półka z książkami
Flickr/Jonathan Rolande/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Przestrzeń do zabawy, snu i edukacji, czyli jak urządzić pokój dla dziecka

Pokój dla dziecka w wieku przedszkolnym powinien dostarczać maluchowi dodatkowych bodźców wizualnych i kolorystycznych. Każda część powinna być jasno wyznaczona, aby dziecko wiedziało, gdzie należy spać, w którym miejscu może się bawić, a gdzie jest kącik edukacyjny.

Pokój dla dziecka w wieku przedszkolnym powinien dostarczać maluchowi dodatkowych bodźców wizualnych i kolorystycznych. Każda część powinna być jasno wyznaczona, aby dziecko wiedziało, gdzie należy spać, w którym miejscu może się bawić, a gdzie jest kącik edukacyjny.

 

Pokój dla dziecka w wieku przedszkolnym powinien łączyć w sobie cechy takie jak bezpieczeństwo i wielofunkcyjność z tym co najważniejsze dla dziecka – zainteresowaniami malucha. Kilkuletnie dzieci już dobrze wiedzą co im się podoba, a czego wolałyby nie mieć w swoim pokoju. Pokój przedszkolaka to miejsce, w którym dziecko będzie spędzało większość czasu. Ważne, aby mogło czuć się w nim dobrze i mieć dość miejsca do bezpiecznej zabawy.

1. Podłoga w pokoju dla dziecka

W pokoju przedszkolaka podłoga powinna być przeznaczona do zadań specjalnych. Będzie ona z pewnością torem wyścigowym, bieżnią, boiskiem lub sceną do występów. Dzieci chętnie bawią się na podłodze. Na podłodze układają puzzle, układanki, oglądają bajki, czytają książki. Dlatego ważne, aby podłoga nie była śliska. Lakierowane, drewniane podłogi, nie pokryte wykładziną, ani dywanem są niebezpieczne dla kilkuletniego malucha. Ponadto są zimne, a dzieci często lubią chodzić boso. Warto więc podłogę w pokoju dziecięcym wyłożyć wykładziną lub miękkim dywanem w kolorowe wzory.

2. Kolory ścian i tapety pokoju dziecka

Pokój dla dziecka rządzi się swoimi prawami. Można w nim łączyć dowolne barwy i odcienie. Dziecko powinno czuć się w nim komfortowo. Najlepsze będą intensywne, soczyste barwy, np. pomarańcz, zieleń, żółć i niebieski. Doskonale sprawdzą się tapety w żywych kolorach z obrazkami ulubionych postaci z bajek, książek lub ze zwierzętami. Dobrze, aby tapeta była łatwo zmywalna na wypadek, gdyby dziecko wybrudziło ścianę. Na wysokości od podłogi do pół metra można umalować nieduży fragment ściany zmywalną farbą w kolorze ciemnej zieleni, granatu lub bieli. Dziecko będzie mogło tam bez obaw malować kredą lub mazakami. W pokoju przedszkolaka warto przykleić duże naklejki z postaciami z bajek i powiesić mapę np. Polski – po każdej wycieczce z dzieckiem możesz zaznaczać na mapie, gdzie byliście.

3. Mebelki do pokoju dla dziecka

Pokój przedszkolaka nie powinien być wyposażony w wiele mebli. Dziecko potrzebuje przestrzeni do zabawy. Powinny znaleźć się tam tylko najważniejsze elementy, np. wygodne i bezpieczne łóżko. W tym wieku dziecko samo wychodzi już z łóżka, dlatego nie powinno być ono zbyt wysokie, aby maluch nie spadł w trakcie wstawania. Przy łóżku dziecka należy zamontować lampkę nocką (najlepiej ścienną) i postawić nocną szafkę. Ubrania i akcesoria pomieści pojemna komoda i szafa, a zabawki można schować w wygodnych zamykanych pudełkach. Komoda powinna być niska, aby maluch sam mógł wkładać do niej rzeczy. Ważne, by zamknięcia szuflad i drzwi szafek miały spowalniające blokady zabezpieczające. Ochronią one palce dziecka przed przytrzaśnięciem. Niezbędnymi przedmiotami w pokoju malucha jest stolik i krzesełka dostosowane do wzrostu dziecka. Przedszkolak zaczyna kolorować, rysować, pisać pierwsze szlaczki i literki, dlatego ważne, aby w jego pokoju znalazł się kącik, w którym będzie mógł rozwijać swoje umiejętności. Na stoliku powinien stać kubek z kredkami, farby, plastelina i papier. Dobrze, aby w pokoju znalazł się również sprzęt grający, z którego maluch będzie mógł słuchać bajek i ulubionych piosenek.

Dodatki do pokoju dla dziecka

Aby pokój przedszkolaka był jeszcze bardziej przytulny na ścianie można powiesić kolorowe literki z materiału, które ułożą imię właściciela pokoju. Dobrze, aby w pokoju znalazły się także pojemniki, do których dziecko będzie mogło wkładać swoje rzeczy np. rysunki i miękka pufa w kształcie zwierzaka. Dzieci w wieku 3-4 lat rozumieją już wiele rzeczy. Warto od początku uczyć je oszczędności. Na komodzie lub parapecie możesz postawić skarbonkę (wykonaną z nietłukącego materiału), aby dziecko mogło wrzucać tam swoje pierwsze drobne pieniądze.


Pokój dziecięcy
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
5 zasad urządzania dziecięcego pokoju
Urządzając pokój dziecięcy należy pamiętać, że ma być on przyjazny zarówno dla malucha, jak i dla mamy. Niezbędne elementy pokoi dziecięcych to wygodny fotel, komoda, łóżeczko i lampka nocna.

Urządzając pokój dziecięcy należy pamiętać, że ma być on przyjazny zarówno dla malucha, jak i dla mamy. Niezbędne elementy pokoi dziecięcych to wygodny fotel, komoda, łóżeczko i lampka nocna.   Pokój dziecięcy powinien być przede wszystkim bezpieczny, funkcjonalny i przytulny. Dziecko powinno czuć się w nim komfortowo i nie być narażone na zbyt intensywne bodźce. 1. Podłoga w pokoju dziecięcym W pokoju malucha podłoga powinna być łatwa do zmywania. Najlepiej, aby znajdowały się na niej deski (np. parkiet) lub panele. Można też położyć dywanik, który bez trudu daje się wytrzepać, wyprać i nie wywołuje alergii. Zdecydowanie odradzane jest wykładanie pokoiku wykładziną. Zbierają się w niej pyły i roztocza, których trudno się pozbyć i wywołują reakcje alergiczne u dziecka. 2. Kolory na ścianach pokoju dla dziecka Najważniejszy w pokoju dla małego dziecka jest dobór kolorów. Najlepiej wybierać jasne, pastelowe kolory. Neutralna kolorystyka – beż, biel, pastelowe odcienie różu, błękitu, szarości, żółci i zieleni – te barwy pomogą się dziecku wyciszyć. Niemowlęta potrzebują naturalnych bodźców wzrokowych , dopiero starsze dzieci 3-4 latki powinny mieć zapewnione dodatkowe bodźce wizualne i kolorystyczne w postaci zabawek, kolorowych zasłon i naklejek. W pokoju niemowlaka dobrze sprawdzą się jasne tapety  z delikatnymi motywami zwierząt lub kształtów (np. kropki, pasy). 3. Meble do pokoju dla dziecka Urządzając pokój dla dziecka warto przyjąć zasadę – im mniej tym lepiej. Mniej mebli oznacza mniej kurzu. Dobierając mebelki trzeba pamiętać, że dziecko będzie rosło, dobrze więc, aby wyposażenie pokoju  było elastyczne i gotowe do zmian. Nie powinno więc zajmować dużo przestrzeni i powinno dawać się łatwo przemeblować. Niezbędnym elementem pokoju dziecka jest przede wszystkim łóżeczko. Ważne, aby miało ono...

Chłopiec w wieku przedszkolnym odpoczywa na dywanie.
©nadezhda1906/Fotolia.com
Styl życia
Jak ubrać dziecko do przedszkola, czyli cechy odpowiedniego stroju dla przedszkolaka
Strój dla przedszkolaka musi być wygodny i nie może krępować ruchów dziecka. Powinien być łatwy do zakładania i zdejmowania, a także prosty w czyszczeniu. Maluch musi dobrze czuć się w swoim ubranku. Warto wybierać odzież posiadającą obrazki z postaciami z bajek. W ten sposób dziecko kształtuje swoją świadomość przynależności do płci oraz zyskuje poczucie pewności.

Strój dla przedszkolaka musi być wygodny i nie może krępować ruchów dziecka. Powinien być łatwy do zakładania i zdejmowania, a także prosty w czyszczeniu. Maluch musi dobrze czuć się w swoim ubranku. Warto wybierać odzież posiadającą obrazki z postaciami z bajek. W ten sposób dziecko kształtuje swoją świadomość przynależności do płci oraz zyskuje poczucie pewności.   Ubranie dla przedszkolaka powinno być przede wszystkim wygodne i dostosowane do zajęć edukacyjnych , w jakich dziecko uczestniczy. Rodzice, wybierając strój dla swojego malucha, nie powinni kierować się jedynie wskazaniami mody. Dziecko przebywając kilka godzin w przedszkolu podejmuje liczne aktywności: bawi się, skacze, biega, rysuje itd. Istotne jest, by strój dziecięcy był praktyczny i zapewniał maluchowi swobodę ruchu . Cechy odpowiedniego stroju dla przedszkolaka Najważniejszą cechą stroju dla przedszkolaka jest jego wygodna i praktyczność . Ubranie nie może krępować ruchów dziecka, które ciągle się przemieszcza. Oprócz swobody ruchu, ważne jest, by strój był łatwy w pielęgnacji. Dzieci w trakcie zabawy czy malowania farbami często się brudzą. Z tego też powodu, ubierając malucha do przedszkola, powinno się zrezygnować z eleganckiej, drogiej odzieży, która przy niektórych czynnościach mogłaby ulec zniszczeniu. Wygodne buty do przedszkola Istotną częścią dziecięcego stroju jest obuwie. Małe dzieci nie zawsze potrafią ocenić czy bucik jest odpowiednio dopasowany do ich stóp. Zdarza się, że mimo iż but jest za ciasny i niewygodny, dziecko nie mówi o tym rodzicom. Sprawdzając, czy but ma odpowiedni rozmiar, należy ucisnąć palcami jego czubek. W ten sposób można stwierdzić, gdzie znajduje się paluch dziecka. Podstawową cechą dobrze dopasowanego obuwia jest możliwość poruszania przez przedszkolaka palcami stopy w bucie. Przedszkolaki często wychodzą na spacer lub...

pokoj dziecka z namiotem
©Konstantin Yuganov/Fotolia.com
Styl życia
Pokój dziecięcy z motywem baśniowym, czyli przyjazna i bezpieczna przestrzeń dla malucha
Pokój dziecięcy w baśniowym stylu zapewnia wyjątkową, przyjazną atmosferę, daje maluchowi poczcie bezpieczeństwa, a jednocześnie rozwija jego kreatywność. Powinien być nasycony ciepłymi, pastelowymi kolorami oraz wzbogacony o bajkowe dodatki, np. w postaci ściennych naklejek.

Pokój dziecięcy w baśniowym stylu zapewnia wyjątkową, przyjazną atmosferę, daje maluchowi poczcie bezpieczeństwa, a jednocześnie rozwija jego kreatywność. Powinien być nasycony ciepłymi, pastelowymi kolorami oraz wzbogacony o bajkowe dodatki, np. w postaci ściennych naklejek.   Pokój dla dziecka powinien stwarzać atmosferę bezpieczeństwa , przytulności i ciepła. Projektując przestrzeń dla malucha warto posłużyć się baśniową aranżacją, która dodatkowo rozwija wyobraźnie i kreatywność dziecka. Motyw baśniowy w dziecięcym pokoju – dlaczego warto go wykorzystać? Urządzenie pokoju dziecięcego jest dużym wyzwaniem. Stworzenie przytulnego i ciekawego, a zarazem funkcjonalnego pomieszczenia nie musi wiązać się z dużymi nakładami pieniężnymi. Najważniejszą rolę odgrywa inwencja twórcza oraz chęć do pracy. Projektując pomieszczenie dla niemowlęcia, rodzice kierują się własnym gustem i upodobaniami, natomiast przestrzeń starszego dziecka powinna być zgodna z jego zainteresowaniami oraz pasjami. Każde dziecko od najwcześniejszych lat swojego życia czerpie inspiracje z otoczenia, w którym przebywa. Z tego powodu bardzo ważne jest urządzenie pokoju malucha w taki sposób, by wspierać jego rozwój, rozwijać twórcze myślenie , a także dawać poczucie bezpieczeństwa. Motyw baśniowy w dziecięcym pokoju nie tylko pozwala dziecku stać się częścią magicznej krainy, ale ma również wartość edukacyjną. Fenomen bajek polega na tym, że rozwijają one kreatywność dziecka, zaspokajają jego naturalną ciekawość świata oraz kształtują pożądane postawy społeczne i moralne. Jak nadać pomieszczeniu baśniowy charakter? Prawie każdy malec marzy o pomieszczeniu w baśniowym stylu , które odznacza się przytulnością i przenosi dziecko w niesamowity świat jego ulubionych,...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner