Kobieta w basenie
© yanlev/Fotolia.com
Styl życia

Rodzaje okularów pływackich – dla amatorów i profesjonalistów

Okulary pływackie należy dopasować do oczodołów. Do wyboru mamy okulary miękkie, półtwarde, profesjonalne, korekcyjne i nieparujące.

Okulary pływackie należy dopasować do oczodołów. Do wyboru mamy okulary miękkie, półtwarde, profesjonalne, korekcyjne i nieparujące.

 

Pasek tylny i docisk do głowy na okularach pływackich powinny być wykonane z gumy silikonowej. Dobrym wyborem będą również okulary z podwójnym paskiem z tyłu głowy – zwłaszcza dla osób, które wykonują dużo skoków do wody.

Test okularów na basen

Okulary pływackie zabezpieczają oczy przed chlorem. Przy zakupie nie ma możliwości przetestowania ich w wodzie, ale można zminimalizować ryzyko niezadowolenia z zakupów - wystarczy docisnąć i przyssać okulary do oczodołów sprawdzając, jak długo się utrzymają. Dobre okulary powinny pozostać przyssane przez min. 5 sekund. Powinny też idealnie przylegać do twarzy i dokładnie pokrywać oko.

Rodzaje okularów na basen dla dzieci i dorosłych

Warto zwrócić uwagę, czy okulary zapewniają ochronę UV. Dobrze, aby szkła okularów pływackich były wykonane z wysokiej jakości tworzywa krystalicznego lub z prawdziwego, grubego, hartowanego szkła.

 

Na rynku dostępne są różnorodne modele okularów na basen:

 

  • Okulary miękkie – polecane początkującym pływakom i dzieciom (mali pływacy mają do dyspozycji specjalną linię rozmiarów i dekoracji). Okulary mają grubą warstwę gumowej obwódki, dzięki czemu ich noszenie nie jest bolesne.
  • Okulary półprofesjonalne – mają mniej gumowej obwódki, ale zapewniają większe pole widzenia. Są mniej wygodne niż okulary miękkie.
  • Okulary twarde (szwedki) – przeznaczone dla profesjonalistów. Są to okulary o najszerszym polu widzenia. Wpijają się w oczodoły, przez co mogą powodować dyskomfort. Składa się je samodzielnie. Często wyposażone są w funkcję mirror – lustrzaną soczewkę, która zmniejsza blask, poprawiając komfort pływania.
  • Korekcyjne okulary do pływania – na zamówienie można kupić okulary korygujące wadę wzroku. Zwykle kupuje się dwie pary szkieł, łączy noskiem i doczepia gumowy sznurek.
  • Nieparujące okulary pływackie – mają specjalną wewnętrzną powłokę antifog, która chroni okulary przed zaparowaniem. Bardzo się przydaje szczególnie wtedy, gdy jest duża różnica temperatur między wodą a powietrzem.

Cena okularów pływackich

Cena za okulary waha się od 20 do 120 złotych. Wszystko zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane i marki. Na pewno nie warto kupować najtańszych okularów – bardzo szybko zaczną parować i przepuszczać wodę. W najtańszych modelach często stosuje się tasiemkę gumową, która pęka po kilku użyciach. Nie warto również kupować okularów pływackich, których szkła uszczelniane są gąbką (przeciekają i odpadają).

okulary i badanie wzroku
©stalnyk/Fotolia
Fleszstyle
O czym pamiętać, kupując okulary?
Wybór okularów powinien być podyktowany nie tylko kształtem twarzy osoby, która ma je nosić. Istotny jest także materiał, z którego wykonano oprawkę i przeznaczenie szkieł.

Wybór okularów powinien być podyktowany nie tylko kształtem twarzy osoby, która ma je nosić. Istotny jest także materiał, z którego wykonano oprawkę i przeznaczenie szkieł. Rozmiar okularów Czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest rozmiar okularów . Musi być dopasowany do wielkości twarzy. Ważne są też preferencje do rodzaju oprawek. Można wybierać spośród pełnych, prostokątnych albo na żyłkę. Istotny jest też wiek osoby, która je będzie nosić, a także jej styl i upodobania kolorystyczne. Przeznaczenie okularów Istotną kwestią jest przeznaczenie okularów. Jeżeli mają służyć do czytania , szkła powinny być duże, by oprawki nie ograniczały pola widzenia. Okulary na co dzień powinny dawać komfort noszenia, więc powinny być dopasowane. Czasami wąskie oprawki mogą być za małe. Wielkość i waga szkieł okularowych Szkła okularowe, ich wielkość i waga, także mają znaczenie. W przypadku osób z dużymi wadami wzroku, może się to wiązać z problemem dopasowania konkretnego modelu oprawek do szkieł o odpowiednich parametrach. Jednakże metody szlifowania szkieł rozwiązują te niedogodności. Materiał oprawek Materiał, z którego wykonano oprawki, również jest istotny. Plastikowe oprawki są lekkie, ale podatne na działanie temperatury. Cechują się ograniczoną żywotnością. Metalowe oprawki są odporne na codzienne użytkowanie. Z kolei oprawki tytanowe albo wykonane z mieszanych materiałów łączą zalety obu materiałów, to znaczy są odporne na uszkodzenia, więc wytrzymałe, ale i lekkie.   Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre materiały oprawek mogą wywołać uczulenie. To szczególnie ważne w przypadku osób z alergią, które powinny szukać oprawek antyalergicznych . Mogą one wybrać oprawki ze stali nierdzewnej. By sprawdzić podatność na alergię, trzeba wykonać test alergiczny na poszczególne...

kobieta w okularach progresywnych
©Konstantin Yuganov/fotolia
Styl życia
Użyteczne i komfortowe okulary progresywne
Okulary progresywne umożliwiają widzenie na każdą odległość. W jednej soczewce progresywnej mieszczą się dwa obszary o różnej zdolności skupiania. Górna część soczewki umożliwia patrzenie w dali a dolna w bliży.

Okulary progresywne umożliwiają widzenie na każdą odległość. W jednej soczewce progresywnej mieszczą się dwa obszary o różnej zdolności skupiania. Górna część soczewki umożliwia patrzenie w dali a dolna w bliży. Okulary progresywne – górna cześć do widzenia w dali, dolna do patrzenia z bliska Okulary progresywne to okulary korekcyjne, które zawierają soczewki progresywne. Jest to taki rodzaj soczewek, który podzielony jest na obszary o różnej zdolności skupiania. Obszar w górnej części soczewek przeznaczony jest do patrzenia w dal, a większa dolna część soczewek służy patrzeniu z bliska . Obszary w górnej i dolnej części soczewki stopniowo, w sposób niewidoczny przechodzą jeden w drugi. Różnica mocy optycznej pomiędzy częściami soczewki jest dobierana indywidualnie. W skrajnym przypadku różnica pomiędzy mocą optyczną górnej i dolnej części soczewki progresywnej może wynosić 3 dioptrie. Okulary progresywne dla osób po 40 roku życia Okulary progresywne przeznaczone są dla osób po 40. roku życia, które potrzebują dwóch par okularów – jednych do patrzenia w dal, np. w trakcie chodzenia po ulicy, a drugich do patrzenia z bliska, np. do czytania książek. Okulary progresywne eliminują konieczność posiadania dwóch par okularów . Wyraźne widzenie i komfort z użytkowania okularów progresywnych można mieć tylko wówczas, gdy soczewki zostaną dopasowane do indywidualnych potrzeb danej osoby. Przeciwwskazania do noszenia okularów progresywnych – jaskra, zaćma, astygmatyzm Okularów progresywnych nie powinny nosić osoby z zaćmą, jaskrą, zezem, AMD (zwyrodnieniem plamki żółtej) i zaburzonym widzeniem obuocznym. Ten typ okularów korekcyjnych nie jest wskazany także w przypadku osób...

Palec trzymający soczewkę kontaktowa nad pojemniczkiem na szkła
©rodimovpavel/Fotolia
Styl życia
Okulary czy szkła kontaktowe – kiedy warto zamienić oprawki na soczewki?
Soczewki kontaktowe są polecane osobom aktywnym, którym zależy na wygodzie i atrakcyjnym wyglądzie. Nowoczesne szkła kontaktowe są równie skuteczne jak okulary – mogą korygować większość wad wzroku. Są też wygodne i bezpieczne dla oczu.

Soczewki kontaktowe są polecane osobom aktywnym, którym zależy na wygodzie i atrakcyjnym wyglądzie. Nowoczesne szkła kontaktowe są równie skuteczne jak okulary – mogą korygować większość wad wzroku. Są też wygodne i bezpieczne dla oczu. Soczewki korekcyjne i okulary można nosić zamiennie . Szkła kontaktowe dobrze sprawdzą się np. na basenie lub zajęciach fitness, a okulary podczas spokojnego wieczoru z książką. Okulary i soczewki – co jest zdrowsze dla oczu? Wiele osób nie chce nosić soczewek kontaktowych z obawy, że jest to szkodliwe dla oczu. Nie jest to jednak prawda – nowoczesne soczewki są równie bezpieczne jak okulary . Są wykonane z elastycznych materiałów „oddychających”, czyli przepuszczających powietrze. Prawidłowo dobrane przez specjalistę soczewki są zdrowe, nie pogarszają wzroku i nie powodują infekcji. Należy jednak ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i instrukcji podanych na opakowaniu: nie można nosić szkieł dłużej niż jest to wskazane, soczewki kontaktowe zdejmuje się na noc (wyjątkiem są soczewki przeznaczone do przedłużonego noszenia), po każdym zdjęciu soczewek należy je wyczyścić i przemyć specjalnym płynem, soczewki jednodniowe są jednorazowe – po zdjęciu nadają się tylko do wyrzucenia . Soczewki kontaktowe są wygodniejsze niż okulary Jedną z największych zalet soczewek kontaktowych jest wygoda. Są bardzo lekkie, nie spadają i nie ocierają nosa . Docenią to przede wszystkim osoby z dużymi wadami wzroku, które noszą okulary z grubymi, ciężkimi szkłami. Dodatkowo soczewki nie parują zimą i przy zmianie temperatur, sprawdzą się także w czasie opadów deszczu i śniegu. Nie trzeba uważać, żeby ich nie uszkodzić czy zgubić. Szkła kontaktowe – najlepsze rozwiązanie dla osób aktywnych Soczewki...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner