zadowolone małżeństwo
©pressmaster/Fotolia
Styl życia

Relacje w rodzinie – jak o nie dbać?

Dobre relacje w rodzinie pozwolą twoim dzieciom czuć się bezpiecznie i mieć szczęśliwe dzieciństwo. To też na ich podstawie pociechy uczą się, jak powinny wyglądać ich relacje z innymi ludźmi.

Dobre relacje w rodzinie pozwolą twoim dzieciom czuć się bezpiecznie i mieć szczęśliwe dzieciństwo. To też na ich podstawie pociechy uczą się, jak powinny wyglądać ich relacje z innymi ludźmi.

Dbajcie o dobre relacje w waszym małżeństwie

Żeby rodzina funkcjonowała dobrze, przede wszystkim rodzice muszą się ze sobą dogadywać.

Gdy dzieci widzą kłócących się rodziców, często myślą, że to one są powodem konfliktu. Nawet jeśli kłótnia rozgrywa się za zamkniętymi drzwiami, dziecko zawsze wyczuje, że coś wisi w powietrzu. Nie będzie wiedziało, o co dokładnie chodzi, ale rozpozna, że dzieje się coś niedobrego. Oczywiście to praktycznie niemożliwe, żeby w ogóle się nie kłócić. To normalne, że zdarzają się konflikty – jeśli nie możecie go rozwiązać od razu, nie udawajcie przed dzieckiem, że wszystko jest w porządku. Gdy usłyszy od was, że się pokłóciliście i jesteście trochę na siebie źli, ale to rozwiążecie, syn czy córka będzie spokojniejszy. Nauczy się też dzięki temu, że konflikty są czymś normalnym nawet między ludźmi, którzy się kochają.

Kasia gotuje z Polki.pl: pączki z konfiturą

 

A jeśli już jesteśmy przy kochaniu... okazujcie sobie ze swoją połówką uczucia także przy dzieciach. Pocałunek na dzień dobry, przytulenie, zdrobnienia, miłe słowa, dziękuję, przepraszam, proszę – to buduje poczucie intymności, a także uczy budowania i dbania o relację.

 

...i dobre relacje z dziećmi

 

  • Spędzajcie jak najwięcej czasu razem – od zawsze czas posiłków jednoczył wszystkich członków rodziny. To moment na to, by porozmawiać spokojnie, pośmiać się, zapytać jak minął dzień. Nie jest to natomiast czas na kazania i uwagi. Istnieje podstawowa zasada odnośnie zwracania innym uwagi – krytykuj na osobności, chwal przy innych.

Starajcie się zorganizować wspólny czas w weekend, wybierzcie się razem na wycieczkę, w odwiedziny do babci. Wieczorem pograjcie razem w coś – nieważne czy będzie to playstation czy wracające do łask gry planszowe. Istotne jest to, że będziecie razem.

  • Rozmawiajcie – i to jak najwięcej. Nie tylko o przyjemnych rzeczach, ale także i trudnych. Nauczycie w ten sposób dzieci, że mówienie o uczuciach, nawet tych negatywnych, jest czymś naturalnym. Nawet jeśli jesteście ogólnie zajęci i trudno znaleźć czas na to, by usiąść i na spokojnie porozmawiać z dzieckiem, starajcie się wykorzystać każdy moment na krótką pogawędkę. Może to być podczas nakrywania do stołu czy zmywania naczyń.
  • Szanujcie się nawzajem – szacunek oznacza nie tylko zwracanie się do siebie w kulturalny sposób. To także akceptowanie decyzji dziecka – o ile są one w obrębie granic, które ustaliliście. Szacunek okażecie również pozwalając na coraz większą samodzielność dzieci.
 

para zakochanych
©drubig-photo/Fotolia
Styl życia
Kocha, lubi, szanuje – jak okazać szacunek w związku
Żadna relacja nie potrwa zbyt długo, gdy brakuje w niej wzajemnego docenienia i poważania. Szacunek w związku jest podstawą do tego, by budować trwałe, satysfakcjonujące i oparte na partnerstwie życie we dwoje.

Żadna relacja nie potrwa zbyt długo, gdy brakuje w niej wzajemnego docenienia i poważania. Szacunek w związku jest podstawą do tego, by budować trwałe, satysfakcjonujące i oparte na partnerstwie życie we dwoje.   1. Traktujcie swój związek jak prawdziwy zespół – podejmując jakiekolwiek decyzje, weźcie pod uwagę, jaki będzie to miało wpływ na drugą osobę. Powinniście się wspierać w osiąganiu celów i współdziałać. Zwracajcie się do siebie nawzajem z życzliwością i godnością. Jeśli będziecie traktować się jak jedność, bez problemu okażecie partnerowi czy partnerce szacunek, na jaki zasługuje. Choć z pewnością nie zawsze się będziecie ze sobą zgadzać w stu procentach, w kwestiach, które dotyczą was obojga starajcie się jak najczęściej zaczynać zdania od „my”, a nie „ja” .   2. Jeśli nie zgadzacie się ze sobą, przedyskutujcie sprawę na spokojnie – rzadko zdarza się, by para była całkowicie jednomyślna. Spięcia i spory są czymś normalnym. Kiedy jednak powstają, postarajcie się je przedyskutować – spokojnie, bez urażania drugiej strony. Komentarze typu „to idiotyczny pomysł” czy „nie wierzę, że ci to przyszło do głowy” nie rozwiążą konfliktu . Wręcz przeciwnie – zdenerwują partnera, sprawią, że przyjmie postawę obronną i uniemożliwią konstruktywną rozmowę. Jeśli będziecie zachowywać się agresywnie i gniewnie, druga strona odpowie tym samym, a co więcej – zniechęci to partnera do tego, by dzielił się swoim zdaniem. Zamiast tego lepiej wysłuchać go.   3. Nauczcie się tolerować i doceniać różnice między wami – im bliższa relacja, tym więcej znajduje się różnic między ludźmi. Niestety partner nie zmieni się o 180 stopni choćby nie wiem jak się starał – doceńcie więc te zmiany, na jakie się zdobył. Resztę po prostu zaakceptujcie – wypominanie i złośliwe przytyki nic nie...

zakochani na molo
©XtravaganT/Fotolia
Styl życia
Pierwsza pomoc dla związku – jak go uratować
Kryzysy zdarzają się w każdym związku. Tak naprawdę nawet księżniczka Walta Disneya po napisach końcowych musi pracować nad swoim małżeństwem z uroczym księciem z bajki. Niekiedy problemy zaczynają nas przerastać na tyle, że pojawia się widmo rozstania – jak uratować związek?

Kryzysy zdarzają się w każdym związku. Tak naprawdę nawet księżniczka Walta Disneya po napisach końcowych musi pracować nad swoim małżeństwem z uroczym księciem z bajki. Niekiedy problemy zaczynają nas przerastać na tyle, że pojawia się widmo rozstania – jak uratować związek? 1. Zdiagnozujcie problem Żaden dobry lekarz nie zaczyna leczenia, zanim nie postawi właściwej diagnozy. Z leczeniem relacji jest identycznie – zanim zaczniecie na chybił trafił próbować coś naprawić, sprawdźcie najpierw, co dokładnie się zepsuło. Określenie „wszystko” albo „coś jest nie tak” jest pewnie zgodne z waszymi uczuciami, ale te z kolei wywołane są przez jakieś konkretne rzeczy . Czy chodzi o to, że nie rozmawiacie ze sobą lub rozmawiacie o nieistotnych rzeczach? A może chodzi o zawiedzione zaufanie. A może o niewierność. A może nałożyło się dużo rzeczy. Usiądźcie razem i na spokojnie zastanówcie się nad tym. Nie zawsze jest to proste – może potrzebujecie pomocy z zewnątrz? 2. Dlaczego jesteście razem Coś Was do siebie przyciągnęło, coś zafascynowało. Co to było? Zastanówcie się wspólnie, dlaczego postanowiliście być razem – czy mieliście wspólne plany, myśleliście o wspólnej przyszłości? Dzięki temu będziecie bardziej zmotywowani do tego, żeby pracować nad relacją i szukać sposobów jak uratować wasz związek . 3. Ustalcie zasady Jeśli już wiecie, co jest nie tak i chcecie to zmienić, ustalcie jak to zrobić. Ważne, by ustalonych przez siebie zasad przestrzegać – jeśli ustaliliście, że np. soboty spędzacie razem, róbcie to, chyba że naprawdę powstrzymuje was coś, na co nie macie wpływu. Starajcie się jednak nie szukać wymówek – to jak bardzo się staracie to też wyznacznik tego, jak bardzo wam zależy . 5. Poproście o pomoc Czasami trudno samemu ustalić w czym tkwi problem lub nawet spokojnie o tym porozmawiać....

mężczyzna z kobietą
©tatyana_k/Fotolia
Styl życia
Związek na odległość. Czy wirtualna miłość ma szanse na przetrwanie?
Miłość na odległość wydaje się czymś bardzo trudnym, a może nawet wręcz niemożliwym. Czasami zmuszają nas do zwiększenia dystansu okoliczności zewnętrzne – studia, zmiana pracy, delegacja, a czasami związek rozpoczyna się już z założeniem, że przez jakiś czas pozostanie kontakt wirtualny.

Miłość na odległość wydaje się czymś bardzo trudnym, a może nawet wręcz niemożliwym. Czasami zmuszają nas do zwiększenia dystansu okoliczności zewnętrzne – studia, zmiana pracy, delegacja, a czasami związek rozpoczyna się już z założeniem, że przez jakiś czas pozostanie kontakt wirtualny. Jak przetrwać? 1. Miejcie ze sobą stały kontakt – w dzisiejszych czasach nie jest to trudne, nawet jeśli jesteście na różnych krańcach świata. Jeśli macie smartfony, a w nich dostęp do internetu, możecie wysyłać do siebie wiadomości, używając takich popularnych programów jak WhatsApp, Viber czy Messenger. Oprócz rozmów telefonicznych możecie także prowadzić wideorozmowy, które można prowadzić m.in. przez Skype . Jeśli wasz internet w telefonie jest na tyle dobry, by utrzymać dobrą jakość rozmowy z kamerą, możecie sobie towarzyszyć niemal w każdej sytuacji – możecie wspólnie wybrać się na zakupy czy spacer do parku.   2. Róbcie sobie niespodzianki – myślicie, że to niemożliwe na odległość? Jedno z was może na przykład odwiedzić bez zapowiedzi drugą osobę – trzeba się jednak wcześniej upewnić, że nie trafi się na nieodpowiedni moment, np. najgorętszy okres w pracy. Możecie wysłać drobny upominek, pocztówkę, wysłać czułego lub pikantnego smsa, a do wieczornej rozmowy z kamerką zrobić pełny makijaż.   3. Wykorzystujcie czas razem – jeśli nie możecie rozmawiać codziennie, starajcie się, żeby te rozmowy, na jakie jesteście w stanie sobie pozwolić, miały jak najwyższą jakość. Zadbajcie o to, by nikt wam nie przeszkadzał i cieszcie się tą chwilą .   4. Nie ukrywajcie rzeczy, o których druga osoba wiedziałaby, gdyby nie odległość – każdy związek rządzi się tymi samymi prawami. Jeśli zdarzyło się coś, czego druga osoba by nie pochwaliła, oczywiście można udać, że nic się nie stało, ale...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik