smutna kobieta idąca ulicą
Flickr/Henry Hemming/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Kiedy chroniczne zmęczenie zamienia się w chorobę

Zespół przewlekłego zmęczenia wiąże się z sennością, zniechęceniem i ogólnym złym nastrojem. Chroniczne zmęczenie to choroba i wymaga pomocy specjalisty. Wstajesz zmęczony, kładziesz się zmęczony, a w ciągu dnia myślisz tylko o tym, aby znów wrócić do łóżka i spać? Nie bagatelizuj tego – to może być chroniczne zmęczenie.

Zespół przewlekłego zmęczenia wiąże się z sennością, zniechęceniem i ogólnym złym nastrojem. Chroniczne zmęczenie to choroba i wymaga pomocy specjalisty. Wstajesz zmęczony, kładziesz się zmęczony, a w ciągu dnia myślisz tylko o tym, aby znów wrócić do łóżka i spać? Nie bagatelizuj tego – to może być chroniczne zmęczenie.

 

Odczuwasz ciągłe zmęczenie. Masz obniżony nastrój i najchętniej cały dzień spędziłbyś w łóżku smacznie śpiąc. Niestety są to najczęstsze objawy chronicznego zmęczenia, który jest dotkliwym schorzeniem natury psychologicznej. Uważaj, to poważna choroba jak każde inne zaburzenie psychiczne i może doprowadzić do poważnych problemów.

 

Chroniczne zmęczenie omyłkowo przypisujemy przepracowaniu i przemęczeniu. Niestety obniżony nastrój i ogólne zniechęcenie to naturalna reakcja naszego organizmu, a zespół przewlekłego zmęczenia to jednostka chorobowa, z którą człowiek musi się uporać z pomocą specjalisty.

Zespół przewlekłego zmęczenia – co to?

Zespół przewlekłego zmęczenia to choroba typowo psychosomatyczna (oznacza to, że ujawnia się poprzez objawy psychiczne, jak i fizjologiczne). Na to schorzenie cierpi coraz więcej osób, które z racji aktywnego trybu życia przeżywają ciągłe napięcie. Warto podkreślić, że głównym objawem tego zespołu jest uczucie zmęczenia – należy tutaj uważać ze zbyt pochopną diagnozą, ponieważ to może być również oznaka innej choroby, jak cukrzyca, niewydolność nerek czy wirusowe zapalenie wątroby typu C. Gdy jednak wykluczymy możliwość występowania tych schorzeń, a uczucie zmęczenia utrzymuje się około pół roku, to z dużą dozą pewności możemy powiedzieć, że cierpmy na zespół przewlekłego zmęczenia (ZPZ).

Jak objawia się ZPZ?

Oprócz poczucia ciągłego zmęczenia osoba odczuwa dekoncentrację, ma problemy ze snem (najczęściej ma poczucie senności przez cały czas). Dochodzą do tego silne dolegliwości fizjologiczne – bóle głowy, kołatanie serca, biegunki lub zaparcia, dolegliwości żołądkowe.

Co zrobić w przypadku chronicznego zmęczenia?

Po pierwsze działaj doraźnie – ureguluj swoje życie - to unormuje twój cykl biologiczny i wyciszy niepotrzebne napięcie. Regularne pory snu, posiłku, spaceru czy ćwiczeń to absolutna podstawa, aby zacząć wprowadzać spokój do swojego życia i ducha. Oprócz takiej „domowej” pomocy pamiętaj, żeby wybrać się do specjalisty – lekarza pierwszego kontaktu lub psychoterapeuty – to pomoże ci pożegnać się z chronicznym zmęczeniem na zawsze!


banan i mleko migdałowe
© sola_sola/Fotolia.com
Styl życia
Skuteczne sposoby na podniesienie poziomu dopaminy w organizmie - jak naturalnie zwiększyć jej stężenie?
Receptory dopaminowe odpowiadają za kontrolę naszych emocji i koordynację mięśni. Dopaminę dostarczymy z pożywieniem, np. dzięki słonecznikowi lub bananom. Niedobór dopaminy może skutkować m.in. nadmiernym zmęczeniem lub pojawieniem się lęku.

Receptory dopaminowe odpowiadają za kontrolę naszych emocji i koordynację mięśni. Dopaminę dostarczymy z pożywieniem, np. dzięki słonecznikowi lub bananom. Niedobór dopaminy może skutkować m.in. nadmiernym zmęczeniem lub pojawieniem się lęku.   Dopamina jest neuroprzekaźnikiem produkowanym w komórkach nerwowych, które są umiejscowione w mózgu i rdzeniu kręgowym. Odpowiada za funkcjonowanie układu nerwowego: ośrodkowego oraz obwodowego. Dopamina – działanie Dopamina wpływa na: koordynację oraz napięcie mięśni, układ limbiczny, wpływając na reakcje emocjonalne i zachowanie – wywołuje euforię i działa korzystnie na motywację, wydzielanie prolaktyny , gonadotropiny oraz hormonu wzrostu, przyspieszenie tętna, zwiększenie szybkości przepływu krwi.   Niedobór dopaminy może skutkować pogorszeniem nastroju, a nawet pojawieniem się stanów depresyjnych. Zbyt słabe działanie receptorów dopaminowych wywołuje apatię. Osoby z niskim poziomem tego neuroprzekaźnika odczuwają lęk i nie mają motywacji do działania.   Dopamina jest stosowana w leczeniu ostrej niewydolności nerek, ponieważ rozszerzając naczynia nerkowe, zwiększa przepływ nerkowy i ułatwia wydalanie moczu. Bywa też podawana pacjentom ze zbyt niskim ciśnieniem tętniczym. Źródła dopaminy Dawkę dopaminy możemy zapewnić sobie w sposób naturalny. Jej źródłem są tłuszcze nienasycone , bardzo korzystne dla zdrowia. Dopaminę znajdziemy w następujących produktach bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe: migdały, słonecznik, banany, oliwa z oliwek , olej palmowy lub rzepakowy, sezam, truskawki, żurawina, jagody, śliwki, czerwona fasola.   Warto zaznaczyć, że banany mają w swoim składzie chininę...

kobieta zestresowana
Flickr/Mary/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Lęk i nerwica lękowa – jak je odróżnić od siebie?
Nerwica lękowa charakteryzuje się ciągłym strachem niewiadomego pochodzenia. Lęk natomiast ma znane źródło strachu. Czym jeszcze się różnią?

Nerwica lękowa charakteryzuje się ciągłym strachem niewiadomego pochodzenia. Lęk natomiast ma znane źródło strachu. Czym jeszcze się różnią? Czym jest nerwica lękowa? Nerwica lękowa to zespół uogólnionego lęku, objawiający się szczególnie silną obawą przed różnym sytuacjami, stanami czy rzeczami. Może być też niezwiązana z niczym konkretnym. Uczucie ma charakter chroniczny i nawracający, często trudny do opisania przez osobę, która go doświadcza. Im bardziej nieokreślony jest lęk, tym silnie oddziałuje na osobę, która żyje w ciągłym napięciu i poczuciu zagrożenia. Nerwica lękowa zatrzymuje osoby w domu , wycofuje z życia społecznego i może okazać się podwaliną dla innych chorób psychicznych – np. depresji. Jak odróżnić lęk od nerwicy lękowej? Lęk jest to naturalny odruch człowieka, który chroni go przed niebezpieczeństwami. Jest racjonalny, opierający się na wiedzy i doświadczeniu człowieka. Charakteryzuje się krótkotrwałymi stanami lękowymi, które po jakimś czasie ustępują i nie nawracają. W przypadku nerwicy lękowej działania człowieka są całkowicie irracjonalne – najbardziej przekonywujące argumenty stają się dla niego nieważne. Zakodowany lęk w psychice ma duży wpływ również na funkcjonowanie organizmu – kołatanie serca, krótki i płytki oddech, poszerzenie źrenic, ból głowy, nudności czy nawet utrata przytomności. Jak zachowuje się człowiek cierpiący na nerwicę lękową? Przy nerwicy lękowej również zachowanie człowieka się zmienia – osoba, która cierpi na nerwicę może dostać ataku paniki czy szału, jest podrażniona i agresywna. Wydaje się, że cierpiący na to schorzenie są zawsze poirytowani i zniecierpliwieni. Bardzo trudno porozumieć się taką osobą, na czym cierpi także jej...

Zmęczona kobieta w pracy leży twarzą na biurku.
©Kaspars Grinvalds/Fotolia.com
Styl życia
Zespół chronicznego zmęczenia odbiera siły do życia
Nie potwierdzono dotychczas, co wywołuje zespół chronicznego zmęczenia. Objawy są bardzo uciążliwe, ponieważ odbierają siły witalne. Odczuwalne zmęczenie jest ciągłe lub nawracające i występuje nawet mimo braku wysiłku fizycznego.

Nie potwierdzono dotychczas, co wywołuje zespół chronicznego zmęczenia. Objawy są bardzo uciążliwe, ponieważ odbierają siły witalne. Odczuwalne zmęczenie jest ciągłe lub nawracające i występuje nawet mimo braku wysiłku fizycznego.   W zespole chronicznego zmęczenia pojawiają się bóle głowy, mięśni i stawów, zaburzenia pamięci i problemy z koncentracją i ze snem. Przyczyny zespołu chronicznego zmęczenia Nie udowodniono, co wywołuje zespół chronicznego zmęczenia. Przypuszcza się, że za wystąpienie tej choroby mogą odpowiadać wirusy XMRV lub Epsteina-Barra, odpowiedzialny też za mononukleozę zakaźną. Niektóre hipotezy mówią, że przyczyną zespołu chronicznego zmęczenia może być nieprawidłowy metabolizm kwasu mlekowego w mięśniach w połączeniu z zarażeniem enterowirusem – badanie tkanki mięśni u osób z podejrzeniem choroby wykazało obecność tego wirusa u jednej piątej badanych. Inne teorie upatrują przyczyny w niedoborze składników odżywczych. Możliwa etiologia choroby to również stres powodujący zmiany hormonalne. Jako możliwość dopuszcza się również twierdzenie, że zespół chronicznego zmęczenia jest uwarunkowany genetycznie. Grupa ryzyka zachorowania na zespół chronicznego zmęczenia Jako że zespół chronicznego zmęczenia może pojawić się w wyniku silnego i długotrwałego stresu, do grupy ryzyka zalicza się przede wszystkim osoby w wieku od 20 do 30 lat , które mają stresującą pracę lub pracują bardzo długo i bez przerwy odczuwają presję. Będąc w takiej sytuacji, osoby te często sięgają po używki, które zaburzają pracę organizmu i zmniejszają skuteczność układu odpornościowego. Wówczas łatwiej o infekcję bakteriami, wirusami i grzybami, co może pośrednio lub bezpośrednio przyczyniać się do wystąpienia...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner