Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Biały materac
©Will Thomas/Fotolia
Styl życia

Materace na bolący kręgosłup – sprężynowe, lateksowe, termoelastyczne, piankowe

Materac rehabilitacyjny musi posiadać specjalny atest, który świadczy o tym, że jest on całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Przy dolegliwościach kręgosłupa najczęściej wybiera się spośród 4 podstawowych rodzajów: kieszonkowych, lateksowych, termoelastycznych i piankowych.

Materac rehabilitacyjny musi posiadać specjalny atest, który świadczy o tym, że jest on całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Przy dolegliwościach kręgosłupa najczęściej wybiera się spośród 4 podstawowych rodzajów: kieszonkowych, lateksowych, termoelastycznych i piankowych.

 

Materace rehabilitacyjne sprzedawane są z obniżoną, 8-procentową, stawką VAT. Za okazaniem orzeczenia o niepełnosprawności można odliczyć zakup od podatku.

Materac ortopedyczny na kręgosłup – czym się charakteryzuje

Materac ortopedyczny (rehabilitacyjny) powinien posiadać pozytywną opinię certyfikowanych ośrodków rehabilitacyjnych. Jeśli tak jest, oznacza to, że jego konstrukcja oraz materiał, z którego jest zrobiony, są bezpieczne dla zdrowia człowieka. Materace ortopedyczne nie są formą leczenia. Mają one zapewnić spokojny i zdrowy sen osobom odczuwającym dolegliwości kręgosłupa oraz jednocześnie nie pogłębiać zwyrodnienia czy bólu. Dobry materac zapewnia takie ułożenie ciała w czasie snu, które pozwala przyjąć naturalną krzywiznę kręgosłupa.

Materac na bolący kręgosłup – sprężynowy, lateksowy, termoelastyczny, piankowy

Materace polecane dla osób cierpiących na problemy z kręgosłupem można podzielić ze względu na materiał, z jakiego są zrobione. Mowa tu tylko o tych z atestem wyrobu medycznego. Materiały, dzięki którym materac zyskuje właściwości ortopedyczne, to: formatka kieszeniowa, pianka lateksowa, pianka termoelastyczna (nazywana też memory, leniwą), pianka HR (inna nazwa to pianka zimna lub wysokoelastyczna).

Materac sprężynowy (kieszonkowy) na kręgosłup

Do wyrobu materaca kieszonkowego używa się sprężyn z nierdzewnego drutu. Każda umieszczona jest w oddzielnej kieszonce. Tego typu materace mają 7 stref twardości, tzw. fizjosystem. Im więcej sprężyn z środku, tym materac dokładniej dopasowuje się do naturalnych krzywizn ciała. Na dolegliwości kręgosłupa najlepiej wybierać sprężyny kieszeniowe:

  • pocket (272 sprężyny/m2),
  • multipocket (508 sprężyn/m2),
  • luxpocket (1000 sprężyn/m2).

 

Dzięki temu, że każda sprężyna w materacu „pracuje” niezależnie, zapewnia to idealną elastyczność punktową.

Materace termoelastyczne

Pianka termoelastyczna, z której zrobiony jest materac, aktywuje się pod wpływem nacisku. Położenie się na niej daje uczucie lekkiego „zatopienia się”. Delikatność materaca niweluje wszelkie uciski, pozwalając na spokojny i zdrowy sen. Można go stosować przy takich dolegliwościach, jak lordoza i klifoza, gdyż odciąża kręgosłup i rozluźnia mięśnie.

Materace lateksowe

Materac zrobiony z lateksowej pianki jest bardzo elastyczny i sprężysty. W jego środkowej części znajduje się strefa bardziej odporna na nacisk, a dolnej i górnej – bardziej miękka. Niezależnie od pozycji, w której się śpi, materac lateksowy zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Tego typu materac polecany jest w szczególności alergikom, ponieważ wkładka z lateksu zapobiega rozwojowi roztoczy. Niektóre modele posiadają dodatkowo wkładkę z maty kokosowej, dzięki czemu są twardsze i bardziej odporne na odgniecenia.

Materac piankowy dla osób z problemami z kręgosłupem

Materace piankowe to chyba najbardziej popularny rodzaj wybierany do spania. Ich zdecydowaną zaletą jest to, że są bardziej przewiewne niż np. sprężynowe, oraz mogą z nich korzystać także alergicy. Wypełnienie materaca pianką poliuretanową pozwala chronić przed odleżynami. Materac piankowy jest odpowiedni dla osób ze:


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobieta siedzi na łóżku
Pixabay/Unsplash/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Dobór materaca – twardość, materiał, strefy twardości
Materace do spania należy dobierać odpowiednio do swojej wagi, pozycji w jakiej śpimy oraz wielkości łóżka. Do wyboru są materace piankowe, lateksowe i sprężynowe.

Materace do spania należy dobierać odpowiednio do swojej wagi, pozycji w jakiej śpimy oraz wielkości łóżka. Do wyboru są materace piankowe, lateksowe i sprężynowe. Materac twardy czy miękki – który jest zdrowszy? Popularna jest opinia, że najlepszy materac jest jak najtwardszy. Jest to pogląd z czasów, kiedy do produkcji materaców używano sprężyn bonnelowych i trawy morskiej, przez co twardość utożsamiano z jakością. Materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki dla używającej go osoby.   Jeżeli kupujemy materac w sklepie najlepiej się na nim położyć – jeżeli jest taka możliwość – i przetestować kilka modeli. Materac dobieramy do budowy własnego ciała, tak by było ono odpowiednio podparte. Pod uwagę należy brać tzw. ergonomię spania czyli pozycję śpiącego i ułożenie kręgosłupa w danej pozycji. W pozycji leżącej kręgosłup ma być ułożony w linii prostej. Pozycja na wznak to kręgosłup wygięty w kształcie litery „S” - patrząc z boku. Podczas leżenia na prawidłowo dobranym materacu żadna część ciała ani kręgosłup nie powinny boleć. Śpisz na wznak, na boku, czy na brzuchu – dobierz materac do pozycji Osoby śpiące na boku powinny wybierać materace bardziej elastyczne, tak aby ramiona i biodra bez problemu zagłębiały się w materac. Ci, którzy wolą spać na brzuchu i na plecach mogą wybrać materac nieco twardszy. Jeżeli materac jest dla nas za miękki, to ciało się w nim zapada, a zmiana pozycji wymaga wysiłku, w rezultacie czego mięśnie będą nadmiernie pracować w celu podtrzymania źle ułożonego kręgosłupa. Zbyt twardy materac to złe krążenie krwi w miejscach ucisku, mięśnie pleców i karku pracują całą noc, aby utrzymać kręgosłup we właściwej linii. Złe ułożenie powoduje częste zmiany pozycji podczas spania. Twardość materaca...

Niemowlę w pampersie śpi na brzuchu.
Image by LifetimeStock
Styl życia
Jaki materac dla noworodka jest najlepszy?
Materac dla noworodka nie powinien być ani za twardy ani za miękki. Ważne, aby dopasowywał się do kształtu ciała malucha, a nie odkształcał się pod jego ciężarem. Popularne materace dla dzieci to materace: lateksowe, kokosowe i z pianki termoelastycznej.

Materac dla noworodka nie powinien być ani za twardy ani za miękki. Ważne, aby dopasowywał się do kształtu ciała malucha, a nie odkształcał się pod jego ciężarem. Popularne materace dla dzieci to materace: lateksowe, kokosowe i z pianki termoelastycznej. Twardość i wypełnienie, czyli na co zwrócić uwagę wybierając materac dla noworodka Materac dla noworodka ma wpływ na rozwój kręgosłupa dziecka. Materac powinien być elastyczny, tak aby równomiernie podpierać kręgosłup noworodka na całej długości. Decydując się na to jaki materac dla noworodka kupić, należy wziąć pod uwagę także kwestię gromadzenia się alergenów. Na rynku dostępne są materace, których wnętrze wypełnione jest materiałem antyalergicznym – grzyby, roztocza ani alergeny nie będą się tam gromadzić (np. materace lateksowe). Wymiary materaca dla noworodka Kupując materac dla noworodka należy wybrać taki, który odpowiada wymiarom łóżeczka . Najpopularniejsze wymiary to 140 cmx70 cm oraz 120 cmx60 cm. Aby kończyny dziecka nie utknęły pomiędzy łóżeczkiem a materacem po włożeniu materaca do łóżeczka pomiędzy materacem a szczebelkami nie powinny mieścić się dwa palce osoby dorosłej. Rodzaje materaców dla niemowląt – lateksowe, kokosowe i z pianki Na rynku dostępne są materace wykonane z różnych materiałów. Popularnością cieszą się materace wypełnione pianką lateksową, które są antyalergiczne. Materace te są elastyczne i odporne na deformację.   Materac z pianki poliuretanowej – ten rodzaj materaca dla niemowląt jest najbardziej podatny na odkształcenia. Pianka ulega zdeformowaniu pod wpływem ciężaru dziecka. Z czasem na powierzchni materaca mogą tworzyć się wgłębienia, które negatywnie wpłyną na kręgosłup dziecka. Cena materaca z pianki poliuretanowej to ok. 40-90 zł.   Materac z pianki termoelastycznej – wypełnienie...

Młoda kobieta śpi na poduszce ortopedycznej.
©lenets_tan/Fotolia.com
Styl życia
Poduszka ortopedyczna - rodzaje, funkcje. Jak wybrać najlepszą?
Dobrze wyprofilowana poduszka ortopedyczna wypełnia przestrzeń między odcinkiem szyjnym kręgosłupa a materacem, dostosowując się do karku leżącej osoby. Dzięki temu można odciążyć napięte mięśnie oraz lepiej się zrelaksować w czasie snu, tak aby najlepiej zregenerować organizm.

Dobrze wyprofilowana poduszka ortopedyczna wypełnia przestrzeń między odcinkiem szyjnym kręgosłupa a materacem, dostosowując się do karku leżącej osoby. Dzięki temu można odciążyć napięte mięśnie oraz lepiej się zrelaksować w czasie snu, tak aby najlepiej zregenerować organizm.   Poza poduszkami, bardzo ważny jest również materac , jego rozmiar oraz materiał, z którego został wykonany. Powinien być dopasowany do naturalnych pozycji ułożenia ciała człowieka w trakcie snu.   Poduszka ortopedyczna - co wziąć pod uwagę przy wyborze?   Wybór idealnej poduszki ortopedycznej zależy od kilku czynników, które mają wpływ na jakość snu . Pierwszym z nich jest pozycja ciała, w której najczęściej śpimy. Jeśli ktoś układa się na boku, powinien wybrać niższą poduszkę, która nie będzie mocno wyprofilowana. Dzięki temu łatwiej będzie ułożyć głowę i lepiej się wyspać. Poduszka przeznaczona dla osoby, która częściej przyjmuje pozycję embrionalną w czasie snu powinna być twardsza i wyższa niż poduszka wykonana dla ludzi preferujących spanie na boku. Natomiast jeśli lubimy spać na brzuchu, wybierzmy niską poduszkę ortopedyczną . Ze względu na to, że człowiek często przekręca się w trakcie snu poduszka powinna dostosowywać się do zmiany pozycji. Ważna jest również budowa ciała, ponieważ szerokość poduszki ortopedycznej jest uzależniona od szerokości barków. Ten aspekt jest szczególnie istotny w przypadku osób, które śpią na boku . Producenci mogą poprosić również klienta o podanie stosunku wagi do wzrostu.   Poduszka ortopedyczna - rodzaje poduszek   Poduszki ortopedyczne można podzielić ze względu na materiał. Najczęściej są wykonane z pianki poliuretanowej, która dopasowuje się zarówno do...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner