Kobieta w ciąży ćwiczy w szkole rodzenia
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia

W szkole rodzenia można się dowiedzieć, jak się przygotować do porodu naturalnego

Wiele przydatnych informacji można zdobyć podczas zajęć w szkole rodzenia, przede wszystkim o tym, jak się przygotować do porodu i jak on przebiega. Bardzo ważne są ćwiczenia, które są w stanie zminimalizować ból. Aby uniknąć pęknięcia krocza, warto wykonywać masaż krocza, który je przygotuje do urodzenia dziecka.

Wiele przydatnych informacji można zdobyć podczas zajęć w szkole rodzenia, przede wszystkim o tym, jak się przygotować do porodu i jak on przebiega. Bardzo ważne są ćwiczenia, które są w stanie zminimalizować ból. Aby uniknąć pęknięcia krocza, warto wykonywać masaż krocza, który je przygotuje do urodzenia dziecka.

Zajęcia z profesjonalistami pomogą przygotować się do porodu – szkoła rodzenia

Na zajęcia w szkole rodzenia warto zapisać się w około 6. miesiącu ciąży. Na takim kursie podczas wykładów można dowiedzieć się więcej o rozwoju dziecka, o samym porodzie i połogu, o pielęgnacji malca, gdy przyjdzie na świat czy karmieniu piersią. Nauki obejmują też część praktyczną, zwłaszcza technikę oddychania i parcia. Specjaliści powiedzą, jak się przygotować do porodu, dzięki czemu ciężarna trafiająca na porodówkę wie, czego się spodziewać i jest mniej przerażona, co przyspiesza poród. Na podstawie zdobytych informacji można zweryfikować swoją wizję porodu i być może zmienić pierwotną koncepcję, np. z rodzenia w szpitalu na rodzenie w domu.

Bardzo ważna w przygotowaniu do porodu jest aktywność fizyczna

Ruch w ciąży, o ile nie jest ona zagrożona, jest bardzo wskazany. Pomaga organizmowi poradzić sobie z nową sytuacją, jaką jest ciąża. Kondycja fizyczna ma też znaczenie dla przebiegu porodu. Im mięśnie Kegla bardziej wyćwiczone, tym poród przebieg sprawniej. Lepsza kondycja to też lepsze oddychanie i możliwość zniesienia większego bólu i zmęczenia. Dlatego w trakcie ciąży cenne są spacery, specjalna gimnastyka dla ciężarnych i joga, a także pływanie.

Torba do szpitala powinna być spakowana już na początku 9 miesiąca ciąży

Poród niezależnie od tego, jak dobrze kobieta jest do niego przygotowana, to sytuacja stresowa. Dlatego już na początku ostatniego miesiąca ciąży warto spakować torbę do szpitala na poród. Powinny się w niej znaleźć rzeczy rodzącej i rzeczy dla dziecka. Przed przygotowaniem wyprawki do szpitala należy się dowiedzieć, co wybrana placówka oferuje, a co będzie trzeba kupić. Trzeba skompletować niezbędne dokumenty, by w każdej chwili można było po nie sięgnąć – czasem poród zaczyna się nagle.

Masaż krocza pozwoli uniknąć jego pęknięcia bądź nacięcia

Bardzo praktycznym elementem tego, jak przygotować się do porodu, jest masaż krocza. Kobieta masująca kroczę przygotowuje je do dużego rozciągnięcia i dzięki temu może zapobiec pęknięciu krocza czy konieczności jego nacięcia. Masaż można wykonywać od około 30. tygodnia ciąży przez 5 do 10 minut dziennie.

 

Brzuch ciążowy
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Wyprawka na porodówkę – należy skompletować ją odpowiednio wcześniej
Żeby wiedzieć, co zabrać do szpitala na poród, i niczego nie zapomnieć, trzeba przygotować listę i spakować wyprawkę wcześniej. W torbach powinny znaleźć się m.in. artykuły higieniczne, kosmetyki ale i coś do rozrywki i ukojenia stresu przed porodem.

Żeby wiedzieć, co zabrać do szpitala na poród, i niczego nie zapomnieć, trzeba przygotować listę i spakować wyprawkę wcześniej. W torbach powinny znaleźć się m.in. artykuły higieniczne, kosmetyki ale i coś do rozrywki i ukojenia stresu przed porodem. Dokumenty i wyniki badań koniecznie trzeba zabrać do szpitala na poród Aby poród mógł odbyć się bez dodatkowego stresu, do szpitala bezwzględnie trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty i dowód ubezpieczenia. Ponadto dobrze jest mieć skierowanie (chociaż nie jest niezbędne), należy także spakować do torby z wyprawką i kartę przebiegu ciąży. Oprócz tego bardzo istotne są wyniki badań , zwłaszcza gdy występuje niezgodność krwi matki i dziecka w zakresie czynnika Rh lub grupy ogólnej.   Niezbędne będą: oznaczenie grupy krwi, w wypadku Rh- matki badanie na obecność przeciwciał anty-Rh, wynik odczynu Wassermana (WR) – badanie na kiłę przeprowadzone dwukrotnie podczas ciąży, wynik badania wykrywającego, czy matka jest nosicielką żółtaczki typu B – przeprowadzone w 32. tygodniu ciąży, ostatnie USG, najnowsze morfologia i analiza moczu, wynik badania na HIV, wynik badania GBS, czyli na paciorkowca z grupy B, kiedy jest planowane cesarskie cięcie – jonogram i koagulogram. Wyprawka do szpitala na poród dla matki Ważne, żeby czuć się komfortowo, dlatego torbę z niezbędnymi rzeczami warto spakować wcześniej, np. na początku ostatniego miesiąca ciąży. W szpitalu trzeba mieć ze sobą ręczniki (przynajmniej dwa), kapcie, klapki pod prysznic, szlafrok i ciepłe skarpety. Oprócz tego konieczne jest zabranie koszul nocnych – jednej krótkiej do porodu i dwóch na czas po porodzie.   Do karmienia piersią przydatne będą koszule rozpinane z przodu oraz biustonosze specjalnie do tego przystosowane. Po porodzie niezbędne są majtki jednorazowe , np. z...

kobieta w zaawansowanej ciąży z zegarkiem
© Kaspars Grinvalds/Fotolia.com
Styl życia
Zwiastun porodu – ruchy dziecka przed porodem
Kilka tygodni przed porodem dziecko przyjmuje pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, a więc głową w dół. To powoduje tzw. skurcze przepowiadające. Można łatwo odróżnić je od skurczów porodowych, ponieważ nie są regularne ani nie nasilają się, a ustępują po ciepłej kąpieli lub podczas spokojnego leżenia.

Kilka tygodni przed porodem dziecko przyjmuje pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, a więc głową w dół. To powoduje tzw. skurcze przepowiadające.   Można łatwo odróżnić je od skurczów porodowych, ponieważ nie są regularne ani nie nasilają się, a ustępują po ciepłej kąpieli lub podczas spokojnego leżenia. Ruchliwość dziecka w ostatnim miesiącu przed porodem Już w 8 miesiącu ciąży dziecko wierci się, by przyjąć pozycję do porodu . Są to skurcze przepowiadające. Odczuwa się je w dole brzucha, ponieważ malec schodzi na dół. Nie są związane z akcją porodową , a jedynie przygotowaniem do porodu, póki dziecko ma wystarczająco dużo miejsca, by się odwrócić. Od skurczów porodowych skurcze przepowiadające różnią się tym, że nie są regularne, występują tylko w obrębie brzucha, ustępują po położeniu się lub ciepłej kąpieli i się nie nasilają.  Liczbę ruchów w ostatnim miesiącu przed porodem warto kontrolować W ostatnim miesiącu ciąży dziecko ma bardzo mało miejsca, więc nie jest tak ruchliwe, jak w drugim trymestrze ciąży. Nie oznacza to jednak, że nie porusza się wcale. Brak jakichkolwiek ruchów dziecka powinien zaniepokoić ciężarną i skłonić ją do wizyty u lekarza. Ruchy dziecka przed porodem przypominają raczej szturchanie i są o wiele bardziej subtelne. Aby stwierdzić, czy wszystko zmierza ku dobremu rozwiązaniu, można notować częstotliwość ruchów malca. Zbliżasz się do terminu porodu? To ostatni dzwonek na zakupy, wejdź na tę stronę i wykorzystaj kupon rabatowy 5 10 15 .     W szkole rodzenia dowiesz się,  jak się przygotować do porodu naturalnego . Nie wiesz, co zabrać do szpitala na poród? Zobacz, co powinna zawierać  wyprawka do szpitala dla matki .   Ostatni miesiąc ciąży...

badanie kobiety w ciąży
© Dan Race/Fotolia.com
Styl życia
Jakie są objawy porodu w 9 miesiącu ciąży: skurcze i czop śluzowy
Objawem porodu w 9 miesiącu ciąży są regularne skurcze macicy. Zanim do nich dojdzie może pojawić się np. obniżenie brzucha, wydalenie czopu śluzowego i biegunka.

Objawem porodu w 9 miesiącu ciąży są regularne skurcze macicy. Zanim do nich dojdzie może pojawić się np. obniżenie brzucha, wydalenie czopu śluzowego i biegunka.   Kobiety na kilka dni przed porodem przejawiają często tzw. syndrom wicia gniazda. Polega to na nieodpartej chęci przygotowania miejsca dla dziecka np. układaniu ubranek czy sprzątaniu dziecięcego pokoiku. . Objawy nadchodzącego porodu – obniżenie brzucha w ciąży 9 miesiąc ciąży to czas, w którym dziecko zazwyczaj osuwa się w kierunku miednicy. Przemieszczenie się malucha zauważa się po tym, że brzuch opuszcza się i traci kształt piłki. Za sprawą zmniejszenia nacisku na płuca, przyszłej mamie łatwiej będzie oddychać, ale za to poczuje ucisk na pęcherz. Spowoduje to potrzebę częstszego oddawania moczu , a czasami popuszczanie. Może sobie z tym poradzić, stosując wkładki higieniczne. Objawy porodu – jak wygląda czop śluzowy przed porodem Czop śluzowy w okresie ciąży ochrania dziecko przed infekcjami. Wydalenie tak zwanego „korka” odbywa się tuż przed porodem, aby zrobić miejsce rodzącemu się dziecku. Na bieliźnie można zaobserwować bezwonną substancję, o konsystencji galaretki. Usunięcie czopa śluzowego świadczy o tym, że macica rozszerza się, co jest objawem nadchodzącego porodu. Bóle podbrzusza przed porodem Bóle podbrzusza przed porodem mogą sygnalizować, że rozwiązanie zbliża się wielkimi krokami. Cechą charakterystyczną bólu brzucha w ostatnich tygodniach ciąży jest to, że przenosi się w okolice pachwin i dolną część kręgosłupa. Kobieta w tym stanie czuje ucisk w okolicach podbrzusza, a czasami także w nogach. Ból przypomina kolkę. 9 miesiąc ciąży a skurcze Skurcze Braxtona-Hicksa, przypominające bóle miesiączkowe, mogą pojawić się po 20. tygodniu ciąży. Przed porodem kobieta...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner