kobieta siedzi na łóżku
Pixabay/Unsplash/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Dobór materaca – twardość, materiał, strefy twardości

Materace do spania należy dobierać odpowiednio do swojej wagi, pozycji w jakiej śpimy oraz wielkości łóżka. Do wyboru są materace piankowe, lateksowe i sprężynowe.

Materace do spania należy dobierać odpowiednio do swojej wagi, pozycji w jakiej śpimy oraz wielkości łóżka. Do wyboru są materace piankowe, lateksowe i sprężynowe.

Materac twardy czy miękki – który jest zdrowszy?

Popularna jest opinia, że najlepszy materac jest jak najtwardszy. Jest to pogląd z czasów, kiedy do produkcji materaców używano sprężyn bonnelowych i trawy morskiej, przez co twardość utożsamiano z jakością. Materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki dla używającej go osoby.

 

Jeżeli kupujemy materac w sklepie najlepiej się na nim położyć – jeżeli jest taka możliwość – i przetestować kilka modeli. Materac dobieramy do budowy własnego ciała, tak by było ono odpowiednio podparte. Pod uwagę należy brać tzw. ergonomię spania czyli pozycję śpiącego i ułożenie kręgosłupa w danej pozycji. W pozycji leżącej kręgosłup ma być ułożony w linii prostej. Pozycja na wznak to kręgosłup wygięty w kształcie litery „S” - patrząc z boku. Podczas leżenia na prawidłowo dobranym materacu żadna część ciała ani kręgosłup nie powinny boleć.

Śpisz na wznak, na boku, czy na brzuchu – dobierz materac do pozycji

Osoby śpiące na boku powinny wybierać materace bardziej elastyczne, tak aby ramiona i biodra bez problemu zagłębiały się w materac. Ci, którzy wolą spać na brzuchu i na plecach mogą wybrać materac nieco twardszy. Jeżeli materac jest dla nas za miękki, to ciało się w nim zapada, a zmiana pozycji wymaga wysiłku, w rezultacie czego mięśnie będą nadmiernie pracować w celu podtrzymania źle ułożonego kręgosłupa. Zbyt twardy materac to złe krążenie krwi w miejscach ucisku, mięśnie pleców i karku pracują całą noc, aby utrzymać kręgosłup we właściwej linii. Złe ułożenie powoduje częste zmiany pozycji podczas spania. Twardość materaca sprawdzamy wkładając dłoń pod plecy (leżąc na wznak) w odcinku lędźwiowym. Jeżeli materac jest za twardy wówczas bez trudu dłoń się tam zmieści, jeżeli jest za miękki - ze wsunięciem dłoni będzie kłopot. Odpowiednia twardość materaca to taka, gdy czujemy lekki opór podczas wsuwania dłoni pod plecy. Materac powinien być dobrany do wzrostu osoby go użytkującej w taki sposób, aby podczas leżenia na wznak miała co najmniej 10 cm zapasu z każdej strony, więc długość materaca powinna być minimum 20 cm większa od naszego wzrostu.

Strefy twardości materaca

Materace dzieli się na jedno, trzy, pięcio i siedmiostrefowe. Jest to podział na strefy o różnej twardości, tak, aby ciało było właściwie ułożone a kręgosłup zachował swoją anatomiczną krzywiznę. Strefy twardości są podzielone tak, żeby te części ciała które potrzebują większej twardości nie cierpiały na rzecz tych, którym niezbędny jest większy komfort. Materace jednostrefowe, to materace o identycznej budowie na całej długości. Im więcej stref tym bardziej precyzyjne dopasowanie, lepszy komfort podczas spania i większe właściwości rehabilitacyjne materaca, a co za tym idzie – wyższa cena. Często jednak jest tak, że strefy twardości projektowane są dla osób o średnim wzroście i przy założeniu, że śpią one w jednej pozycji, dlatego powinniśmy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i własnymi preferencjami.

Materace do spania – lateks, pianki czy sprężyny – który wybrać?

Materace sprężynowe kieszeniowe bardzo dobrze dopasowują się do kształtu ciała lecz trudniej na nich zmienić pozycję podczas spania. Dlatego szczególnie polecane są dla osób śpiących na boku. Materace piankowe i lateksowe są cieńsze i twardsze, przez co wydają się być stworzone dla osób śpiących na brzuchu i na wznak.


Biały materac
©Will Thomas/Fotolia
Styl życia
Materace na bolący kręgosłup – sprężynowe, lateksowe, termoelastyczne, piankowe
Materac rehabilitacyjny musi posiadać specjalny atest, który świadczy o tym, że jest on całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Przy dolegliwościach kręgosłupa najczęściej wybiera się spośród 4 podstawowych rodzajów: kieszonkowych, lateksowych, termoelastycznych i piankowych.

Materac rehabilitacyjny musi posiadać specjalny atest, który świadczy o tym, że jest on całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Przy dolegliwościach kręgosłupa najczęściej wybiera się spośród 4 podstawowych rodzajów: kieszonkowych, lateksowych, termoelastycznych i piankowych.   Materace rehabilitacyjne sprzedawane są z obniżoną, 8-procentową, stawką VAT. Za okazaniem orzeczenia o niepełnosprawności można odliczyć zakup od podatku . Materac ortopedyczny na kręgosłup – czym się charakteryzuje Materac ortopedyczny (rehabilitacyjny) powinien posiadać pozytywną opinię certyfikowanych ośrodków rehabilitacyjnych . Jeśli tak jest, oznacza to, że jego konstrukcja oraz materiał, z którego jest zrobiony, są bezpieczne dla zdrowia człowieka. Materace ortopedyczne nie są formą leczenia. Mają one zapewnić spokojny i zdrowy sen osobom odczuwającym dolegliwości kręgosłupa oraz jednocześnie nie pogłębiać zwyrodnienia czy bólu . Dobry materac zapewnia takie ułożenie ciała w czasie snu, które pozwala przyjąć naturalną krzywiznę kręgosłupa. Materac na bolący kręgosłup – sprężynowy, lateksowy, termoelastyczny, piankowy Materace polecane dla osób cierpiących na problemy z kręgosłupem można podzielić ze względu na materiał, z jakiego są zrobione. Mowa tu tylko o tych z atestem wyrobu medycznego . Materiały, dzięki którym materac zyskuje właściwości ortopedyczne, to: formatka kieszeniowa, pianka lateksowa, pianka termoelastyczna (nazywana też memory, leniwą), pianka HR (inna nazwa to pianka zimna lub wysokoelastyczna). Materac sprężynowy (kieszonkowy) na kręgosłup Do wyrobu materaca kieszonkowego używa się sprężyn z nierdzewnego drutu. Każda umieszczona jest w oddzielnej kieszonce. Tego typu materace mają 7 stref twardości , tzw. fizjosystem. Im więcej sprężyn z środku, tym...

Niemowlę w pampersie śpi na brzuchu.
Image by LifetimeStock
Styl życia
Jaki materac dla noworodka jest najlepszy?
Materac dla noworodka nie powinien być ani za twardy ani za miękki. Ważne, aby dopasowywał się do kształtu ciała malucha, a nie odkształcał się pod jego ciężarem. Popularne materace dla dzieci to materace: lateksowe, kokosowe i z pianki termoelastycznej.

Materac dla noworodka nie powinien być ani za twardy ani za miękki. Ważne, aby dopasowywał się do kształtu ciała malucha, a nie odkształcał się pod jego ciężarem. Popularne materace dla dzieci to materace: lateksowe, kokosowe i z pianki termoelastycznej. Twardość i wypełnienie, czyli na co zwrócić uwagę wybierając materac dla noworodka Materac dla noworodka ma wpływ na rozwój kręgosłupa dziecka. Materac powinien być elastyczny, tak aby równomiernie podpierać kręgosłup noworodka na całej długości. Decydując się na to jaki materac dla noworodka kupić, należy wziąć pod uwagę także kwestię gromadzenia się alergenów. Na rynku dostępne są materace, których wnętrze wypełnione jest materiałem antyalergicznym – grzyby, roztocza ani alergeny nie będą się tam gromadzić (np. materace lateksowe). Wymiary materaca dla noworodka Kupując materac dla noworodka należy wybrać taki, który odpowiada wymiarom łóżeczka . Najpopularniejsze wymiary to 140 cmx70 cm oraz 120 cmx60 cm. Aby kończyny dziecka nie utknęły pomiędzy łóżeczkiem a materacem po włożeniu materaca do łóżeczka pomiędzy materacem a szczebelkami nie powinny mieścić się dwa palce osoby dorosłej. Rodzaje materaców dla niemowląt – lateksowe, kokosowe i z pianki Na rynku dostępne są materace wykonane z różnych materiałów. Popularnością cieszą się materace wypełnione pianką lateksową, które są antyalergiczne. Materace te są elastyczne i odporne na deformację.   Materac z pianki poliuretanowej – ten rodzaj materaca dla niemowląt jest najbardziej podatny na odkształcenia. Pianka ulega zdeformowaniu pod wpływem ciężaru dziecka. Z czasem na powierzchni materaca mogą tworzyć się wgłębienia, które negatywnie wpłyną na kręgosłup dziecka. Cena materaca z pianki poliuretanowej to ok. 40-90 zł.   Materac z pianki termoelastycznej – wypełnienie...

Kobieta robi mostek
© zdyma4/Fotolia.com
Styl życia
Proste ćwiczenia, dzięki którym rozciągniesz i wzmocnisz kręgosłup
Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa są polecane szczególnie osobom skarżącym się na ból pleców. Tego typu trening poprawia ukrwienie mięśni przykręgosłupowych, dotlenia i odżywia je.

Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa są polecane szczególnie osobom skarżącym się na ból pleców. Tego typu trening poprawia ukrwienie mięśni przykręgosłupowych, dotlenia i odżywia je.   Siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa, a nawet stres mogą powodować ból kręgosłupa. Warto zadbać o tę część szkieletu i wprowadzić u siebie nawyk wykonywania ćwiczeń rozciągających kręgosłu p. Tego typu ćwiczenia odprężają i obniżają poziom stresu. Ćwiczenia na rozciąganie i wzmocnienie kręgosłupa do wykonania na stojąco Wykonaj poniższą sekwencję w całości: Utrzymując proste plecy, stań na prostych nogach i spleć ręce za plecami, na wysokości bioder. Zrób wdech i splecione dłonie unieś nad głowę. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa wygnij lekko do tyłu. Odchyl tułów, by rozciągnąć przód tułowia. To istotne szczególnie u osób z dyskopatią odcinka lędźwiowego. Wyprostuj się i stań na palcach. Skup się i wyobrażaj sobie, że każdy twój kręg rozluźnia się i rozciąga. Aby lepiej poczuć rozciąganie, możesz na zmianę wyciągać ręce w górę. Dzięki temu rozciągniesz też boki. Weź wdech i skręć tułów w lewo. Wykonaj ruch tak, aby skręciły się także barki i szyja. Pozostań chwilę w tej pozycji (na czas 1-2 oddechów), oddychając spokojnie. Wracając do pozycji wyjściowej, weź wdech. Wykonaj skręt tułowia w prawo. Zrób to ćwiczenie po 2 razy na każdą stronę. Stojąc prosto, weź wdech i pochyl tułów w lewo. Pozostań w pozycji na 1-2 oddechy. Skup się w tym czasie na rozciąganiu kręgosłupa, poczuj jak rozluźnia się każdy krąg. Na wdechu wróć do pionu i zrób skłon w prawo. Powtórz ruch na obie strony raz jeszcze. Rozluźnij ciało, zrób skłon w przód, wydychając w tym czasie...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner