rodzice z dwójką dzieci
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Toksyczne relacje w rodzinie. Jak radzić sobie z przemocą psychiczną

Radzenie sobie z toksyczną rodziną jest bardzo trudne. Sporym problemem jest przewartościowanie swojego życia, wyznaczenie granic, pozbycie się poczucia winy. Często trzeba zerwać wszelkie relacje z rodziną i zintensyfikować terapię.

Radzenie sobie z toksyczną rodziną jest bardzo trudne. Sporym problemem jest przewartościowanie swojego życia, wyznaczenie granic, pozbycie się poczucia winy. Często trzeba zerwać wszelkie relacje z rodziną i zintensyfikować terapię.

Toksyczna rodzina

W rodzinie toksycznej problemy są ukrywane i trudne do zidentyfikowania z zewnątrz, a nawet do określenia przez same dzieci. Rodzice, którzy stosują przemoc psychiczną i emocjonalne nadużycia mogą nawet nie uświadamiać sobie tego, co robią. O toksyczności rodziny może świadczyć:

  • Spowodowane alkoholizmem, narkomanią, zaburzeniami osobowości niespełnianie roli opiekuna przez co najmniej jednego z rodziców.
  • Dbanie o zewnętrzny wizerunek szczęśliwej rodziny idealnej.
  • Zaburzenie hierarchii rodzinnej. Posłuszne dziecko musi pełnić funkcję zastępczego opiekuna, jego potrzeby są nieważne, to ono ma zaspokajać potrzeby innych.
  • Emocje to temat tabu, nie okazuje się ich.
  • Brak zdrowej komunikacji. Włączanie dziecka w konflikty małżeńskie, tworzenie z nim obozów przeciw partnerowi, zwierzanie mu się.
  • Rozmyte emocjonalne i fizyczne granice.
  • Zaburzony rodzic jest w centrum uwagi. Drugi rodzic skupia się na nim, ignorując potrzeby dziecka.
  • Brak bliskości i konflikty między rodzeństwem.

Toksyczni rodzice nękają swoje dzieci na rożne sposoby: stosując przemoc słowną, fizyczną, lub seksualną, rywalizując z nimi, stawiając nierealne wymagania, uzależniając je od siebie, kontrolując, nie reagując na krzywdy ze strony drugiego rodzica.

Radzenie sobie z toksyczną rodziną

Brzemię wychowania w toksycznym domu obciąża na całe życie. Jeśli przemoc psychiczna zdominowała wszystkie sfery życia, dorosły człowiek nie jest zdolny normalnie funkcjonować w związku, pracy czy towarzysko, miewa depresje i choroby somatyczne. Długotrwała psychoterapia i analiza wczesnych związków z rodzicami nie zawsze okazuje się skuteczna. Nie każdemu udaje się przewartościować swoje życie, wyznaczyć granice, pozbyć się poczucia winy i osiągnąć szczęście.

 

Dopóki skatowani psychicznie i wciąż uzależnieni psychicznie od rodziców dorośli ludzie nie zdecydują się na terapię, zwykle niszczą swoje nowe rodziny. Istnieje ryzyko, że wcale tego nie chcąc, też zostaną toksycznymi rodzicami.

 

Walka z toksycznymi rodzicami nie ma sensu, najlepiej byłoby całkowicie się od nich odciąć. Często nawet po ich śmierci dziecko pozostaje latami bardzo zaburzone.


Mężczyzna myśli.
©Drobot Dean/Fotolia.com
Styl życia
Czym jest uważność, jakie ma znaczenie i jak zastosować ją w naszym życiu?
Uważność to proces obserwowania rzeczy takimi, jakie są – bez próby ich oceny. Pozwala nam świadomie przeżywać chwilę obecną. Dzięki temu poznajemy siebie i lepiej kontrolujemy emocje.

Uważność to proces obserwowania rzeczy takimi, jakie są – bez próby ich oceny. Pozwala nam świadomie przeżywać chwilę obecną. Dzięki temu poznajemy siebie i lepiej kontrolujemy emocje.   Praktyka uważności sprawia, że jesteśmy bardziej obecni w każdej przeżywanej chwili . Doświadczanie tego stanu poprawia również jakość życia. Czym jest uważność? Duże tempo życia wymaga od nas pośpiechu i skupiania się na wielu rzeczach jednocześnie. Poświęcamy wiele czasu na planowanie przyszłości lub rozpamiętywanie przeszłości, która już nie wróci. Przez to umyka nam to, na co mamy wpływ tu i teraz . Świetnym sposobem zmiany tego stylu życia jest praktyka uważności. Jest to umiejętność obserwowania osób, relacji, zjawisk i wydarzeń bez próby ich oceny. To podejście do życia, skupiające się na przeżywaniu chwili obecnej . Wszyscy doświadczamy tego stanu, np. w nowym otoczeniu, mieście lub kraju, gdzie zupełnie nowe bodźce sprawiają, że zapominamy o przeszłości i skupiamy tylko na teraźniejszości. Praktyka uważności koncentruje się natomiast na codziennym przeżywaniu tego stanu. Aby efekt tej praktyki był najlepszy, warto odpowiedzieć sobie pytania : gdzie jestem teraz? co przeżywam i odczuwam? czego pragnę i jak chcę to osiągnąć? Oraz skupić się na chwili obecnej, nie myśleć o tym, co już miało miejsce lub ma się wydarzyć, lecz dostrzegać i przeżywać chwile, które dzieją się teraz. Dlaczego warto praktykować uważność? Uważność pomaga nam lepiej zrozumieć jak działa umysł i skąd biorą się emocje, a co za tym idzie – poznać samego siebie. Ten proces pozwala nam zachować ścisły kontakt z własnym życiem. Dzięki temu możemy oddzielić się od przeżywanych emocji. Odsuwamy stres i zamartwianie, aby skupić się tym, co się dzieje w danej chwili....

smutny chłopak
©auremar/Fotolia
Styl życia
4 zdrowe sposoby na wzmocnienie psychiki
Potocznie o ludziach ze słabą psychiką mówi się, że są nieodporni na stres i przewrażliwieni. Biorą do siebie niepowodzenia, które bardzo obniżają ich samoocenę. Łatwo też dają się innym zmanipulować. Nie znaczy to, że nie można nic z tym zrobić – nad słabą psychiką można pracować.

Potocznie o ludziach ze słabą psychiką mówi się, że są nieodporni na stres i przewrażliwieni. Biorą do siebie niepowodzenia, które bardzo obniżają ich samoocenę. Łatwo też dają się innym zmanipulować. Nie znaczy to, że nie można nic z tym zrobić – nad słabą psychiką można pracować. Resilience, czyli rezyliencja – pierwszy krok do wzmocnienia słabej psychiki Rezyliencja to umiejętność dostosowywania się do zmian, jakie zachodzą w życiu. Nie oznacza ona, że osoby z wysokim poziomem resilience są całkowicie nieodporne na stres i nie przeżywają żadnych negatywnych emocji w związku z trudnymi wydarzeniami. Łatwiej im po prostu wrócić do stanu równowagi po ciężkich doświadczeniach. Słaba psychika – jak ją wzmocnić 1. Przyjrzyj się swoim przekonaniom – to, co myślisz o sobie i otaczającym cię świecie ma duży wpływ na twoją wytrzymałość psychiczną. Nie wszystkie przekonania są pozytywne i wspierające, nie wszystkie z pewnością sobie uświadamiasz. Jeśli na przykład jesteś przekonana, że nigdy w życiu nic ci się nie uda, będziesz mniej skłonna do tego, żeby aplikować do nowej, lepszej pracy . W rzeczywistości bardzo rzadko można ocenić, że coś zdarza się „zawsze” lub „nigdy”. Zastanów się czy przypadkiem nie masz jakichś czarno-białych przekonań, a następnie znajdź wyjątek . To nieprawda, że wyjątek potwierdza regułę – on stawia ją pod dużym znakiem zapytania.   2. Mądrze zarządzaj swoją energią – nie trać jej na rozmyślania o rzeczach, które cię nie dotyczą lub nie masz na nie wpływu. Zamartwianie się nie pomoże rozwiązać problemu, a sprawi, że zmarnotrawisz czas i energię, które możesz poświęcić na faktyczne szukanie rozwiązania lub też inne konstruktywne działania . Im częściej będziesz...

krzyczący mężczyzna stojący na białym tle
© vadymvdrobot/Fotolia.com
Styl życia
Dlaczego związek z psychopatą to nie jest dobry pomysł?
Psychopatia, czyli bez emocji i bez serca. Tak najczęściej jest określane to zaburzenie. Psychopata może zupełnie efektywnie funkcjonować w społeczeństwie, jednak deficyty emocjonalne, które ma, a które są przez niego/nią umiejętnie maskowane, nie pozwalają na wchodzenie w zdrowe i satysfakcjonujące dla obu stron bliskie relacje.

Psychopatia, czyli bez emocji i bez serca. Tak najczęściej jest określane to zaburzenie. Psychopata może zupełnie efektywnie funkcjonować w społeczeństwie, jednak deficyty emocjonalne, które ma, a które są przez niego/nią umiejętnie maskowane, nie pozwalają na wchodzenie w zdrowe i satysfakcjonujące dla obu stron bliskie relacje. Jak wygląda związek z psychopatą - trzy etapy związku z psychopatą Związek z psychopatą lub osobą przejawiającą zachowania psychopatyczne można podzielić na 3 etapy: idealizacja, dewaluacja i discard – czyli pozbycie się intruza. Pierwszy etap – idealizacja i „bombardowanie miłością” Idealizacja – polega na zalaniu miłością . Psychopata zapewnia o swoim wielkim uczuciu , snuje plany na przyszłość, dzwoni, nadskakuje, jest czarujący, kochany i czuły. Wtedy poznajemy maskę, która jest przez niego wykorzystywana na co dzień, w relacjach międzyludzkich, słodki, czarujący człowiek, często bardzo inteligentny, dowcipny. Drugi etap – dewaluacja, psychopata zaczyna pokazywać swoją prawdziwą twarz Dewaluacja – w tym etapie psychopata stopniowo odkrywa swoje prawdziwe ja. Bajka o życiu usłanym różami jest kontynuowana. Jednak zaczynają pojawiać się pierwsze niepokojące symptomy. Psychopata zaczyna izolować swojego partnera od rodziny i otoczenia. Kontakty ze światem zewnętrznym ograniczane są do niezbędnego minimum. Gdy na początku wszystko mu się podobało w partnerze, teraz zaczyna dostrzegać mankamenty. W zachowaniu, ubiorze, sposobie poruszania się. Głośno i bezwzględnie je komentuje. Często rezultat jest taki, że krytykowana osoba zaczyna dostosowywać się do szablonu wykrojonego przez psychopatycznego partnera, co jest mu na rękę, ponieważ w pełni kontroluje sytuację. Zdarza się, że posłuszeństwo wobec siebie psychopata egzekwuje przemocą, również w...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner