smutna kobieta
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Radzenie sobie po rozstaniu – przeżyj stratę do końca

Aby poradzić sobie po rozstaniu, konieczne jest przeżycie całego procesu rozpaczy: etapów szoku, wyparcia, gniewu, próby zmiany, wznoszenia i opadania, zrozumienia, akceptacji, przebaczenia, stworzenia planu oraz przejścia do działania.

Aby poradzić sobie po rozstaniu, konieczne jest przeżycie całego procesu rozpaczy: etapów szoku, wyparcia, gniewu, próby zmiany, wznoszenia i opadania, zrozumienia, akceptacji, przebaczenia, stworzenia planu oraz przejścia do działania.

Bolesne radzenie sobie po rozstaniu

Według psychologa Dwighta Webba wyróżniamy 10 etapów rozpaczy po rozstaniu z partnerem:

Początkowe

Kasia gotuje z Polki.pl: zapiekanka z bakłażana

1. Szok i niedowierzanie,

2. Wyparcie,

3. Gniew i ukrywanie uczuć,

4. Próba zmiany;

Środkowe

5. Wznoszenie i opadanie,

6. Zrozumienie;

Końcowe

7. Akceptacja,

8. Przebaczenie,

9. Stworzenie planu;

Uzdrowienie

10. Przejście do działania.

 

Rozpacz po stracie jest potrzebna, a żaden z jej etapów nie powinien być pominięty. Ból jest ważny, analiza emocji też, gdyż dzięki temu stajemy się silniejsi, rozumiemy siebie i nie budujemy wokół muru, za którym możemy ukrywać się nawet latami.

Jak sobie poradzić po rozpadzie związku

Rozstanie zawsze jest trudnym, wymagającym czasu doświadczeniem, nieważne, kto się do niego przyczynił. Kobiety mają tendencję do szukania wsparcia, rady, zwierzania się i tę pomoc dostają. Mężczyzna ulega stereotypowi bycia twardym i raczej nie pozwala sobie na łzy i publiczne roztrząsanie życia wewnętrznego. Skutkuje to zazwyczaj nieprzepracowanymi emocjami, poczuciem pustki, próbami zapełnienia jej imprezami, szybkim seksem. Kończy się to m. in. bezsennością i depresją. Aby przejść przez rozstanie z głową, warto trzymać się poniższych wskazówek:

  • pogódź się z rzeczywistością i z tym, że rozstanie z ukochaną osobą zawsze boli i ten czas już nie wróci Bunt nic nie zmieni. Przeżywaj smutek, wyżal się koleżance, wypłacz porządnie, spal jego rzeczy, ale nie płacz miesiącami w domu, rezygnując z życia towarzyskiego czy biorąc zwolnienie w pracy.
  • jako że czas leczy rany, zapełnij go ulubionymi aktywnościami i nie spiesz się w dochodzeniu do siebie na siłę;
  • wyrzuć lub oddaj potrzebującym wszystkie pozostałe po partnerze przedmioty;
  • otaczaj się ludźmi – rodziną, przyjaciółmi, znajomymi z własnego kręgu zainteresowań. Nie zadręczaj ich ciągłymi opowieściami, ale wysłuchanie, wsparcie i pocieszenie są bardzo potrzebne;
  • odbuduj wiarę w siebie, zadbaj o swą atrakcyjność przede wszystkim dla siebie samego. Idź do fryzjera, uzupełnij szafę, zapisz się na ściankę wspinaczkową, ćwicz mięśnie brzucha po to, aby lepiej się czuć i aby to tobie było przyjemniej patrzeć na siebie w lustrze.
  • naucz się samotności, doceń ją i celebruj chwile dla siebie. Wreszcie masz czas na spanie do południa w niedzielne poranki zamiast szykowanie się do obiadu z nielubianą matką partnera. Możesz zapisać się na kurs japońskiego i już nigdy nie usłyszysz, że to głupia zachcianka i strata pieniędzy. Imprezy i spotkania ze znajomymi są fajne, ale nie od piątku do niedzieli i co tydzień - pobądź sam ze sobą, pojedź na rower nad wodę, gap się w chmury, zbieraj grzyby.
  • nie rzucaj się w wir imprez i nie szukaj nikogo na siłę lub żeby na chwilę zapełnić pustkę.

Kobieta ze złamanym sercem
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
5 etapów cierpienia po zakończeniu związku
Złamanemu sercu towarzyszy ból i uczucie braku zrozumienia ze strony otoczenia. Niezależnie od tego, jak długo trwał związek, trzeba czasu, aby wrócić do równowagi. Nie ma recepty na złamane serce, ale to doświadczenie wzmacnia i może skutkować pozytywnymi zmianami w życiu.

Złamanemu sercu towarzyszy ból i uczucie braku zrozumienia ze strony otoczenia. Niezależnie od tego, jak długo trwał związek, trzeba czasu, aby wrócić do równowagi. Nie ma recepty na złamane serce, ale to doświadczenie wzmacnia i może skutkować pozytywnymi zmianami w życiu.   Ból, który jest związany z rozstaniem, wpływa na zachowanie człowieka i jego relacje z otoczeniem, a także na samopoczucie. Można wskazać pięć faz cierpienia, przez które przechodzi osoba po rozstaniu. By powrócić do normalnego trybu życia, warto pozwolić sobie na przeżycie wszystkich etapów świadomie. Etap pierwszy: karuzela uczuć Na początku, tuż po rozstaniu, doskwiera złe samopoczucie. Wydaje się, że życie wymknęło się spod kontroli. Na tym etapie często osoby zarzekają się, że nigdy nikogo nie pokochają i nikomu nie zaufają. Rozmowa z przyjacielem nie przynosi efektów. Na tym etapie ważne, by pozwolić sobie na smutek i gniew. Warto dać ujście negatywnym emocjom i nie hamować płaczu, jeśli ma przynieść ulgę. Etap drugi: rozmowa Pierwsze dni po rozstaniu najczęściej spędza się z dala od towarzystwa. Na drugim etapie jednak osoba samotna zaczyna poszukiwać kontaktu i pocieszenia u innych. Przyjaciele nie są w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie: dlaczego doszło do rozstania i jak wyleczyć złamane serce . Jednakże sama rozmowa z bliską osobą przynosi ulgę. Być może znajomi mają doświadczenia związane z rozstaniem, więc mogą być źródłem cennych wskazówek. Etap trzeci: światło w tunelu Na tym etapie najgorszy czas osoba po rozstaniu ma już za sobą. Zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że pewien etap w jej życiu dobiegł końca. Nie powinno się to jednak wiązać z czarnymi, negatywnymi myślami. Wręcz przeciwnie: trzeba z nadzieją spoglądać w przyszłość. Nowy etap w życiu warto zacząć od realizacji marzeń i potrzeb. Zdrowy egoizm jest...

uśmiechnięty mężczyzna z kobietą
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Radzenie sobie z bezradnością: jak zwalczyć brak nadziei
Bezradność wymaga wsłuchania się w siebie, dostrzeżenia własnych mocnych stron, stawiania sobie realnych wymagań, rezygnacji z szukania akceptacji u wszystkich wokół i zrzucania na nich odpowiedzialności za siebie i własne wybory.

Bezradność wymaga wsłuchania się w siebie, dostrzeżenia własnych mocnych stron, stawiania sobie realnych wymagań, rezygnacji z szukania akceptacji u wszystkich wokół i zrzucania na nich odpowiedzialności za siebie i własne wybory. Czym jest bezradność Bezradny, czyli: niemogący poradzić sobie w życiu albo w sytuacji trudnej, świadczący o wręcz niemożności radzenia sobie. Bezradność to stan, gdy nasze działania nie mają żadnego wpływu na to, co się nam przydarza. Przeciwieństwem bezradności jest umiejętność wywierania wpływu na rzeczywistość przez świadome działanie, czyli jej kontrola. O poczuciu bezradności decyduje brak nadziei - niepowodzenia są wówczas rozpatrywane jako stałe i uniwersalne ("Będzie tak już zawsze w każdym aspekcie mojego życia") . Ważny jest tu sposób wyjaśniania porażek , a gdy zrozumiemy, że są one jedynie czasowe, mobilizujemy się do wzmożonej aktywności i minimalizujemy odczuwanie bezradności. Ponadto wyróżniamy bezradność wyuczoną, z całkowitym poddaniem się i rezygnacją z działań, której terapia jest naprawdę trudna, a pierwszym krokiem do niej jest uświadomienie sobie czynników, które ją spowodowały. Bezradność można pomylić z przejawem sprawstwa, kiedy decydujemy o braku podjęcia zmiany albo z wyborem, gdzie decydujemy się na tak zwane mniejsze zło, a nie na to, czego akurat pragniemy. Jak radzić sobie z bezradnością Uczucie bezradności jest czasem potrzebne, aby uświadomić sobie, że wymagamy zmiany i jest nam z czymś źle. Poniżej kilka sposobów, jak poradzić sobie z tym przejściowym stanem, aby nie stał się on naszą stałą reakcją w trudnej sytuacji: dostrzeżmy swoje atuty, doceńmy siebie, pamiętajmy budujące doświadczenia i kształtujmy swój pozytywny obraz; zrezygnujmy z szukania akceptacji u każdego spotkanego człowieka; ciągle dążmy do przodu, stawiajmy sobie...

smutna kobieta siedząca na schodach
© eldarnurkovic/Fotolia.com
Styl życia
Bolesne rozstania – jak sobie poradzić po zerwaniu?
Rozstanie z chłopakiem zawsze wiąże się z silnymi negatywnymi emocjami. Jak każda strata, także i ta wymagać będzie przejścia przez kilka etapów: tęsknotę i żal, smutek i pustkę, po których dopiero można na nowo układać życie uczuciowe.

Rozstanie z chłopakiem zawsze wiąże się z silnymi negatywnymi emocjami. Jak każda strata, także i ta wymagać będzie przejścia przez kilka etapów: tęsknotę i żal, smutek i pustkę, po których dopiero można na nowo układać życie uczuciowe.   Jeśli nie pogodziłaś się jeszcze całkiem z rozstaniem, nie myśl o nowym związku. Daj sobie czas na uspokojenie i wyciszenie. Od razu po rozstaniu – wyrzuć z siebie emocje Niezależnie od tego, czyja była decyzja o zerwaniu, rozstanie z chłopakiem zawsze jest trudne. Zupełnie naturalne są smutek i rozżalenie, jakie się po nim pojawiają. Nie tłum w sobie emocji, ponieważ dzięki temu nie znikną, a tylko będą dłużej ci towarzyszyć. Spróbuj znaleźć jakiś sposób na ich rozładowanie. Możesz np. spotkać się z przyjaciółką lub przyjacielem, którzy cię wysłuchają bez dawania nikomu nieprzydatnych porad typu „weź się w garść”. Obecność kogoś, kto zrozumie twój żal, jest bardzo ważna, tak jak wyrzucanie z siebie negatywnych emocji. Pamiętaj jednak, żeby robić to w pewnych granicach – pisanie na portalach społecznościowych o rozstaniu z chłopakiem czy też wypisywanie na jego profilu niepochlebnych komentarzy to bardzo zły pomysł. W sytuacji, gdy jest w tobie dużo gniewu, który musi mieć jakieś ujście, spróbuj znaleźć sposób, który nie zaszkodzi nikomu i nie przedstawi ciebie w złym świetle. Emocje możesz rozładować: przelewając je na papier, pisząc w pamiętniku lub choćby na pojedynczych kartkach papieru, które możesz potem zniszczyć; ćwicząc – gniew sprawia, że jesteś pełna energii, więc wykorzystaj ją i wybierz się na jogging albo fitness ; podczas ćwiczeń organizm zacznie wydzielać endorfiny, a to na pewno sprawi, że poczujesz się lepiej; wykonując jakąkolwiek fizyczną...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik