucie nieuniknionej straty i zagrożenia ze strony osób, które przez „chorych” będą uważane za bardziej atrakcyjne.

Jak zazdrosny, to dobrze…

Wiele słyszy się o tym, że zazdrość partnera w związku to jawny dowód na to, że zależy mu na tej relacji i powinno się odczytywać takie zachowanie jako pozytywny aspekt relacji. Inni powiedzą, że to uczucie podgrzewa miłość i buduje jej trwałość, a także wprowadza lekkie urozmaicenie do codziennego życia. Nawet nasze babcie mówiły: zazdrość to siostra miłości! Jakby nie podejść do tematu – to naturalne ludzkie odczucie! Co kiedy zachowanie zazdrosnego partnera wychodzi poza granicę normy?

Objawy chorobliwej zazdrości

Partner, który jest zbyt zazdrosny, uzależnia drugą osobę od siebie, nie pozwalając jej na relacje społeczne z innymi ludźmi. „Zazdrośnik” odznacza się przede wszystkim zaborczością i nadmierną kontrolą, jednocześnie z czasem zakazuje swojej drugiej połówce normalnie żyć w społeczeństwie. Pilnie śledzi każdy ruch partnera. Zazdrośnika „zjada od środka” lęk, że może zostać opuszczony na rzecz innej osoby, dlaczego każdy gest czy spojrzenie ukochanej (lub ukochanego) w stronę innej osoby traktuje jak największe na świecie niebezpieczeństwo.

Jak radzić sobie z chorobliwą zazdrością?

Z chorobliwą zazdrością powinna walczyć przede wszystkim osoba, która na nią cierpi.

  • Zazdrośnik musi zacząć kontrolować siebie, a nie partnera – uświadomić sobie, co tak naprawdę motywuje go do ataków zazdrości i zacząć z tym walczyć.
  • Powinien zwrócić szczególną uwagę na obiekt zazdrości – pomoże mu to uświadomić sobie, że nie sama osoba jest podmiotem destrukcyjnego uczucia, a może właśnie pojedyncze zachowanie, które drażni i wywołuje frustrację.
  • Poznać lepiej siebie i swoje potrzeby, co pomoże nabrać dystansu do całej sytuacji i odwrócić uwagę od ciągłej chęci kontrolowania partnera.
  • Osoba, która poprzez zazdrość popada w ataki szału i furii, powinna zacząć kontrolować swoje emocje i unikać sytuacji, powodujących takie zachowanie.

 

Pamiętaj – w szczególnie nasilonej postaci chorobliwej zazdrości należy zgłosić się do psychiatry lub psychoterapeuty. Niestety sama doraźna pomoc może stać się nieskuteczna, a wręcz niebezpieczna.

 

Para się kłóci
©olly/Fotolia
Styl życia
Czy będąc w związku potrzebujemy odrobiny zazdrości?
W małych dawkach zazdrość może pokazać siłę więzi między partnerami, rozbudzić pożądanie czy uświadomić, że musimy cały czas starać się o siebie nawzajem. Ciągła zazdrość w związku może spowodować poczucie osaczenia, izolowania od potencjalnie zagrażającego relacji towarzystwa, co skutkuje uczuciem zmniejszenia się życiowej przestrzeni i pragnieniem ucieczki.

W małych dawkach zazdrość może pokazać siłę więzi między partnerami, rozbudzić pożądanie czy uświadomić, że musimy cały czas starać się o siebie nawzajem. Ciągła zazdrość w związku może spowodować poczucie osaczenia, izolowania od potencjalnie zagrażającego relacji towarzystwa, co skutkuje uczuciem zmniejszenia się życiowej przestrzeni i pragnieniem ucieczki. Zazdrość w związku Zazdrość w relacji partnerskiej warunkują przyczyny: zewnętrzne - niewłaściwe zachowanie ukochanego, np. chłód, obojętność, brak czasu; wewnętrzne - tkwiące w psychice, np. zaniżona samoocena, negatywne wzorce jako następstwo nieudanych związków, spowodowane negatywnymi doświadczeniami z dzieciństwa przekonanie, że na miłość trzeba zasłużyć, zależność pomiędzy samooceną a opinią partnera, zespół Otella (u alkoholików - wymuszanie przyznania się do zdrady przemocą). Kobiety radzą sobie z zazdrością zwiększając własną atrakcyjność fizyczną, natomiast płeć brzydka stosuje taktykę demonstrowania swoich zasobów - kupowanie prezentów, zapraszanie do restauracji. Zdrowa zazdrość występuje w sytuacji realnego zagrożenia zdradą , niezdrowa to tylko irracjonalne o niej przekonanie, niepoparte dowodami. Czy zazdrość w związku jest potrzebna Odrobina zazdrości może być dla związku jak powiew świeżego powietrza - pokazuje siłę więzi, uświadomi, że musimy się starać, rozbudzi namiętność. Zazwyczaj jednak ofiara ciągłych oskarżeń, która ma czyste sumienie, odbiera je jako kurczenie się przestrzeni życiowej, wymuszanie izolacji społecznej. Osaczanie wywołuje poczucie duszenia się i chęć ucieczki. A skoro w oczach partnera i tak jesteśmy winni i na pewno mamy coś na sumieniu, możemy nie do końca świadomie chcieć dać mu nauczkę i naprawdę go zdradzimy . Musimy kłamać, gdzie i z kim się wybieramy i systematycznie oddalamy...

Mężczyzna siedzi między dwiema kobietami. Obie na niego patrzą.
Flickr/Ben 'Jimmy' Angel/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Jak poradzić sobie z zazdrością?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak nie być zazdrosnym i dochodzisz do wniosku, że jest to niemożliwe, bo miłość i zazdrość są nieodłączne – nie mylisz się. Zazdrość tym tylko różni się od miłości, że ma swoje granice, a przekroczenie ich może zepsuć nawet najbardziej udany związek.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak nie być zazdrosnym i dochodzisz do wniosku, że jest to niemożliwe, bo miłość i zazdrość są nieodłączne – nie mylisz się. Zazdrość tym tylko różni się od miłości, że ma swoje granice, a przekroczenie ich może zepsuć nawet najbardziej udany związek.   Zazdrość nie jest cechą wrodzoną, a wyuczoną – jej źródło tkwi w lęku , niskiej samoocenie, niedostatecznym poznaniu swojego partnera i krzywdzących stereotypach na temat płci przeciwnej. Aby pozbyć się zazdrości, podejdź do swojego problemu analitycznie. Krok 1: Zdefiniuj pojęcie miłości. Żeby uzmysłowić sobie, jak szkodliwa i irracjonalna może być zazdrość, zacznij od odpowiedzenia sobie na pytanie, czym dla ciebie jest miłość . Jeśli w swojej definicji nie pojawi się posiadanie drugiej osoby na własność lub sprawowanie nad nią kontroli, to znak, że jesteś w stanie stworzyć zdrowy związek i na takiej relacji najbardziej ci zależy. Kiedy myślisz o miłości i pierwszym, co przychodzi ci do głowy są wzajemna szczerość, zaufanie i wsparcie – jesteś na najlepszej drodze do pozbycia się zazdrości, która niszczy te wartości, przez co sprawia, że związek nie spełnia twoich oczekiwań. Krok 2: Uwolnij się od stereotypów. Nic tak nie osłabia wzajemnego zaufania jak stereotypy, które zewsząd słyszymy powtarzane jak mantrę. Mężczyzna wcale nie musi oglądać się za wszystkimi kobietami, a dziewczyna być ze swoim chłopakiem tylko dla pieniędzy. Kiedy na horyzoncie pojawi się szczupła, niebieskooka blondynka, wcale nie znaczy to, że mężczyzna myśli tylko o tym, jak bezkarnie zaciągnąć ją do łóżka, a gdy żona z entuzjazmem opowiada o nowym szefie, nie ma jeszcze powodu, aby podejrzewać ją o romans. Prawdziwe problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy rodzą się podejrzenia –...

kobieta kłóci się z mężczyzną
©W. Heiber Fotostudio/fotolia
Styl życia
Jak walczyć z zaborczością i zazdrością w związku – 6 kroków
Zaborczość i zazdrość nie są dobrymi doradcami. Potrafią wyrządzić wiele szkody w relacji, a nawet doprowadzić do jej rozpadu. Co zrobić, żeby zaborczość w związku nie okazała się silniejsza niż miłość?

Zaborczość i zazdrość nie są dobrymi doradcami. Potrafią wyrządzić wiele szkody w relacji, a nawet doprowadzić do jej rozpadu. Co zrobić, żeby zaborczość w związku nie okazała się silniejsza niż miłość?   1. Przestań oglądać się za siebie – możliwe, że kiedyś ktoś cię zranił, zdradził czy okłamał, ale pamiętaj, że teraz jesteś w nowym związku z kompletnie inną osobą. Nie możesz już zmienić przeszłości, więc zostaw ją za sobą i skoncentruj się na obecnej relacji . Nie pozwól, żeby przeszłość ją zrujnowała.   2. Nie kontroluj partnera – nie pozwól, by wszystkie twoje lęki i obawy koncentrowały się na partnerze. Uwierz, że cię kocha choćby dlatego, że wybrał właśnie ciebie do tego, by być razem.   Świetnym sposobem na to, żeby walczyć z zazdrością jest poznanie grona znajomych ukochanej osoby. Dzięki temu będziesz wiedzieć, z kim spędza wolny czas, a to sprawi, że wyobraźnia przestanie pracować tak intensywnie.   3. Nie próbuj zmieniać ukochanej osoby – jeśli np. była bardzo towarzyska gdy się poznaliście, dlaczego chcesz, żeby teraz z tego całkiem zrezygnowała. Nie bez powodu zauroczyła cię właśnie ta osoba – może nudziarz nawet nie wzbudziłby zainteresowania?   4. Nie szpieguj – wielu osobom zdarzyło się przeczytać otwartego maila czy podejrzeć historię połączeń partnera, nie mówiąc już o sprawdzeniu od góry do dołu publicznego profilu na portalu społecznościowym i komentarzy pod zdjęciami. Tacy już jesteśmy – ciekawscy, ale czasami trochę za bardzo. Jeśli próbujesz sprawdzać telefon partnera lub logować się na jego konta, tworzysz coraz większe rysy na waszej relacji, które z czasem mogą przeobrazić się w dziury nie do załatania .   5. Zmierz się ze swoimi demonami – dlaczego się tak zachowujesz, dlaczego zaborczość w twoim związku...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner