kobieta zaciskająca pięści
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Proste sposoby na zwiększenie motywacji

Psychologia motywacji od dawna próbuje znaleźć sposoby na zwiększenie chęci do działania i dążenie do celu. Motywacja dosłownie oznacza pragnienie zrobienia czegoś. Badania pokazują, że możesz wpływać na poziom swojej motywacji nie tylko za pomocą skomplikowanych technik, których uczą trenerzy i coachowie. Proste rozwiązania są najlepsze – przynajmniej w przypadku psychologii motywacji.

Psychologia motywacji od dawna próbuje znaleźć sposoby na zwiększenie chęci do działania i dążenie do celu. Motywacja dosłownie oznacza pragnienie zrobienia czegoś. Badania pokazują, że możesz wpływać na poziom swojej motywacji nie tylko za pomocą skomplikowanych technik, których uczą trenerzy i coachowie. Proste rozwiązania są najlepsze – przynajmniej w przypadku psychologii motywacji.

Pozycja ciała a motywacja – nie garb się!

Język ciała może być o wiele bardziej istotny, niż myślisz. Nie tylko wpływa na to, jak postrzegają cię inni, ale także reguluje wewnętrzną chemię ciała. Zmiana pozy dosłownie może zmienić to, jak się czujesz. Amy Cuddy z Harvard School of Business w 2012 roku podczas TED Talks przedstawiła wyniki badań na temat komunikacji niewerbalnej (czyli mowy ciała), która okazuje się być tak samo ważna, jak komunikacja werbalna. Jednym z niewerbalnych sposobów porozumiewania się jest przybieranie „pozy mocy”. Istnieją dwa rodzaje tej pozy – wysoka i niska. Poza wysokiej mocy oznacza wyprostowane plecy, wypiętą klatkę piersiową, to bardziej otwarte niż skulone i zgarbione ciało. Wygląda, jakby osoba tak stojąca chciała zająć jak najwięcej przestrzeni. Jakie ma to skutki dla ciała? Naukowcy odkryli, że utrzymywanie tej pozy przez dwie minuty zwiększa poziom testosteronu, który jest związany z zaufaniem, a zmniejsza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jeśli krępuje cię przybieranie tej pozy na przykład wśród współpracowników, możesz na dwie minuty udać się do łazienki lub pustego pomieszczenia.

Wybierz termin, który ma „moc początku”

Czy zastanawiało cię, dlaczego każdy wybiera ze wszystkich terminów akurat 1 stycznia na nowe postanowienia? Dokładnie, ponieważ jest to nowy rok. Ale to także każdy inny punkt w życiu większości ludzi, na przykład urodziny, początek wakacji i in. Chodzi o to, by wybrać moment, który wzmocni w nas wrażenie, że zaczynamy zapisywać czystą kartę. Badania naukowców z Uniwersytetu Pensylwania wskazują, że niezależnie od twojej motywacji, gdy będzie zbliżała się ustalona data, poczujesz więcej energii. Wynika to z dwóch powodów, po pierwsze ten „świeży początek” pomaga ludziom odciąć się od dawnych niepowodzeń, a po drugie, daje im wyobrażenie nowego lepszego życia. Dlaczego to ma znaczenie? Wiąże się z tendencją do minimalizowania swoich niepowodzeń i myśleniem – co było, to było, jutro jest nowy dzień! Jeśli chcesz zmotywować się do jakiegoś działania, wymyśl jakiś nowy początek! Zapisz go, bo zapisane rzeczy mają większą moc.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z kurczakiem

Spisz kontrakt i pozwól, by ktoś cię kontrolował

Profesor ekonomi z Uniwersytetu w Yale założył stronę stickK, która polega na sporządzaniu nieformalnych kontraktów. Przed przystąpieniem do realizacji planu, wpłaca się na portalu pewną kwotę i wybiera osobę, która będzie kontrolowała, czy faktycznie cel jest osiągnięty. Jeśli osoba wywiąże się z zadania, może odzyskać pieniądze. Jeśli nie – pieniądze zostaną przeznaczone na cel charytatywny, który wybierze monitorujący przyjaciel. Strona dodatkowo wymusza ukonkretnienie celu – nie można więc postanowić, że się trochę schudnie, tylko trzeba postanowienie uściślić – ile kilogramów i w jakim czasie. Dlaczego jest to takie skuteczne? Nie pozwala na wysłanie mózgowi sygnału – nudzę się! Rywalizacja sprawia, że wytrwanie w postanowieniu jest bardziej ekscytujące. Psychologia motywacji mówi, nawet jeśli cel nie zostanie osiągnięty, ostatecznie ma się świadomość, że włożony wysiłek nie został całkiem zmarnowany – w końcu jakaś organizacja dostała dzięki nam fundusze.


Kobieta na zdjęciu jest szczęśliwa i pełna motywacji
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Chromoterapia pomoże zwiększyć motywację
„Nudzę się, nie chce mi się!” – po raz kolejny masz problemy ze zmobilizowaniem się do działania? Być może wystarczy tylko mała zmiana w wystroju wnętrza lub częstsze spacery. Psychologia motywacji ma solidne badania na potwierdzenie tezy, że kolor ma duży wpływ na to, jak bardzo angażujemy się w pracę.

„Nudzę się, nie chce mi się!” – po raz kolejny masz problemy ze zmobilizowaniem się do działania? Być może wystarczy tylko mała zmiana w wystroju wnętrza lub częstsze spacery. Psychologia motywacji ma solidne badania na potwierdzenie tezy, że kolor ma duży wpływ na to, jak bardzo angażujemy się w pracę. Psychologia motywacji i chromoterapia Wpływ kolorów na nastrój jest znany i wykorzystywany na przykład w chromoterapii. Jak myślisz, dlaczego większość znaków dotyczących wyprzedaży jest czerwona? Ponieważ ludzie mają tendencję do łączenia czerwonego z niebezpieczeństwem, a to zwiększa uwagę. Czerwony wiąże się nie tylko z niebezpieczeństwem, ale także z atrakcyjnością . Badania pokazują, że mężczyźni noszący czerwony kolor są bardziej atrakcyjni dla kobiet. Inne mówią o łączeniu niebieskiego z zaufaniem i zależnością, podczas gdy różowy działa uspokajająco. Jaki jednak wpływ kolorów wykorzystuje psychologia motywacji? Znaczenie koloru zielonego – nie tylko nadzieja, ale i inspiracja Naukowcy z Uniwersytetu w Essex w 2012 roku przeprowadzili eksperyment. Poprosili ochotników o jazdę na stacjonarnym rowerze, podczas której oglądali film. Rodzaje filmów były dobierane losowo i były utrzymane w trzech tonacjach – zielonej, szarej i czerwonej. Czerwone filmy wywoływały u ochotników złość i rozdrażnienie, natomiast zielony filtr sprawiał, że byli bardziej zadowoleni, mniej zmęczeni i bardziej zmotywowani do kontynuowania ćwiczeń .   Drugie badanie przeprowadzono w tym samym roku na Ludwig Maximilians University w Munich. Naukowcy poprosili ochotników do wypisania w ciągu dwóch minut jak największej liczby zastosowań puszki. Przed badaniem każdej grupie eksponowano szybkie błyski w innym kolorze – zielone, niebieskie, białe i szare....

mężczyzna z projektami pod ręką
© gpointstudio/Fotolia.com
Styl życia
Pragmatyk myśli logicznie i postępuje praktycznie
Pragmatyzm charakteryzuje się potrzebą postępowania i myślenia praktycznego, czyli opłacalnego, użytecznego i logicznego. Pragmatyk skupia się na realizacji wyznaczonego celu. Może przy tym zaniedbywać relacje z bliskimi osobami.

Pragmatyzm charakteryzuje się potrzebą postępowania i myślenia praktycznego, czyli opłacalnego, użytecznego i logicznego. Pragmatyk skupia się na realizacji wyznaczonego celu. Może przy tym zaniedbywać relacje z bliskimi osobami.   Pragmatyk jest jednym z 4 typów osobowości, które powstały na bazie teorii szwajcarskiego psychiatry, Carla Gustava Junga. Pragmatyk to osoba konkretna i subiektywna, lubiąca opierać się na sprawdzonych rozwiązaniach. Cechy pragmatyka Pragmatyk myśli i działa w sposób praktyczny. Lubi, gdy przedmioty są użyteczne, a w rozmowach i postępowaniu stawia na konkret. Innymi cechami pragmatyków są: logiczne myślenie i działanie, realizm w ocenianiu rzeczywistości, zdolności analityczne, skuteczne realizowanie swoich celów , talent do zarządzania grupą, konsekwencja w wykonywaniu zadań, potrzeba dominowania w zespole, wywoływanie konfliktów z innymi ludźmi, perfekcjonizm, czyli pragnienie osiągnięcia doskonałości w jakiejś dziedzinie , pracowitość, niechęć do snucia marzeń i fantazji, niezdolność do kreatywnego myślenia , szacunek dla tradycyjnych wartości i sprawdzonych rozwiązań. Jak się zachowują pragmatycy? Pragmatycy lubią mieć konkretne zadania do wykonania. Dobrze się odnajdują w roli przywódców , ale niechętnie dzielą się z innymi osobami obowiązkami do wykonania. Ponadto pragmatycy: niejednokrotnie uważają, że zrealizują zadanie lepiej, niż ich współpracownicy, lubią ubierać się w ubrania eleganckie i dobrej jakości, mogą dążyć do przeforsowania swojego zdania, wbrew wszelkim przeciwnościom i opiniom członków grupy, nie zawsze liczą się ze zdaniem innych ludzi, podejmują decyzje samodzielnie, bez konsultacji z współpracownikami, rodziną czy...

zebranie
Flickr/highwaysengland/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Motywacja wg praw Yerkesa-Dodsona
Prawo Yerkesa-Dodsona, a właściwie prawa, ponieważ są dwa, pierwotnie dotyczyły wyłącznie mechanizmu motywacji. Obecnie są wykorzystywane na wielu polach począwszy od zarządzania zasobami ludzkimi po sport.

Prawo Yerkesa-Dodsona, a właściwie prawa, ponieważ są dwa, pierwotnie dotyczyły wyłącznie mechanizmu motywacji. Obecnie są wykorzystywane na wielu polach począwszy od zarządzania zasobami ludzkimi po sport. Pierwsze prawo Yerkesa-Dodsona Pierwsze prawo Yerkesa-Dodsona złamało skostniały pogląd, że aby wykonać dobrze jakieś zadanie wystarczy silna motywacja. Panowie Robert Yerkes i John Dodson wysnuli teorię, że do tego, aby jak najskuteczniej wykonać powierzone nam zadanie najlepszy jest średni poziom pobudzenia (motywacji). Zarówno za niski jak i za wysoki jego pułap wpływa negatywnie na rezultat. Przy zbyt niskim nie zabieramy się do pracy, z kolei za wysoki paraliżuje nas emocjonalnie. Dla zobrazowania tego twierdzenia można przywołać sytuacje podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zbyt niski poziom motywacji spowoduje, że nie przygotujemy się odpowiednio i możemy zostać odebrani, jako osoba, której na danej pracy zupełnie nie zależy. W przypadku, gdy pobudzenie emocjonalne będzie zbyt wysokie, skrajne, nasze działania mogą być chaotyczne a poziom stresu towarzyszący całej sytuacji dodatkowo nas rozkojarzy i staniemy się nerwowi. Drugie prawo Yerkesa-Dodsona Drugie prawo Yerkesa-Dodsona wynika bezpośrednio z pierwszego i mówi, że trudne zadania wykonamy najlepiej przy średnio mniejszej motywacji, natomiast łatwe pójdą nam zdecydowanie lepiej, gdy będziemy zmotywowani średnio bardziej. Przykład wyjaśniający działanie tego prawa w praktyce, to sytuacja z psem i zadaniem matematycznym. Gdy uciekamy przed dużym groźnym psem – bieganie jest prostą czynnością – to najskuteczniej uda się uciec, gdy będziemy biec możliwie jak najszybciej. Zadanie matematyczne – jego rozwiązanie – jest trudne – dlatego ważne jest, aby przystąpić do niego na spokojnie. Rozluźnienie pozwoli skupić myśli i dokładniej rozwiązać zadanie....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik