zadowolona-kobieta-w-okularach
Pixabay/jill111/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Dopamina daje motywację i szczęście. Jej nadmiar może jednak szkodzić

Dopamina jest wydzielana przez ludzki mózg. To neurotransmiter regulujący m.in. nasz układ ruchowy i układ hormonalny. Odpowiada za chęć do życia, efektywne uczenie się oraz jakość relacji społecznych.

Dopamina jest wydzielana przez ludzki mózg. To neurotransmiter regulujący m.in. nasz układ ruchowy i układ hormonalny. Odpowiada za chęć do życia, efektywne uczenie się oraz jakość relacji społecznych. Bierze udział w procesach motywacyjnych, poznawczych i emocjonalnych. 

 

Mózg posługuje się dopaminą, aby utrzymać nas przy życiu np. poprzez skłonienie do poszukiwania pokarmu, gdy odczuwamy głód. Czynności takie jak jedzenie czy seks, są zawsze związane z wyższym stężeniem dopaminy, co pobudza ośrodek nagrody w mózgu, dlatego odczuwamy wówczas przyjemność.

Kasia gotuje z Polki.pl: ciasto Pani Walewska

Niedobór dopaminy

Z uwagi na kluczową rolę, jaką dopamina odgrywa w wielu procesach naszego organizmu, jej niedobór powoduje niekorzystne następstwa:

  • zaburzenia koncentracji, w wyniku czego jesteśmy rozdrażnieni i niespokojni, mamy problemy z kontrolowaniem sytuacji, z radzeniem sobie w sytuacjach stresujących, z pamięcią, z uczeniem się, osoby takie są przemęczone, mają trudności ze wstawaniem i są apatyczne;
  • choroba Parkinsona, w której degeneracja neuronów dopaminowych skutkuje charakterystycznymi zaburzeniami ruchu tj. upośledzenie napięcia mięśniowego i mimowolne ruchy;
  • zespół niespokojnych nóg – objawiający się swędzeniem, mrowieniem i drętwieniem kończyn dolnych podczas spoczynku, ustępującym podczas ruchu;
  • według badaczy aktywność dopaminy jest zmniejszona w czasie epizodu depresji, tak samo jak jej długotrwały niedobór może prowadzić do stanów depresyjnych.

Deficyt dopaminy wpływa znacząco na nasze życie psychiczne oraz dyskomfort podczas wykonywania codziennych obowiązków, prowadzi również do powstawania groźnych schorzeń.

Jak zwiększyć poziom dopaminy?

Promieniowanie słoneczne zwiększa produkcję dopaminy w mózgu i poprawia nastrój. Pomocne może być również jedzenie produktów zawierających naturalne pochodne dopaminy, np. bananów. Banany powinny być dojrzałe, nawet z lekko brązową skórką.

Na zwiększenie poziomu dopaminy wpływają też migdały, orzechy i ziarna - na przykład sezam. 

 

Wolne rodniki i zła dieta zmniejszają produkcję dopaminy w organizmie, dlatego uzupełniajmy ją w antyoksydanty (zawarte np. w truskawkach, cytrusach, jabłkach) przy jednoczesnym ograniczeniu pokarmów szkodliwych (tj. tłuszcze zwierzęce, cukier).

Choć brak dopaminy w organizmie wywołuje senność i wiąże się z brakiem koncentracji, nie należy ratować się kawą. 

Kofeina wprawdzie chwilowo poprawia nastrój, jednak później obniża poziom dopaminy i w rezultacie tylko pogarszamy swój stan. 

Nadmiar dopaminy

Pod wpływem silnych emocji, uczucia podniecenia, zakochania czy radości nasz mózg dostaje zastrzyk dopaminowy. Czujemy się wtedy świetnie, nasz umysł funkcjonuje sprawnie, myśli są klarowne, mamy energię do działania. W przypadku, gdy zaczyna być jej za dużo stan euforii się przedłuża, może mieć to negatywne skutki dla naszego zdrowia.:

  • uzależnienia: jak podają medyczne źródła – głównym neuronalnym podłożem efektu wzmacniającego opiatów, środków psychostymulujących, etanolu i nikotyny jest szlak dopaminy. Ośrodek nagrody, którym kieruje ten neuroprzekaźnik jest pobudzany w wyniku wykonywania czynności sprawiających nam przyjemność. Rozregulowanie tego procesu, może prowadzić do zaburzeń na tle nałogowym. Dotychczas obwiniano dopaminę za powstawanie uzależnień, obecnie podkreśla się również rolę innego neuroprzekaźnika (kwasu glutaminowego), który odpowiedzialny jest za utrwalanie i tolerancję substancji uzależniającej.
  • zbyt wysokie stężenie dopaminy wpływa na intensyfikację przeżyć, co może wpływać na powstawanie uczuć paranoidalnych powodujących wrażenie słyszenia głosów, co jest jednym z objawów schizofrenii.

Nadmiar dopaminy można obniżyć uspokajając emocje, wyciszając się i relaksując.

Badanie poziomu dopaminy

Badanie poziomu neuroprzekaźników można przeprowadzić wraz z innymi badaniami endokrynologicznymi. Skierowanie na badanie wypisuje endokrynolog, badanie dopaminy można robić na podstawie dobowej zbiórki moczu (DZM), do badania należy się odpowiednio przygotować. W ramach przygotowań należy między innymi odstawić leki. Robione są też badania poziomu dopaminy i serotoniny w osoczu krwi. Należy podkreślić, że takie badania nie informują o tym, jaki jest poziom dopaminy w mózgu. Mogą jednak być wskazaniem, czy ogólna produkcja dopaminy nie jest zbyt niska lub zbyt wysoka.


banan i mleko migdałowe
© sola_sola/Fotolia.com
Styl życia
Skuteczne sposoby na podniesienie poziomu dopaminy w organizmie - jak naturalnie zwiększyć jej stężenie?
Receptory dopaminowe odpowiadają za kontrolę naszych emocji i koordynację mięśni. Dopaminę dostarczymy z pożywieniem, np. dzięki słonecznikowi lub bananom. Niedobór dopaminy może skutkować m.in. nadmiernym zmęczeniem lub pojawieniem się lęku.

Receptory dopaminowe odpowiadają za kontrolę naszych emocji i koordynację mięśni. Dopaminę dostarczymy z pożywieniem, np. dzięki słonecznikowi lub bananom. Niedobór dopaminy może skutkować m.in. nadmiernym zmęczeniem lub pojawieniem się lęku.   Dopamina jest neuroprzekaźnikiem produkowanym w komórkach nerwowych, które są umiejscowione w mózgu i rdzeniu kręgowym. Odpowiada za funkcjonowanie układu nerwowego: ośrodkowego oraz obwodowego. Dopamina – działanie Dopamina wpływa na: koordynację oraz napięcie mięśni, układ limbiczny, wpływając na reakcje emocjonalne i zachowanie – wywołuje euforię i działa korzystnie na motywację, wydzielanie prolaktyny , gonadotropiny oraz hormonu wzrostu, przyspieszenie tętna, zwiększenie szybkości przepływu krwi.   Niedobór dopaminy może skutkować pogorszeniem nastroju, a nawet pojawieniem się stanów depresyjnych. Zbyt słabe działanie receptorów dopaminowych wywołuje apatię. Osoby z niskim poziomem tego neuroprzekaźnika odczuwają lęk i nie mają motywacji do działania.   Dopamina jest stosowana w leczeniu ostrej niewydolności nerek, ponieważ rozszerzając naczynia nerkowe, zwiększa przepływ nerkowy i ułatwia wydalanie moczu. Bywa też podawana pacjentom ze zbyt niskim ciśnieniem tętniczym. Źródła dopaminy Dawkę dopaminy możemy zapewnić sobie w sposób naturalny. Jej źródłem są tłuszcze nienasycone , bardzo korzystne dla zdrowia. Dopaminę znajdziemy w następujących produktach bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe: migdały, słonecznik, banany, oliwa z oliwek , olej palmowy lub rzepakowy, sezam, truskawki, żurawina, jagody, śliwki, czerwona fasola.   Warto zaznaczyć, że banany mają w swoim składzie chininę...

badania krwi w probówkach
© Dan Race/Fotolia.com
Styl życia
Kiedy wykonywane jest badanie FT3 i jakie są jego normy?
Badanie FT3 jest zlecane zazwyczaj po badaniu TSH, które wykazało nieprawidłowe stężenie tego ostatniego hormonu. Produkowany przez tarczycę wolny hormon FT3 (trijodotyronina lub trójjodotyronina) działa w ścisłym związku z TSH, który stymuluje jego wydzielanie.

Badanie FT3 jest zlecane zazwyczaj po badaniu TSH, które wykazało nieprawidłowe stężenie tego ostatniego hormonu. Produkowany przez tarczycę wolny hormon FT3 (trijodotyronina lub trójjodotyronina) działa w ścisłym związku z TSH, który stymuluje jego wydzielanie.   Trijodotyronina, TSH, jak i tyroksyna (FT4) wpływają na funkcjonowanie innych hormonów w organizmie. Odpowiadają też za metabolizm, procesy rozrodcze i działanie nerek. Działanie FT3 FT3 to wolna frakcja hormonu T3 produkowanego w tarczycy. Hormon T3 stanowi jedynie 10% hormonów tarczycy, ale jego działanie jest szacowane jako 3-4 razy silniejsze niż hormonu T4.   Trijodotyronina jest szczególnie istotna dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli kobieta spodziewająca się dziecka ma stwierdzoną niedoczynność tarczycy i nie leczy jej, może to wpłynąć na rozwój umysłowy płodu. Niedobór FT3 i innych hormonów tarczycy może spowodować nieodwracalne zmiany w mózgu dziecka.   Najwięcej FT3 jest wytwarzane z tyroksyny (FT4). Niewielka ilość trijodotyroniny jest również produkowana w tarczycy. Wolna trijodotyronina ma największy udział w procesach metabolicznych w porównaniu z innymi hormonami tarczycy. Zbadanie poziomu FT3 jest – obok TSH - bardzo istotne w diagnostyce tarczycy. FT3 – badanie, normy Próbka krwi do badania poziomu trijodotyroniny jest pobierana z żyły łokciowej i następnie poddawana badaniom immunologicznym.   FT3 powinno spełniać następujące normy: 2,25-6 pmol/l (1,5-4 ng/l). Jeśli jest podwyższone (tj. ma ponad 6 pmol/l lub 4 ng/l), a jednocześnie TSH jest niższe niż 0,4 µIU/ml, może oznaczać nadczynność tarczycy. FT3, które ma stężenie niższe niż 2,25 pmol/l i występuje razem z TSH ponad 4,0 µIU/ml oznacza niedoczynności tarczycy.   Badanie wolnej frakcji hormonu, czyli FT3 daje lepszy obraz stężenia hormonu niż...

Młoda kobieta siedzi na łóżku, w tle znajduje się jej partner.
©zinkevych/Fotolia.com
Styl życia
Serotonina, endorfina, dopamina – objawy niedoboru hormonów
Niedobór serotoniny skutkuje problemami z krzepnięciem krwi, powstawaniem chorób wrzodowych oraz stanami depresyjnymi i lękowymi. Zbyt mała ilość dopaminy powoduje brak energii życiowej oraz lęk i napięcie wewnętrzne. Z kolei niedobór endorfin objawia się rozregulowaną gospodarką hormonalną, przygnębieniem i smutkiem.

 Niedobór serotoniny skutkuje problemami z krzepnięciem krwi, powstawaniem chorób wrzodowych oraz stanami depresyjnymi i lękowymi. Zbyt mała ilość dopaminy powoduje brak energii życiowej oraz lęk i napięcie wewnętrzne. Z kolei niedobór endorfin objawia się rozregulowaną gospodarką hormonalną, przygnębieniem i smutkiem.   Hormony szczęścia to grupa wiązań peptydowych, które regulują temperaturę, odporność i nastrój organizmu. Substancje te wpływają też na poziom odczuwania bólu . Hormony szczęścia, takie jak serotonina, endorfina i dopamina działają na receptory opioidowe, które są miejscem generującym przyjemność i uczucia.   Serotonina – regulacja homeostazy   Serotonina to hormon, który przekazuje informacje między poszczególnymi komórkami nerwowymi. Wykorzystuje się go podczas leczenia depresji lub w przypadku niektórych odmian schizofrenii. Podstawowym objawem niedoboru serotoniny w organizmie jest skrajnie obniżony nastrój i stany depresyjne . Osoby z niedoborem tego hormonu mają też problemy z zasypianiem . Poziom serotoniny jest chwilowo podnoszony poprzez jedzenie słodkich produktów. W przypadku niedoboru tej substancji organizm domaga się jedzenia słodyczy, takich jak czekoladki, batony czy ciastka. Inne główne skutki zbyt małej ilości tego hormonu to: rozregulowanie przepływu przewodu pokarmowego, podwyższenie wydzielania kwasu solnego, powstawanie chorób wrzodowych , większa kurczliwość niektórych mięśni, rozregulowanie krzepnięcia krwi.   Dopamina – neuroprzekaźnik przyjemności   Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, który jest uwalniany w rdzeniu kręgowym. To dzięki niemu odczuwa się zadowolenie w czasie zakochania lub smakowania wybornych dań....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik