banan i mleko migdałowe
© sola_sola/Fotolia.com
Styl życia

Skuteczne sposoby na podniesienie poziomu dopaminy w organizmie - jak naturalnie zwiększyć jej stężenie?

Receptory dopaminowe odpowiadają za kontrolę naszych emocji i koordynację mięśni. Dopaminę dostarczymy z pożywieniem, np. dzięki słonecznikowi lub bananom. Niedobór dopaminy może skutkować m.in. nadmiernym zmęczeniem lub pojawieniem się lęku.

Receptory dopaminowe odpowiadają za kontrolę naszych emocji i koordynację mięśni. Dopaminę dostarczymy z pożywieniem, np. dzięki słonecznikowi lub bananom. Niedobór dopaminy może skutkować m.in. nadmiernym zmęczeniem lub pojawieniem się lęku.

 

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem produkowanym w komórkach nerwowych, które są umiejscowione w mózgu i rdzeniu kręgowym. Odpowiada za funkcjonowanie układu nerwowego: ośrodkowego oraz obwodowego.

Dopamina – działanie

Dopamina wpływa na:

 • koordynację oraz napięcie mięśni,
 • układ limbiczny, wpływając na reakcje emocjonalne i zachowanie – wywołuje euforię i działa korzystnie na motywację,
 • wydzielanie prolaktyny, gonadotropiny oraz hormonu wzrostu,
 • przyspieszenie tętna,
 • zwiększenie szybkości przepływu krwi.

 

Niedobór dopaminy może skutkować pogorszeniem nastroju, a nawet pojawieniem się stanów depresyjnych. Zbyt słabe działanie receptorów dopaminowych wywołuje apatię. Osoby z niskim poziomem tego neuroprzekaźnika odczuwają lęk i nie mają motywacji do działania.

 

Dopamina jest stosowana w leczeniu ostrej niewydolności nerek, ponieważ rozszerzając naczynia nerkowe, zwiększa przepływ nerkowy i ułatwia wydalanie moczu. Bywa też podawana pacjentom ze zbyt niskim ciśnieniem tętniczym.

Źródła dopaminy

Dawkę dopaminy możemy zapewnić sobie w sposób naturalny. Jej źródłem są tłuszcze nienasycone, bardzo korzystne dla zdrowia. Dopaminę znajdziemy w następujących produktach bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe:

 • migdały,
 • słonecznik,
 • banany,
 • oliwa z oliwek, olej palmowy lub rzepakowy,
 • sezam,
 • truskawki,
 • żurawina,
 • jagody,
 • śliwki,
 • czerwona fasola.

 

Warto zaznaczyć, że banany mają w swoim składzie chininę dopaminową, która szybko podniesie poziom dopaminy w organizmie.

 

Aby zadbać o odpowiedni poziom dopaminy, należy ograniczyć spożywanie potraw zawierających tłuszcze nasycone, np. ciężkostrawnych posiłków lub fast-foodów. Nasycone tłuszcze zmniejszają poziom dopaminy, a poza tym wywołują choroby serca i inne dolegliwości, np. ze strony układu pokarmowego.

 

Picie kawy lub herbaty może zwiększyć stężenie dopaminy w organizmie. Należy jednak pamiętać, że takie napoje dają krótkotrwały efekt. Po wypiciu kubka kawy poziom dopaminy szybko się podniesie, natomiast po pewnym, krótkim czasie spadnie nawet dwukrotnie.

 

Dbając o odpowiednio wysoką podaż dopaminy warto dostarczać organizmowi antyoksydantów. Wpływają one hamująco na rozkład dopaminy oraz noradrenaliny (innego neuroprzekaźnika). Antyoksydanty znajdziemy w:

 • zielonej herbacie,
 • czerwonej papryce,
 • morelach,
 • dyni,
 • pomidorach,
 • marchewce,
 • cytrusach.

Dopamina z pokarmów może nie być wystarczająca w przypadku stanów chorobowych lub mocno obniżonego nastroju. Jeśli potrzeba nam większej ilości dopaminy, możemy wypróbować tę zawartą w suplementach diety. Należy kupować preparaty, które mają dużą ilość aminokwasów wpływających na zwiększenie poziomu dopaminy.

 

Na wydzielanie neuroprzekaźników pozytywnie wpływa też światło słoneczne. Dlatego warto chodzić na spacery i przebywać na świeżym powietrzu, kiedy tylko jest to możliwe.


zadowolona-kobieta-w-okularach
Pixabay/jill111/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Dopamina daje motywację i szczęście. Jej nadmiar może jednak szkodzić
Dopamina jest wydzielana przez ludzki mózg. To neurotransmiter regulujący m.in. nasz układ ruchowy i układ hormonalny. Odpowiada za chęć do życia, efektywne uczenie się oraz jakość relacji społecznych.

Dopamina jest wydzielana przez ludzki mózg. To neurotransmiter regulujący m.in. nasz układ ruchowy i układ hormonalny. Odpowiada za chęć do życia, efektywne uczenie się oraz jakość relacji społecznych.  Bierze udział w procesach motywacyjnych, poznawczych i emocjonalnych.    Mózg posługuje się dopaminą, aby utrzymać nas przy życiu np. poprzez skłonienie do poszukiwania pokarmu, gdy odczuwamy głód. Czynności takie jak jedzenie czy seks, są zawsze związane z wyższym stężeniem dopaminy, co pobudza ośrodek nagrody w mózgu, dlatego odczuwamy wówczas przyjemność. Niedobór dopaminy Z uwagi na kluczową rolę, jaką dopamina odgrywa w wielu procesach naszego organizmu, jej niedobór powoduje niekorzystne następstwa: zaburzenia koncentracji, w wyniku czego jesteśmy rozdrażnieni i niespokojni, mamy problemy z kontrolowaniem sytuacji, z radzeniem sobie w sytuacjach stresujących, z pamięcią, z uczeniem się, osoby takie są przemęczone, mają trudności ze wstawaniem i są apatyczne; choroba Parkinsona , w której degeneracja neuronów dopaminowych skutkuje charakterystycznymi zaburzeniami ruchu tj. upośledzenie napięcia mięśniowego i mimowolne ruchy; zespół niespokojnych nóg – objawiający się swędzeniem, mrowieniem i drętwieniem kończyn dolnych podczas spoczynku, ustępującym podczas ruchu; według badaczy aktywność dopaminy jest zmniejszona w czasie epizodu depresji, tak samo jak jej długotrwały niedobór może prowadzić do stanów depresyjnych. Deficyt dopaminy wpływa znacząco na nasze życie psychiczne oraz dyskomfort podczas wykonywania codziennych obowiązków, prowadzi również do powstawania groźnych schorzeń. Jak zwiększyć poziom dopaminy? Promieniowanie słoneczne zwiększa produkcję dopaminy w mózgu i poprawia nastrój. Pomocne może być również jedzenie produktów zawierających naturalne pochodne dopaminy , np. bananów. Banany...

Młoda kobieta siedzi na łóżku, w tle znajduje się jej partner.
©zinkevych/Fotolia.com
Styl życia
Serotonina, endorfina, dopamina – objawy niedoboru hormonów
Niedobór serotoniny skutkuje problemami z krzepnięciem krwi, powstawaniem chorób wrzodowych oraz stanami depresyjnymi i lękowymi. Zbyt mała ilość dopaminy powoduje brak energii życiowej oraz lęk i napięcie wewnętrzne. Z kolei niedobór endorfin objawia się rozregulowaną gospodarką hormonalną, przygnębieniem i smutkiem.

 Niedobór serotoniny skutkuje problemami z krzepnięciem krwi, powstawaniem chorób wrzodowych oraz stanami depresyjnymi i lękowymi. Zbyt mała ilość dopaminy powoduje brak energii życiowej oraz lęk i napięcie wewnętrzne. Z kolei niedobór endorfin objawia się rozregulowaną gospodarką hormonalną, przygnębieniem i smutkiem.   Hormony szczęścia to grupa wiązań peptydowych, które regulują temperaturę, odporność i nastrój organizmu. Substancje te wpływają też na poziom odczuwania bólu . Hormony szczęścia, takie jak serotonina, endorfina i dopamina działają na receptory opioidowe, które są miejscem generującym przyjemność i uczucia.   Serotonina – regulacja homeostazy   Serotonina to hormon, który przekazuje informacje między poszczególnymi komórkami nerwowymi. Wykorzystuje się go podczas leczenia depresji lub w przypadku niektórych odmian schizofrenii. Podstawowym objawem niedoboru serotoniny w organizmie jest skrajnie obniżony nastrój i stany depresyjne . Osoby z niedoborem tego hormonu mają też problemy z zasypianiem . Poziom serotoniny jest chwilowo podnoszony poprzez jedzenie słodkich produktów. W przypadku niedoboru tej substancji organizm domaga się jedzenia słodyczy, takich jak czekoladki, batony czy ciastka. Inne główne skutki zbyt małej ilości tego hormonu to: rozregulowanie przepływu przewodu pokarmowego, podwyższenie wydzielania kwasu solnego, powstawanie chorób wrzodowych , większa kurczliwość niektórych mięśni, rozregulowanie krzepnięcia krwi.   Dopamina – neuroprzekaźnik przyjemności   Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, który jest uwalniany w rdzeniu kręgowym. To dzięki niemu odczuwa się zadowolenie w czasie zakochania lub smakowania wybornych dań....

kobieta zestresowana
Flickr/Mary/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Lęk i nerwica lękowa – jak je odróżnić od siebie?
Nerwica lękowa charakteryzuje się ciągłym strachem niewiadomego pochodzenia. Lęk natomiast ma znane źródło strachu. Czym jeszcze się różnią?

Nerwica lękowa charakteryzuje się ciągłym strachem niewiadomego pochodzenia. Lęk natomiast ma znane źródło strachu. Czym jeszcze się różnią? Czym jest nerwica lękowa? Nerwica lękowa to zespół uogólnionego lęku, objawiający się szczególnie silną obawą przed różnym sytuacjami, stanami czy rzeczami. Może być też niezwiązana z niczym konkretnym. Uczucie ma charakter chroniczny i nawracający, często trudny do opisania przez osobę, która go doświadcza. Im bardziej nieokreślony jest lęk, tym silnie oddziałuje na osobę, która żyje w ciągłym napięciu i poczuciu zagrożenia. Nerwica lękowa zatrzymuje osoby w domu , wycofuje z życia społecznego i może okazać się podwaliną dla innych chorób psychicznych – np. depresji. Jak odróżnić lęk od nerwicy lękowej? Lęk jest to naturalny odruch człowieka, który chroni go przed niebezpieczeństwami. Jest racjonalny, opierający się na wiedzy i doświadczeniu człowieka. Charakteryzuje się krótkotrwałymi stanami lękowymi, które po jakimś czasie ustępują i nie nawracają. W przypadku nerwicy lękowej działania człowieka są całkowicie irracjonalne – najbardziej przekonywujące argumenty stają się dla niego nieważne. Zakodowany lęk w psychice ma duży wpływ również na funkcjonowanie organizmu – kołatanie serca, krótki i płytki oddech, poszerzenie źrenic, ból głowy, nudności czy nawet utrata przytomności. Jak zachowuje się człowiek cierpiący na nerwicę lękową? Przy nerwicy lękowej również zachowanie człowieka się zmienia – osoba, która cierpi na nerwicę może dostać ataku paniki czy szału, jest podrażniona i agresywna. Wydaje się, że cierpiący na to schorzenie są zawsze poirytowani i zniecierpliwieni. Bardzo trudno porozumieć się taką osobą, na czym cierpi także jej...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner